Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Homo oeconomicus
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote What the history of economic thought can teach us
100%
The purpose of this article is to outline the perspective that the history of economic thought is an important way of looking at economic problems. The author discusses the reasons why this perspective can be more useful than others, and chooses the widely discussed concept of the human being in economics as an example. She discusses what characteristics are attributed to the human being by the different schools of economic thought. Based on attitudes to human rationality, pursued goals and the meaning of social context, the author distinguishes four basic models of economic agent: classical, neoclassical, Marxian and heterodox. The author points out the links between the changing anthropological assumptions and shifts in the dominant economic paradigm. She argues that in the current economic crisis we are witnessing a change in the perception of human behaviour towards a heterodox one. (original abstract)
2
Content available remote Czy nadal homo oeconomicus?
100%
Współczesny homo economicus powinien charakteryzować się następującymi cechami: - rzetelną wiedzą i dbałością o godność osoby ludzkiej, - ciekawością zjawisk ekonomicznych, umiejętnością ich obserwacji, analizowania, - umiejętnością przewidywania cykli gospodarczych i społecznych, - umiejętnością harmonizacji zasad ekonomii, praktyki gospodarczej oraz etyki, - niezależnością myślenia ekonomicznego, - konstruktywnym niezadowoleniem z istniejącego status quo, - skłonnością do podejmowania ryzyka, - stałym doskonaleniem i uzupełnianiem swoich horyzontów myślowych.(fragment tekstu)
Tematem opracowania jest problematyka obrazu człowieka w ekonomii. Celem jest zrozumienie tego terminu, a więc znalezienie jego możliwie pełnej definicji. W tym celu postawiono pytanie o funkcje jakie spełnia obraz człowieka w ekonomii i wyróżniono funkcje: deskryptywną, pozytywną i normatywną. Następnie podjęto próbę zdefiniowania obrazu człowieka jak też wskazania jego najważniejszych komponentów i cech charakterystycznych. Wykazano, od czego obraz człowieka zależy (nie tylko od zmian otoczenia, ale także od obrazu świata) oraz na co wpływa - faktyczne zachowania podmiotów gospodarczych (wynikające z ich zakorzenienia systemowego), jak też teorie ekonomiczne, poprzez wpływ na teorie zachowania. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Model homo oeconomicus i jego dostosowanie do współczesnych uwarunkowań
100%
Celem artykułu jest analiza, czy jest zasadne - biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój technologii informacyjnych - wykorzystywanie modelu homo oeconomicus w jego oryginalnej postaci jako podstawy dociekań ekonomicznych. (fragment tekstu)
Tematem artykułu jest ekologiczny aspekt trwałego rozwoju oraz próba odpowiedzi na pytanie czy istnieją takie zachowania konsumentów, które mogą prowadzić do skutków zgodnych z celami i zasadami rozwoju trwałego. Przedstawiono neoklasyczny model zachowania podmiotów, rodzaje niedoskonałości rynku oraz hipotezę o maksymalizacji użyteczności i o trwałości gatunku.
6
Content available remote Moralna ekonomia - homo oeconomicus jako istota pomagająca innym
100%
Od rewolucji marginalistycznej ekonomia oddalała się od etyki. Skupienie się na działaniach człowieka, a nie jego motywacjach, spowodowało uproszczenie w postrzeganiu człowieka jako maksymalizatora użyteczności. W artykule pokazano problemy wynikające z przedstawienia ludzkiej natury jako walki altruizmu z egoizmem. Człowiek ma wzgląd na innych, ale jest wiele czynników powodujących, że im nie pomaga. Najlepiej widać to na przykładzie żyjących na świecie setek milionów głodujących. W artykule wykorzystano koncepcję efektywnego altruizmu, aby zaprezentować problemy dotyczące rozumu i emocji, które sprawiają, że nie pomagamy, mimo że chcemy to czynić. Wykorzystano przemyślenia Adama Smitha - filozofa moralnego, aby szerzej spojrzeć na ludzką naturę i pokazać, jak wiele w człowieku jest mechanizmów sprawiających, że bierze on pod uwagę innych, a robi to nie dla własnego zysku, lecz dlatego, że jest istotą moralną.(abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano główne założenia oraz krytykę paradygmatu homo oeconomicus, leżącego u podstaw ekonomii głównego nurtu. Przedstawiono krytyczną ocenę tego paradygmatu prowadzoną przez ekonomistów ekonomii heterodoksyjnej. Skoncentrowano się głównie na poglądach nowej ekonomii instytucjonalnej i teorii behawioralnej odnoszących się przede wszystkim do racjonalności w podejmowaniu decyzji ekonomicznych. Nowy homo oeconomicus według ekonomii instytucjonalnej nie podejmuje w pełni racjonalnych decyzji, nie posiada pełnej i pewnej informacji na interesujące go tematy, a zdobywanie przez niego informacji jest kosztowne i pochłania dużo czasu. Przedstawiciele teorii behawioralnej twierdzą natomiast, że ludzie nie są racjonalni w sensie ekonomicznym, jednak nie dlatego, że czasem zachowują się niezgodnie z kryteriami racjonalności, ale dlatego, że popełniają błędy, które są przewidywalne i systematyczne(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ontyczna refleksja nad istotą ekonomii
75%
Ekonomia jako nauka nosi znamiona eklektyczności i synkretyczności. Zarówno podmiot jak i przedmiot poznania ma charakter antropogeniczny. Artykuł odnosi się do zasad ontycznych funkcjonowania ekonomii. Głównym modelem, jaki emanuje z modeli ekonomicznych jest koncepcja homo oeconomicus. Jest ona przez wielu krytykowana i postrzegana, jako nierealistyczna. Opracowanie jest próbą odniesienia się do zagadnienia człowieka ekonomicznego z perspektywy zasad filozoficzno-aksjologicznych, na jakich oparty jest model homo oeconomicus. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najintensywniej rozwijających się nurtów współczesnej ekonomii jest ekonomia behawioralna. Weryfikuje ona założenia ekonomii neoklasycznej w oparciu o wyniki badań socjologicznych i psychologicznych. Jest zbiorem teorii składających się na różne kierunki wykształcone w jej ramach: ekonomii psychologicznej, ewolucyjnej, eksperymentalnej, złożoności, makroekonomii behawioralnej, neuroekonomii, finansów behawioralnych czy też neurorachunkowości. Jej rozwój przyczynia się do zmiany paradygmatu w naukach ekonomicznych - odchodzenia od klasycznego aksjomatu człowieka racjonalnego na rzecz człowieka emocjonalnego. Celem opracowania jest przedstawienie wybranych elementów ekonomii behawioralnej w kontekście racjonalności ludzkich zachowań w działalności gospodarczej. W artykule przybliżono zarys rozwoju ekonomii behawioralnej, pojęcie człowieka racjonalnego, kluczowe zagadnienia ekonomii behawioralnej oraz krytykę stosowanego w niej podejścia do człowieka i jego zachowań ekonomicznych. Szczególnie pomocny przy opracowaniu przedstawionego materiału był artykuł z 2015 r. autorstwa T. Zalegi pt. Ekonomia behawioralna jako nowy nurt ekonomii - zarys problematyki. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote The Concept of Homo Economicus in Economic Theory : an Outline of the Evolution
75%
Ewolucja i postęp, jakie w ostatnich pięciu dekadach dokonały się w naukach ekonomicznych, dają teoretyczne podstawy do zmiany paradygmatu homo oeconomicus. Obecnie ekonomia ulega ciągłemu poszerzaniu i wewnętrznemu zróżnicowaniu, łącząc się w swoich rozważaniach z innymi naukami społecznymi, głównie z psychologią, socjologią i filozofią. W ramach interdyscyplinarnej wymiany wyłaniają się nowe metodologie i ujęcia nauki, w kierunku bardziej holistycznego spojrzenia na procesy gospodarcze i funkcjonowanie podmiotów na rynku. Tym samym coraz częściej odchodzi się od klasycznego aksjomatu człowieka racjonalnego na rzecz człowieka emocjonalnego. Takie podejście zaowocowało pojawieniem się alternatywnych sposobów pojmowania homo oeconomicus. Celem artykułu jest zarysowanie koncepcji homo oeconomicus. Przedstawione w opracowaniu zagadnienia nie opisują całego jej spektrum, a jedynie wybrane elementy. W pierwszej części tekstu skupiono się na genezie i elementach koncepcji homo oeconomicus. W dalszej części artykułu omówiono najważniejsze zarzuty kierowane wobec analizowanej koncepcji, a także przedstawiono najważniejsze alternatywne sposoby pojmowania homo oeconomicus. (abstrakt oryginalny)
Według autora artykułu trudno kwestionować potrzebę modyfikacji paradygmatu w finansach, w tym kategorii homo oeconomicus. Bezdyskusyjna wydaje się także słuszność wskazanej przez naukowców koncepcji dokonania tychże zmian tj. za pomocą wzbogacania dotychczasowych założeń. Pewnych inspiracji mogą z powodzeniem dostarczyć wyniki badań nad neuropsychologią podejmowania decyzji.(fragment tekstu)
Tempo w jakim rozwija sie światowa gospodarka, a zwłaszcza rynki finansowe, przewyższa rozwój refleksji naukowej nad tymi procesami. Oznacza to, że decydenci niedostatecznie wyposażeni w adekwatną wiedzę, a zarazem będący pod presją oczekiwań swoich wyborców, nie maja klarownych kryteriów ocen podejmowanych decyzji. Oczekiwanie na nowe paradygmaty staje się ważkim zadaniem dla nauki. Nauka o finansach nie jest gotowa do rewolucyjnych propozycji. Ale też nie ma takiej potrzeby. Projekt liberalnej gospodarki, o której siły wolnorynkowe mają decydujące znaczenia, nie ma alternatywy. Ostatnie kryzysy dowodzą, nie tyle słabości, ile braku właściwych regulacji, obecności państwa tam, gdzie powinno zaistnieć. Na tym tle potrzeba nowych ustaleń, paradygmatów, które uzupełniają już istniejące na zasadzie koegzystencji, ajwi się jako imperatyw. (fragment tekstu)
Homo oeconomicus (HOE) jest jedną z fundamentalnych kategorii ekonomicznych. To twardy rdzeń, w sensie Lakatosa, neoklasycznego pro-gramu badawczego w ekonomii. Wprowadzenie przez szkołę klasyczną modelu człowieka racjonalnego w swoich decyzjach gospodarczych miało zasadnicze znaczenie dla rozwoju ekonomii i badań ekonomicznych. Bar-dzo prosta, w początkowym okresie, konstrukcja homo oeconomicus stała się użytecznym narzędziem analitycznym. W miarę rozwoju ekonomii mo-del ten ulegał modyfikacjom i zasadniczym zmianom interpretacyjnym. Szeroko dyskutowano założenia modelu, szczególnie na gruncie ekonomii heterodoksyjnej. Co najmniej od lat 80. i 90. XX wieku ta krytyka zaowo-cowała stopniowym luzowaniem założeń HOE. W licznych współczesnych nurtach ekonomii homo oeconomicus nie jest istotnym punktem odniesienia dla prowadzonych badań. Pomimo tego, nadal dość powszechne jest prze-konanie, że wielu ekonomistów opiera swoje założenia badawcze na kon-strukcji homo oeconomicus. Celem podjętego badania jest próba empirycznego przetestowania, czy założenia identyfikowane z modelem homo oeconomicus są przyjmowane przez polskich badaczy zarówno w procesie naukowo-badawczym, jak i w procesie dydaktycznym. W rozdziale zaprezentowano wyniki badania pilo-tażowego, będącego wstępnym etapem szerszego badania dotyczącego za-łożeń badawczych homo oeconomicus w naukach ekonomicznych. Pierwsza część opracowania stanowi próbę syntetycznej interpretacji koncepcji homo oeconomicus, jej genezy, ewolucji oraz krytyki modelu wysuwanej przez ekonomistów heterodoksyjnych. Model homo oeconomi-cus jest przedmiotem częstych badań, a literatura przedmiotu, zarówno pol-ska, jak i zagraniczna, jest bardzo bogata . W tej części dokonano opera-cjonalizacji kluczowych cech homo oeconomicus, które stanowiły podstawę badania ankietowego. Zasadnicze badanie odnosi się do empirycznej wery-fikacji, czy założenia modelu homo oeconomicus są przyjmowane przez badaczy. Badanie pilotażowe zostało przeprowadzone wśród pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dla których dyscypliną wiodącą jest dyscyplina ekonomia i finanse. (fragment tekstu)
Z punktu widzenia prawdy obiektywnej nie jest obojętne to, jak ekonomia postrzega człowieka i jego świat, jakie przyjmuje wyróżniki jego natury i na jakich wartościach skupia swoją uwagę, a także jak definiuje pojęcia, które stają się językiem komunikacji świata nauki. Powstaje pytanie - czy praxis, ceniąca "My", społeczny świat obiektywizujący wartość czynu człowieka, odnajdzie siebie w fikcji heurystycznej, która człowieka uprzedmiotawia, a procesy gospodarcze sprowadza do czysto technicznych. Zagadnienie relacji między ekonomicznym "Ja" a realnym człowiekiem, osadzonym w "My", jest intelektualnie interesujące. Nie roszczę pre-tensji do pełnego rozwinięcia problemu. Pragnę jedynie zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą być przedmiotem dyskusji. (fragment tekstu)
15
Content available remote Reasons for Doing Good : Behavioural Explanations of Prosociality in Economics
75%
This paper discusses issues of altruism and prosocial behaviour within economics. The first part discusses relations between understanding of expected utility theory and features of an economic man. It also defines the most important properties of the game and provides some simple solutions. The second part includes a critical overview of selected and increasingly complex concepts explaining the phenomenon of prosocial behaviour. It begins with models focusing only on final allocations and ends with those studying the role of intentions, motivations and social status of agents. It also shows how needs, social conditions, norms and individual characteristics affect the propensity to behave prosocially. (original abstract)
16
Content available remote Zmiana paradygmatu homo oeconomicus w naukach o zarządzaniu
75%
Jednym z wielu paradygmatów, który uległ w ostatnich latach znaczącej zmianie, jest paradygmat człowieka racjonalnego (homo oeconomicus), który jest wspólny dla całego obszaru nauk ekonomicznych. W ich obrębie nauki o zarządzaniu najwcześniej przyjęły paradygmat o wpływie kognitywności oraz emocjonalności człowieka na jego ekonomiczne zachowanie i decyzje. Celem artykułu jest zaprezentowanie ewolucji tego paradygmatu od homo oeconomicusa do homo neuroeconomicusa.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Społecznie zdeterminowana konsumpcja jako przedmiot badań w ekonomii
75%
Istnienie powiązań między jednostkami przejawia się we wszystkich niemal dziedzinach ludzkiego życia. Dotyczy to również procesów zaspokajania potrzeb, których przebieg jest istotnie uwarunkowany przez wpływ czynników społecznych. Wielu ekonomistów podejmowało próby objaśnienia społecznego charakteru konsumpcji, przyjmując różne perspektywy i założenia badawcze, dlatego zgromadzona w tym obszarze wiedza jest dość sfragmentaryzowana. W związku z tym głównym celem opracowania jest dokonanie syntetycznego przeglądu i podsumowania dorobku nauk ekonomicznych, charakteryzującego społeczne aspekty procesów konsumpcji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje na znaczenie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu jako próby powrotu do kulturowych korzeni ekonomii. Traktuje CSR jako praktyczną odpowiedź na koncepcję człowieka zakorzenionego społecznie. Podstawowych czynników utrudniających jej implementację w Polsce upatruje w deficycie zaufania oraz społecznych wyobrażeniach przedsiębiorcy. (abstrakt oryginalny)
Homo oeconomicus opiera się na cichych założeniach, że dzisiejsza komunikacja międzyludzka nie różni się od tej z czasów Adama Smitha, zatem istoty ludzkie odnoszą się do siebie nie inaczej niż 225 lat temu. W zasadzie wynalezienie telegrafu, a później telefonu, radia, telewizji, faksu, e-maila i internetu nie miało wpływu na sposób, w jaki postrzegamy działalność ekonomiczną. Homo oeconomicus jest niezmienny. Proklamowanie requiem dla homo oeconomicus jest czymś więcej niż tylko zmyślną retoryką. Oparte jest na czymś więcej niż tylko pojęciach zapożyczonych z innych dyscyplin. Wezwanie jest ugruntowane w zrozumieniu natury ludzkiej, wynurzającej się wraz z rozwojem elektronicznej komunikacji, która zmieniła nasze postrzeganie innych i nas samych oraz dała początek filozofii personalizmu. Pochowanie homo oeconomicus i zastąpienie go homo socioeconomicus przenosi elementarną część analizy ekonomicznej z indywidualizmu siedemnastego i osiemnastego wieku w personalizm wieku dwudziestego.(abstrakt oryginalny)
W pracy tej opisuję wynik, który wskazuje na ewolucyjne podstawy instytucji społecznych. Instytucje społeczne uważane są w socjologii za zjawiska typowo strukturalne, a zatem niewytłumaczalne z mikro-poziomu racjonalnie działających jednostek. Okazuje się jednak, że trzy typy instytucji społecznych - sankcje wobec osób trzecich, konformizm i normy zinternalizowane - dają się dedukcyjnie wyprowadzić jako warunki konieczne stabilnej równowagi w grach ewolucyjnych. Artykuł ten w sposób nieformalny opisuje teorię i twierdzenie, które wynik ten ustala. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.