Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Holding bankowo-ubezpieczeniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł nawiązuje do ważnego procesu zachodzącego wśród instytucji bankowych i ubezpieczeniowych w Polsce. Bancassurance staje się coraz częstszym zjawiskiem i dlatego proces tworzenia grup bankowo-ubezpieczeniowych stał się aktualny i wymaga głębszej analizy. W pierwszej części artykułu wyjaśniono istotę i przyczyny rozwoju bancassurance, wskazano kilka modeli współpracy banku i ubezpieczyciela oraz przedstawiono ryzyka, zagrożenia i korzyści wynikające z tej współpracy. Druga część przedstawia dotychczasowy dorobek bancassurance w Polsce. Trzecia część artykułu zawiera prognozę rozwoju bancassurance w Polsce oraz wskazuje czynniki, które mogą ten proces przyspieszyć lub spowolnić.
Autorka zaprezentowała rodzaj współpracy prowadzonej przez dwie instytucje rynku finansowego: przez Kredyt Bank SA oraz przez Wartę SA w ramach działalności bancassurance. W opinii autorki, w ciągu ostatnich kilku lat dało się zauważyć rosnące znaczenie tego typu działalności. Autorka rozpoczęła od wyjaśnienia definicji działalności bancassurance, a dalej skupiła się na znaczeniu tego rodzaju współpracy dla rozwoju obu wymienionych firm.
Przedstawiono działalność i rozwój holenderskiej grupy finansowej ING od jej początków do 1995 roku. ING Group to nie tylko połączenie banku i towarzystwa ubezpieczeniowego. W skład holdingu wchodzą instytucje finansowe o mniejszym zasięgu, z których wiele zachowuje dużą autonomię i własną nazwę.
Scharakteryzowano powiązania pomiędzy instytucjami bankowymi i ubezpieczeniowymi. Omówiono także przyczyny i rodzaje tych powiązań.
W Europie można wyróżnić dwa główne modele bancassurance: zintegrowany i niezintegrowany. Na polskim rynku zauważa się wzrost znaczenia struktur wyżej zintegrowanych. Zintegrowany model bancassurance rozwinął się głównie w Europie Południowej: w Hiszpanii, Portugalii, Francji i we Włoszech. Sektor bankowy w tych krajach odgrywa szczególną rolę, sprzyja temu rozbudowana sieć placówek bankowych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zjawisko bancassurance, wyjaśniono termin oraz scharakteryzowano wzorce rozwoju. Przedstawiono wpływ kapitału zagranicznego na omawiane zagadnienie. Zwrócono uwagę także na współpracę bankowo-ubezpieczeniową oraz na rozwój tej współpracy.
Artykuł omawia współpracę banków z firmami ubezpieczeniowymi i korzyści z tego wynikające.
Wyjaśniono istotę bancassurance oraz przedstawiono trzy modele współpracy bankowo-ubezpieczeniowej. Scharakteryzowano działalność bancassurance w wybranych krajach UE, tzn. Francji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Szczegółowej analizie poddano natomiast polski rynek bancassurance. Przedstawiono dane dotyczące polis wykupionych w Polsce, polis wykupionych przez firmy oraz opłacanych składek.
Umowa promocyjna oraz porozumienie dystrybucyjne stanowią tzw. zwykłe umowy o współpracy. Umowy te, poprzez sformalizowanie ułatwiają partnerom kontrolę nad realizacją aliansu, zabezpieczające je tym samym przed wzajemnymi niepożądanymi zachowaniami czy nadużyciami, dając jednocześnie niezbędną elastyczność działania. Celem artykułu była prezentacja powiązań bankowo-ubezpieczeniowych realizowanych na polskim rynku w ramach tych dwóch rodzajów powiązań na koniec 2005 roku.
Omówiono zagrożenia, na jakie narażony jest bank, prowadząc działalność bancassurance (tzn. współpraca banku z firmami ubezpieczeń). Wśród zagrożeń znajdują się zagrożenia związane z: kumulacją ryzyka, doborem partnera, organizacją bancassurance, procesem zarządzania oraz zagrożenia wynikające ze zmian otoczenia.
Moim zamierzeniem było wyodrębnienie celów tworzenia grup bankowo-ubezpieczeniowych charakterystycznych dla poszczególnych stron. Wprowadziłam grupę celów bieżnych - w odniesieniu do wspólnych korzyści - dla stron powiązania. (fragment tekstu)
Przedstawiono rys historyczny koncepcji bankassurance, formy i zakres współpracy banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Zwrócono uwagę, czy bankassurance ma szanse powodzenia w Polsce, podkreślając czynniki, które powinny się przyczynić do jego rozwoju w odpowiedniej skali.
Tezą referatu jest wskazanie, jak na tle kierunków rozwoju rynku finansowego można ocenić współpracę banków i ubezpieczycieli w formie bancassurance, do czego ona zmierza, jak doświadczenia zdobyte przy tej współpracy wpływają na dalszą ewolucję pośredników finansowych i do czego ona prowadzi. (fragment tekstu)
Rozwój grup bankowo-ubezpieczeniowych wzmacnia procesy związane ze sprzedażą produktów ubezpieczeniowych, zwłaszcza przy wykorzystaniu bankowych kanałów dystrybucji. W porównaniu z klasyczną dystrybucją usług ubezpieczeniowych takie rozwiązania przynoszą wzajemne korzyści dla banku, towarzystwa ubezpieczeniowego oraz klientów. Klienci mają wymierne korzyści w postaci niższych składek, ubezpieczyciele z kolei mają mniejsze koszty sprzedaży swoich produktów ubezpieczeniowych. Banki zaś zyskują prowizję z pobieranych składek oraz mają szerszą z tego tytułu ofertę świadczonych usług. Zgodnie z przyjętą strategią firmy wspólnie realizujące koncepcję bancassurance tworzą uzupełniającą się ofertę produktową, rozwijają kanały dystrybucji, wzajemnie wspierają się w usprawnianiu procesów sprzedażowych tak, aby proponować klientom kompleksowe rozwiązania finansowe. W przypadku bankowo-ubezpieczeniowego kanału dystrybucji usług, sprzedaż produktów bankowych i ubezpieczeniowych odbywa się w jednym miejscu - najczęściej w oddziale operacyjnym banku. Koncepcja zapewnia szybką i tanią komunikację banku i ubezpieczyciela z klientami. Podstawowymi barierami, jakie ograniczają dynamiczny rozwój koncepcji, są konserwatywne przepisy prawne oraz trudności w organizacji sprzedaży połączonych usług finansowych o odmiennym charakterze. Z prowadzonych badań i analiz rynku bancassurance wynika, że klienci stają się bardziej wymagający i dokonują rewizji swoich oczekiwań oraz preferencji odnośnie roli banku i towarzystwa ubezpieczeniowego, jako dostawców tych usług. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie wyłącznie zewnętrznych przesłanek działalności bancassurance podejmowanej przez banki komercyjne, ze szczególnym uwzględnieniem czynników bezpośrednich. (fragment tekstu)
17
Content available remote Bancassurance - alternatywny kanał dystrybucji usług ubezpieczeniowych
63%
Transformacja systemu bankowego w latach 90. spowodowała konieczność poszukiwania przez te instytucje nowych i skutecznych możliwości rozwoju, wykraczających poza tradycyjne obszary ich działalności. Alternatywą dla tradycyjnych usług bankowych okazały się usługi bancassurance czyli powiązania bankowo-ubezpieczeniowe. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie form powiązań bankowo-ubezpieczeniowych występujących w Polsce oraz dokonanie analizy kanałów dystrybucji produktów ubezpieczeniowych ze szczególnym uwzględnieniem kanału bankowego. W opracowaniu zwrócono uwagę na zmiany przepisów prawnych, które w sposób znaczący mogą wpłynąć na sprzedaż usług ubezpieczeniowych w kanale bancassurance. (fragment tekstu)
Wyjaśniono istotę rachunkowości zarządczej i controllingu oraz przedstawiono charakterystykę działalności zakładów ubezpieczeniowych. Omówiono bancassurance oraz zwrócono uwagę na ryzyko występujące w funkcjonowaniu grupy bankowo-ubezpieczeniowej. Szczegółowo opisano proces wprowadzenia i zarządzania nowym produktem ubezpieczeniowym.
Jedną ze skutecznych metod umożliwiających podniesienie poziomu konkurencyjności przez banki komercyjne jest realizacja strategii bancassurance. Pojęcie to obejmuje zarówno kapitałowe, jak i bezkapitałowe powiązania zachodzące między bankami a firmami ubezpieczeniowymi. W artykule zaprezentowane zostały tylko pozytywne efekty wynikające z realizacji koncepcji bancassurance. Omówiono tutaj trzy rodzaje synergii występującej w działalności bancassurance: synergia finansowa, funkcjonalna i marketingowa.
Przytoczono definicję grupy bankowo-ubezpieczeniowej, jako: trwałe połączenie instytucji bankowej z ubezpieczeniową. Podano etapy rozwoju tych grup: rola pośrednika, gdzie przychodem są prowizje, dalej etap związania się banku z jedną firmą ubezpieczeniową, na końcu zaś współpraca na zasadzie holdingu. Przyczyną powstawania grup bankowo-ubezpieczeniowych jest przede wszystkim zmniejszenie ryzyka ich upadłości. Podano też charakterystykę czynników mających wpływ na sukces banków: zorientowanie na potrzeby klienta, mały stopień złożoności oferowanych klientom produktów, orientacja na klienta z klasy średniej. Źródłem powstawania grup bankowo-kredytowych jest próba regulacji sektora usług finansowych (kryzys lat 1929-1933). Podano krótką historię powstawania takich grup. Podano wykresy charakteryzujące m.in.: udział zagranicznych aktywów i przychodów globalnych w bankach na 31.12.1996 r. oraz wydatki na technologie banków w stosunku do zysku brutto w krajach OECD w latach 1985-1995.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.