Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  IT investment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W pracy przedstawiono propozycje modelu klasyfikacji efektów inwestycji informacyjnych. Jest to narzędzie analityczne umożliwiające modelowanie struktury zależności pomiędzy procesami informacyjnymi, procesami biznesowymi oraz organizację postrzegana całościowo. Takie modelowanie wspomaga identyfikacje i szacowanie efektów zastosowania systemów informatycznych w organizacji, co ma znaczenia dla ekonomicznej oceny inwestycji informatycznych. W pracy przedstawiono charakterystyka modelu oraz przykład jego praktycznego zastosowania. (abstrakt oryginalny)
W pracy prezentowana jest macierz czynników oceny będąca propozycją analitycznego modelu ekonomicznej oceny inwestycji informatycznych. Teoretyczną podstawę macierzy czynników oceny stanowi zastosowanie do oceny inwestycji informatycznych podejścia sytuacyjnego. Macierz czynników utworzono w celu usystematyzowania czynników istotnych dla prospektywnej oceny dopasowania i efektywności ekonomicznej inwestycji informatycznych. Obejmuje ona wszystkie te czynniki, które w procesie oceny są przedmiotem identyfikacji i kwantyfikacji i które determinują ocenę inwestycji. Takie usystematyzowanie i graficzne przedstawienie czynników oceny ma za zadanie ułatwić analizowanie zależności występujących pomiędzy nimi. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia propozycję podstawowego kryterium podziału metod, które zdaniem autora powinno stanowić punkt wyjścia do budowy takiej klasyfikacji. Opracowując proponowany podział, kierowano się spostrzeżeniami, jakie nasunęły się pod wpływem systemowego ujęcia procesu oceny oraz taksonomii metod oceny Bannistera i Remenyi'ego. (fragment tekstu)
4
100%
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie relacji między rozwojem metod zarządzania projektami IT oraz rozwojem systemów informacyjnych zarządzania. Aby osiągnąć powyższy cel, zaprezentowano w aspekcie historycznym kierunki rozwoju systemów informacyjnych zarządzania w kontekście ewolucji metod projektowania poprzez szczegółową charakterystykę technologiczną etapów rozwoju systemów informacyjnych oraz odpowiadających im faz rozwoju metod zarządzania projektami. Wynikiem tych działań jest próba zharmonizowania etapów rozwoju zarządzania projektami i faz rozwoju systemów informatycznych. (abstrakt oryginalny)
Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z koncepcji zarządzania usługami IT (ang. Information Technology), która pozwala na optymalne dopa-sowanie wartości dostarczanej przez IT do oczekiwań biznesu. Do niedawna wykorzystywanie IT w przedsiębiorstwie wiązało się z zakupami, eksploatacją i rozwojem infrastruktury oraz systemów informatycznych, co od zawsze wywoływało niezrozumienie i niechęć ze strony menedżerów. Dziś coraz częściej mówimy o usługach IT, dzięki którym biznes nie ponosi odpowiedzialności i ryzyka związanego z poszczególnymi komponentami teleinformatycznymi. Zamiast kupować oprogramowanie i elementy infrastruktury, które często są niezrozumiałe dla menedżerów, biznes korzysta z usług swoich wewnętrznych działów IT lub firm zewnętrznych. Celem świadczenia usługi tego typu nie jest dostarczanie sprzętu i oprogramowania, lecz zapewnianie osiągnięcia określonych efektów biznesowych (np. ocena zdolności kredytowej klienta w określonym czasie). Usługa ma również swój określony koszt, co powoduje, że możliwe jest takie kształtowanie jej zakresu i jakości, aby ten koszt był uzasadniony biznesowo.(fragment tekstu)
6
Content available remote Wielowymiarowa analiza czynników sukcesu projektów IT
75%
Dzięki postępowi technologicznemu, który nastąpił w ostatnich latach, znacznie wzrosła liczba projektów informatycznych. Projekty te często okazywały się skomplikowanymi przedsięwzięciami obarczonymi wysokim ryzykiem. Właściwe zarządzanie projektem może wpłynąć na harmonogram, budżet i jakość projektu, a tym samym przyczynić się do sukcesu projektu. W artykule dokonano wielowymiarowej analizy czynników sukcesu projektu. Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych ankietowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze cele, jakie stawiają sobie polskie banki. Skupiono się na rozwiązaniach informatycznych i nowych technologiach, w jakie będą inwestować polskie banki w 2010 roku.
Kryzys zmienił podejście banków do inwestycji informatycznych. Projekty obecnie planowane i realizowane nastawione są na pozyskanie i utrzymanie klienta. Najważniejszym bodźcem skłaniającym do podejmowania nowych projektów są pomysły banków na rozwój biznesu w obecnej sytuacji. Inwestycje będą koncentrować się na uzyskaniu większej sprawności, szczególnie w obsłudze klienta.
Podejmowanie decyzji o inwestycjach informatycznych w przedsiębiorstwie zwykle opiera się na oczekiwanych korzyściach związanych z wyborem nowego systemu informatycznego. Używa się powszechnie znanych, uniwersalnych metod oceny efektywności inwestycji w firmie. Takie podejście prowadzi często do błędów. W artykule zaproponowano niekonwencjonalną metodę podejmowania decyzji o inwestycjach informatycznych. Bierze ona pod uwagę charakterystykę rezerw występujących w działalności danego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zarządzanie ryzykiem w przedsięwzięciach informatycznych
75%
W artykule przedstawiono istotne zagadnienia dotyczące problematyki zarządzania ryzykiem. Podjęto próbę wskazania kluczowych czynników, które mają wpływ na realizację przedsięwzięć w przedsiębiorstwie. Główne rozważana ukierunkowały się na przedsięwzięcia informatyczne. Omówiono zasady, których należy przestrzegać na różnych etapach realizacji, oraz współczesne wyzwania zarządzania projektami informatycznymi.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote The Challenge of it Strategies in the Enterprices
75%
The opportunity for enterprises to realize benefits from IT and IS has been possible ever since its early use for business application. However the rising e-business in the last decade has caused a particular focus on the use of IT investment to define the enterprises strategies. In an economy in which less than 20 percent of economic activity consists of creating, processing, or moving physical goods, the old sources of competitive advantage - access to raw materials, transportation routes, or customer markets; low costs; and a large labor pool - are becoming less important[1]. As an increasing share of economic inputs and outputs are in the form of electronic bits, the old location factors diminish in importance. As more companies become knowledge-based, instead of resource-, labor-, or capital-based, the success factors have been transformed [2]. Thus the aim of the paper is to analyze strategic benefits arising from IT investment in the enterprises and define position of the IT strategies in global enterprises strategy. (original abstract)
Szybki przyrost ilości danych przechowywanych przez przedsiębiorstwa przekłada się na wysokie koszty funkcjonowania systemów przechowania danych, które mogą być ograniczone pod warunkiem dostępności odpowiednich miar. Zaproponowane w pracy miary efektywności ekonomicznej przechowywania danych pozwalają ocenić efektywność ekonomiczną zarówno przechowania pojedynczego zbioru danych, jak i funkcjonowania całego systemu przechowania danych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy inwestycji banków w infrastrukturę informatyczną dokonanych pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. Autor wyjaśnia do jakiego stopnia kryzys przyczynił się do ograniczenia inwestycji, pisze o inwestycjach w Business Intelligence i racjonalizacji wydatków na rozwój działów IT, konserwatywnym podejściu do modeli infrastruktury, zwiększeniu się wymagań wobec dostarczycieli usług informatycznych oraz prognozach na przyszłość.
Wiele inwestycji informatycznych to przedsięwzięcia złożone, które poza bezpośrednimi efektami stwarzają możliwości nie dające się w prosty sposób wycenić. Pominięcie tych potencjalnych możliwości przy finansowej ocenie inwestycji może prowadzić do błędnych decyzji.
Celem artykułu jest analiza infrastruktury informatycznej w Polsce oraz przedstawienie wyników badań dotyczących inwestycji w infrastrukturę informatyczną podmiotów gospodarczych działających na poprzemysłowym obszarze objętym Lokalnym Programem Rewitalizacji Zabłocia w Krakowie. Badanie zostało przeprowadzone w 2008 r. na adresowej próbie 100 przedsiębiorstw działających na obszarze Zabłocia, wylosowanych na podstawie numeru statystycznego podmiotu gospodarczego REGON. W analizie obszaru zostały również wykorzystane badania przeprowadzone w 2008 r. przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej (CEM) na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. W celu dokonania analizy na poziomie ogólnopolskim zostały wykorzystane wyniki badań statystycznych "Społeczeństwo informacyjne w Polsce" z lat 2000-2007.(fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony problematyce współczesnych wyzwań w obszarze zarządzania strategicznego, a w szczególności krytycznemu podejściu do osiągania przewagi konkurencyjnej na podstawie kluczowych zasobów. Wpisuje się w nią zagadnienie otwartości strategicznej przedsiębiorstw, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem badaczy, zwłaszcza w literaturze zagranicznej. Związana z nim koncepcja Open Strategy (OS) (otwarta strategia) została opracowana z myślą o największych i nowoczesnych korporacjach, co pozwoliło uzyskać jej już spory rozgłos w praktyce gospodarczej. Realizacja założeń koncepcji OS wymusza wszechstronne wykorzystywanie systemów IT i zaimplementowanych w nich narzędzi informatycznych, budujących zaangażowanie społeczne, wzmacniając relacje nie tylko właścicieli i zarządzających, lecz także innych interesariuszy. Celem artykułu jest omówienie założeń koncepcji otwartej strategii, przegląd systemów IT mogących wspomagać jej realizację oraz wskazanie możliwości poszczególnych narzędzi do rozwoju otwartości strategicznej, również w polskich przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
W przedsięwzięciach informatycznych przywiązuje się różną wagę do pracy analitycznej. Wiele czynników i przyjętych kryteriów ma na to wpływ. W opracowaniu zwrócono uwagę na tę pracę w kontekście zapewnienia jakości rozwiązań IT, przy czym zagadnienie to rozpatruje się z uwzględnieniem ewaluacyjnego znaczenia rozwiązań IT w przedsiębiorstwach. Ostatecznie dokonano pewnej konfrontacji stosowanych praktyk na etapie analizy z ich pośrednim i bezpośrednim wpływem na jakość rozwiązań IT. (fragment tekstu)
W pracy prezentowane jest systemowo-sytuacyjne podejście do procesu ekonomicznej oceny inwestycji informatycznych. Stanowi ono konsekwencję przyjęcia tezy, że efektywne dokonanie oceny, która jest jednoznaczna, obiektywna, kompletna i istotna w danej sytuacji decyzyjnej wymaga zastosowania metod i miar adekwatnych do specyfiki problemu. Systemowy aspekt podejścia wyraża się postrzeganiem procesu oceny jako systemu, w którym wyróżniono dwa podsystemy: sterowania procesem oceny oraz realizacji procesu oceny. Natomiast podejście sytuacyjne polega tu na postrzeganiu procesu oceny przez pryzmat tzw. "warunków" i wymagań". (streszcz. oryg.)
Analizując projekty informatyczne można zauważyć, że wiele z nich charakteryzuje się jednoczesnym występowaniem trzech czynników: wysokiej niepewności efektów, nieodwracalności poniesionych nakładów oraz elastyczności procesu realizacyjnego. Wymienione cechy składają się na specyfikę projektów wyróżniającą je spośród innych inwestycji rzeczowych. Swoistość tych przedsięwzięć wynika ze szczególności systemu informatycznego stanowiącego produkt projektu, charakteru metodyk realizacji projektów informatycznych, specyfiki efektów dostarczanych przez system informatyczny oraz cech zastosowanej technologii. Dokonywanie oceny finansowej przedsięwzięć informatycznych o powyższej specyfice wymaga zastosowania odpowiednich metod rachunku efektywności. Jedną z proponowanych w literaturze jest metoda opcji rzeczowych. Mechanizm oceny efektywności oparty na tym podejściu zakłada potraktowanie możliwości inwestycyjnej jak opcji wystawionej na aktywa rzeczowe i wycenie za pomocą metod opracowanych dla opcji finansowych. Zastosowanie tej metody wymaga zweryfikowania możliwości wykorzystania jej do oceny projektów informatycznych. W szczególności ustalenia zgodności założeń metody z wymaganiami nakładanymi przez specyfikę przedsięwzięć informatycznych. Problem ten podjęty został w niniejszym opracowaniu: przedstawiono w nim możliwość dokonania konwersji czynników projektu informatycznego na zmienne metody opcji. (fragment tekstu)
Artykuł jest efektem studiów literaturowych z zakresu ekonomicznej oceny informatyzacji. Ich celem było określenie na podstawie publikowanych wyników badań czy i jak w praktyce dokonuje się oceny inwestycji informatycznych oraz jakie problemy są z. nią związane. Ponadto w pracy przedstawiono opinie badaczy co do kierunków dalszych badań z tego zakresu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.