Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ISO/TS 16949
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł ma na celu wieloaspektowe przedstawienie działalności Komitetu Technicznego ISO/TC 262 Zarządzanie ryzykiem i warunków w jakich powstała nowa wersja normy ISO 31000:2018 Zarządzanie ryzykiem. Wytyczne (jej twórców, ich dorobku, współpracowników wewnętrznych i zewnętrznych) oraz porównanie zmian w nowej normie ISO 31000 w stosunku do jej starej edycji z roku 2009. (abstrakt oryginalny)
Przemysł motoryzacyjny wraz z postępem technologicznym, rosnącą świadomością konsumencką a przede wszystkim nieustabilizowaną sytuacją rynkową wymaga od światowych koncernów samochodowych i ich poddostawców wdrożenia i stosowania systemów zarządzania jakością. Obecnie jednym z wiodących standardów, mającym zastosowanie w zarządzaniu jakością przez przedsiębiorstwa sektora motoryzacyjnego jest specyfikacja techniczna ISO/IS 16949. Ujęty w ISO/TS 16949 zbiór wytycznych charakterystycznych dla branży motoryzacyjnej w powiązaniu z powszechnie znaną i stosowaną normą jakościową ISO 9001 jest podstawą systemu zarządzania jakością niemal każdego przedsiębiorstwa branży motoryzacyjnej. W artykule przedstawiono najważniejsze w ocenie autora kwestie dotyczące światowego standardu zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej. W pierwszej jego części omówiono ewolucję oraz genezę specyfikacji technicznej ISO/TS 16949 z uwzględnieniem informacji na temat potrzeby stworzenia ogólnoświatowego standardu dokumentującego system zarządzania jakością. Część druga publikacji dotyczy szczegółowej interpretacji najnowszej wersji specyfikacji technicznej wraz z przykładami odnoszącymi się do praktycznych zastosowań ISO/TS 16949:2009 w zakładach produkcyjnych. W części trzeciej artykułu dokonano charakterystyki dokumentacji wymaganej przez specyfikację techniczną, wraz z podziałem na dokumenty niezbędne (ściśle określone przez specyfikację techniczną ISO/TS 16949), których brak uniemożliwia prawidłowe wdrożenie i funkcjonowanie systemu zarządzania jakością organizacji oraz dokumenty pomocnicze ułatwiające pracę wewnątrz zakładu. Końcowa część artykułu zawiera przegląd zbioru metod i narzędzi jakościowych (MSA, FMEA, SPC oraz G8D) określonych i wymaganych przez ISO/TS 16949, których prawidłowe zastosowanie wewnątrz zakładu gwarantuje produkcję wyrobu zgodnego z wcześniej ustalonymi standardami jakościowymi danego koncernu samochodowego oraz założeniami systemu zarządzania jakością organizacji. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zarządzanie jakością w przemyśle motoryzacyjnym
84%
Wysoką jakość wyrobu lub usługi można osiągnąć poprzez spełnienie wymagań i oczekiwań klientów. Klient jest więc kluczową postacią zarządzania jakością. Ma on swój udział w projektowaniu produktu, jego wytwarzaniu, sprzedaży, modyfikacjach. Dlatego też głównym obszarem zarządzania jakością jest identyfikacja klienta. Jakość jest jedną z podstaw wyboru produktu przez klientów. Może więc stać się ona cechą odróżniającą daną organizację od innych oraz mieć wpływ na jej reputację. Jest to szczególnie ważne w przemyśle motoryzacyjnym. W artykule przedstawiono uwarunkowania wdrażania zarządzania jakością w przemyśle motoryzacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje podstawowe zmiany jakie zostały dokonane w ISO/TS 16949, w porównaniu z wymaganiami Wielkiej Trójki (QS-9000) tj. General Motors, Forda oraz Chryslera. Nowy międzynarodowy standard ISO/TS 16949 uwzględnia w swej treści także wymagania stawiane dostawcom na rynku motoryzacyjnym - francuskie, niemieckie i włoskie.
Niniejszy artykuł prezentuje metodykę badań oraz wyniki badań podjętych dla oceny istotności wymagań systemu zarządzania jakością dostawców branży motoryzacyjnej. Dla realizacji celów badawczych przeprowadzono badanie wstępne (SI; metoda Delficka) poprzedzające badanie właściwe (S2, wywiad kwestionariuszowy skategoryzowany). Badanie wstępne zostało przeprowadzone w gronie ekspertów (z Polski, Czech oraz Stanów Zjednoczonych). Badanie właściwe zostało zrealizowane pośród wszystkich dostawców na pierwszy montaż w Polsce, mających certyfikowane SZJ ISO/ TS 16949. Wyniki badań są ważne dla wszystkich przedsiębiorstw w branży motoryzacyjnej tak dla obecnych dostawców, jak też przedsiębiorstw planujących uzyskać status dostawców na pierwszy montaż. Analizy oparte na niniejszych wynikach powinny właściwie ukierunkować projektowanie, utrzymanie i rozwój SZJ. (abstrakt oryginalny)
Celem dwuczęściowego artykułu jest przedstawienie potrzeby aktywnego prowadzenia nadzoru nad kosztami jakości produktów w przedsiębiorstwie, a w szczególności nad reklamacjami, co znajduje wyraz w efektywności zarządzania kosztami niskiej jakości. Przyjęto tezę, że zarządzanie reklamacjami nabiera znaczenia strategicznego z punktu widzenia organizacji i ekonomiki przedsiębiorstwa. W podjętych badaniach Autorki wykorzystały metodykę rozwiązywania problemów według cyklu OMAIC, będącej podstawą Six Sigma, a także metodę analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa. Przeprowadzone badania pozwoliły na diagnozę sytuacji i sformułowanie wniosków do ewentualnego ich wykorzystania przez kierownictwo przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Wśród dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego można wskazać podmioty, które wiążą swoją działalność tylko z tym rynkiem i są oni równocześnie dostawcami oryginalnego wyposażenia (OE/OES) oraz dostawcami części zamiennych (AM). Do takich przedsiębiorstw należy wiele bardzo dobrze znanych firm, jak na przykład WIX, Visteon, Lear, Delphy, Fastek Fitting i inni, ale coraz częściej są także firmy, które jeszcze mają niewiele wspólnego z dostawami dla rynku motoryzacyjnego. Z powodu wielkości obrotów, dostawy części zamiennych w przemyśle motoryzacyjnym są wielokrotne wyższe od oryginalnej wartości wyposażenia, ale tylko dostawa OE/OES jest nie tylko kwintesencją modelowych rozwiązań organizacyjnych, pracy i środowiska infrastruktury, ale przede wszystkim przepustką dla dalszego rozwoju tego przemysłu. Otrzymanie statusu dostawcy oryginalnego wyposażenia w przemyśle motoryzacyjnym okazuje się być dla wielu ludzi wyzwaniem, że są oni niezdolni, by kombinować, pomimo wielu sukcesów na innych rynkach. Jedną z podstawowych kwestii dla otrzymania i utrzymania statusu dostawcy oryginalnego wyposażenia jest właściwa architektura systemu zarządzania jakości. To okazuje się, być dwuznaczne, ponieważ normy ogólne (np. ISO 9001:2000) oraz normy szczegółowe (np. 1SO/TS 16949:2002) nie podają dostatecznych wymagań w tym zakresie. Rezultaty uzyskane w wyniku przeprowadzonych badań zawierają ważną informację zarówno dla przedsiębiorstw, które przez wiele lat dostarczają oryginalnego wyposażenia dla przemysłu motoryzacyjnego, jak również dla tych firm, które łączą plany swego rozwoju właśnie z tym przemysłem. Pierwsza grupa może przeprowadzić weryfikację pojęcia jakości w aktualnym systemie zarządzania, opartym na obecnej współpracy z danymi klientami. Przeprowadzone badania zweryfikowały powszechny pogląd, że koniecznym warunkiem stawianym podczas ubiegania się o status dostawcy oryginalnego wyposażenia przez klientów z przemysłu motoryzacyjnego jest posiadanie przez nich określonego świadectwa QMS. Jednak tak nie jest pomimo formalnych deklaracji klientów tego rynku i stawiania takich wymagań. W praktyce okazuje się, że będzie to być może obowiązkowe w dalszej perspektywie czasowej. Ważniejsze są jednak pewne elementy systemu, które jednak nie są obecne w normach. Jako niezbędne wskazano na te elementy, które nie są zidentyfikowane jako wymagania, ale na pewno powinny zostać potraktowane jako interpretacja wymagań zdefiniowanych w określonych normach. (oryg. streszcz.)
Prezentowana publikacja przedstawia wyniki badań dotyczących zależności, jakie występują pomiędzy wskaźnikiem innowacyjności danego kraju według European Innovation Scoreboad dla roku 2015 a nasyceniem certyfikatami systemów zarządzania jakością i środowiskowego mierzonym jako liczba certyfikatów danego rodzaju (ISO 9001, ISO 14001 oraz TS 16949 na milion mieszkańców). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.