Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Imprezy masowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Przyczyny organizacji imprez biegowych mają zwykle rodowód oddolny. Nawet jeśli bieg ma organizatora w postaci instytucji, organizacji, władz samorządowych, czy podmiotu gospodarczego, za każdą taką imprezą kryją się konkretne osoby. Potrzeba pasjonata sportu, może biegacza, ale na pewno społecznika, który porwie za sobą grono innych zapaleńców, zgromadzi wokół siebie wolontariuszy, pozyska sponsorów i poświęcając swój prywatny czas zorganizuje bieg uliczny, lub bardziej oryginalną imprezę zlokalizowaną w ciekawym miejscu. To właśnie z miejscem tego typu przedsięwzięcie jest silnie związane. To wybór lokalizacji decyduje często o atrakcyjności biegu, stając się wręcz obiektem marzeń potencjalnych uczestników (np. maraton w Nowym Jorku). Z tej to przyczyny bieg jest doskonałą okazją do upowszechniania wiedzy o miejscu jego rozgrywania, kreowania wizerunku, atrakcyjności turystycznej obszaru i przyciągania turystów. Z okazji tej powinny więc masowo korzystać samorządy terytorialne, które w swoich zadaniach mają zapisany, nie tylko obowiązek dbałości o kulturę fizyczną mieszkańców, ale też promocji regionu. Często, jeśli organizatorem biegu jest inny podmiot, promocja ta nie wymaga ze strony samorządu żadnego wysiłku. Zdarza się, że odbywa się ona całkiem poza jego udziałem i wiedzą, a cele promocji regionu zapisane są w regulaminach biegów, w żaden sposób niepowiązanych z jego współuczestnictwem. Dość po-wiedzieć, że liczba imprez promujących gminę i region przewyższa te, których organizatorami lub współorganizatorami są gminy lub powiaty. Tak więc, w organizację co trzeciej, sklasyfikowanej w badaniach imprezy zaangażowany jest samorząd gminny, natomiast powiaty wystąpiły w 14% imprez, a województwa w żadnej. Analizując stopień wykorzystania imprez do promocji regionu, również co trzecia impreza biegowa zakłada promocję gminy (miasta), co czwarta natomiast regionu, a co piąta walorów przyrodniczych. Nie jest to, zdaniem autorek, poziom zadowalający. Samorządy nie dostrzegają jak dotąd potencjału, jaki niesie ze sobą nagromadzenie sporej ilości ludzi (w tym osób z zewnątrz) na własnym terytorium dla propagowania wiedzy o jego walorach. Pocieszeniem niech więc będzie fakt, że niezależnie od ich woli i zapisów w regulaminie, impreza biegowa i tak przyczynia się do wzrostu wiedzy o regionie, a jeśli jest przy tym udana, wiedzy tej towarzyszą miłe wspomnienia, nie, a jeśli jest przy tym udana, wiedzy tej towarzyszą miłe wspomnienia, niezapomniane przeżycia i nierzadko chęć powrotu w przyjazne otoczenie. (fragment tekstu)
W artykule została przedstawiona rola wsparcia logistycznego w organizowaniu imprez o charakterze masowym. Autorzy omawiają podstawy prawne w zakresie organizowania imprez masowych i wyłaniające się z nich obowiązki, które stoją przed organizatorem takiego przedsięwzięcia. W dalszej części artykułu opisane zostały główne obszary i zadania obejmujące logistyczne wsparcie imprez masowych. Autorzy podkreślają również konieczność stworzenia komórki, która będzie odpowiedzialna za integrację i realizację zdań logistycznych w tym obszarze, a także wymieniają możliwe, potencjalne zakłócenia i zagrożenia występujące w takim rodzaju działalności logistycznej.(abstrakt oryginalny)
Celem badania było zbadanie zmian zachodzących w obiektach, w których odbywają się wydarzenia MICE w RPA, oraz ich wpływu na ożywienie tamtejszej branży MICE po pandemii COVID-19 i dostosowanie się do nowych warunków. Analiza opiera się na danych jakościowych zebranych podczas wywiadów pogłębionych z osobami zajmującymi się planowaniem wydarzeń MICE oraz zapewnianiem obiektów do ich organizacji. Z wypowiedzi respondentów wynika, że kluczowym pierwszym krokiem umożliwiającym ponowne otwarcie tych obiektów było zapewnienie zgodności z przepisami bezpieczeństwa. W związku z faktem, że stosunkowo szybko wydarzenia zaczęły być organizowane w formie wirtualnej i hybrydowej, wiele obiektów wdrożyło niezbędne ulepszenia, aby umożliwić takie formy uczestnictwa. Wielu planistów wydarzeń rozważało również wykorzystanie wielu obiektów do organizacji wydarzeń na dużą skalę. Kryzys wywołany pandemią ponownie uwidocznił znaczenie nietypowych obiektów i przestrzeni plenerowych jako alternatywnych miejsc do organizacji wydarzeń. (abstrakt oryginalny)
Festiwal Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń odtwórstwa historycznego epoki średniowiecza. Trzydniowy event z licznymi pokazami batalistycznymi, jarmarkiem rzemiosła średniowiecznego, teatrem i tańcem dawnym oraz edukacyjnymi zabawami dla dzieci przyciąga turystów kierujących się różnymi motywacjami, co do uczestnictwa w wydarzeniu. Jest to przyczynkiem do analizy profilu turystów biorących udział w wydarzeniu: ich motywów uczestniczenia, zainteresowania historią i odtwórstwem historycznym w celu wyodrębnienia grupy turystów militarnych. W tekście zaprezentowano wyniki badań empirycznych przeprowadzonych wśród uczestników "Oblężenia Malborka" w dniach 21-23 lipca 2017 roku. Analiza wyników badań wskazuje, że w "Oblężeniu Malborka" uczestniczą osoby świadome przekazu wartości historycznej wydarzenia, biorące udział również w innych krajowych eventach żywej historii. Ponad to poddano analizie program wydarzenia oraz jego ocenę przez turystów. Stwierdzono, że "Oblężenie Malborka" jest wydarzeniem o specyfice militarnej, jednak jego program wymaga modyfikacji, zwłaszcza w ofercie edukacji dzieci. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono logistykę zabezpieczenia imprez masowych z wyszczególnieniem służby porządkowej oraz służby informacyjnej, powoływanych przez organizatora imprezy. Na potrzeby artykułu i ze względu na bardzo obszerny materiał omówiono tylko ogólnie zasadę działania satelitarnego systemu namierzania obiektów oraz dostępne systemy satelitarnej nawigacji. Analizą objęto zabezpieczenia imprez masowych w zakresie prawa, nadzoru nad służbami porządkowymi, zakres należących do nich działań oraz koordynację z innymi służbami zabezpieczającymi. Autorzy zaproponowali użycie odbiorników sygnałów satelitarnych i programu do wizualizacji obiektów chronionych z naniesionymi śladami pozycjonowania odbiorników, w celu zwiększenia efektywności zabezpieczenia imprez masowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy i oceny zadań logistyki imprez masowych. Zaprezentowano definicję logistyki imprez masowych i wynikające z niej zadania oraz obszary działalności logistycznej ukierunkowanej na organizowanie, realizowanie dostaw zaopatrzenia, a także świadczenie różnego rodzaju usług. Opisano system logistyczny imprezy masowej i przedstawiono zadania jego podsystemów. Zaprezentowano analizę potencjału logistycznego w obszarze możliwości wykonawczych (kierowniczych) organów i urządzeń logistycznych, a także realnych zdolności infrastruktury. Zidentyfikowano zagrożenia logistyki imprez masowych, jakie mogą występować zarówno na etapie projektowania, organizowania, jak i przebiegu imprezy masowej. Artykuł jest rezultatem badań prowadzonych przez ponad 25 lat przez autora w czasie organizowanych przez niego imprez masowych. (abstrakt oryginalny)
Cel: Zbadanie zachowań konsumenckich widzów z Europy Środkowo-Wschodniej i spoza Europy Środkowo-Wschodniej podczas Mistrzostw świata w tenisie stołowym ITTF Liebherr w 2019 roku i Mistrzostw Świata ICF w sprincie kajakowym i parakajakarstwie w 2019 roku oraz ich wpływu na gospodarkę.Metodologia: W ramach badania dwóch dużych międzynarodowych imprez sportowych przeprowadzono ankiety wśród n = 635 zagranicznych widzów. Do celów statystycznych przeprowadzono testy T dla prób niezależnych, testy U Manna-Whitneya, testy ANOVA, testy chi-kwadrat i modelowanie regresji liniowej, a do obliczenia wpływu gospodarczego zastosowano mnożniki fiskalne z węgierskiego sektorowego modelu nakładów i wyników.Wyniki: Widzowie dużych międzynarodowych imprez sportowych pochodzący z Europy Środkowo-Wschodniej spędzają na Węgrzech średnio 2,27 nocy, a widzowie spoza Europy Środkowo-Wschodniej średnio 4,74 nocy. Wszyscy widzowie bardzo wysoko (4,6 na 5) ocenili gościnność Węgrów i byli bardzo zadowoleni z jakości organizacji imprez (4,4 na 5). Widzowie spoza Europy Środkowo-Wschodniej obejrzeli więcej zabytków, wynajeli lepsze pokoje, wydali na imprezę więcej niż widzowie z Europy Środkowo-Wschodniej, ale raczej nie przyjadą ponownie na Węgry tak szybko, jak widzowie z Europ Środkowo-Wschodniej. Wkład wydatków zagranicznych widzów podczas dwóch analizowanych imprez w węgierski PKB w 2019 roku wyniósł 1 415 743 EUR. Z tytułu ich wydatków do budżetu węgierskiego w 2019 roku wpłynęło 584 524 EUR w postaci podatków. Ogólnie widzowie z Europy Środkowo-Wschodniej przyjechali na Węgry na duże międzynarodowe imprezy sportowe głównie ze względu na chęć obcowania ze sportem zawodowym, natomiast widzowie spoza Europy Środkowo-Wschodniej po kompleksowy pakiet doświadczeń.Ograniczenia badawcze: Wyników nie można uogólnić na wydatki w innych krajach.Oryginalność: Wyniki są oryginalne dla dużych międzynarodowych imprez organizowanych na Węgrzech, lecz większość z nich jest również oryginalna w porównaniu międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Terenowe wyścigi motocyklowe ze względu na wysoki poziom trudności tras i przeszkód są niebezpieczne dla zdrowia uczestników. Zawodnicy biorący udział muszą być wyposażeni w osobistą odzież ochronną. W artykule opisano wybrane typy wyścigów motocykli terenowych, podział na klasy oraz przedstawiono podstawowe kryteria bezpieczeństwa obowiązujące podczas krajowych wyścigów motocykli terenowych. Wymieniono i scharakteryzowano pojazdy ratownictwa medycznego, które są niezbędne do rozpoczęcia rywalizacji na torze.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Dynamika rozwoju biegów masowych w Polsce - analiza statystyczna
75%
Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza biegów masowych w Polsce pod względem zmiany liczby ich uczestników na przestrzeni lat oraz frekwencja w zależności od płci. Analizie poddane zostaną biegi wyróżniające się największą liczbą uczestników w podziale na maratony (42,195km), półmaratony (21,0975 km) oraz biegi na 10km. Ze szczegółowej analizy biegów na dłuższych i krótszych dystansach oraz mających nietypową liczbę kilometrów zrezygnowano ze względu na ich trudną porównywalność statystyczną. Dane statystyczne pozyskano bezpośrednio od organizatorów imprez biegowych, z ich stron internetowych oraz firm zajmujących się ewidencją uczestników oraz profesjonalnym pomiarem czasu podczas biegów. (fragment tekstu)
Imprezy masowe są bardzo popularne w Polsce. Jednak ze względu na swoją specyfikę i możliwość wystąpienia potencjalnych zagrożeń podczas ich trwania warto opisać zagadnienia bezpośrednio związane z ochroną życia, zdrowia i mienia uczestników imprezy masowej. Najważniejszym zadaniem organizatora imprezy masowej jest zaplanowanie zabezpieczeń i zagwarantowanie bezpieczeństwa uczestników podczas jej trwania. Organizowanie takiej imprezy to proces wieloetapowy, polegający na uruchomieniu licznych procedur, przestrzeganiu restrykcyjnych regulacji, otrzymaniu pozytywnych opinii i zezwoleń oraz na zapewnieniu całego zaplecza przez przygotowanie służb informacyjnych i porządkowych. Poza organizatorem odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa ponoszą również: administracja publiczna, policja, Państwowa Straż Pożarna oraz inne zespoły i służby porządku publicznego. (abstrakt oryginalny)
11
75%
W Polsce z roku na rok rośnie liczba najróżniejszych eventów kulturowych organizowanych w najodleglejszych częściach naszego kraju, wokół coraz bardziej interesujących i rzadko eksploatowanych tematów. Coraz częściej też pytani o przyczynę odwiedzenia konkretnego miejsca podajemy chęć uczestnictwa w odbywającej się tam imprezie. Rosnąca mobilność rodaków przekłada się na rozwój turystyki eventowej. Jednym z częściej wymienianych gatunków eventu jest bardzo popularna forma festiwalu. W niniejszej pracy więc przyjrzę się czym jest, a czym nie jest festiwal oraz czym dokładnie różni się od szerszego pojęcia określającego cały ruch turystyczny w tym sektorze, czyli eventu. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Aspekty prawne imprez masowych w Polsce w świetle literatury przedmiotu
75%
Niniejsze opracowanie ma na celu zaprezentowanie wybranych aspektów prawnych związanych ze stroną organizacyjną imprez o charakterze masowym. Autorka szczególną uwagę zwraca na: bezpieczeństwo - jako wartość najwyższą, obowiązki organizatorów i uczestników imprez masowych, a także na warunki techniczno-organizacyjne imprez masowych. (abstrakt oryginalny)
W rzeczywistości XXI wieku coraz więcej ludzi dostrzega pozytywne konsekwencje działalności osób zaangażowanych. Dlatego też problematyka zaangażowania staje się modna zarówno w środowiskach naukowych, reprezentujących różne dyscypliny (psychologię, socjologię, nauki o zarządzaniu itd.), jak również w świecie biznesu - wśród praktyków zarządzania. W niniejszym artykule zaprezentowano przykładowe określenia, pochodzące z różnych środowisk, by ukazać wieloaspektowość omawianego zagadnienia, następnie zaproponowano definicję o charakterze uniwersalnym, która ma ułatwiać zrozumienie istoty zaangażowania. W artykule ukazano także wstępne wyniki badań zaangażowania wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z 2016 roku obrazujące wybrane aspekty zaangażowania - zróżnicowanie obszarów oraz poziomu. (abstrakt oryginalny)
Architektura Systemów Zorientowana na Usługi (Service-Oriented Architecture) jest aktualnie wiodącą metodyką dla projektowania zintegrowanych systemów informatycznych. Wspomaganie służb prewencji w ochronie imprez masowych jest szczególnym przypadkiem w projektowaniu systemów zintegrowanych. Typowe podejście, polegające na modularyzacji i parametryzacji, jest kosztowne w realizacji takiego projektu. W publikacji proponujemy projekt platformy integracji narzędzi informatycznych oparty na paradygmatach SOA. Pozwala to na implementowanie projektu platformy integracji za pomocą technologii będącej zapleczem SOA. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Safety of Participants of a Mass Event on the Example of a Selected Festival
75%
Głównym celem artykułu jest przybliżenie zadań i roli służby wiodącej w czasie przygotowań, a następnie realizacji zabezpieczenia masowej imprezy artystyczno-rozrywkowej. Przedmiotem rozważań jest bezpieczeństwo uczestników festiwalu muzycznego Pol'and'Rock, który odbywał się w województwie lubuskim, na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Szczególnej ocenie poddano proces od przedłożenia dokumentacji przez organizatora festiwalu, aż po przyjęte rozwiązania przez służbę wiodącą, w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom w związku z pojawiającymi się nowymi zagrożeniami, w postaci rozwoju nowych technologii. Zidentyfikowane zagrożenia, to między innymi dynamicznie rozwijający się rynek bezzałogowych statków powietrznych oraz nowe metody działania sprawców zamachów terrorystycznych. Zakres czasowy obejmuje swoim zasięgiem okres od 1997 do 2019 roku. W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie stanowiące główny problem badawczy: Czy w czasie trwania imprezy masowej podmiot wiodący realizuje ustawowe obowiązki wynikające z treści obowiązujących aktów normatywnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa jej uczestnikom? Metody wykorzystane w badaniu to metoda teoretyczna (metoda analizy i metody wnioskowania) oraz metoda praktyczna (metoda porównawcza). Wnioski przedstawiono na końcu artykułu(abstrakt oryginalny)
16
75%
W artykule dokonano analizy perspektyw przezwyciężenia zbiorowej traumy współczesnej wojny w społeczeństwie ukraińskim w kontekście wychowania patriotycznego uczniów. Wyróżniono formy rytualizacji, które powinny stać się częścią procesu edukacyjnego: 1) zaangażowanie dzieci i młodzieży w różne rodzaje sztuki; 2) prowadzenie imprez zbiorowych poświęconych wydarzeniom traumatycznym w placówce oświatowej i mieście/wieś; 3) otwarte uznanie rosyjskich zbrodni wojennych i publiczne nazywanie przestępców zbrodniarzami. Opisano perspektywiczną wersję realizacji mechanizmu sublimacji - powstania współczesnej epopei heroicznej. Proponowane są kluczowe tematy: wojna rosyjsko-ukraińska to walka dobra ze złem; działania bohaterów, ich wyczyny, miłość i supermoc. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w niniejszym artykule modele opierają się na wieloletnich doświadczeniach firmy organizującej tego typu imprezy. Celem prezentowanych badań jest wskazanie poprzez analizę porównawczą podobieństw oraz specyfiki elementów logistyki stosowanych w organizacji dużych imprez sportowych, w których podstawową rolę odgrywa dobra organizacja systemu logistycznego. Logistyka to sfera działalności gospodarczej, której przedmiotem są przede wszystkim rzeczowe i informacyjne procesy przepływu produktów w przedsiębiorstwie oraz między podmiotami gospodarującymi. To dziedzina wiedzy, która bada zjawiska i procesy związane z produkcją, transportem, magazynowaniem, kształtowaniem zapasów i innymi czynnościami oraz dostarcza praktyce gospodarczej odpowiednich metod i sposobów sterowania tymi procesami. Logistyka - to przede wszystkim proces zarządzania całym łańcuchem dostaw. (fragment tekstu)
Każda impreza masowa to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Stworzenie odpowiednich warunków dla wszystkich uczestników wydarzenia (w tym również osób funkcyjnych) nie jest rzeczą łatwą. Powodem tego jest fakt, że wydarzenia te są często niestandardowe, a na ich różnorodność wpływa chociażby charakter samego widowiska, miejsce i czas jego trwania oraz liczba przybyłych uczestników. Organizatorzy imprez masowych stosują wiele działań, które mają na celu przyciągnięcie potencjalnych widzów oraz zapewnienie ich satysfakcji z uczestnictwa w wydarzeniu. Gwarancja najwyższych standardów jakości w każdym obszarze projektu ma więc ogromne znaczenie na powodzenie i sukces realizowanego przedsięwzięcia. Głównym zadaniem organizatorów imprezy masowej jest zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestników. Zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprezy masowej polega między innymi na organizacji służb zabezpieczających teren imprezy. Głównym celem pracy było zbadanie satysfakcji uczestników imprezy masowej z wybranych aspektów bezpieczeństwa, do których zaliczono: działania pracowników ochrony, pracę służb informacyjnych oraz zabezpieczenie medyczne. W pracy przedstawiono również wyniki badań dotyczące znajomości regulaminu imprezy oraz jego wpływu na postrzeganie przez uczestników imprezy wyżej opisanych aspektów bezpieczeństwa. Badanie przeprowadzono w lutym 2016 roku na grupie 2300 osób, które uczestniczyły w XXII Rzeszowskich Juwenaliach - największym studenckim święcie organizowanym w południowo-wschodniej Polsce. Przeprowadzenie badania ankietowego wśród uczestników XXII Rzeszowskich Juwenaliów pozwoliło na osiągnięcie opisanych celów oraz otrzymanie szeregu informacji dotyczących wydarzenia. Do analizy danych wykorzystano program STATISTICA. W celu określenia zależności między cechami jakościowymi a ilościowymi użyto testu ANOVA rang Kruskala-Wallisa. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem publikacji jest dokonanie klasyfikacji kryteriów oceny jakości obsługi imprez masowych ze szczególnym zaakcentowaniem roli i znaczenia logistycznej obsługi klienta. W artykule przedstawiono definicję imprezy masowej, logistyki imprez masowych oraz logistycznej obsługi klienta imprez masowych. Opisano cechy usług oraz ich interpretację w kontekście organizacji imprez masowych. Zidentyfikowano czynniki, które mogą mieć wpływ na kreowanie wizji przedsięwzięcia przez jego potencjalnych uczestników. Ponadto przedstawiono model jakości usług, który przybliża sposób, w jaki może dojść do utraty jakości podczas realizacji przedsięwzięcia. W zakończeniu publikacji określono determinanty jakości usług, mogące mieć wpływ na ostateczną ocenę imprezy masowej przez jej uczestników. (abstrakt oryginalny)
Społeczna odpowiedzialność biznesu stała się stałym elementem strategii zarządzania i komunikacji w wielu organizacjach. Nie inaczej jest w przypadku branży eventowej, której wpływ, a tym samym odpowiedzialność na jej otoczenie, ze względu na specyfikę eventów, jest uważany za szeroki. Celem pracy jest omówienie i ocena działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, prowadzonych przez organizatorów eventów oraz ich wpływu na postrzeganie wydarzeń przez ich uczestników. Do realizacji celu zastosowano badania ankietowe z użyciem kwestionariusza, dotyczące zastosowania CSR w branży eventowej w Polsce. Badania prowadzono od listopada 2021 roku do maja 2022 roku. Kwestionariusz, składający się z 17 pytań, opublikowano w mediach społecznościowych(Facebook oraz pod odpowiednimi hasz-tagami w portalu Twitter). Z badań wynika, że zakres wprowadzanych działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu podczas eventów jest szeroki, jednak dominują działania związane są z ekologią. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.