Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Human development report
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono tegoroczny ranking uwzględniający wprowadzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych indeks rozwoju społecznego (Human Development Index - HDI). Sklasyfikowano w nim 162 kraje. Uwzględniono zamożność krajów, poziom edukacji i opieki zdrowotnej, a także dostęp do nowych technologii. Polska uplasowała się na 38. miejscu.
W publikacji przedstawiono taksonomiczną analizę przestrzennego zróżnicowania warunków życia ludności (a dokładniej warunków rozwoju społecznego) w Polsce w 1999 roku. Tematy poruszone w artykule: podstawy formalne badania poziomu rozwoju społecznego województw w Polsce, wybór cech diagnostycznych opisujących poziom rozwoju społecznego oraz wyniki porządkowania i klasyfikowania województw według poziomu ich rozwoju społecznego.
Na wspólnym spotkaniu Klubu 2000 Plus przy Prezydium PAN i Polskiego Towarzystwa współpracy z Klubem Rzymskim dyskutowano nad najnowszą książką Meadowsów "Limits to Growth. The 30-Year Update". Książką napisali autorzy raportu dla Klubu Rzymskiego. Ostrzegali w nim przed wyczerpaniem się zasobów surowcowych, energetycznych i ekologicznych.
Wydawać by się mogło, że z każdym rokiem coraz mniejsze powinny być dysproporcje w poziomie rozwoju społecznego między poszczególnymi krajami. Z najnowszego "Raportu o rozwoju społecznym 2003", przygotowanego przez ekspertów ONZ, wynika, że nic bardziej mylnego.
"Świat w roku 2020" jest trzecim już raportem, przygotowanym w ostatnich latach przez NIC , National Intelligence Council, ale dopiero po raz pierwszy jego zawartość podano do publicznej wiadomości. Artykuł zawiera opis poszczególnych scenariuszy rozwoju sytuacji na świecie zawartych w raporcie.
Przygotowanie dobrego raportu społecznego jest złożonym i trudnym procesem. Pochłania dużo czasu i wymaga poniesienia nakładów finansowych. Mimo to jest przedsięwzięciem bardzo opłacalnym, ponieważ raport ten jest podstawowym narzędziem komunikowania otoczeniu przez przedsiębiorstwo jego społecznej odpowiedzialności. Chcąc maksymalizować korzyści wynikające z raportowania społecznego, proces ten powinien być w pełni przemyślany i zintegrowany ze strategią przedsiębiorstwa. Proces raportowania społecznego powinien być procesem dobrze ustrukturyzowanym, co zagwarantuje, że będzie on przebiegał sprawnie i zakończy się pożądanym rezultatem. W artykule przedstawiono autorski model procesu raportowania społecznego, który zapewnia skuteczną komunikację przedsiębiorstwa z otoczeniem dotyczącą społecznej odpowiedzialności biznesu. Realizacja wszystkich zadań zgodnie z poszczególnymi etapami procesu raportowania społecznego wymienionymi w modelu autorskim zagwarantuje, że raport ten będzie przydatny dla jego interesariuszy.
Pojęcie inkluzywności jest znane w ekonomii od wielu dekad, ale nabiera coraz większego znaczenia w ostatnich latach za sprawą pogłębiania się nierówności dochodowych i nierówności w dystrybucji korzyści ze wzrostu gospodarczego. Szczególne nasilenie postulatów walki z tymi nierównościami przypadają na okres po kryzysie finansowym 2008-10, ale także obecnie ze względu na bezprecedensowe zdarzenia w gospodarce światowej w latach 2020-21, związane z pandemią. W 2020 roku, pierwszym roku pandemii, 1 proc. populacji świata było właścicielem ponad połowy ogólnoświatowego majątku, a wskaźniki HDI czy Giniego wskazywały na drastyczne zwiększanie nierówności społecznych nawet w państwach tradycyjnie egalitarnych. Dane za rok 2021 z kolei donoszą, że pandemia COVID sprzyja bogaczom i pogłębiającemu się rozwarstwieniu bogactwa na świecie. Dzisiaj nowa klasa bilionariatu podwaja swój majątek, podczas gdy w tym samym czasie 163 mln ludzi żyje poniżej progu ubóstwa. Pandemia więc nadała problemowi proinkluzywności wzrostu gospodarczego nowego znaczenia. Dzisiaj postulat wzrostu włączającego jawi się jako konieczność i pilny problem do rozwiązania. Celem prezentowanego artykułu jest próba ukazania wzrostu znaczenia postulatów inkluzywności w ekonomii w perspektywie trzeciej dekady XXI wieku, na tle wielu nieporozumień i kontrowersji jakie ten paradygmat nadal wzbudza. Artykuł integruje w sobie dwie części - (1) opis pojęcia "gospodarka inkluzywna" i przesłanek wzrostu jego znaczenia; (2) dylematy i kontrowersje związane ze wzrostem inkluzywnym w opinii słuchaczy Programu Executive MBA Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Social Auditing: a Tool for the Social Economy in Spain
51%
Ekonomia społeczna w Hiszpanii stanowi element ekonomii o wzrastającym znaczeniu w kontekście kryzysu gospodarczego. Integracja społeczna i zawodowa są relatywnie nowymi, jednakże obecnie uogólnionymi pojęciami opartymi na partnerstwie między społeczeństwem a firmami prywatnymi zaangażowanymi w tworzenie miejsc pracy. Nowe narzędzia, jak audyt społeczny, pomogą ekonomii społecznej w osiągnięciu celów, których tradycyjna ekonomia nie rozpatruje. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.