Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 525

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Household expenditures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę poziomu i struktury wydatków na wybrane dobra i usługi Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zmiany, jakie dokonały się w strukturze konsumpcji w tych krajach w latach 1995-2012, wskazują na pozytywne tendencje zachodzące w gospodarstwach domowych oraz unowocześnianie zachowań konsumpcyjnych. Struktury konsumpcji mieszkańców tych krajów stają się podobne do struktur społeczeństw Europy Zachodniej i Północnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje oceny koszyków minimum socjalnego - określany jako model uwzględniający minimalny poziom kosztów utrzymania gospodarstw domowych - w cenach z grudnia od 2017 r. W ostatnich trzech miesiącach roku wskaźnik inflacji miał wyższą dynamikę (1,2%). Podczas tego okresu minimum socjalne powiększało się najbardziej w gospodarstwach domowych ze starszymi dziećmi (1,2%), najmniej zaś w gospodarstw domowych emerytów (0,9%). (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ważną i ciągle aktualną problematykę kształtowania się wydatków na wybrane artykuły żywnościowe w polskich gospodarstwach domowych pracowników i rolników w latach 1999-2009. Poziom przeciętnych miesięcznych wydatków na żywność na osobę w latach 1999-2009 był wyższy w gospodarstwach domowych rolników w porównaniu do gospodarstw domowych pracowników. W obu grupach społeczno-ekonomicznych średnioroczne tempo zmian analizowanych wydatków wynosiło -0,6%. (abstrakt oryginalny)
Tak jak w przypadku dochodów można było przyjąć, że o ich poziomie decyduje przede wszystkim poziom wynagrodzeń, tak w przypadku wydatków przyjąć należy, że ich poziom oraz strukturę kształtuje poziom dochodów. Oczywiście taka jest prawdopodobnie ogólna prawidłowość, a odstępstwa od niej mogą zostać wyjaśnione jedynie dochodami pozapłacowymi, w tym nie tylko emeryturami i rentami, ale także pochodzącymi z działalności w tzw. "szarej strefie", zagranicznym transferem środków pieniężnych oraz uzyskanymi kredytami. Tego rodzaju zależności nie można jednak sprawdzić, opierając się na dostępnych danych statystycznych(fragment tekstu)
The authors conduct a critical analysis of the proposal made by H.R. Varian (1990) that the consumption analysis should replace traditional systems of expenditure by single-equation models which compare actual expenses with their theoretically indispensable part, defined by money metric utility. This study shows that such a single-equation approach lacks statistical bases in instances of more than two goods. At the same time, the authors favour the use of consumption effectiveness indices, suggested by Varian, within multi-equation expense systems. They present an empirical illustration for aggregated data pertaining to households in Poland during the 1979-1982 period. (original abstract)
Stwierdzono, że strukturę wydatków w gospodarstwach domowych można badać przy pomocy opisowych modeli ekonometrycznych, które spełniają warunek sumowalności wydatków na poszczególne agregaty dóbr do wydatków ogółem. Przedstawiono propozycje modeli struktury wydatków. Przykładową analizę przeprowadzono dla żywności.
Przedstawiono przemiany w poziomie i strukturze wydatków gospodarstw domowych oraz podjęto próbę wskazania kierunków zmian w wydatkach w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej w ostatniej dekadzie XX wieku i na początku XXI wieku(abstrakt oryginalny)
W Polsce aż 30% finansowania ochrony zdrowia pochodzi bezpośrednio od gospodarstw domowych, co wpływa negatywnie na ekonomiczno-społeczne aspekty ich funkcjonowania. Niezbędne jest badanie zarówno bieżących jak i przyszłych wydatków indywidualnych na świadczenia medyczne. Narzędziem wspomagającym prognozowanie wartości zmiennych z zakresu ekonomiki zdrowia mogą okazać się mikrosymulacje. Celem badania jest zastosowanie eksperymentu mikrosymulacyjnego do analizy przyszłych udziałów prywatnych bezpośrednich wydatków farmaceutycznych w dochodzie gospodarstw domowych w Polsce. Uzyskane wyniki posłużą do przeprowadzenia przestrzennych analiz według województwach w latach 2010-2018. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie informacji pochodzących z badania budżetów gospodarst domowych przeprowadzonych w 2000 r. przez GUS podjęto próbę wyodrębnienia segmentów gospodarst domowych o podobnym typie konsumpcji, co odzwierciedla się w wydatkach na cele konsumpcyjne. Omówiono zróżnicowanie społeczno-ekonomiczne segmentów gospodarst domowych, zróżnicowanie ze względu na miejsce zamieszkania oraz pod względem wyposażenia w dobra trwałego użytku.
W artykule podjęto próbę oceny wpływu cech społeczno-demograficznych gospodarstw domowych determinujących poziom wydatków żywnościowych, uwzględniających również wydatki dokonywane w punktach gastronomicznych. Oceny wpływu takich cech gospodarstw, jak przynależność do grupy społeczno-ekonomicznej, typ biologiczny, klasa miejscowości zamieszkania oraz poziom wykształcenia członków gospodarstwa domowego, na kształtowanie się wydatków żywnościowych dokonano za pomocą modelu ekonometrycznego (ze zmiennymi zero-jedynkowymi) oszacowanego na podstawie indywidualnych danych budżetów gospodarstw domowych w Polsce w 2009 roku (około 37 tysięcy budżetów). Społeczno-demograficzne uwarunkowania determinują kształtowanie się wydatków żywnościowych przez wpływ na sytuację dochodową gospodarstw domowych, a także przez oddziaływanie na system preferencji konsumpcyjnych. Poziom i struktura wydatków żywnościowych w gospodarstwach domowych o różnym profilu społeczno-demograficznym będzie odmienna nawet przy jednakowym poziomie siły nabywczej tych gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu analizę ilościową nierównomierności wydatków w gospodarstwach domowych bezpośrednio związanych z rolnictwem, czyli gospodarstwach domowych rolników i pracowników użytkujących gospodarstwa rolne. Uzyskane wyniki dla tych grup gospodarstw porównano z wynikami otrzymanymi na podstawie badań wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.
Istotnych informacji o podstawowych kierunkach transformacji polskiego rynku prasowego oraz ich uwarunkowaniach dostarcza analiza zmian zachowań nabywców prasy (m.in. porównanie wydatków gospodarstw domowych na prasę w ostatnich latach). Wydatki na gazety i czasopisma należą do grupy wydatków na kulturę. Porównanie wydatków na prasę z innymi grupami wydatków oraz ich analiza według rodzajów gospodarstw pozwala na ocenę znaczenia tych wydatków i kierunku ich zmian w latach 1993-1996. (fragment tekstu)
Wprowadzenie gospodarki rynkowej spowodowało rozwój orientacji polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i koncentrację na dostosowaniu oferty rynkowej do potrzeb i preferencji konsumentów. Sukces rynkowy przedsiębiorstw uzależniony jest od właściwie rozpoznanego popytu, jego zróżnicowania i uwarunkowań. Przemiany gospodarcze i systemowe ostatnich lat spowodowały zmiany wzorców zachowań konsumpcyjnych. Współwystępują one ze stagnacją demograficzną, której bezpośrednią przyczyną jest nie tylko wydłużenie się okresu życia, ale również ograniczenie liczby posiadanego potomstwa. Zmiana modelu życia, z którym związany jest model realizowanej konsumpcji, wynika zarówno z zachowań demograficznych, jak i z uwarunkowań ekonomicznych. (fragment tekstu)
Wyjaśniono termin "peryferyjności" zarówno w kontekście przestrzennym, jak i ekonomicznym. Zamieszczono dane odnoszące się do aspektu ekonomicznego peryferyjności, tj. poziomu dochodów i wydatków gospodarstw domowych. Przeprowadzono badania ankietowe w 667 gospodarstwach wiejskich położonych na obszarach peryferyjnych woj. mazowieckiego. (abstrakt oryginalny)
Celem badań przedstawionych w artykule było określenie, czy struktura wydatków polskich gospodarstw domowych jest zróżnicowana w różnych grupach dochodowych. Ponadto, aby przeanalizować zmiany, porównano sytuację w tym zakresie w 2005 i 2010 roku. Stawiamy tezę, że na kształtowanie się struktur istotny wpływ mają wartości dochodów ekwiwalentnych gospodarstw. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem badań jest subiektywna ocena aktualnego i przyszłego poziomu dochodu gospodarstw domowych w województwie podkarpackim. Wyniki takiej oceny uzyskano za pomocą reprezentatywnej próby losowej, na której przeprowadzono wywiady drogą ankietową metodą mall intercepts (metoda przechwytywania). Badania ankietowe przeprowadzono w maju 2004 roku na próbie losowej 350 gospodarstw domowych w województwie podkarpackim, przy czym pytano o poziom dochodu uzyskanego w kwietniu 2004 roku (przed uzyskaniem członkostwa w Unii Europejskiej) i nastroje co do aktualnego i przyszłego poziomu materialnego (po uzyskaniu członkostwa z Unią Europejską). (fragment tekstu)
17
Content available remote Wydatki gospodarstw 50+ na zagospodarowanie czasu wolnego - analiza statystyczna
76%
Celem badań, których wyniki zamieszczono w artykule, jest statystyczna analiza i modelowanie wydatków związanych z zagospodarowywaniem czasu wolnego. Do kwantyfikacji prawidłowości w kształtowaniu się tych wydatków pod wpływem wybranych zmiennych objaśniających wykorzystano model potęgowo-wykładniczy. Badanie dotyczyło 2014 roku, a zintegrowany zbiór danych obejmował 20 607 gospodarstw domowych, w których głowa gospodarstwa miała 50 lat i więcej. Analizę przeprowadzono na podstawie zbioru jednostkowych danych nieidentyfikowalnych o budżetach gospodarstw domowych, które zostały odpłatnie udostępnione przez GUS. W badaniu stwierdzono istotny dodatni wpływ poziomu wydatków ogółem na osobę, a ujemny liczby osób w gospodarstwie. Statystycznie istotne okazały się również wpływ klasy miejscowości zamieszkania, subiektywna oceny sytuacji materialnej gospodarstwa oraz wykształcenie i wiek głowy gospodarstwa domowego(abstrakt oryginalny)
Prezenty bywają uważane za niezbyt istotny i mało poważny punkt wyjścia do dyskusji naukowych. Nie jest to jednak sprawa tak błaha jakby się z pozoru mogło wydawać. Nie można zignorować zjawiska, które generuje olbrzymie obroty w sferze handlu i które stanowi istotny składnik wydatków gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
19
Content available remote Changes in Food Consumption in Poland and Other EU Countries
76%
W artykule zaprezentowano uwarunkowania i kierunki zmian w konsumpcji żywności w Polsce na tle pozostałych krajów UE. Punktem wyjścia rozważań jest prezentacja stanu wiedzy z tego zakresu. Kolejna część opracowania prezentuje uwarunkowania zmian w konsumpcji żywności w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady. Następnie przedstawiono kierunki zmian we wzorcach konsumpcji w krajach UE. Analiza porównawcza wzorców konsumpcji żywności w krajach UE wykazała, że główną determinantą zmian w ich obrębie jest poziom rozwoju ekonomicznego kraju. Zaobserwowana tendencja stanowi kontynuację wyników badań prowadzonych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia strukturę wydatków polskich gospodarstw domowych. W opracowaniu wykorzystano dane z biuletynu Budżety Gospodarstw Domowych w latach 1993-2005. Na ich podstawie oszacowano parametry opisowych modeli ekonometrycznych.
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.