Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Income elasticity of demand
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy podjęto próbę oceny dochodowej elastyczności popytu na podstawowe dobra i usługi konsumpcyjne dla grup gospodarstw domowych, wyodrębnionych według kryterium dochodowego. Współczynniki elastyczności dochodowej popytu wyznaczono na podstawie oszacowanych modeli Workinga, wykorzystując niepublikowane dane surowe, dotyczące pojedynczych gospodarstw domowych, pochodzące z badań Budżetów gospodarstw domowych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w 2006 roku. Na podstawie przeprowadzonych badań można wnioskować, że najwyższe wartości współczynników elastyczności dochodowej popytu występowały w przypadku gospodarstw domowych z pierwszej grupy dochodowej - do 200 zł/os/m-c. Gospodarstwa te cechowały się wysokimi wartościami współczynnika elastyczności dochodowej popytu na wszystkie analizowane dobra i usługi konsumpcyjne w tym także na żywność. Najniższe wartości elastyczności dochodowej popytu odnosiły się do najwyższej grupy dochodowej - powyżej 1700 zł/os/m-c. Popyt na żywność i napoje bezalkoholowe, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe oraz użytkowanie mieszkania i nośniki energii w najzamożniejszych gospodarstwach domowych był bliski poziomu nasycenia, a popyt na pozostałe dobra i usługi był mało elastyczny i klasyfikował je do dóbr podstawowych. (abstrakt oryginalny)
Ewolucja systemów gospodarczych dokonywała się stopniowo począwszy od feudalizmu, kiedy dominowała gospodarka rolnicza i czynniki produkcji, takie jak ziemia i siła robocza, poprzez kapitalizm z przewagą gospodarki przemysłowej, w której oprócz ziemi i siły roboczej jako istotny czynnik produkcji stał się kapitał, do systemu gospodarki rynkowej, w której przeważającą rolę odgrywają usługi, a czynnikami produkcji są kapitał, know-how oraz wykształcona siła robocza. W ostatnim 50-leciu widoczny jest dynamiczny rozwój sektora usługowego, przede wszystkim w krajach gospodarczo rozwiniętych, gdzie w rezultacie w miarę wzrostu dochodów popyt przesuwa się w kierunku usług. Wymownym tego przykładem jest fakt, że dochodowa elastyczność popytu w tych krajach jest większa dla usług niż dla wyrobów. (...) Również w sektorze ogrodniczym obserwuje się w ostatnich latach rozwój różnych rodzajów usług produkcyjnych oraz pośrednio produkcyjnych, co było tematem niniejszego opracowania. W tym celu przeprowadzono w gospodarstwach sadowniczych i warzywniczych w latach 2006-2007 badania ankietowe, które umożliwiły dokonanie oceny stopnia korzystania z omawianych usług. W przypadku usług produkcyjnych związanych z typowymi procesami produkcji owoców, warzyw, a także roślin ozdobnych, jak również z procesami przechowywania i przygotowywania produktów do sprzedaży, za główne determinanty rozwoju usług w tej sferze przyjmuje się takie czynniki, jak: sezonowość produkcji i zabiegów, wzrastający stopień specjalizacji gospodarstw i produktywności z jednostki powierzchni, a także dostępności siły roboczej, natomiast determinantami rozwoju usług pośrednio produkcyjnych, takich jak doradztwo ogrodnicze w zakresie technologicznym, ekonomiczno-finansowym oraz prawnym, jest przede wszystkim wzrost liczby gospodarstw specjalistycznych i wielkotowarowych. (fragment tekstu)
3
84%
Niezwykle dynamiczne zmiany rynkowe, jakie zachodzą we współczesnym otoczeniu, pozwalają sądzić, że nie pozostaną one bez wpływu na popyt turystyczny. Turystyka jest bowiem gałęzią gospodarki o wysokiej elastyczności dochodowej popytu, co wynika z samej natury człowieka. Zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa potrzeby poznawcze silnie związane z konsumpcją usług turystycznych oraz potrzeby związane z samorealizacją (The need for self-actualization), z których wynika między innymi chęć uprawiania turystyki kwalifikowanej, znajdują się na samym szczycie piramidy potrzeb i będą realizowane dopiero po zaspokojeniu potrzeb niższego rzędu.(fragment tekstu)
4
Content available remote Teoretyczne rekonstrukcje środowiskowej krzywej Kuznetsa
84%
Celem artykułu jest przegląd ekonomicznych modeli środowiskowej krzywej Kuznetsa, które uwzględniają zjawiska konstytutywne dla współczesnej gospodarki. Dokonując przeglądu modeli, odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób zmiana poziomu rozwoju gospodarczego mierzonego wartością PKB per capita może wpływać na degradację albo poprawę jakości środowiska oraz jakie inne czynniki - związane pośrednio z poziomem rozwoju gospodarczego - mogą mieć istotny wpływ na omawianą relację? W artykule podjęto próbę wielowymiarowej charakterystyki tego zjawiska, zestawiając różnorodne modele, co umożliwia zdefiniowanie szerszego zakresu badań tej relacji i może się przyczynić do lepszego zrozumienia jej strukturalnych własności. Z przeprowadzonych studiów literatury wiemy, że istotne dla wyniku badań hipotezy środowiskowej krzywej Kuznetsa i ich interpretacji są dokładne charakterystyki: procesu degradacji środowiska (rozróżnienie pomiędzy czynnikami natychmiastowej degradacji środowiska a zanieczyszczeniami kumulującymi się w czasie) oraz kilku czynników związanych z dochodem - PKB per capita (dochodowej elastyczności popytu na jakość środowiska, nierówności społecznych, wzrostu populacji, a także liberalizacji handlu).(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę i ocenę spożycia żywności w województwie mazowieckim na podstawie danych z reprezentatywnych badań budżetów domowych GUS. Konsumpcję podstawowych grup artykułów żywnościowych porównano w ujęciu województwo/kraj oraz wieś/miasto/Warszawa. Opracowane informacje statystyczne z 2006 roku wskazują, że gospodarstwa domowe województwa mazowieckiego charakteryzują się wyższą, od średniej w Polsce, konsumpcją tzw. dóbr wyższego rzędu, tj. relatywnie droższych produktów spożywczych, o większym wskaźniku elastyczności dochodowej popytu. Według zebranych danych budżetowych, poziom spożycia żywności w badanym regionie jest na ogół wyższy w gospodarstwach wiejskich. W przypadku produktów pochodzenia roślinnego wyjątkiem są owoce świeże i przetworzone, soki owocowe i warzywne oraz używki (kawa i herbata), a wśród produktów zwierzęcych – mięso wołowe, ryby, sery oraz masło. Gospodarstwa mieszkańców stolicy wyróżniają się największą konsumpcją mięs, ryb oraz serów, a także soków i używek. Zjawisko terytorialnego zróżnicowania konsumpcji żywności powinno być wnikliwie rozpoznane, a następnie uwzględnione w pracach nad przygotowaniem narzędzi stymulujących rozwój gospodarki żywnościowej oraz polityki wyżywienia Mazowsza. (abstrakt oryginalny)
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie miliard ludzi na całym świecie jest zagrożonych popadnięciem w ubóstwo z powodu wydatków na zdrowie, a farmaceutyki są integralną częścią rosnącego problemu. Niniejsze badanie ma na celu ocenę elastyczności cenowej i dochodowej popytu na leki w państwach europejskich w latach 2009-2019. Przedmiotem analizy jest typowe gospodarstwo domowe w każdym kraju. Analiza koncentruje się na ocenie problemu w świetle wzrostu gospodarczego. W związku z tym wyniki są porównywane według grup rozwoju krajów, aby wskazać wszelkie podobieństwa i różnice wewnątrz klastrów i między nimi. Wyniki wskazują, że gospodarstwa domowe w regionach biedniejszych są bardziej wrażliwe na bodźce ekonomiczne niż w krajach zamożnych. Zarówno elastyczność dochodowa, jak i cenowa wskazują na niezaspokojone zapotrzebowanie na leki z powodu niewystarczających zasobów finansowych. Co więcej, reakcja gospodarstw domowych na zmiany dochodów i cen różni się w zależności od czasu, kraju i klastrów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie powiązań spożycia żywności z dochodami gospodarstw domowych. Szczególną uwagę zwrócono na osoby uzyskujące niskie dochody oraz problem niedożywienia. Stopień zaspokojenia potrzeb żywnościowych określono za pomocą współczynników dochodowej elastyczności popytu. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w niższych grupach dochodowych potrzeby żywnościowe nie są zaspokojone, poziom spożycia podstawowych produktów jest niski co prowadzi do niedożywienia co najmniej 20% ludności i co najmniej 30% dzieci. Z jednej strony są osoby niedożywione, a z drugiej- nadwyżki żywności na rynku, na które brak popytu z powodu małej siły nabywczej. Największy wpływ na poprawę wyżywienia uboższej ludności miałoby zwiększenie ekonomicznej dostępności żywności na skutek wzrostu przychodów pieniężnych, ale nie tylko poprzez zwiększanie zasiłków z pomocy społecznej, lecz poprzez zwiększenie zatrudnienia i dochodów z pracy. Bez ograniczenia bezrobocia liczba osób potrzebujących pomocy żywnościowej będzie wzrastać. W Polsce jednak zwiększanie liczby miejsc pracy dokonuje się zbyt powoli, dlatego pomoc żywnościowa wciąż jest ważnym czynnikiem poprawiającym poziom wyżywienia uboższej ludności.
W opracowaniu pokazano współzależność między dochodami konsumentów a spożyciem żywności w Polsce, zwrócono uwagę na zróżnicowanie dochodów, wydatków i spożycia podstawowych produktów żywnościowych w gospodarstwach domowych ogółem według grup kwintylowych, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw domowych osób najuboższych i najzamożniejszych. Miarą reakcji popytu na zmianę dochodów konsumentów jest współczynnik dochodowej elastyczności popytu (wyrażony w procentach zmiany w popycie pod wpływem jednoprocentowych zmian w dochodach konsumentów). Współczynnik ten został obliczony na podstawie funkcji logarytmiczno-hiperbolicznej. Do oceny stopnia zgodności funkcji z danymi empirycznymi Autorka zastosowała współczynnik determinacji oraz przyjęła założenie, że popyt (spożycie) jest funkcją dochodów. Przedstawione w opracowaniu wyniki badania pokazały, że inaczej reagują na wzrost dochodów osoby najuboższe, a inaczej najzamożniejsze. Wyniki badań wskazały, że wraz ze wzrostem dochodów rośnie popyt — w grupach najuboższych na większość produktów żywnościowych, natomiast w grupie konsumentów najzamożniejszych na żywność o wyższym stopniu przetwarzania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.