Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Household functions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Dochód narodowy wytworzony w danym czasie przez określone społeczeństwo traktowany jest najczęściej jako syntetyczny miernik poziomu i dynamiki rozwoju gospodarczego tego społeczeństwa. W poszczególnych krajach istnieją wprawdzie różne metody liczenia dochodu narodowego, jednakże nie obejmują one efektów pracy w gospodarstwach domowych, chociaż praca ta zwiększa rozmiary bogactwa narodowego. Rozważania niniejsze mają na celu omówienie rodzajów działalności produkcyjnej gospodarstw domowych, czynników kształtujących takie działania i metod szacowania wartości prac domowych zwiększających dochód narodowy. Gospodarstwo domowe stanowi podstawową komórkę ekonomiczną, z której - z jednej strony - pochodzi siła robocza uczestnicząca w złożonych procesach gospodarczych, a w której - z drugiej strony - powtarzane są różnorodne działania gospodarcze, ale na znacznie mniejszą skalę. Obojętnie czy gospodarstwo to jest jednoosobowe czy wieloosobowe, występuje wiele różnorodnych, stałych działań, które zwiększają majątek tego gospodarstwa. Obecny stopień zorganizowania i podziału pracy w całym społeczeństwie, pozwala na ogół rozróżnić czas pracy i czas poza pracą. Rozróżnienie takie trudno niejednokrotnie przeprowadzić w gospodarstwach rolnych, podobnie Jak trudno byłoby to uczynić w przeszłości, kiedy funkcjonowanie gospodarstwa związane było przestrzennie z działalnością gospodarczą. (fragment tekstu)
Przedstawiono zmiany funkcji gospodarstw indywidualnych. Jako podstawę klasyfikacji funkcji przyjęto główne źródło dochodów. W latach 2002-2007 w strukturze gospodarstw według ich funkcji wzrósł udział gospodarstw o funkcji rolniczej, mieszanej i samozaopatrzeniowej, a zmniejszył się udział gospodarstw o funkcji socjalnej. Występuje zróżnicowanie regionalne funkcji gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podstawowe założenia teorii funkcji produkcji gospodarstwa domowego - koncepcji, która przypisuje alokacji czasu kluczową rolę w aktywności konsumpcyjnej. Uzasadniono też potrzebę wprowadzenia regularnych badań budżetu czasu gospodarstw domowych w Polsce i innych państwach Europy. Empiryczne testy jakości predykcji prezentowanego modelu wymagają dostępu do statystyk na temat budżetu czasu ludności. Tego typu badania są obecnie prowadzone w coraz większej liczbie krajów na świecie. W Polsce dostępność danych statystycznych na temat alokacji czasu ludności należy uznać za wysoce niesatysfakcjonującą. Autor jest zdania, że opublikowanie wyników zaledwie jednego pełnego badania budżetu czasu ludności w okresie prawie 25 lat głębokich przemian społeczno-gospodarczych to znacząca luka w zasobach danych statystycznych kraju. Utracono tym samym możliwość przeprowadzenia cennych analiz aktywności gospodarstw domowych na rynkach dóbr i usług, a także rynku pracy, w dużej europejskiej gospodarce okresu transformacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano najważniejsze zmiany w wyposażeniu w dobra trwałe w gospodarstwach domowych rolników oraz porównano je z wyposażeniem innych grup społeczno-zawodowych. Zwrócono uwagę na przemiany w strukturze agrarnej wsi oraz zmniejszającą się grupę gospodarstw rolników w latach 1999-2007. Opierając się na badaniach CBOS wskazano, że wzrasta liczba m.in. kadry kierowniczej, specjalistów, zawodów twórczych i pracowników administracji posiadających ziemie na wsi (więcej niż 1 ha, co upoważnia do nabycia praw rolnika). W części metodycznej artykułu przedstawiono typy poszczególnych gospodarstw rolnych według A. Wosia i J. Wiklina. Podkreślono również, że każdy z typów gospodarstw rolnych różni się potencjałem rozwojowym, a więc i poziomem konsumpcji w gospodarstwie domowym. W artykule omówiono również cechy charakterystyczne gospodarstw domowych robotników i osób pracujących na własny rachunek. Zaprezentowano funkcje realizowane przez gospodarstwa domowe jako podmioty konsumpcji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie psychologicznych uwarunkowań przy-wiązania do miejsca w kontekście przymusowej izolacji spowodowanej pandemią COVID-19. Inspiracją do badania były wydarzenia z marca 2020 r. oraz długie tygodnie po nich następujące: wypełnione niewiedzą, poczuciem zagubienia i zagrożenia, a także - znacznie większym niż kie-dykolwiek wcześniej - znaczeniem miejsca (Counted i in., 2021). Dom zmienił się w jednym momencie z ostoi prywatności w przestrzeń nauki, pracy, wypełniania codziennych obowiązków, utrzymywania kontaktów międzyludzkich i prób radzenia sobie z nową sytuacją; stał się dla jednych enklawą bezpieczeństwa, dla innych - trudnym do zniesienia miejscem odosobnienia. Niezależnie od przypisywanego mu znaczenia, dom w okresie pandemii stał się przestrzenią szczególnie ważną, znaczącą, stał się miejscem psychologicznie istotnym. (fragment tekstu)
W artykule przytoczono szereg definicji określających pojęcie gospodarstwa domowego, a także przedstawiono różne jego podziały i klasyfikacje. Autorka przedstawiła obszerną analizę klasyfikacji potrzeb gospodarstwa domowego.
Praca prezentuje szeroko zagadnienia funkcjonowania gospodarstw domowych, ze szczególnym podkreśleniem ekonomiki. Omówiono właściwości gospodarstw domowych, wraz z ich rolą społeczną, przedstawiono ich funkcjonowanie, cele działalności i sposoby realizacji, a także ukazano podstawowe relacje między gospodarstwami domowymi a polityką gospodarczą, w tym pozycję gospodarstwa domowego w warunkach transformacji systemowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.