Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Homelessness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Defining and Measuring of Homelessness : Poland
100%
The problem of determining the number of homeless people concerns many countries. Estimates of the homeless population show wide variation. This text aims to review and attempt to systematize the ways of defining and measuring homelessness in Poland. Poland serves as a good example of the analysis of this phenomenon, because both the activities carried out in the field of diagnosis of homelessness and research aimed at developing a reliable methodology have been undertaken since the 1990s. The article summarizes such approaches as collecting data using the Central Statistical Application, The National Census and indicators based on international recommendations for "point in time" and the index of "homelessness". Thanks to the analysis, we conclude that a reliable and comprehensive diagnosis of homeless people throughout the country depends on several factors. Administrative and statistical data at the local level collected by state institutions and non-governmental institutions should be supported by compatible electronic data recording systems. Efforts should be made to improve and standardize the methodology of researching the population of homeless people to avoid errors that make it impossible to compare the results. At present, the data closest to the real number of homeless people are obtained using the 'point-in-time counting' method. (original abstract)
2
Content available remote Homelessness as the Multidisciplinary Problem
100%
Authors in this article deal with the issue of people who are, for various reasons, with-out accommodation. They analyse the causes of their condition, which is absolutely neces-sary to know, in order to be able to help them. They analyse options that are currently offered in this area. They highlight the issue of their health, which is of course seriously affected by their limited conditions of survival. Their decline of social status as of valid members of our society leads to a serious problem that should be related to all of us if we do not want to allocate them from the society. Homelessness is the urgent medical, nurs-ing, social, psychological, ethical and sociological problem. It is in interest of the public health from the aspect of the spread of infections and of interest of independent founda-tions and non-profit organizations. Volunteers play an increasingly important role in the care of the homeless community, either as a group or as single individuals.(original abstract)
Autor przedstawił i omówił definicję bezdomności i bezdomnych, zasięg występowania tego zjawiska w Polsce, metody szacunku liczby bezdomnych oraz wielkości ich występowania.
Pismo dla bezdomnych "Homo Mizerus" ukazało się w listopadzie 2005 r. w ramach programu resocjalizacyjnego, opracowanego przez autora artykułu i jego współpracowników. Program przewidywał włączenie bezdomnych do redagowania i kolportowania pisma, a tym samym stworzenie im możliwości powrotu do społeczeństwa poprzez aktywizację społeczno-zawodową. W artykule zaprezentowano założenia projektu, organizację pracy w redakcji, zawartość pisma, inicjowane akcje społeczne(abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświęcone jest problematyce definicji zjawiska bezdomności. Autor w swoim opracowaniu odnosi się do realiów współczesnej Polski i nawiązuje do tendencji związanych z tym zjawiskiem w literaturze światowej. Zwraca uwagę na to, że jakkolwiek bezdomność może być rezultatem różnych patologicznych sytuacji społecznych nie można jej traktować jako dewiacji.
W opracowaniu podejmuję próbę ogólnej charakterystyki dynamiki problemu bezdomności i polityki społecznej państwa wobec niego, począwszy od zakończenia drugiej wojny światowej do 1989 r. Ze względu na brak miejsca, pierwotny zamysł rozciągnięcia tego opisu do 2006 r. i przedstawienia rekomendacji dla współczesnej polityki społecznej wobec kwestii bezdomności jest tu niewykonalny. Wybór wcześniejszego niż współczesny okresu historii kwestii bezdomności w Polsce jest podyktowany słabym jeszcze jego naukowym rozpoznaniem. Autor liczy zatem na uwagi polemiczne i rozszerzające, które ten stan wiedzy mogłyby podnieść na wyższy poziom. Punktem wyjścia wywodu będzie wprowadzenie potrzebnych w nim elementów podstawowej wiedzy na temat bezdomności. (fragment tekstu)
Pomoc społeczna jest instytucją życia społecznego, której prawidłowe funkcjonowanie determinują nie tylko ramy obowiązującego prawa, ale również normy różnych systemów pozaprawnych (głównie systemu moralnego). Celem niniejszego artykułu stała się analiza pojęcia "pomocy społecznej" w kontekście godności oraz autonomii osoby bezdomnej, zarówno z perspektywy aksjologicznej, jak i prawnej. W opracowaniu zastosowano w szczególności metodę dogmatyczną. Perspektywa filozoficzna ukazuje, że pojęcie "pomocy" jest wieloznaczne i nie zawsze wiąże się z pozytywnym ładunkiem aksjologicznym. W ujęciu prawnym fundamentalnymi przesłankami "dobrego administrowania" oraz faktycznego zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego osobom potrzebującym (w tym bezdomnym) są: godność osobowa i godność osobista, powiązane z koniecznością respektowania autonomii człowieka. Prawo pomocy społecznej, które nie uwzględnia tych wartości, nie może być ocenione jako "dobre". (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł podejmuje temat zjawiska społecznego jakim jest bezdomność. W szerokim spektrum opisuje to zagadnienie, pochyla się nad jego genezą w dzisiejszym świecie oraz przyczynami, dla których ludzie pozostają w bezdomności. W artykule zastosowano następujące metody badawcze: obserwacyjną, statystyczną i analizy dokumentów. Umożliwiły one m.in. sporządzenie mapy bezdomności, na której zaznaczono główne miejsca aktywności osób bezdomnych oraz lokalizację ośrodków pomocowych. Zapoznanie się z badaniami socjologicznymi opisującymi stan emocjonalny osób w kryzysie bezdomności, pozwoliło na przybliżenie ich motywacji oraz potrzeb. Przeanalizowane zostały statystyki dotyczące wieku, płci i pochodzenia osób w kryzysie bezdomności. Analiza wyników pozwoliła na ukazanie skali zjawiska oraz jego silnego powiązania z nierównościami społecznymi, a także wynikającymi z nich migracjami ekonomicznymi. Wyciągnięcie wniosków z analizy ich aktywności pomaga potwierdzić tezę o istnieniu związku pomiędzy obszarami funkcjonowania osób bezdomnych, a obecnością turystów. Zjawisko zostało opisane na przykładzie sytuacji w Rzymie. Celem artykułu jest wskazanie najefektywniejszych form pomocy osobom w kryzie bezdomności. Jest to możliwe dzięki opisaniu istniejących programów pomocowych oraz ocenie ich skuteczności. Pomocnym elementem okazały się także badania prowadzone przez organizacje pozarządowe oraz fundacje charytatywne. Głównym źródłem wiedzy była literatura fachowa, dokumenty, gazety opisujące sytuacje w konkretnych miastach oraz obserwacje własne aktywności bezdomnych w Rzymie. (abstrakt oryginalny)
Rok 2011 był trzecim z kolei, w którym odnotowano obniżenie liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Autor omawia trudny i omijany przez polskich polityków problem mieszkań. Stwierdza, że sytuacja związana z brakiem perspektyw mieszkaniowych jest główną przyczyną spadku urodzeń w Polsce.
Ludzie ulicy to zjawisko dotyczące osób, dla których przestrzeń ulicy i stosowane przez nich socjotechniki to miejsce i sposób na życie, a także uzyskiwanie środków do życia poza społecznym podziałem pracy. Zaliczamy do nich głównie bezdomnych, włóczęgów, żebraków, dzieci ulicy, osoby prostytuujące się, świat przestępczy oraz tzw. margines społeczny. Ulica pełni tutaj rolę przestrzeni społecznej, gdzie zachodzi swoista interakcja z drugim człowiekiem (na przykład z jałmużnikiem), czy też z instytucją potrzebną do przetrwania (np. dworce, jadłodajnie, noclegownie, łaźnie, ogrzewalnie, przytuliska, różne organizacje pomocowe zarówno świeckie jak i kościelne). (...)Skala i różnorodność zjawiska "ludzi ulicy" stanowi duże wyzwanie badawcze dla naukowców zajmujących się tym problemem. Powinna być także przedmiotem wnikliwego działania wielu współczesnych podmiotów polityki społecznej, a wśród nich szczególnie tych służb społecznych, które zajmują się identyfikacją i interwencją społeczną ukierunkowaną na ludzi ulicy. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie działań wspierających i aktywizujących osoby w kryzysie bezdomności w czasie pandemii SARS-CoV-2. Przyjęte problemy badawcze odnoszą się do następujących pytań: Jak przedstawia się klasyfikacja osób bezdomnych w kontekście sytuacji mieszkaniowej i jakie narzędzia wykorzystuje się do tworzenia strategii przeciwdziałania bezdomności? Jakie działania pozwalają wspierać osoby w kryzysie bezdomności w czasie pandemii SARS-CoV-2? Jakie działania pomagają aktywizować osoby bezdomne w czasie pandemii SARS-CoV-2? Poszukując odpowiedzi, skorzystano z metody desk research, która polega na zbieraniu i analizie danych zastanych, pochodzących ze źródeł istniejących, które mogą być przydatne w rozważaniach. W czasie pandemii osoby dotknięte bezdomnością znalazły się w trudnej sytuacji, co "wymusiło" na władzach państwowych i samorządowych działania o charakterze prewencyjnym, aktywizującym, jak i działania zmierzające do lepszego rozwoju i standaryzacji instytucji udzielających schronienia osobom bezdomnym. (abstrakt oryginalny)
W literaturze dotyczącej tożsamości można odnaleźć utożsamianie jej istoty z "obrazem siebie", identyfikacją, autoidentyfikacją, a także wiązana jest ona z pojęciami charakteru czy też osobowości jednostki. (...) Konieczność uściślenia zakresu używanego pojęcia tożsamości jednostki wskazuje, że może być ona traktowana jako zgeneralizowana pozycja w społeczeństwie wyprowadzona z jej statusów w grupach, których jest członkiem, ról które wynikają z tych statusów i kategorii społecznych, których przypisanie sobie jest następstwem uczestnictwa w grupach. (...) Zatem tożsamość wymaga wskazania na odmienność, ale jednocześnie na konieczność odnalezienia z innymi podobieństw, identyczności, jednakowości. O ile element inności jest u osób marginalnych tak silnie zaznaczony, że przeradza się w obcość, o tyle element podobieństwa z innymi jest trudno dostrzegalny. "Zmarginalizowany" oznacza bowiem także wykluczony, odsunięty, nie będący zatem taki jak inni, nie tożsamy z innymi. (fragment tekstu)
One of the main subjects of social reintegration among homeless people is work. The professional activation of homeless people seems to have two faces. One is work as a new way of finding yourself in a new social reality. The second one is an actual work performed by homeless person with a strong characteristics of deepening the state of homelessness. This article is based on research made on environment of homeless people in Poland and some other European counties. There are a few elaborations based on that research. This one is one of them.(original abstract)
Artykuł porusza kwestię bezdomności z wyboru, jako stosunkowo częstego i problematycznego tematu w analizie bezdomności. Bezdomność jest najbardziej skrajną formą wykluczenia społecznego ciała i duszy człowieka. Tym bardziej ciężko jest zaakceptować sytuację, w której ktoś staje się bezdomnego z wyboru. Jak we wszystkich przypadkach dyskursu naukowego, istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy bezdomności z wyboru. Poniższy artykuł prezentuje postawę autora, który dopuszcza możliwość dokonania wyboru i stania się osobą bezdomną. Stanowisko to opiera się na wieloletnim doświadczeniu badawczym w środowisku bezdomnych i rozmowie, która odbyła się w listopadzie 2014 roku na jednej z paryskich ulic. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przeciwdziałanie zjawisku bezdomności w Unii Europejskiej
75%
Bezdomność jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym. Najbardziej widoczna i ekstremalną formą ubóstwa i wykluczenia jest jej postać uliczna. (...) Mając na względzie skalę zjawiska i jego specyfikę oraz fakt, że ta problematyka w kontekście profilaktyki w poszczególnych krajach jest różnie postrzegana i rozwiązywana, a ponadto nader rzadko poruszana w polskiej literaturze naukowej, w artykule skoncentrowano uwagę na zagadnieniu przeciwdziałaniu bezdomności w Unii Europejskiej (UE). (fragment tekstu)
World is full of diversity, those differences among people make human interactions more interesting and colorful, however, when they do not meet understanding, acceptance and respect, they occur as negative inequalities, which finally lead to exclusion . According to WHO (2008: 2) exclusion consists of dynamic, multi-dimensional processes driven by unequal power relationships interacting across four main dimensions - economic, political, social and cultural - and at different levels including individual, household, group, community, country and global levels. It results in a continuum of inclusion/exclusion characterized by unequal access to resources, capabilities and rights which leads to health inequalities. The main objective of this chapter is to define and analyse six forms of social exclusions, mainly homeless people social exclusion, immigrants social exclusion, digital social exclusion, handicapped people social exclusion, financial social exclusion and sexual bias social exclusion. For each phenomena a definition will be provided, causes and consequences, and finally a description of their level in the World. (fragment of text)
17
Content available remote Bezdomność i jej struktura w latach 2005-2009 na przykładzie miasta Opola
75%
Celem opracowania jest ukazanie struktury osób bezdomnych w Opolu oraz przyznanej im pomocy przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) w latach 2005-2009. MOPR w Opolu wykonuje jednocześnie zadania gminnego ośrodka pomocy społecznej oraz powiatowego centrum pomocy rodzinie. (fragment tekstu)
W analizie przyczyn bezdomności na podstawie badań ankietowych szczecińskich bezdomnych autorzy zaproponowali hierarchizację tych przyczyn według odsetka respondentów pozytywnie opiniujących wariant odpowiedzi oraz współczynnika asymetrii rang. Z badań tych wynika, że najwięcej respondentów za przyczynę bezdomności uznaje brak mieszkania. Następne w kolejności są: bezrobocie, wysokie koszty utrzymania mieszkania oraz rozwód.
W artykule opisane i przeanalizowane są interpretacje prawa do swobodnego przemieszczania się i dostępu do pomocy społecznej w kontekście Dyrektywy 2004/38. Wewnętrzna sprzeczność przepisów pokazana jest na przykładzie bezdomności wewnątrzunijnych migrantów. Następnie przedstawione są ostatnie zmiany w działaniach lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych, które w coraz mniejszym zakresie oferują wsparcie bezdomnym obywatelom UE. Wąskie interpretowanie prawa pobytu staje się podstawą do odmowy przez system pomocy społecznej świadczeń finansowych, a także schronienia. Z kolei represyjne działania służb porządkowych w przestrzeni publicznej prowadzą niekiedy do deportacji. Interpretacje prawa do swobodnego przemieszczania się i praktyki jego stosowania oraz wykluczający dyskurs omówione są na przykładach Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W interpretacji przepisów UE, praktyce i debacie publicznej zauważyć można ograniczanie prawa do swobodnego przemieszczania się poprzez definiowanie i kategoryzowanie grupy bezdomnych migrantów jako osób, których prawa zależne są od pozycji na rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
Sytuowanie poza nawiasem społeczeństwa i wykluczenie ze społeczeństwa jest właściwością stanu bezdomności. Można wyróżnić następujące sfery wykluczenia bezdomnych: z możliwości realizacji praw obywatelskich i politycznych, z zabezpieczenia społecznego, z pracy zawodowej, kulturowe ze wspólnoty Oprócz tych sfer w opracowaniu omówiono problem ekskluzji osobniczej. Na koniec starano się odpowiedzieć na pytanie kto ponosi odpowiedzialność za wykluczenie ludzi bezdomnych oraz przedstawiono sposoby przeciwdziałania wykluczeniu.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.