Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  IT projects
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
100%
Information technology companies often have to setup a specific virtual environment in order to develop innovative software products. Software development requires a variety of IT tools to ensure a smooth flow of information and proper organisation of tasks within the project team. The evolution of information and communication technologies has allowed virtual teams to share knowledge online, which became more preferable than traditional meetings of developers. The main objective of this article is to determine how virtual project teams are being formed and what are the key attributes of a virtual team - a conceptual Three Aspects Model of a virtual team was presented that may be used in further research. An overview of supportive project management software solutions for virtual teams has also been conducted. The research results presented in the paper indicate that various IT tools lack support in some aspects of virtual project teams. (original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja obszarów modelowania i ogólnej architektury systemu zarządzania dokumentami oraz podstaw specyfikacji modelu struktury funkcjonalnej i informacyjnej tego rodzaju systemu. Model ten stanowi autorską próbę zbudowania uniwersalnego rozwiązania, przydatnego w wielu projektach informatycznych. Zagadnienia te będą tematem rozważań w kolejnych punktach artykułu. (fragment tekstu)
Kończąc rozważania na temat zastosowania zaproponowanej typologii przedsięwzięć informacyjnych w celu racjonalizacji zarządzania ich realizacją, należy jeszcze raz podkreślić, że - tak jak próbowano wykazać w rozdz. 3 artykułu na przykładzie projektów wdrożeniowych ZGSI - wiedza o istocie przedsięwzięć uzyskana m.in. dzięki systematyzacji ich opisów ma nie tylko walor poznawczy, ale może być także użyta w procedurach doboru właściwych metodyk realizacyjnych i zarządzania oraz wspomagających je technik organizatorskich i narzędzi programowych. Zdaniem autora powinno się to przyczynić do poprawy skuteczności, sprawności i efektywności procesów składających się na przedsięwzięcia oraz jakości produktów informatycznych będących ich wynikiem. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych wyników kolejnego przeprowadzonego przez autora badania ankietowego, którego zadaniem było zebranie danych na temat czynników sukcesu/porażki przedsięwzięć informatycznych. (fragment tekstu)
Konieczne jest doskonalenie i standaryzacja metod wytwarzania, standaryzacja narzędzi i stałe podnoszenie wiedzy członków zespołów realizujących projekty informatyczne. O końcowym sukcesie projektu decyduje zwłaszcza wiedza kierownika projektu. Rozszerza się zakres wiedzy koniecznej przy realizacji projektów informatycznych. Wąska wiedza fachowa przestaje wystarczać w przypadku podejmowania nowych zadań stawianych przed zespołami realizującymi projekty informatyczne w nowym wieku.Z przedstawionych obszarów widać, że wiele z nich jest bezpośrednio związanych z umiejętnościami posiadanymi przez kierownika projektu i konsekwentnie przez niego wykorzystywanymi w procesie realizacji projektu. Wymienione obszary tematyczne zarządzania będą miały istotny wpływ na jakość procesu realizacji projektów informatycznych w najbliższej przyszłości.Doskonalenie warsztatu kierownika projektu oznacza poszerzanie obszarów wiedzy koniecznych przy wykonywaniu tego trudnego i odpowiedzialnego zawodu. Nowe obszary wiedzy wykraczają poza standardowe umiejętności konieczne w praktyce kierowania projektami. Zmiany te i związane z tym większe wymagania spowodowane są z jednej strony zmianami w technologiach informatycznych, a z drugiej strony naciskami rynku na podnoszenie jakości prac przy realizacji coraz większych i bardziej złożonych zadaniach projektowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania tej metody jako kluczowego elementu opartego na wiedzy zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi. Precyzyjniej ujmując, spróbujemy wykazać, że system zarządzania oparty na rozwiązaniu EVA/EVM (earned value analysis/earned value management) jest nie tylko efektywnym narzędziem monitorowania, sterowania i audytu projektów, lecz może stać się jednym z podstawowych źródeł wiedzy o projektach i ich atrybutach, którą następnie - zgodnie z koncepcją zarządzania adaptacyjnego (adaptive management) - informatyczne organizacje projektowe będą wszechstronnie używać (use/reuse) w doskonaleniu swej działalności. Należy dodać, że niniejsze opracowanie jest kolejnym z cyklu prezentującego autorską koncepcję zintegrowanego zarządzania przedsięwzięciami informacyjnymi, w której ważną rolę odgrywa metoda wartości uzyskanej. (fragment tekstu)
Zarządzanie wiedzą jest procesem jednym z trudniejszych do przeprowadzenia w przedsiębiorstwie. Pierwszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niejednolitość w rozumieniu zjawiska samej wiedzy. Niektórzy autorzy koncepcji proponują skupienie uwagi na wiedzy posiadanej przez pracowników, inni - na tej zawartej w systemach informacyjnych. Zarządzanie wiedzą jednak w obu przypadkach nie będzie kompletne. Dlatego by zapewnić pełne wsparcie procesu, należy prowadzić go zarówno ścieżką zasobów ludzkich, jak i tą opartą na systemach informatycznych. Co więcej, koncentracja na poziomie organizacji również nie będzie zapewniała maksymalnej efektywności procesu, gdyż organizacja składa się z powiązanych ze sobą indywidualnych pracowników, a co za tym idzie, potrzeby związane z wiedzą również ulegają indywidualizacji. (fragment tekstu)
Podsumowując dokonany w opracowaniu przegląd najważniejszych problemów organizacji procesu badania efektywności, należy jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że w realnym świecie biznesu i turbulentnie zmieniającej się gospodarki istnieje wiele czynników, które powinny stanowić podstawę podejmowania decyzji inwestycyjnych związanych z przedsięwzięciami informatycznymi, a następnie określać najważniejsze wytyczne scenariuszy ich prowadzenia, a tym samym założenia metodyczne i praktykę procesu pomiaru i oceny.Autorzy zdają sobie sprawę, że prowadząc badania i pisząc niniejszy artykuł nie wyczerpali tematu, a jedynie poruszyli niektóre zagadnienia składające się na bardzo szeroki i złożony problem organizacji procesu badania efektywności przedsięwzięć informatycznych. Dlatego też nie uważają pracy za zamkniętą i mają nadzieję na jej kontynuację. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja właśnie tych danych. Ograniczenie prezentacji do przedsięwzięć informatycznych prowadzonych w małych i średnich przedsiębiorstwach (MSP) wynika z następujących przyczyn:- ogromnej roli, jaką pełnią one we współczesnej gospodarce, w tym w gospodarce polskiej,- znaczenia technologii informatycznych dla tej grupy obiektów, przede wszystkim jako narzędzi pozwalających na skuteczne działanie organizacji z natury lokalnych na szerszych, w tym nawet międzynarodowych rynkach,- konieczności wysokiej sprawności, skuteczności i efektywności prowadzenia projektów informatycznych w tych obiektach, ze względu m.in. na ograniczoność dostępnych środków inwestycyjnych oraz brak wyspecjalizowanych własnych zespołów czy komórek organizacyjnych. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 2001 roku przez zespół badawczy Uniwersytetu Szczecińskiego wśród szczecińskich przedsiębiorstw. Przedmiotem badań były: źródła pozyskiwania SI, typy dziedzinowych SI w przedsiębiorstwach, stopień integracji SI, ocena posiadanych SI, charakterystyka przesłanek i efektów wykorzystania SI, realizowane bądź planowane przedsięwzięcia informatyczne.
Celem artykułu jest analiza porównawcza możliwości zastosowania metod gromadzenia informacji o ryzyku w projektach informatycznych. Przedmiotem badań są metody poszukiwania i oceny przyczyn, których wystąpienie podczas wykonywania projektu może doprowadzić do odstępstw od zaplanowanych wielkości: budżetu, terminów i zakresu. Opracowano wiele różnorodnych technik identyfikacji i gromadzenia informacji o sytuacjach generujących niekorzystne przebiegi przedsięwzięć gospodarczych. Artykuł zawiera porównanie możliwości zastosowania ich do zarządzania ryzykiem w trakcie realizacji projektów informatycznych. Sformułowane wnioski stanowią wskazówki dla menedżerów poszukujących metody doboru odpowiedniej techniki zarządzania ryzykiem w zależności od charakterystyki planowanego projektu i specyfiki organizacji, w której będzie on realizowany. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie projektami informatycznymi stanowi kluczowy aspekt działalności rozwojowej przedsiębiorstw branży IT. Rozwój nowych produktów i usług informatycznych w postaci oprogramowania wymaga od przedsiębiorstw odpowiedniej wiedzy z zakresu zarządzania projektami. Celem niniejszego artykułu jest porównanie podejść i metodyk zarządzania projektami informatycznymi, stosowanych przy rozwoju nowych produktów w przedsiębiorstwach z branży IT. (abstrakt oryginalny)
Artykuł, koncentrując się na warstwie praktycznej rozważań, dąży do odpowiedzi na pytanie - jak stworzyć model ontologiczny inżynierii wymagań, uwzględniając unikatowe zastosowanie współczesnych metod? Sformułowany proces tworzenia ontologii wymagań projektowych opiera się na przepływie sterowania pomiędzy głównymi aktywnościami, takimi jak: kreowana strategia przedsiębiorstwa, realizacja projektu informatycznego, eksploatacja rozwiązania. W artykule przedstawiony jest projekt bazujący na tzw. przypadkach użycia, który pozwala na powiązanie różnych dziedzin kompetencyjnych, tj. zapewnienia równowagi pomiędzy IT a biznesem (IT BSC Model by Van Grembergen), procesu wytwórczego oprogramowania (Open Unified Process), procesu tworzenia samej ontologii (Unified Process Ontology Development). Przedstawiony w artykule problem może mieć istotne implikacje badawcze, albowiem w rezultacie wykorzystania opisywanego podejścia zastosowania inżynierii wymagań określona grupa przedsięwzięć informatycznych może liczyć na wysoki poziom jakości, przy de facto stosunkowo niskim koszcie jej zapewnienia. Uporządkowany proces tworzenia ontologii zastosowania inżynierii wymagań wiąże w sposób unikatowy odrębne metody (IT BSC Model, Open UP, UPON) - na potrzeby realnego przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie jednego z aspektów wirtualizacji przedsięwzięć informatycznych, a mianowicie zespołów wirtualnych, które są jedną z najbardziej efektywnych i sprawnych struktur organizacyjnych oraz elastycznych form organizowania i wykonywania prac projektowych, programistycznych, implementacyjnych i wdrożeniowych, szczególnie gdy są one związane ze środowiskiem gospodarki elektronicznej oraz technologiami sieciowymi. (fragment tekstu)
16
Content available remote Projekty informatyczne w administracji samorządowej
75%
Jednostki budżetowe administracji samorządowej realizują wiele przedsięwzięć informatycznych, przy czym - w odróżnieniu od organizacji komercyjnych - celem urzędów nie jest maksymalizacja zysków, ale realizacja zadań wynikających z ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. W artykule przedstawione zostały wyniki badań, na podstawie których zidentyfikowane zostały najważniejsze czynniki mające wpływ na sukces projektów informatycznych w administracji samorządowej. Badania te obejmowały zarówno analizę materiałów bibliograficznych (m.in. raporty Najwyższej Izby Kontroli, sprawozdań budżetowych oraz dokumentów MSWiA), jak i badanie ankietowe dotyczące przedsięwzięć informatycznych realizowanych przez wybrane urzędy miejskie i urzędy marszałkowskie w latach 2006-2008 oraz pogłębione wywiady z dyrektorami wydziałów/biur informatyki w tychże urzędach. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule podjęto próbę wyliczenia tych czynników projektów informatycznych, które determinują sposób kształtowania i wdrażania w ich obszarze koncepcji zarządzania wiedzą. Następnie autorzy zidentyfikowali i scharakteryzowali te technologie komputerowe, które są użyteczne dla opisywanego obszaru problemowego i efektywnie go wspomagają. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie projektu/przedsięwzięcia informatycznego oraz czynników mających wpływ na jego powodzenie (przyczyn utrudniających jego zakończenie). Przybliżono także kolejne etapy tworzenia projektów i strategie ich wdrażania. (abstrakt oryginalny)
This article aims at showing possibilities of applying classical methods for the evaluation of investments to analyse profitability of IT projects. The subject of studies are methods of evaluating investments the application of which at early stages of planning enables managers to make adequate decisions concerning further fate of projects being prepared. This article presents computer transaction systems as the only ones among all kinds of IT projects in which one can successfully apply traditional investment evaluation methods. It has been proven that in case of all other kinds of IT projects those methods are not fully reliable. Next, new universal tools for the investment analysis of all kinds of projects in the IT sector have been presented. (original abstract)
W artykule omawiono główne czynniki wpływające bezpośrednio lub pośrednio na zakres i tempo implementacji przedsięwzięć informatycznych, zanalizowano podstawowe elementy strukturalne i procedury funkcjonalne praktycznej reinżynierii wdrażania systemów, a także przedstawiono zarys zarządzania realizacją projektów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.