Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Household articles
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmian w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytku w latach 1992-2007. Rosnąca liczba gospodarstw domowych posiadających więcej sprzętów trwałego użytkowania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie może wskazywać na pewne tendencje poprawy poziomu życia polskiego społeczeństwa.
Określenie niezawodności populacji wyprodukowanych urządzeń jest niewątpliwie problemem trudnym i aktualnym. W przypadku gdy próba oceny jednej z najważniejszych cech jakościowych, jaką jest niezawodność, oparta jest na danych uciętych, to niezbędne są modyfikacje wykorzystywanych metod statystycznych stosowanych dla zmiennych w pełni obserwowalnych. Do analizy danych dotyczących awaryjności urządzeń AGD użyto zmodyfikowanego rozkładu Weibulla. Pozwoliło to na sformułowanie wniosków dotyczących niezawodności w zmiennych warunkach, jakie mają miejsce, gdy wyrób jest eksploatowany przez użytkownika finalnego. (fragment tekstu)
Udział sektora elektronicznego w PKB kształtuje się na poziomie 1,6-1,7%. Sprzedaż w sektorze elektronicznym stanowiła w ostatnich latach około 2,2% sprzedaży w całym polskim przemyśle. Wartość polskiego rynku elektronicznego to około 7,3 mld EUR, podczas gdy wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu elektronicznego to około 4 mld EUR. Skala zaangażowania zagranicznego kapitału w polski przemysł elektroniczny systematycznie powiększa się. Proces ten, jak na razie związany jest z opłacalnością rozwoju produkcji w Polsce poprzez stosunkowo niski poziom płac w porównaniu do krajów Unii Europejskiej, korzystne położenie geograficzne Polski oraz dostępnością rynków Unii Europejskiej. Praktycznie każda większa firma elektroniczna w Polsce należy w części lub całości do któregoś z zagranicznych koncernów. (fragment tekstu)
Zmywarki do naczyń w ostatnich latach są coraz powszechniej używane, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w lokalach gastronomicznych. Stosowanie tego typu urządzeń wiąże się jednak z niebezpieczeństwem szybkiego niszczenia dekoracji nałożonych na szkło, a tym samym pogorszenia wyglądu produktów, co może wywołać niezadowolenie konsumenta. Celem eksperymentu była ocena różnych rodzajów zdobień szkła pod kątem ich odporności na mechaniczne zmywanie. Dokonano również oceny wpływu procesu wielokrotnego zmywania automatycznego na walory estetyczne badanych wyrobów. (abstrakt oryginalny)
W trzecim kwartale 2023 r., podobnie jak w dwóch poprzednich, wartość wskaźnika IRGKGD wzrosła, tym razem do poziomu - 17,9 pkt , czyli o 7,0 pkt wyższego od wartości z poprzedniego kwartału i aż o 20,4 pkt wyższego niż przed rok iem . Jest to też najwyższa wartość tego salda od dwóch lat (w III kw artale 2021 r. IRGKGD ukształtował się na poziomie - 16,6 pkt ). Wpisuje się ona przy tym w trwającą od początku 2023 r. tendencję poprawy nastrojów gospodarstw domowych, zwłaszcza w porównaniu z drugim półroczem 2022 r. - w pierwszych trzech kwartałach roku 2023 wskaźnik IRGKGD wzrósł łącznie aż o 25,6 pkt. Co więcej, w III kw artale 2023 r., podobnie jak w dwóch poprzednich , zwiększeniu uległy wartości wszystkich czterech składowych wskaźnika. W chwili obecnej gospodarstwa domowe nie przewidują więc już pogorszenia się koniunktury gospodarczej, a odwrócenie pesymistycznego trendu z 2022 r. można uznać za względnie trwałe (średnia wartość salda dla pierwszych trzech kwartałów 2023 r. jest o 12,2 pkt wyższa od średniej dla całego roku 2022: - 24,7 pkt wobec - 36,9 pkt )(fragment tekstu)
Nastroje gospodarstw domowych w I kwartale 2021 r. (badanie zostało przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego) uległy poprawie. Wskaźnik kondycji gospodarstw domowych (IRGKGD) zwiększył swoją wartość o 9,4 pkt, do poziomu -28,3 pp. Pomimo wzrostu jest ona niższa niż przed kryzysem COVID-19 (tj. w pierwszym kwartale 2020 r.) o 18,6 pkt. Wzrosły wartości wszystkich składowych wskaźnika IRGKGD.(fragment tekstu)
W IV kwartale 2021 r. nastroje gospodarstw domowych uległy gwałtownemu pogorszeniu. Wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych (IRGKGD) zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego kwartału o 16,9 pkt, do poziomu -33,5 pkt, i jest tylko nieznacznie wyższa niż przed rokiem (o 4,2 pkt). Istotnemu pogorszeniu uległy przy tym wszystkie cztery składowe wskaźnika. Spadek ten jest największym jednorazowym zmniejszeniem wartości IRGKGD od czasu rekordowo pesymistycznego II kwartału 2020 r. i oznacza zniwelowanie praktycznie całej tegorocznej poprawy nastrojów gospodarstw domowych w Polsce.(fragment tekstu)
W III kwartale 2021 r. nastroje gospodarstw domowych uległy nieznacznej poprawie. Wskaźnik kondycji gospodarstw domowych (IRGKGD) zwiększył swoją wartość w stosunku do poprzedniego kwartału o 1,1 pkt, do poziomu -16,6 pkt. Chociaż jest ona wyższa niż przed rokiem (o 9,3 pkt) i znacznie wyższa niż w rekordowo pesymistycznym II kwartale 2020 r. (o 33,6 pkt) - a łącznie od początku 2021 r. wartość wskaźnika zwiększyła się o 21,1 pkt - to jednak nastroje wciąż są gorsze niż przed kryzysem (tj. IV kwartale 2019 r., o ok. 10 pkt). W porównaniu z poziomem odnotowanym podczas ostatniego szczytu (w II kwartale 2018 r.) wartość IRGKGD jest niższa o ok. 15 pkt. (fragment tekstu)
Nastroje gospodarstw domowych w drugim kwartale kolejny raz uległy poprawie. Wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych (IRGKGD) wzrosła o 10,6 pkt do wysokości -17,7 pkt. Od początku roku wskaźnik zyskał już 20 pkt, pozostaje jednak na poziomie niższym niż przed kryzysem COVID-19 (-9,6 pkt w I kwartale 2020 r.). Wzrosły wartości wszystkich sald składowych IRGKGD. (fragment tekstu)
Autor wykorzystał metodę multyplikacyjną do oszacowania jakości chłodziarek domowych i stwierdził, że metoda pozwala na określenie jakości wszystkich pozostałych artykułów gospodarstwa domowego o podobnym typie.
Pomimo dużego zainteresowania jakością pralek automatycznych, zarówno ze strony producenta, jak i środków masowego przekazu, Federacji Konsumentów, a także samych użytkowników, nie zdołano dotychczas ujednolicić kryteriów oceny ich jakości. Wywołuje to poważne trudności zarówno w samym podchodzeniu do orzekania o jakości pralek automatycznych, jak i do ustosunkowania się do wydanych orzeczeń i opinii. Jest rzeczą zrozumiałą, że jakość każdego wyrobu może być oceniana z różnych punktów widzenia i w różnym zakresie, w zależności od celu któremu ocena ma służyć. I tak np. ocena może być dokonana dla sprawdzenia: zgodności wyrobu ze specjalnymi wymaganiami odbiorcy, wynikającymi np. z umowy o dostawę; zgodności z warunkami technicznymi odbioru lub normami; poziomu jakości w sensie oceny porównawczej z odpowiednimi wyrobami innych producentów dla celów kwalifikacyjnych; poziomu jakości w sensie oceny porównawczej ze szczególnym uwzględnieniem wymagań i oczekiwań konsumentów (badania testowe). (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest dokonanie analizy aktualnie stosowanych w kraju i za granicą kryteriów oceny jakości zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego oraz korzystania z tych kryteriów, zarówno w procesie oznaczania wyrobów znakami jakości, jak i w innych działaniach istotnych dla zaspakajania potrzeb i interesów konsumenta w aktualnej sytuacji gospodarczej kraju. (fragment tekstu)
13
Content available remote Comparative Study of Light Sources for Household
75%
W artykule opisano wyniki badań, na podstawie których wyznaczono i oceniono podstawowe parametry fotometryczne, kolorymetryczne i elektryczne wybranych, ogólnodostępnych, źródeł światła, które były zamiennikami tradycyjnej żarówki o mocy 60 W. Zbadano jedną żarówkę halogenową, trzy świetlówki kompaktowe oraz jedenaście źródeł LED. Generalnie stwierdzono, ze w większości przypadków, zwłaszcza źródeł markowych producentów, parametry zmierzone i obliczone w niewielkim stopniu różnią się do deklarowanych przez producentów. Najkorzystniejszym zamiennikiem żarówek tradycyjnych są źródła LED, zarówno ze względu na swoje parametry użytkowe jak i cenę, porównywalną z ceną świetlówek kompaktowych, a w niektórych przypadkach nawet niższą. (abstrakt oryginalny)
Czwarty kwartał 2023 r. okazał się być jednocześnie czwartym kolejnym okresem objętym badaniem, w którym wartość wskaźnika IRGKGD wzrosła, tym razem do poziomu -13,5 pkt, a więc o4,4 pktwyższego od wartości z poprzedniego kwartału i aż o 30,1 pktwyższego od tej z analogicznego okresu roku 2022. Jest to jednocześnie druga najwyższa wartość tego salda w okresie czterech lat (wIkw. 2020 r. IRGKGD ukształtował się na poziomie -9,6 pkt). Trwająca od początku 2023 r. tendencja poprawy nastrojów gospodarstw domowych, zwłaszcza w porównaniu z drugim półroczem 2022 r., okazuje się być zatem nie tylko znacząca (w ciągu całego roku 2023 wskaźnik IRGKGD wzrósł łącznie aż o ponad 30 pkt), ale również trwała (średnia wartość salda dla 2023 r. jest aż o 15pktwyższa od średniej dla roku 2022: -21,9 pktwobec -36,9 pkt). Co istotne, w IV kwartale2023 r.poprawie uległy wartości trzech z czterech składowych wskaźnika(fragment tekstu)
Po trzech kolejnych kwartałach spadków, w I kwartale 2023 r. wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych IRGKGD wzrosła o 12,2 pkt, do poziomu -31,3 pkt, zbliżonego do wartości z analogicznego okresu poprzedniego roku (wzrost o 1,5 pkt) i najwyższego od III kwartału 2021 r. Tym samym wskaźnik powrócił do wartości z przełomu 2021 i 2022 r., kiedy to w trzech kolejnych kwartałach (IV kw. 2021 - II kw. 2022) utrzymywał się stabilnie w przedziale między -33,5 a -32,9 pkt. Oznacza to zatem istotną poprawę nastrojów w porównaniu z drugim półroczem poprzedniego roku. Wzrosły wartości wszystkich czterech składowych IRGKGD, przy czym w przypadku trzech z nich były to wzrosty aż dwucyfrowe (w przypadku prognozy ogólnej sytuacji ekonomicznej Polski aż o 17,8 pkt). Jest jednak zdecydowanie za wcześnie, aby wnioskować, czy mamy do czynienia z odwróceniem tendencji z 2022 r. i bardziej trwałą tendencją, tym bardziej że na początku 2023 r. wartość IRGKGD nadal kształtuje się poniżej wieloletniej średniej (fragment tekstu)
W II kwartale 2022 r. wartość wskaźnika IRGKGD wyniosła -33 pkt, pozostając na niemal niezmienionym poziomie względem okresu poprzedniego (-32,9 pkt). Wartość ta oznacza jednak bardzo duże pogorszenie się nastrojów w skali roku, aż o 15,3 pkt. Po części odpowiada za to tzw. efekt bazy - w II kwartale 2021 r. zanotowano wzrost wartości IRGKGD aż o 10,3 pkt kw/kw, a ówczesna wartość wskaźnika (-17,7 pkt), wraz z tą z III kwartału 2021 r. (-16,6 pkt), dość znacznie odbiegały in plus od średniej z ostatnich 10 kwartałów (I kw. 2020 - II kw. 2022). Nie zmienia to jednak faktu, że bieżąca wartość wskaźnika oznacza, iż nastroje gospodarstw domowych w Polsce są pesymistyczne (fragment tekstu)
The 2 nd quarter of 2023 is yet another in which the IRGKGD consumer confidence indicator increased. This time, it was an upward revision of 6.4 pts, to -24.9 pts, which is 8.1 points higher than in the same period of the previous year and the highest since Q3 2021. What we have, therefore, is a continuation of the improvement in household sentiments that began in Q1 2023, especially when compared to the second half of the previous year - in the first half of this year, the indicator rose by a total of 18.7 points. Importantly, in Q2 2023, as in the previous quarter, all four components of the IRGKGD increased. Thus, there are perspicuous signs of a reversal of the trend from 2022: at the moment, households no longer anticipate an economic downturn, which positively affects how they assess both Poland's overall current economic situation and their own financial situation. Furthermore, Q2 2023 is the second consecutive quarter in which the balance of households' inflation expectations fell significantly. In the period covered by the survey, it stood at 33.3 pts, which is 7.8 pts lower than in the previous quarter, but also as many as 28.8 pts lower than a year earlier and 37.8 pts lower than in the record Q4 2021. This is thus the lowest value of this balance since Q4 2018 (it was then 24.8 pts) and the second lowest since Q3 2016 (then 25.1 pts). Thus, earlier speculations that there was a significant improvement in households' sentiments in this respect this year are confirmed and visible, for example, by the fact that the balance is 18.7 pts below the long-term average, despite the fact that inflation currently remains at a level (excluding 2022) not recorded since 1997, i.e. almost from the very beginning of the IRG SGH consumer survey (fragment tekstu)
W III kwartale 2022 r. wartość wskaźnika IRGKGD wyniosła -38,3 pkt, co oznacza spadek w ciągu kwartału o 5,3 pkt i silne pogorszenie się nastrojów konsumenckich w skali roku, aż o 21,7 pkt. Wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych spadła poniżej poziomu "pandemicznego", tj. z II kwartału 2020 r. Obniżyły się wartości wszystkich czterech składowych IRGKGD, zwłaszcza ocen przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i prognoz bezrobocia. Nastroje gospodarstw domowych pogarszają się nieprzerwanie od IV kwartału 2021 r. (fragment tekstu)
Czwarty kwartał 2022 r. jest trzecim z kolei, w którym wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych IRGKGD zmalała. Wynosi ona -43,6 pkt, co oznacza spadek wobec poprzedniego kwartału o 5,3 pkt (czyli dokładnie o tyle samo, o ile zmniejszyła się w trzecim kwartale względem drugiego) i znaczące pogorszenie się nastrojów w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (o 10,1 pkt). Chociaż jest to poziom wyższy niż w "pandemicznym" II kwartale 2020 r. - wówczas wartość IRGKGD sięgnęła poziomu -50,2 pkt, najniższego od 2012 r. - to jednak wciąż bardzo niski, drugi najniższy zanotowany po I kwartale 2013 r. Podobnie jak w III kwartale br., także w październikowym badaniu pogorszeniu uległy wartości wszystkich czterech składowych IRGKGD. Tym razem jednak drastycznej zmianie uległy przede wszystkim przewidywania gospodarstw domowych odnośnie do bezrobocia. Wartość IRGKGD i jego dynamika wskazują dość jednoznacznie, że gwałtowne pogorszenie się nastrojów, do jakiego doszło przed rokiem, jest tendencją tyleż silną, co trwałą (średnia wartość wskaźnika w roku 2021 r. wyniosła -24 pkt, natomiast w 2022 r. -36,9 pkt). (fragment tekstu)
W I kwartale 2022 r. nastroje gospodarstw domowych nie uległy istotnej zmianie w porównaniu z ostatnim kwartałem roku poprzedniego, co znalazło odzwierciedlenie w nieznacznych (mieszczących się w przedziale od -2,0 do 2,7 pkt) zmianach wartości wszystkich czterech sald składowych wskaźnika kondycji gospodarstw domowych (IRGKGD) w ujęciu kw/kw. Wartość wskaźnika wyniosła w bieżącym okresie -32,9 pkt, tym samym tylko w bardzo niewielkim stopniu, o 0,6 pkt, rosnąc w stosunku do poprzedniego kwartału. Oznacza to jednocześnie pogorszenie się nastrojów względem analogicznego okresu roku poprzedniego o 4,6 pkt. Wynika z tego, że po największym jednorazowym zmniejszeniu się wartości IRGKGD (od czasu rekordowo pesymistycznego II kwartału 2020 r.), jakie miało miejsce w IV kwartale 2021 r., nastroje gospodarstw domowych w Polsce na początku roku 2022 wciąż są bardzo pesymistyczne (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.