Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Historiography
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
CEL NAUKOWY: Omówienie specyfiki narracji biograficznych na przykładzie biografii fikcyjnych. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Analiza narracji biograficznej przeniesionej na zasadzie mimetyzmu formalnego w obszar fikcji oraz weryfikacja hipotezy A. Bielik Robson (2004), iż narracja służy ukrywaniu traumy wynikającej ze zderzenia Ja z wymiarem temporalności. PROCES WYWODU:  Wyjściowy model narracji biograficznej w fikcji został rozwinięty: wskazano kilka zróżnicowanych typów biografii fikcyjnej z obszaru różnomedialnych tekstów kultury, wyznaczając cztery grupy narracji: 1) o fikcyjnych twórcach; 2) o fikcyjnych biografach; 3) o "mówcach umarłych"; 4) o fikcjonalizacji biegu życia. Fabuły te, jawnie nawiązujące do problematyki biograficznej, są - na głębszym poziomie - opowieściami o traumie śmiertelności i lęku przed utratą kontroli nad własną biografią. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Efektem przeprowadzonej analizy jest opracowanie typologii i charakterystyki biografii fikcyjnych w kontekście problematyki narracji. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Popularność biografii fikcyjnych skłania do dalszych analiz mechanizmów narracyjnych: ich badanie nie tylko pogłębia dotychczasowe rozumienie tożsamościowego znaczenia narracji, ale i kształtuje nowe narzędzia do analizowania problematyki biograficznej w historiografii i kulturze.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Nieskruszony syn marnotrawny : Gall Anonim o dwóch powrotach Zbigniewa do Polski
100%
Celem autora było ukazanie losów Zbigniewa, syna Władysława Hermana, wyłaniających się z przekazu Galla Anonima. Czyni to, szukając, zgodnie z propozycją J. Banaszkiewicza, odpowiedzi na pytanie, czym była "kronikarska rzeczywistość i jak została zbudowana", abstrahując tym samym od "wydarzeniowego" kontekstu przekazu. Jego zdaniem, Anonim dołożył wszelkich starań, by konflikt między Bolesławem Krzywoustym i Zbigniewem przedstawić w odpowiednim świetle. Udowodnienie racji młodszego z braci pociągało za sobą przedstawienie Zbigniewa w niekorzystnym świetle, ukazując zarazem, że nie stał się on człowiekiem występnym dopiero w czasach konfliktu z Bolesławem. By jego przekaz był wystarczająco jasny, kronikarz ukazał starszego z Władysławowiców jako niewdzięcznego, zdradzieckiego i nieskorego do prawdziwej skruchy syna. Złe cechy charakteru Zbigniewa, zdaniem Galla, niejako predystynowały go do odgrywania negatywnej roli w dziejach dynastii. Pewnym usprawiedliwieniem była rola, jaką odgrywali źli doradcy skupieni wokół księcia, ale nawet ich podszepty nie były w stanie zdjąć odpowiedzialności ze Zbigniewa. Autor twierdzi również, że najpoważniejszymi zarzutami stawianymi przez Galla księciu nie były zdrady i krzywoprzysięstwa, których się dopuszczał, ale pycha i brak prawdziwej skruchy. Stawia hipotezę, że Anonim piszący o drugim powrocie Zbigniewa do Polski mógł się posłużyć biblijną przypowieścią o synu marnotrawnym, odwracając jedynie jej morał. (abstrakt oryginalny)
Gubernia wołogodzka, region Imperium Rosyjskiego (w latach 1796-1917), był wykorzystywany przez rząd carski w XIX - początkach XX wieku, jako miejsce zsyłek politycznych. Pewna liczba uczestników ruchu rewolucyjnego w Królestwie Polskim w XIX wieku została zesłana na tę prowincję.Rosyjska historiografia polskich zesłańców odnosi się głównie do regionów syberyjskich, gdzie wygnańców było znacznie więcej. Istnieją interesujące i szczegółowe opracowania dotyczące polskich zesłańców w sąsiednich guberniach archangielska, wiatska i nowogrodzka.O zesłanych do Wołogdy uczestnikach powstań w Królestwie Polskim powstało kilku wydawnictw lokalnych naukowców (Бонфельд, Голикова и др.): o wysokiej rangi dowódcach wojskowych powstania listopadowego, o zesłańcach konspiracji Konarskiego i o ponad 80 uczestnikach powstania styczniowego. Na podstawie danych archiwalnych badane są epizody z życia codziennego, dane biograficzne, uogólnienia. Tematami istotnymi badawczo pozostają następujące obszary: szczegółowa analiza biografii, publikacja źródeł archiwalnych, badanie źródeł osobowych: wspomnienia zesłańców i mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
This article analyses the stages in which Ukrainian historiography presents the figure of the prince and king Daniel Romanowicz, during whose reign the Galician-Volhynian state had reached the peak of its development. The authors had thoroughly analysed the results of numerous scientific researches, published in print since the latter half of the 19th century until the beginning of the 21st century. It especially takes into account monographs, articles and collective thematic works, which illustrate all the aspects of King Daniel's activity - a distinguished statesman, an excellent leader, a talented diplomat, creator and reformer. Whilst analysing the Ukrainian scholars' achievements, the authors of the article had focused on the most important issues in their counterparts' works, especially those which still remain unsettled. (original abstract)
Niemiecka historiografia związków zawodowych doznała w ostatnich dwu dziesięcioleciach niespodziewanego i nieoczekiwanego rozkwitu. 0 ile jeszcze w latach sześćdziesiątych, gdy społeczny klimat cechowało powszechne "zmęczenie historią" należało się obawiać, że spuścizna historyczna związków zawodowych popadnie w zapomnienie, to obecnie można skonstatować, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych historiografia przeżyła dwa dziesięciolecia wysokiej koniunktury i to właśnie na polu badań nad historią ruchu robotniczego. Niemożliwe jest tu głębsze wchodzenie w wielorakie przyczyny, które spowodowały odrodzenie zainteresowania historią. Warte zauważenia jest jednak przede wszystkim to, że w samych związkach zawodowych rozbudzona została potrzeba świadomości historycznej, a z drugiej strony - nauki historyczne spod znaku historiografii społecznej stworzyły nowy fundament metodyczny i merytoryczny dla badań nad ruchem robotniczym.
W powszechnej świadomości ruskiej XVI - połowy XVII wieku obraz Polaka wciąż formował się nie jako obcego etnicznie, ale obcego wyznaniowo. Granicznymi okazały się wydarzenia Smuty (dymitriady), kiedy Polaków (w sensie politycznym - jako poddanych polskiego króla Rzeczypospolitej) zaczęto traktować jak głównych obcych wrogów-agresorów, co znalazło odbicie w ruskich pomnikach XVII wieku opisujących wydarzenia wojny domowej i polskiej "interwencji". (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest zmieniająca się rola nacjonalizmu w niemieckiej historiografii w ujęciu porównawczym z historiografią amerykańską, francuską i włoską w latach 1789-1996.
Artykuł prezentuje wyniki badań związane z uwarunkowaniami prawno-politycznymi rozwoju osadnictwa wiejskiego o metryce średniowiecznej i nowożytnej na obszarze przedrozbiorowego województwa łęczyckiego i sieradzkiego. W świetle analizy źródeł historycznych w konfrontacji z dotychczasową historiografią ukazane zostały generalne prawidłowości w zakresie kształtowania wiejskiej sieci osadniczej w kontekście omawianej kategorii czynników. W artykule dokonano analizy wpływu na rozwój osadnictwa wiejskiego systemów grodowych, wielkiej własności ziemskiej oraz recepcji prawa niemieckiego w okresie średniowiecza, jak również procesów refedualizacji stosunków społecznych i ufolwarcznienia, podziałów majątkowych oraz nowych form oczynszowania związanych z kolonizacją olęderską i fryderycjańską w epoce nowożytnej. (abstrakt oryginalny)
Droga, jaką przebyła Rosja od swej państwowej inicjacji w drugiej połowie wieku XIII pod postacią księstwa moskiewskiego, jednego z wielu udziałów licznie rozrodzonych Rurykowiczów, do osiągnięcia rangi światowego imperium, słusznie budzi pewne pytania. Dotyczą one przede wszystkim problemu, kiedy i w jakich okolicznościach narodził się jej imperialny status, a także, chociaż może w mniejszym stopniu, w opozycji do kogo/czego miało to miejsce. (...) Pytanie o charakter państwa/imperium rosyjskiego jest też związane z jego miejscem w świecie, i to nie w aspekcie geograficznym, ale przede wszystkim cywilizacyjnym. (fragment tekstu)
Bohaterem tego eseju jest Aleksiej Miller, pracownik Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie i Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, historyk Europy Środkowej i Wschodniej XIX i XX wieku, promotor nowoczesnych teorii narodu i nacjonalizmu oraz studiów imperiologicznych we współczesnej Rosji, analityk stosunków międzynarodowych w naszej części świata. Z dwóch powodów postać ta wydaje się być godna przybliżenia. Po pierwsze, w sposób przynoszący mu w Rosji spore uznanie łączy on aktywność w akademickiej i publicznej, odnoszącej się bezpośrednio do polityki, przestrzeni życia intelektualnego. Po drugie, Miller wyraża pewien typ przekonań na temat współczesnej Rosji, charakterystyczny nie dla środowisk jednoznacznie opozycyjnych, w polskiej debacie na temat wschodniego sąsiada często uważanych za jedyne wiarygodne, lecz dla kręgów intelektualnych niepodważających legitymizacji obecnej władzy, choć bardziej wobec niej krytycznych niż afirmatywnych. (fragment tekstu)
The aim of the article is to conduct a comprehensive study of the approaches of British and American rationalist historians to the study of the German question in the postwar decade. The article establishes the prerequisites and conditions for the formation of the rationalistic approach in Anglo-American historiography in postwar period. The main aspects of the German problem, which became the subject of research in Anglo-American historiography, identified. The characteristic features and patterns of the analysis of the German problem in the works of rationalist historians revealed. The article results and conclusions can be used in the further study of the main trends in the development of historical science in the UK and the USA in the postwar period, as well as in analyzing the German problem in the system of international relations in the second half of the twentieth century. (original abstract)
Niniejszy artykuł jest próbą panoramicznego przedstawienia dziejów historiografii dotyczącej Węgier i relacji polsko-węgierskich w okresie PRL. W artykule zaprezentowano międzywojenne tradycje badań nad tą tematyką oraz najważniejsze osiągnięcia historyków po wojnie w zakresie historii regionu, jakim jest Europa Środkowa. Szczególny nacisk został położony na dyscypliny historiografii ściśle wiążące się ze specyfiką uprawiania nauki w PRL: historię najnowszą Węgier i relacji polsko-węgierskich oraz historię wojskową, w ramach których podejmowano badania nad II wojną światową, oraz na autorów syntetycznych i podręcznikowych (W. Felczak, J. Reychman). Przypomniano także twórczość historyków zapomnianych (E. Kozłowski).(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiona została białoruska tradycja historyczna w odniesieniu do prowadzonej w państwie polityki pamięci. Szczególną uwagę zwrócono na refleksję nad dziedzictwem I Rzeczypospolitej w kontekście fenomenu białorutenizacji. Artykuł składa się z dwóch części. W części pierwszej opisana została historia białoruskiej myśli historycznej w odniesieniu do procesu ewolucji białoruskiej świadomości narodowej i polityki historycznej elit białoruskich. W części drugiej wytypowano i opisano główne nurty tejże myśli pod względem ich nastawienia do białorutenizacji spuścizny I Rzeczypospolitej. Zdaniem autora na Białorusi, po uzyskaniu przez nią niepodległości, rozpoczął się kolejny etap niezmiernie złożonego procesu budowy świadomości narodowej, którego element stanowi konstruowanie dyskursu historycznego przez struktury państwowe.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano konceptualizacji teoretyczno-metodycznej zagadnienia zaniku osadnictwa. Ujawniony na etapie analizy stanu badań geograficzno-historycznych chaos terminologiczny stanowił dla autora asumpt do próby usystematyzowania stosowanych pojęć oraz zaproponowania jednoznacznych definicji. Wśród ogółu osad zaginionych wydzielono dwie podstawowe kategorie: osad zaginionych de facto, w których doszło do całkowitego przerwania ciągłości osadniczej, czyli opustoszenia wskutek ekstremalnych zjawisk przyrodniczych, reperkusji wojen i klęsk elementarnych oraz przemian struktury gospodarczej. Wyszczególniono również typ osad zaginionych pozornie (de iure), w przypadku których mamy do czynienia z zanikiem nazwy własnej w wyniku prawno-administracyjnych procesów konsolidacji osadnictwa, inkorporacji do pobliskich miejscowości lub zjawiska denominacji. W kontekście zaprezentowanych wyników badań empirycznych omówiono wybrane problemy metodyczne związane z dostępnością materiału źródłowego, sposobami ustalenia metryki historycznej i długotrwałości zaniku osadnictwa, identyfikacji zjawiska sukcesji osadniczej terenów podlegających czasowo całkowitej depopulacji, określenia okoliczności opustoszenia oraz dokładnej lub przybliżonej lokalizacji osad zaginionych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym eseju rozważana będzie kwestia, czy i w jakim sensie racjonalność i prawda mogą być przypisywane dawnym poglądom. Oceny dawnych prawd zasadzają się na przypisywaniu przez nas samych prawdziwości minionym• twierdzeniom, zaś oceny racjonalności na śledzeniu wszelkich rozbieżności pomiędzy wnioskami uzyskanymi niegdyś a tymi, które my uważalibyśmy za uzasadnione przy takich samych przesłankach. W celu uzasadnienia naszych tez przedyskutujemy filozoficzne motywacje takich ocen (przy czym z niektórych argumentów wynikać będzie, że przeprowadzenie takich ocen jest niemożliwe bądź niecelowe) oraz role pełnione przez oceny w historiografii myśli. (fragment tekstu)
Rozum od dawna był przedmiotem uwagi filozofów. Chwalono jego potęgę bądź wykazywano daremność wysiłków, spierano się o jego rolę w poznaniu w relacji do wiary, umysłów, intuicji, uczuć czy wglądów mistycznych. Jeszcze w okresie romantyzmu spór o rozum miał charakter przede wszystkim teoretyczny. Poddawano krytyce rozum jako narzędzie poznania, sądzono go a priori za intencje. Dzisiaj ocenia się go za skutki, rozlicza na podstawie kształtu jaki przybrała kultura europejska. Współczesna dyskusja nad ratio nie jest zatem zwykłą kontynuacją sporów wcześniejszych. Przynajmniej od początku naszego stulecia eksponuje się kulturotwórczą rolę ,rozumu, związek pomiędzy modelem racjonalności dominującym w danej epoce i jej kulturowym obliczem. Obok odkrycia potęgi motywów pozaracjonalnych w psychice jednostkowej i zbiorowej namysł nad kryzysem kultury współczesnej dostarczył najpoważniej szych impulsów do postawienia pytań o rozum. Poszukując przyczyn zjawisk składających się na tak niepokojący obraz współczesności, filozofowie natrafiali na pewne postacie ratio. Przywodzą ku nim różnorodne analizy najcięższego doświadczenia, XX w. - totalitaryzmu, tropiąc genezę współczesnego charakteru cywilizacji dyktowanego przez molocha industrializacji, świata samotnych, wyzutych ze swej istoty ludzi, natrafia się na pojęcie racjonalności przykrojone wedle wymagań nauki, techniki i organizacji produkcji, poszukując przyczyn swoistej głuchoty współczesnej, niezdolności uchwycenia autonomicznego sensu wielu zjawisk, również dociera się do pewnego projektu rozumu. (fragment tekstu)
17
Content available remote Jerozolima jako środek świata w średniowiecznej geografii kreacyjnej
75%
Jerozolima, w której dokonało się zbawienie za sprawą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, była uważana przede wszystkim za duchowe centrum chrześcijańskiego świata, ale w średniowiecznej geografii kreacyjnej istniał pogląd, że miasto to stanowi także fizyczny, geometryczny środek świata. W historiografii była i jest rozpowszechniona opinia, że lokalizacja świętego miasta w fizycznym centrum świata stanowiła niezmienny fundament ówczesnej geografii. Taki pogląd pozornie zdaje się potwierdzać spojrzenie na wielkie średniowieczne mapy świata, np. mapy z Hereford i z Ebstorfu, na których Jerozolima, wizualnie wyeksponowana, rzeczywiście zajmuje miejsce w geometrycznym środku kolistej ekumeny. Bliższe przyjrzenie się problemowi wskazuje jednak, że w istocie sprawa była bardziej złożona.(fragment tekstu)
18
Content available remote Dlaczego rok 1192 stał się początkiem historii miasta Czarnkowa?
75%
Pierwszoplanową rolę w podtrzymywaniu pamięci o historii miasta odgrywa najczęściej data jego początku. Staje się ona pretekstem do corocznych obchodów dni ziemi oraz do budowania wizerunku dawności miasta. W przypadku bowiem większości miast Wielkopolski o średniowiecznym rodowodzie, datą wyznaczającą ich faktyczny początek jest akt lokacji. Od tzw. lokacji miasta na prawie niemieckim, związanej z charakterystycznym wyznaczeniem granic miasta i rynku, wprowadzeniem urzędu dziedzicznego wójta, czy nadaniem określonych praw jego mieszkańcom mówić można właśnie o mieście w sensie prawnym, w odróżnieniu od wcześniejszych grodów, zamków, siedzib kasztelanii. Stąd też początkiem miasta Poznania stał się rok jego lokacji przez księcia Przemysła I w roku 1253, mimo iż historyczny gród o tej nazwie znamy już z X wieku. Problem jednak mają te miasta, których data wystawienia przywileju lokacyjnego nie jest znana. Przykładem wielkopolskiego miasta mającego kłopoty z wyznaczeniem daty swych początków jest nadnotecki Czarnków.(fragment tekstu)
Witold Kula należy bez wątpienia do wąskiej elity dziejopisów epoki Polski Ludowej, jest także najbardziej rozpoznawanym jej przedstawicielem na arenie międzynarodowej. Niniejszy tekst stawia sobie za cel przybliżenie najważniejszych momentów jego biografii, krótką charakterystykę dorobku oraz jego recepcji we współczesnej historiografii.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Główne dziedziny badań dziejów turystyki polskiej - zarys problematyki
75%
Artykuł ma charakter przyczynkarski. Mimo to można wysnuć kilka wniosków. Początki historiografii turystyki polskiej sięgają I połowy XIX wieku. Do czasu wybuchu I wojny światowej w zasadzie wszystkie główne dziedziny badań, do których można zaliczyć: opracowania dotyczące podróży, podróżowania i turystyki, biografie, opisy dziedzin turystyki, zagospodarowania turystycznego oraz stowarzyszeń turystycznych, były już wyodrębnione. Obecnie, poza rozwijaniem istniejących wcześniej dziedzin, pojawiły się nowe. Jedną z nich są badania dziejów hotelarstwa jako działu gospodarki oraz pojedynczych obiektów. Drugą są prace poświęcone początkom nowych rodzajów turystyki. Doszło też do zarzucenia jednego, wcześniej często podejmowanego kierunku badawczego - historii turystyki robotniczej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.