Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Horizontal cooperation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Coraz szybciej następujące zmiany w gospodarce oraz postępująca globalizacja wymuszają na przedsiębiorstwach konieczność poszukiwania unikatowych rozwiązań umożliwiających osiągnięcie trwałego sukcesu. Jednym ze sposobów osiągnięcia zamierzonego celu jest nawiązanie współpracy pomiędzy podmiotami. Istnieje wiele kryteriów podziału kooperacji. Najbardziej popularne dzieli kooperację na pionową i poziomą. Na zachowania oportunistyczne szczególnie narażone są podmioty korzystające z kooperacji poziomej. Kwestia zachowań oportunistycznych dogłębnie została omówiona w teorii kosztów transakcyjnych oraz w pozostałych teoriach instytucjonalnych. Osobą, która wprowadziła te pojęcie do nauki był O. E. Williamson. Sposobem na ograniczenie zachowań oportunistycznych w ramach współpracy jest wprowadzenie operacyjnego obszaru zarządzania, który obejmuje formalne i społeczne mechanizmy kontroli. Należy jednak pamiętać, że Williamson przeceniał rolę zachowań oportunistycznych. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty zachowań oportunistycznych oraz sposobów, w jaki można ograniczyć ich liczebność w trakcie realizacji powiązań kooperacyjnych. Z kolei podstawowa hipoteza badawcza mówi, iż wybór struktury zarządzania w przedsiębiorstwie nie jest uzależniony wyłącznie od pojawiających się zachowań oportunistycznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie problemu znaczenia kooperacji przy realizacji procesów transportowych z udziałem transportu kolejowego na przykładzie Polski. Autorzy na wstępie omówili pojęcie kooperacji i jej odniesienie do transportu, a następnie przedstawili występującą kooperację podmiotów w poszczególnych rodzajach procesów transportowych przy uwzględnieniu aktualnej organizacji sektora kolejowego w Polsce. Konkluzją powyższych rozważań było stwierdzenie, że w transporcie kolejowym do właściwej realizacji procesu przewozowego niezbędna jest kooperacja poszczególnych podmiotów w nim uczestniczących. Procesy restrukturyzacyjne spowodowały przekształcenie części dawnych służb kolejowych w ramach przedsiębiorstwa zintegrowanego PKP w odrębne organizacyjnie podmioty. To sprawia, że znaczenie kooperacji wzrasta. Jednym, więc z efektów działań UE mających na celu doprowadzenie do zaistnienia konkurencji wewnątrzgałęziowej w transporcie kolejowym jest wzrost liczby podmiotów uczestniczących w realizacji kolejowego procesu przewozowego. Autorzy stwierdzają, że tylko ścisła kooperacja tych podmiotów może zapewnić sukces tej gałęzi transportu w postaci wzrostu jej konkurencyjności a dzięki temu i udziału w przewozach ogółem(abstrakt autora)
Tematem niniejszego artykułu jest współpraca horyzontalna w łańcuchu dostaw pomiędzy przedsiębiorstwami branży TSL (transport-spedycja-logistyka). Ten rodzaj współpracy odbywa się przez tworzenie wspólnego systemu transportowego, w którym wszyscy jego uczestnicy dzielą ze sobą sieć transportową i zasoby. Horyzontalna współpraca pomiędzy firmami w łańcuchu dostaw jest ważnym obszarem badawczym, ponieważ konkurencja na rynkach światowych, rosnące koszty i zwiększone oczekiwania klientów spowodowały spadek zysków organizacji. Zaangażowanie się w horyzontalną współpracę zapewnia różne możliwości poprawy efektywności. Jednak formowanie sojuszy w branży TSL wiąże się z podjęciem wyzwań, takich jak np. dobór partnera, relacje z partnerem, podział kosztów i/lub zysków. Warto zastanowić się zatem, co zagraża rozwojowi tej współpracy. Celem artykułu jest wskazanie determinant i barier rozwoju współpracy horyzontalnej firm z branży TSL w łańcuchach dostaw. W pracy wykorzystano metodę przeglądu literatury celem weryfikacji aktualnego poziomu wiedzy na temat współpracy horyzontalnej w łańcuchach dostaw. Zdaniem autorów wyniki przeprowadzonych badań przyczyniają się do usystematyzowania wiedzy na temat realizacji współpracy w branży TSL, co będzie oddziaływało na poziom wiedzy teoretycznej z dziedziny ekonomii, zarządzania i logistyki. Ponadto, rezultaty przeprowadzonych badań mogą zostać wykorzystane przez decydentów, badaczy i organizacje jako podstawa do zaprojektowania i zaplanowania współpracy horyzontalnej w łańcuchach dostaw, lecz również jako przewodnik w prowadzeniu badań nad aktualnym stanem literatury w rozpatrywanym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Międzyorganizacyjne relacje koopetycji są nową formą zachowań konkurencyjnych i kooperacyjnych przedsiębiorstw. Zawiązywane są nie tylko pomiędzy bezpośrednimi rynkowi konkurentami oraz łańcuchami i sieciami wartości, ale również pomiędzy wewnętrznymi zespołami/oddziałami/jednostkami organizacyjnymi mocno ustrukturalnionych firm. W związku z powyższym mogą przybierać dwie typologiczne formy, w ramach których kształtowana jest strategia koopetycji : horyzontalną - poziomą, zawieraną pomiędzy wzajemnymi formalnymi i nieformalnymi konkurentami ( w tym m.in. zespołami, jednostkami czy oddziałami ukształtowanymi w ramach jednego podmiotu gospodarczego ) oraz wertykalną - pionową, zawieraną m.in. w ramach tworzonych łańcuchów dostaw, np. pomiędzy dostawcami podzespołów a producentem. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę współpracy innowacyjnej przedsiębiorstw przemysłowych województwa małopolskiego, które są aktywne w obszarze B+R. Stanowi on próbę określenia wpływu kooperacji międzyorganizacyjnej na poszczególne atrybuty innowacyjności przedsiębiorstw przemysłowych ponoszących nakłady na działalność B+R. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2010-2012 na grupie 500 przedsiębiorstw przemysłowych w województwie małopolskim, spośród których wybrano 171 przedsiębiorstw deklarujących poniesienie nakładów na działalność B+R. Modelowanie statystyczne przeprowadzono z użyciem rachunku prawdopodobieństwa. Wyniki badania w ujęciu absolutnym ukazały dostawców, odbiorców oraz krajowe jednostki badawczo-rozwojowe jako podmioty, z którymi przedsiębiorstwa przemysłowe w województwie małopolskim najczęściej nawiązywały współpracę o charakterze innowacyjnym. Nieco odmienne oblicze owej współpracy wykazało modelowanie statystyczne. Przeprowadzone badania potwierdziły zróżnicowany wpływ współpracy o charakterze innowacyjnym na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw przemysłowych w ramach wyróżnionego regionalnego systemu przemysłowego. Hipoteza badawcza została zweryfikowana pozytywnie. Okazało się bowiem, że współpraca o charakterze innowacyjnym z wyszczególnionymi jednostkami nie zawsze wpływa na realizację procesu innowacyjnego w sposób pozytywny, a kierunek tego wpływu jest zróżnicowany. (abstrakt oryginalny)
Przyszłością rozwoju gospodarki, jej nowoczesności i innowacyjności są kooperacje przedsiębiorstw. Stopień nasilenia tej współpracy jest uzależniony od otoczenia, działającej konkurencji i potrzeb danego kooperanta. Każde przedsiębiorstwo, które funkcjonuje w warunkach gospodarki opartej na wiedzy, aby się rozwijało i umacniało swoją pozycję na rynku, musi być innowacyjne (czyli musi posiadać i budować odpowiedni potencjał, wykorzystywany do tworzenia innowacji), a jest to możliwe między innymi dzięki pozyskiwaniu wiedzy z zewnętrznych źródeł, w ramach tzw. aliansów wiedzy. Praktyka wskazuje na coraz liczniejsze inicjatywy kooperacji przedsiębiorstw z podmiotami zewnętrznymi w zakresie wspólnego uczenia się. Alians pomaga w wymianie doświadczenia i wiedzy między współpracującymi organizacjami. W pierwszej części artykułu przedstawiono zarys teoretycznego ujęcia takich aliansów, druga część natomiast zawiera wyniki badań, które ukazują wykorzystanie tej formy pozyskiwania wiedzy przez przedsiębiorstwa z regionu Tarnowa i Małopolski. Celem artykułu jest zaprezentowanie nowoczesnej formy pozyskiwania wiedzy z zewnątrz. Podjęto również próbę zdefiniowania determinant współpracy na płaszczyźnie kooperacji z zewnętrznymi instytucjami i oceny ich skuteczności jako przesłanki wzmocnienia zdolności rozwojowej przedsiębiorstwa. Dodatkowej ocenie poddano poziom kooperacji przedsiębiorstw w aliansie wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Współdziałanie w wymiarze branżowym jest najbardziej naturalnym wymiarem współdziałania przedsiębiorstw wynikającym z podobieństwa przedmiotu działalności, zasobów, rynków itd., a także relacji z otoczeniem instytucjonalnym. Współdziałanie w wymiarze branżowym stwarza też największe pole do uzgadniania i koordynowania działań w formie zrzeszeń. Zrzeszenia branżowe w Polsce przybierają rozmaite formy prawne od stowarzyszeń, poprzez izby gospodarcze po związki pracodawców. (abstrakt oryginalny)
8
84%
The article focuses on the significance of integration of transport in competition. It identifies the strategies of transport horizontal integration for passenger transport and the transport of goods. It mentions that the effectiveness of integration is dependent on the market in which the integration takes place and on the strategy of integration. (original abstract)
Koopetycja, a więc jednoczesna kooperacja i konkurencja, ma przynieść przewagę dzięki wzrostowi efektywności. Osiągnięcie korzyści przez wdrożenie strategii koopetycji wymaga kształtowania przestrzeni organizacyjnej. Istotne jest zatem ustalenie powiązań, relacji i zachodzących interakcji, wiązane z zagadnieniem współpracy. Stąd wskazano na użyteczność zarządzania indykatywno-degresywnego w kontekście procesu tworzenia i zawłaszczania wartości, jako mechanizmu konfliktogennego, a niezbędnego dla uzyskania przewagi.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ekosystem biznesu jako platforma relacji kooperacyjnych przedsiębiorstw
84%
Autorzy podjęli próbę przeanalizowania przedsiębiorstw w kontekście międzynarodowych ekosystemów biznesowych. W tym celu przedstawili istotę ekosystemu biznesu, a następnie relacje kooperacyjne w cyklu życia ekosystemu biznesu. Na zakończenie scharakteryzowali skłonności do tworzenia relacji kooperacyjnych, zarówno wewnątrz, jak i między ekosystemami biznesowymi, w zależności od kondycji tych ekosystemów.
Autor omawia czynniki decydujące o sukcesie systemu franchisingu, podstawowe elementy umowy franchisingowej dla zakładów gastronomicznych McDonald's oraz rozwój sieci restauracji McDonald's w Niemczech.
Celem artykułu jest przeprowadzenie pogłębionych analiz w zakresie określenia intensywności współpracy krakowskiej branży turystyki biznesowej z dostawcami specjalistycznych usług biznesowych (KIBS). Podmioty, nawiązując ścisłą współpracę, tworzą "nową wiedzę" i dzielą ją między siebie, dzięki czemu następuje swoista fuzja wiedzy starej i nowej. To połączenie wiedzy odgrywa kluczową rolę w innowacyjności i kreatywności przedsiębiorstwa: zróżnicowane pomysły mogą zrodzić nowe i wartościowe rozwiązania dzięki interakcjom zachodzącym w ramach pracy zespołu projektowego. W części teoretycznej przeprowadzono kwerendę literatury polskiej i anglojęzycznej poświęconej wysokospecjalistycznym usługom biznesowym i ich roli w kreowaniu innowacji w wyniku kooperacji danych przedsiębiorstw. Część empiryczną stanowi analiza i ocena wyników uzyskanych na podstawie przeprowadzonych w 2013 roku badań ankietowych wśród przedsiębiorstw przemysłu spotkań z Krakowa. Te analizy dowodzą, że badane krakowskie podmioty podejmują aktywną kooperację, nierzadko współpracując z dostawcami specjalistycznych usług biznesowych na każdym z etapów rozwiązania danego problemu, głównie w zakresie reklamy, działalności rachunkowo-księgowej oraz problemów natury informatycznej. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że współpraca wyżej wymienionych podmiotów zyskuje na znaczeniu także w przypadku specjalistycznych usług związanych z zarządzaniem imprezami oraz w zakresie organizacji eventów. (abstrakt oryginalny)
Burzliwe otoczenie biznesowe silnie wpływa na interfirm relacje w dzisiejszych czasach. Najważniejszymi czynnikami są: rosnąca intensywność i zmieniające się zasady konkurencji w dobie globalizacji, rozwoju i upowszechniania nowoczesnych technologii i rosnące znaczenie zarządzania wiedzą. Badanie przedstawione w niniejszej pracy skupia się na kwestii współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw w polskim przemyśle maszynowym. Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2009 roku na ogólnopolskiej próbie 155 polskich przedsiębiorstw. Próbka zawiera 91 dużych i 64 średnich firm. 71 przedsiębiorstwa były członkami grup kapitałowych w (31 grup z polskim kapitałem, 32 z dominującym udziałem kapitału zagranicznego i 8 z udziałów mniejszościowych kapitału zagranicznego), podczas gdy 84 firmy były w pełni niezależne. Firmy w próbce są głównie zaangażowane we współpracę z niezależnymi partnerami w dziedzinie B + R, produkcji komponentów i materiałów, jak również w zakresie sprzedaży i usług transportowych. Relacje z krajowymi partnerami są częstsze niż z partnerami zagranicznymi. (fragment tekstu)
The paper presents a participatory pattern of conducting research for social science. A few projects based on the idea of 'co-operative research' have been funded within the 7th EU Framework Programme. Among them was the project "Facilitating Alternative Agro-Food Networks - Stakeholder Perspective on Research Needs" (FAAN). One of its goals was to test the potential of the co-operative approach in social research practice. This paper aims to present and discuss the experiences from the project to reflect upon the usefulness of co-operative research as a scientific innovation and a new research paradigm, as well as to propose its reframing based on the results of the project. The article ends with practical recommendations concerning management or research projects in a co-operative manner, stressing the need of competencies for team leaders in micro-management of heterogeneous research teams.(original abstract)
Posługując się przykładami z niemieckiego rynku usług hotelarskich omówiono formy współpracy horyzontalnej przedsiębiorstw turystycznych, franchising jako formę kooperacji pionowej, a następnie porównano obydwie formy współpracy na rynku usług turystycznych.
16
Content available remote Problemy kształtowania relacji miedzy dostawcą i odbiorcą w łańcuchach dostaw
67%
Relacje pomiędzy partnerami handlowymi istniały zawsze. W dawnych czasach kupcy starali się pozyskać lojalnych klientów poprzez pełne zaspokojenie ich oczekiwań. W myśl tej zasady podróżując od miasta do miasta, mogli czuć się bezpiecznie, mając niewielka liczbę przyjaciół w każdym z nich. Dla przykładu średniowieczne prawo handlowe stworzyło system, w ramach którego wszyscy uczestnicy ograniczonego przestrzennie rynku znali się nawzajem i czuli się bezpiecznie: kupujący - wiedząc dokładnie, co kupują, sprzedawcy - mając pewność stabilnych przychodów. Można wiec powiedzieć, ze w dawnych czasach bliskie relacje z klientem były naturalnym podłożem wszelkich transakcji. Stopniowe rozluźnianie się tych relacji w następnych epokach wynikało z przemian, które nieuchronnie następowały w otoczeniu. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć wciąż rosnący rynek konkurencji, po- wstające nowe branże, coraz szybszy przepływ informacji i rozwój technologii informatycznych. Podejmując próbę wskazania różnych typów interakcji w łańcuchach dostaw, należy zdefiniować kilka pojeć: czym jest związek, relacja i formy koordynacji rynkowej i integracja.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.