Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Housing cooperative
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł stanowi fragment raportu Instytutu Zarządzania Nieruchomościami (IREM) będącego wynikiem oceny możliwości wprowadzenia na rynek polski programów podnoszących wiedzę na temat zarządzania nieruchomościami.
Wspólnota mieszkaniowa należy do kategorii jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Podstawowym celem funkcjonowania wspólnoty jest bez wątpienia sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną. Rozważenia wymaga zatem okoliczność, czy wspomniana działalność wspólnoty ma gospodarczy charakter. W celu rozstrzygnięcia powyższej wątpliwości konieczna jest natomiast analiza elementów definicji działalności gospodarczej pod kątem czynności, które podejmuje wspólnota. W rezultacie okazuje się, iż wspólnota prowadzi w sposób zorganizowany i ciągły usługową działalność zarobkową. Zarządzanie nieruchomością wspólną przez wspólnotę mieszkaniową stanowi więc wykonywanie działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest instytucja przymusowej sprzedaży lokalu w trybie przepisów ustawy o własności lokali. Na mocy art. 16 WłLokU wspólnocie mieszkaniowej przysługuje prawo zapoczątkowania postępowania sądowego, którego przedmiotem jest przymusowa sprzedaż lokalu, a w konsekwencji czego usunięcie kłopotliwego sąsiada z grona wspólnoty. Przed wprowadzeniem tej regulacji prawo własności lokalu nie było właściwie chronione, ponieważ 'kłopotliwy' sąsiad mógł w znacznym stopniu utrudniać korzystanie z nieruchomości pozostały mieszkańcom budynku wielorodzinnego, a ci byli bezsilni. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono podstawowe zasady rozliczeń finansowych obowiązujących we Wspólnocie Mieszkaniowej. Właściciele poszczególnych lokali sami w postaci uchwały podejmują decyzję o sposobie rozliczeń finansowych. Potrzeby informacyjne Wspólnoty determinują szczegółowość rozliczeń finansowych i sprawozdań podlegających zatwierdzeniu na rocznym zebraniu sprawozdawczym. Pozaksięgowa ewidencja kosztów jest ustawowo preferowanym sposobem prowadzenia rozliczeń finansowo-księgowych przez wspólnoty Mieszkaniowe.(abstrakt oryginalny)
Inspiracją do badań przedstawionych w artykule stały się pojawiające się w ostatnim czasie postulaty nowelizacji ustawy o własności lokali w kontekście wyposażenia wspólnot mieszkaniowych w prawo do podejmowania uchwał w przedmiocie zakazu wynajmu krótkoterminowego lokali. Postulaty te argumentowano m.in. brakiem jednoznacznej regulacji dotyczącej dopuszczalności podejmowania takich uchwał, jak też brakiem odpowiednich środków ochrony praw właścicieli lokali przed naruszeniami generowanymi zjawiskiem najmu krótkoterminowego lokali. Celem artykułu stało się zatem ustosunkowanie się do zasadności podnoszonych argumentów. W pierwszej części artykułu przedmiotem analiz uczyniono problem dopuszczalności podejmowania przez wspólnoty mieszkaniowe uchwał zakazujących wynajmu krótkoterminowego lokali oraz uchwał o zwiększeniu obciążenia właścicieli lokali wynajmowanych krótkoterminowo na gruncie obowiązujących przepisów. W drugiej części artykułu badaniem objęto problematykę przysługujących właścicielom lokali środków ochrony ich praw w sytuacji, w której w budynku sąsiednie lokale wynajmowane są w reżimie najmu krótkoterminowego. Omówione zostały środki ochrony praw przysługujące właścicielom lokali, uregulowane zarówno w kodeksie cywilnym, jak i ustawie o własności lokali. Dokonano też ich oceny w kontekście możliwości ich wykorzystania w sytuacji naruszeń generowanych najmem krótkoterminowym lokali.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zakres praw i obowiązków gminy we wspólnocie mieszkaniowej. Polski ustawodawca przyjął model zorganizowanego współdziałania właścicieli lokali w spetryfikowanych strukturach organizacyjnych. Zarządzanie w większości wspólnot, wśród których przeważają powstałe w wyniku sprzedaży lokali w domach komunalnych, odbywa się przy udziale gminy. Autorka podkreśla, że gmina jako właściciel musi współpracować za pośrednictwem swoich pełnomocników z właścicielami w rozwiązywaniu problemów pojawiających się we wspólnotach. Może ona posiadać większość lokali, lecz nie mieć decydującego głosu w sprawach wspólnoty. Tym bardziej jest istotne ustalenie przez nią właściwych stosunków z pozostałymi właścicielami. (abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na lokalnej aktywności obywatelskiej, postrzeganej jako istotny warunek rozwoju miasta. Przegląd literatury wskazuje czynniki aktywności obywatelskiej: poziom wykształcenia, dochody, więzi sąsiedzkie, przywiązanie do miejsca, kontakty społeczne, ogólna aktywność społeczna, etap życia, wielkość społeczności, lokalne problemy, relacje wewnątrz społeczności lokalnej, lokalny lider, cechy kulturowe regionu oraz lokalna kultura polityczna. Scharakteryzowano także różnorodne typy zaangażowania obywatelskiego. Rozważania na temat lokalnej aktywności obywatelskiej uzupełniono o aktywność generowaną w ramach wspólnot mieszkaniowych. Rosnąca popularność tych organizacji skłania do rozważań na temat ich wpływu na wzory zaangażowania obywatelskiego. Część badaczy dowodzi, że członkostwo we wspólnocie uczy współrządzenia, daje poczucie wpływu, wzmacnia zaangażowanie lokalne i obywatelskie. Z drugiej strony pojawiają się argumenty, zgodnie z którymi poczucie przynależności do wspólnoty mieszkaniowej skutkuje niższą odpowiedzialnością za miasto i sferę publiczną. Czy zaangażowanie w ramach wspólnoty mieszkaniowej można nazwać obywatelskim? Odpowiedź bazuje na wynikach przekrojowego studium przypadków jedenastu takich wspólnot. Zaprezentowano te aspekty funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, które odnoszą się do aktywności obywatelskiej: cele organizacji w opinii mieszkańców, zaangażowanie w proces współrządzenia, stosunek do dalszego otoczenia oraz relacje wspólnot z sąsiadami. Wzory zaangażowania charakterystyczne dla wspólnot mieszkaniowych nie mieszczą się w ramach przyjętej definicji aktywnej obywatelskości. Korespondują raczej z koncepcją sprywatyzowanej, biernej obywatelskości. Ich członkowie są skupieni na własnych, grupowych interesach. Wspólnoty mieszkaniowe mogą być postrzegane jako pułapka czy niebezpieczeństwo dla lokalnej aktywności obywatelskiej. Skłaniają bowiem do aktywności społecznej, która stanowi alternatywę dla uczestnictwa w sferze publicznej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki zarządu sądowego w małej oraz dużej wspólnocie mieszkaniowej. Powołanie zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej ogranicza w pewien sposób prawo własności lokatorów. Zarządca sądowy odpowiada bowiem przede wszystkim przed sądem a nie przed członkami wspólnoty. W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarząd jest organem obligatoryjnym i dopiero jego niepowołanie wiąże się ze skierowaniem sprawy przed sąd cywilny. W obu wypadkach zarządca może żądać przyznania stosownego wynagrodzenia oraz zwrotu wydatków z tytułu zarządu. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano sposoby skutecznego zarządzania zasobami mieszkaniowymi, które wymaga znajomości licznych przepisów prawa i dużego doświadczenia. Przedstawiono podstawy prawne funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, najważniejsze pojęcia ustawowe, prawa i obowiązki właścicieli lokali oraz problemy występujące przy zarządzaniu nieruchomością wspólną.
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące zarządzania nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych. Podjęto próbę dyskryminacji wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez ZBK I sp. z o.o. w grupy jednorodne, na podstawie przyjętych do badania zmiennych. Wykazano, że jedna z siedmiu zastosowanych metod analizy wielowymiarowej (Lazy IB1) poprawnie sklasyfikowała badane wspólnoty. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę opracowania strategii zarządzania dla każdej ze sklasyfikowanych poprawnie grup. (abstrakt oryginalny)
Sąd Najwyższy umieścił, zgodnie z wszelką logiką, sposób użytkowania lokalu i zmianę tego sposobu w zakresie czynności polegających na zwykłym korzystaniu z nieruchomości wspólnej. Innymi słowy użytkowanie własnego lokalu i nieruchomości wspólnej jak też zmiana użytkowania lokalu nie może być traktowane jako zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu kodeksu cywilnego i ustawy o własności lokali - nie jest wymagane dla tego typu czynności więc uzyskanie w formie uchwały zgody innych właścicieli. (fragment tekstu)
12
Content available remote Porównanie dynamiki kosztów we wspólnotach mieszkaniowych - analiza i diagnoza
75%
Istotnym składnikiem rynku nieruchomości mieszkalnych są wspólnoty mieszkaniowe. Regulacje prawne wymagają, aby były one zarządzane albo przez wybranych członków wspólnoty, albo przez wynajęte profesjonalne firmy. Wybór ten jest ściśle związany z oczekiwaniami członków wspólnot co do poziomu kosztów ponoszonych przez obywateli. Powszechnie się uważa, że koszty zarządu powstające przy samodzielnym zarządzaniu wspólnotą są niższe niż przy zleceniu zarządzania na zewnątrz. W artykule podjęto próbę weryfikacji tej tezy na podstawie danych zebranych we wspólnotach mieszkaniowych w województwie zachodniopomorskim za lata 2002 -2009. Oszacowano równania dynamiki wybranych kategorii kosztów dla tych wspólnot. Przeprowadzona w artykule analiza doprowadziła do wniosku, że wyrażony wyżej pogląd jest zasadniczo błędny, a zarządzanie przez wynajęte firmy daje więcej korzyści mieszkańcom. Jest to szczególnie widoczne przy analizie tendencji zmian kosztów w dłuższych okresach.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Management of Condominium - Legal Construction Comparative View
75%
Polski ustawodawca stoi obecnie przed poważnym zmianami dotyczącymi modelu instytucji odrębnej własności lokalu i sposobu zarządzania nieruchomością wspólną. Przedstawiony przegląd rozwiązań występujących w innych systemach prawnych może okazać się pomocny w dokonaniu właściwego wyboru. Konkluzje płynące z analizy przestawionych regulacji prawnych zawartych w badanych systemach prawnych są następujące: 1) W żadnym z analizowanych systemów prawnych nie ma podziału na małe i duże wspólnoty mieszkaniowe, z wyjątkiem polskiej ustawy, która różnicuje je ze względu na liczbę znajdujących się w nich lokali. Jako wniosek de lege ferenda - należałoby ujednolicić rozwiązania prawne w tym zakresie. 2) Należy zastanowić się nad wzmocnieniem pozycji zarządcy, który powinien być powoływany obowiązkowo, niezależnie od wielkości wspólnoty mieszkaniowej. Kwestią otwartą jest natomiast, czy dla małych wspólnot można odstąpić od wymogu profesjonalnego zarządcy na rzecz sprawowania tej funkcji przez jednego z właścicieli. Jest to powszechnie akceptowane w innych systemach prawnych. 3) W większości systemów prawnych wspólnoty są zobowiązane do powołania obligatoryjnie funduszu remontowego. Jest to ważne dla sprawnego funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ zapewnia jej fundusze na duże inwestycje remontowe. Środki pochodzące z zaliczek są w tym zakresie niewystarczające. Ustawa nie powinna jednak narzucać wysokości składki. Powinna być ona ustalana przez właścicieli na podstawie wartości i wieku budynku. 4) Istnieje ogólna tendencja do wzmacniania pozycji wspólnoty mieszkaniowej w stosunku do indywidualnych praw właściciela lokalu. Celem jest osiągnięcie stanu równowagi między sytuacją prawną wspólnoty a właścicielem lokalu; nie chodzi o uprzywilejowanie wspólnoty mieszkaniowej(abstrakt autora)
Artykuł porusza problem coraz bardziej rozwijających się wspólnot interesu w Stanach Zjednoczonych. Termin "wspólnoty interesu" obejmuje kondominia, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty planowe - trzy formy mieszkalnictwa - co do których istnieje prawny wymóg zarządzania przez stowarzyszenia właścicieli domów. Autorka ograniczyła się do opisania czynników kształtujących ich powstawanie i funkcjonowanie. Kwestie te zostały podzielone na dwie kategorie: zagadnienia finansowania i zarządzania oraz zagadnienia polityki publicznej.
W artykule przedstawiono zakres zmian orzecznictwa dotyczącego prawidłowego sposobu liczenia głosów we wspólnotach mieszkaniowych zawierających lokale posiadające wielu właścicieli (hale garażowe), negatywne konsekwencje związane z nieprawidłowym sposobem podejmowania decyzji oraz postulaty niezbędnych zmian w prawie polskim. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Budgetary Control on The Example of The Residential Community
75%
W artykule omówiono rolę kontroli budżetowej jako sposobu zarządzania finansami we wspólnocie mieszkaniowej w okresie 2011-2015. Jako metody badawcze wykorzystano analizę budżetów, a także wnioskowanie. Analiza budżetów i ich realizacji w latach 2011-2015 pokazuje, że kontrola budżetowa jest z powodzeniem wykorzystywana do zarządzania finansami wspólnoty. Pozwoliło to na znaczne ograniczenie niektórych kategorii kosztów. Analiza przedsięwzięć podjętych przez wspólnotę pokazuje, że w jej działaniach występują przejawy kontroli budżetowej, biorąc pod uwagę zarówno feedback, jak i feed-forward(abstrakt oryginalny)
Ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. 1 wprowadziła do rodzimego prawa specyficzny podmiot, którym jest wspólnota mieszkaniowa. Zgodnie z artykułem 6: "Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana". Na tej podstawie została wspólnota zaliczona do kategorii ułomnych osób prawnych, gdy 25 maja 2003 r. wszedł do obrotu prawnego art. 33 ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 r. - Kodeksu cywilny. Specyfika regulacji niewątpliwie spowodowała, że ani twórcy ustawy ani pierwotnie praktyka gospodarcza nie przewidziała rozlicznych konsekwencji prawnych faktu, iż w obrocie gospodarczym funkcjonuje od 25 września 2003 r. tak specyficzna ułomna osoba prawna. Sferą, gdzie uwidacznia się szczególnie ranga tego podmiotu są ubezpieczenia gospodarcze, a szczególnie ubezpieczenia majątkowe.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono jedną z możliwości ustalenia zobowiązania podatkowego w przypadku wspólnoty osiągającej pożytki podlegające opodatkowaniu. W związku z wprowadzonymi nowelizacjami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wspólnoty zobowiązane są od 1 stycznia 2007 roku płacić podatek dochodowy od dochodów nie związanych z gospodarką mieszkaniową. Oznacza to, że należy zdefiniować co jest przychodem wspólnoty, a jakie koszty stanowią koszty uzyskania przychodu. Brak jednoznacznych przepisów powoduje, że zarówno wspólnoty, jak i zarządcy mają problemy z rozliczeniami podatkowymi. (abstrakt oryginalny)
19
75%
W artykule omówiono rolę budżetowania jako metody zarządzania kosztami we wspólnocie mieszkaniowej w województwie wielkopolskim, w okresie od 2011 do 2015 roku. Dla realizacji celu posłużono się ogólnymi metodami badawczymi, takimi jak analiza budżetów wspólnoty z kolejnych pięciu lat, rozumowanie dedukcyjne oraz indukcyjne, na potrzeby sformułowania wniosków. Przeprowadzona w artykule analiza uwzględnia trendy kosztów w badanym okresie, niektóre spośród uśrednionych kosztów w tym okresie, podział kosztów na grupy, koszty w przeliczeniu na mieszkańca, na apartament itp., aby skupić się przede wszystkim na zaobserwowanych zmianach planów budżetowych i ich realizacji. Z analizy budżetów oraz ich implementacji w latach 2011-2015 wynika, że budżetowanie jest z powodzeniem wykorzystywane do zarządzania finansami badanej wspólnoty. Jako instrument zarządzania kosztami pozwoliło ono wspólnocie mieszkaniowej na znaczną redukcję niektórych kategorii kosztów. (abstrakt oryginalny)
Large-scale housing estates built after Second World War are often seen as a problematic areas in many cities all over Europe. This paper focuses on one of largest housing estates in Łódź - Widzew-Wschód. The purpose of the article is to describe the large housing estate Widzew-Wschód in the light of statistical data such as: age structure of population, household types, educational structure, and also living conditions and to identify and clarify the social, spatial functional and physiognomic changes which have occurred in transformation period in this estate. In this paper it is shown that the empirical studies contradict the opinion that a block housing estate is a "bad address" within the city space and an "escape" area, physically and socially degraded. The particular character of Łódź - a city with a high percentage of old, low standard flats and not very well-off inhabitants - creates conditions in which a flat in a block housing estate is still an attractive and desirable place of residence.(original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.