Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Illiteracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Walka z analfabetyzmem w powiecie miasteckim w latach 1945-1951
100%
Artykuł porusza problematykę analfabetyzmu i działań podejmowanych przez lokalne władze w celu jego likwidacji w powiecie miasteckim w latach 1945-1951. Jednocześnie analizuje lokalne doświadczenia związane z tym zagadnieniem w kontekście założeń władz centralnych wobec tego problemu po zakończeniu II wojny światowej w Polsce. Prezentowany przebieg wydarzeń oraz wnioski oparto przede wszystkim na analizie dokumentów statystycznych z tego okresu. Najważniejsze wnioski wynikające z artykułu to m.in.: złożone przesłanki analfabetyzmu na tym terenie, brak dokładnych danych ilościowych dotyczących liczby analfabetów, nadal dyskusyjne wnioskowanie o końcowych efektach walki z analfabetyzmem w powiecie miasteckim.(abstrakt oryginalny)
Artykuł traktuje o testamencie niepotrafiącego pisać (analfabety) lub niemogącego się podpisać, wprowadzonym do obiegu prawnego na mocy konstytucji cesarza Teodozjusza II z 439 roku (Nov. 16,3). Autor zalicza go do testamentów szczególnych, ze względu na specyfikę testatora i dodatkowe wymogi formalne ad sollemnitatem. Zostały w nim przedstawione rzeczowe argumenty przemawiające za koniecznością rozróżnienia funkcji osoby przywołanej do złożenia podpisu (subscriptor) pod spisanym testamentem niepotrafiącego lub niemogącego się podpisać od funkcji, jakie pełnili świadkowie biorący udział w jego sporządzeniu. Wyjaśniono w nim także wkład cesarza Justyniana I w ewolucję tej formy testamentowej oraz oceniono jej walor w aspekcie poszanowania wartości swobody testowania i bezpieczeństwa obrotu prawnego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Education Levels And Access to Education on a Global Scale
63%
Celem artykułu jest analiza poziomu oświaty, a także dostępu do edukacji na poziomie globalnym. Z powodu nierównego dostępu do zdobywania wiedzy w wielu krajach można zaobserwować zjawisko analfabetyzmu, czyli jednego z czynników wykluczenia społecznego. Możliwość walki z tym problemem wiąże się ze szczególnymi utrudnieniami w krajach mniej rozwiniętych lub będących w stanie wojny, ponieważ z powodu trwałych konfliktów dostęp do nauki jest ograniczony. Edukacja oprócz samego rozwoju jednostki, a także całych społeczeństw to szansa na uświadomienie ludziom konieczności podejmowania działań dążących do propagowania sprawiedliwości, równości i przestrzegania praw człowieka. W artykule przedstawiono hipotezę, że edukacja jest czynnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa i dążeniem do zwiększania poziomu oświaty. W opracowaniu wykorzystano wyniki badań, które podejmują kwestie najczęstszych problemów wynikających z braku edukacji, a także przeszkody w zdobywaniu wiedzy, nierówności płci, konflikty zbrojne, katastrofy humanitarne. Zaprezentowane wyniki posłużyły do przeprowadzenia analizy poziomu oświaty, a także dostępu do edukacji w skali globalnej.(abstrakt oryginalny)
This study has as main purpose the underlining of the degree of educational specialization of the population depending on the professional economic activities that they develop, on the level of the Depression of Beius in 2011. From the interpretation and analysis of the data is found the presence of some higher values of the persons graduate of higher education in the third sector, followed by the secondary and afterwards by the primary. Also, the urban medium, compared to the rural one, disposes of the best representation of the graduates of higher education, post graduate schools and high schools in the employed population, no matter the economic sector to which we are referring. (original abstract)
5
Content available remote Piśmienność młodzieży w świetle polskich diagnoz edukacyjnych
63%
Nabycie piśmienności przez młodego człowieka zmienia jego sposób odbioru rzeczywistości oraz poszerza możliwości uczestnictwa w życiu społecznym. W artykule podjęty został następujący problem: W jakim stopniu młodzież gimnazjalna osiągnęła piśmienność zaawansowaną, polegającą na umiejętności obcowania z tekstami, a zwłaszcza tworzenia tekstu pisanego? Odpowiedź na postawione pytanie udzielona została na podstawie analizy dokumentacji egzaminów gimnazjalnych z lat 2002 - 2018. Są to obligatoryjne egzaminy, które w tych latach odbywały się na zakończenie ostatniego jednolitego, obowiązkowego etapu edukacji. Stanowiły więc szansę ujawnienia stanu piśmienności młodzieży. Analiza dokumentacji wykazała, że gimnazjaliści mają duże trudności w ważnym dla nabywania piśmienności obszarze, jakim jest umiejętność konstruowania dłuższych wypowiedzi pisemnych, co utrudnić może pełne uczestnictwo w kulturze opartej na piśmie. Powyższe wyniki oraz praktyka edukacyjna polegająca na "nauce pod test" skłaniają do gruntownego przemyślenia w tym zakresie konstrukcji egzaminu ósmoklasisty, który już wkrótce zastąpi egzaminy gimnazjalne. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wykształcenie ludności II Rzeczypospolitej w świetle badań GUS
63%
W artykule przedstawiono zróżnicowanie struktury ludności Polski w dwudziestoleciu międzywojennym według poziomu wykształcenia (w tym umiejętności czytania i pisania) ze względu na płeć, wyznanie i miejsce zamieszkania. Głównym źródłem danych statystycznych były wyniki spisów ludności w latach 1921 i 1931. Na podstawie materiału empirycznego stwierdzono, iż dominującą pozycję w strukturze ludności według poziomu wykształcenia stanowiło wykształcenie początkowe - łącznie 37,5% ogółu ludności w wieku 15 i więcej lat; osoby z wykształceniem wyższym stanowiły 0,7% (1921 rok). W okresie II Rzeczypospolitej proces edukacji był selektywny ze względu na płeć i wyznanie, mężczyźni byli lepiej wykształceni niż kobiety. Najlepiej były wykształcone osoby wyznania ewangelickiego, a najgorzej - osoby wyznania prawosławnego. Skutkiem dużego zróżnicowania ziem polskich pod względem stopnia realizacji założeń oświaty powszechnej utrzymywała się duża dysproporcja między poszczególnymi regionami Polski w poziomie edukacji i strukturze według wykształcenia (m.in. w poziomie analfabetyzmu) - szczególnie duża była luka edukacyjna na ziemiach wschodnich, natomiast najlepszą sytuację pod tym względem odnotowano w województwach zachodnich.(abstrakt oryginalny)
Poverty, unemployment, literacy and per capita income are intertwined. However, there seems to be a disconnect between literacy and good living in Nigeria. Purpose: This study investigated the dynamic relationship between poverty, unemployment, literacy and per capita income in Nigeria by examining the impact, shocks and responses among these identified variables. Research methodology: The secondary data on poverty, unemployment and literacy rates were extracted from the National Bureau of Statistics and per capita income was extracted from the World Bank Annual Report. A vector autoregressive (VAR) model of lag order (4) was adopted for the study. Results: The results revealed that poverty rate is an increasing function of unemployment rate and literacy rate and a reducing function of per capita income. The results further showed that dynamics of poverty is affected by shocks in unemployment rate, literacy rate and per capita income. Novelty: Therefore, the study concluded that literacy rate fails as a vital tool for poverty reduction and that the high rate of unemployment results in chronic poverty. The application of VAR to untangle the interrelationship among the variables, without doubt, adds to the literature on the uses of the VAR model. (original abstract)
Indie to kraj, w którym spotyka się tradycja sięgająca początków cywilizacji i nowoczesność. Dostęp do edukacji, ograniczony na przestrzeni wieków do najwyższych kast, doprowadził do odizolowania niektórych warstw społeczeństwa od nauki i pozbawił wpływu na jej rozwój. Współcześnie fakt ten wymienia się jako jedną z przyczyn niepiśmienności Hindusów na skalę masową. Kasty do dziś wyznaczają porządek społeczny, choć oficjalnie zostały zniesione. Elementy, takie jak: różnorodność językowa, kulturowa, religijna, etniczna i geograficzna, mają bezpośredni wpływ na społeczeństwo indyjskie, a przez to również na system szkolnictwa. W wyniku nierównego planowania socjoekonomicznego do tej pory rząd przykładał nieproporcjonalnie większą wagę do kształcenia technicznego i studiów wyższych niż do programów edukacji masowej, w szczególności edukacji podstawowej i piśmienności dorosłych. Obecnie promowanych jest wiele działań edukacyjnych, wspomaganych przez organizacje pozarządowe. Działania te finansują instytucje międzynarodowe, takie jak: UNICEF i Bank Światowy. Jednak mimo intensywnego rozwoju gospodarczego oraz postępu naukowego i technicznego w Indiach odnotowuje się ogromny analfabetyzm. Problem ten dotyczy w szczególności ludności wiejskiej, kobiet i grup zmarginalizowanych. Międzynarodowe organizacje, przy współpracy z rządem Indii, działają na rzecz alfabetyzacji społeczeństwa organizując szereg programów realizowanych we wszystkich stanach tego kraju. (abstrakt oryginalny)
Powszechnie wiadomo, że kobiety i mężczyźni będąc w związkach, czy to przed ślubem, czy po ślubie, doznają krzywd, co niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu. Autorka analizuje odsetek przemocy partnerskiej w rodzinach wykształconych i niewykształconych w celu ustalenia, gdzie ten odsetek jest większy. Bada również różne przyczyny przemocy partnerskiej w obu kategoriach rodzin i jaki ma to na nie wpływ. W badaniu wykorzystano metodę doboru celowego. Grupa badawcza obejmowała kobiety pracujące na targu oraz urzędników państwowych z Eti-Osa w Lokalnym Obszarze Administracyjnym, Victoria Island, Lagos. Wielkość grupy to 200 osób: 100 mężczyzn i 100 kobiet. W badaniu posłużono się kwestionariuszem i wywiadem. Stwierdzono wyższy odsetek przemocy domowej wśród rodzin niewykształconych, choć przyczyny i wpływ tej przemocy są nieco inne. Według autorki drogą do zmniejszenia przemocy domowej jest edukacja. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Polityka społeczna Wenezueli Hugo Cháveza - założenia, realizacja, efekty
51%
Od połowy XX wieku obserwuje się tendencje do zwiększania ingerencji państwa w sferę społeczną, która przejawia się wykorzystywaniem środków budżetowych do transferów na rzecz ludności oraz inwestycji w kapitał społeczny i usługi państwowe. Szczególnie interesujące z perspektywy ekonomii są kraje, w których środki na cele polityki społecznej są niemal nieograniczone. Wenezuela rządu boliwariańskiego, w której z budżetu finansuje się szerokie programy społeczne, skupia jak w soczewce powyższą problematykę. Celem niniejszego artykułu jest zatem wskazanie założeń, sposobów realizacji oraz dokonanie krótkiej oceny skutków polityki społecznej Wenezueli w latach 1999-2013. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.