Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ISO 19600
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie roli i znaczenia systemu zarządzania zgodnością (Compliance Management System; CMS) w organizacji, w kontekście jego standaryzacji. W opracowaniu zaprezentowano model systemu zarządzania zgodnością według ISO 19600. Wskazano także główne wnioski wynikające ze zrealizowanego w 2017 roku pierwszego w Polsce badania stanu compliance i systemów zarządzania zgodnością w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w Polsce. W artykule wykazano uniwersalny i innowacyjny charakter standaryzacji ISO 19600, dzięki któremu przedsiębiorstwa mają szanse efektywnie kształtować indywidualnie dopasowane do swoich potrzeb systemy zarządzania zgodnością. Wykorzystane metody badawcze w postaci metody analizy literatury i dokumentów oraz metody studium przypadku umożliwiły wielopłaszczyznowe podejście do analizowanego tematu, pozwalając wykazać aktualność problematyki i istotne znaczenie z punktu widzenia wymagań obrotu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wytyczne normy ISO 19600:2014, jej strukturę, cechy, treść niektórych rozdziałów, zastosowanie, korzyści dla organizacji oraz proces wdrożenia systemu zarządzania zgodnością.
3
Content available remote Ryzyko braku zgodnosci w banku
100%
Problematyka ryzyka braku zgodności z regulacjami (z ang. compliance) nie jest niczym nowym we współczesnych bankach, ale w obliczu zmieniających się regulacji nadzorczych unijnych, a w rezultacie również krajowych, nabiera większego znaczenia. Nowe regulacje, wynikające z unii bankowej i Bazylei III, wymuszają na bankach posiadanie skutecznych i efektywnych systemów zarządzania ryzykiem braku zgodności. Menedżerowie w bankach dokonują reorganizacji, szukając nowego umiejscowienia jednostek ds. zapewnienia zgodności i przenosząc je z działów prawnych bliżej ryzyka, szczególnie operacyjnego. Od jednostek zapewnienia zgodności z regulacjami w banku oczekuje się wysokich możliwości kontrolnych, dzięki czemu banki będą skuteczniej unikać kar za naruszenia przepisów prawnych. Klienci banków też powinni skorzystać na takim podejściu do ryzyka braku zgodności: skuteczniejszy system wykrywania nie tylko błędów, ale i zagrożeń służy również im. Temat ryzyka zgodności z regulacjami stał się na tyle ważny i popularny, że opracowano również projekt normy ISO, której nadano nazwę ISO/DIS 19600 Compliance management systems - CMS. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.