Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Income valuation methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Iterations in Company Valuation - Emcinsmed Plc.
100%
DCF to metoda wyceny oparta na założeniu, że wartość przedsiębiorstwa zależy od przepływów gotówki, które firma może wygenerować w przyszłości. Metoda ma jednak pewną wadę związaną z faktem, że do obliczania WACC stosowane są księgowe wartości długu i kapitału własnego. Próby użycia innych wartości prowadzą z kolei do pojawienia się pętli logicznych niemożliwych do rozwiązania w sposób analityczny. Ten techniczny problem może być jednak przezwyciężony poprzez użycie procesów iteracyjnych. Tworzy się wtedy łańcuch zintegrowanych formuł (pętli) sprawiających, że koszt kapitału "śledzi" strukturę kapitałową (rozumianą jako relację rynkowych wartości długu i kapitału własnego) . Wycena przebiega rekursywnie. W niniejszej pracy wycena z użyciem techniki i-DCF dokonana została na przykładzie spółki Emcinsmed S.A., która z racji posługiwania się w dużej mierze kapitałem obcym stała się dobrym przykładem dla wyceny techniką i-DCF. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Model wyceny przedsiębiorstw metodą dochodową
75%
Podsumowując problematykę dochodowych metod wyceny przedsiębiorstwa, należy nadmienić, że są one obarczone błędem prognozy wyników i zakładają wycenę wartości jedynie po przyszłym dochodzie bez uwzględnienia majątku wycenianego podmiotu. Może się zatem zdarzyć, że wyceniane przedsiębiorstwo w kolejnym okresie osiągnie inne wyniki od poczynionych prognoz CF. Należy wtedy korygować wycenę i dostosowywać swoje decyzje inwestycyjne już do zmienionej wyceny. Jeśli wyceniane przedsiębiorstwo nic tylko nic będzie osiągać zysków na zakładanym poziomie, ale i będzie generować straty, wówczas prognoza CF będzie błędna, a wartość wycenianego podmiotu przewartościowana względem cen rynkowych. W takiej sytuacji inwestor poniesie stratę, a na odrobienie jej będzie musiał poczekać, aż osiągane przez przedsiębiorstwo wyniki będą adekwatne do wcześniejszej wysokiej ceny nabycia.(fragment tekstu)
W coraz większej mierze wartości niematerialne, w tym marka, decydują o możliwościach rozwojowych firmy. Inwestycje w budowę marki są nierzadko bardzo znaczące, natomiast efekty przynoszone przez markę, bywają trudne do uchwycenia. Nie jest zatem łatwo zauważyć i zmierzyć explicite materialne rezultaty marki, a korzyści przynoszone przez nią bywają często odległe w czasie. Celem artykułu jest zaprezentowanie autorskiego algorytmu wyceny marki za pomocą metody dochodowej na przykładzie marki Xantra dla spółki Armis, działającej w branży usługowej, zajmującej się sprzedażą sprzętu RTV, elektroniki i sprzętu komputerowego. (abstrakt oryginalny)
Autor wykazał, że "w razie opierania wyceny dochodowej przedsiębiorstwa na modelu zdyskontowanych dywidend uzasadnione jest szacowanie wartości rezydualnej z użyciem modelu wiecznej renty lub modelu Gordona". Natomiast w przypadku modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych i zysków jako wartość rezydualna należy stosować wartość likwidacyjną.
W artykule zaprezentowano problem zastosowania metod dochodowych z punktu widzenia celu wyceny biznesowej i standardów wartości. Metoda dochodowa, której źródła upatruje się średniowiecznych pracach, jest obecnie jedną z dwóch najpopularniejszych metod wyceny biznesowej. Brak regulacji w Polsce w zakresie relacji pomiędzy standardami wartości, celami wyceny i metodami wyceny powoduje szereg komplikacji w procesie prywatyzacji przedsiębiorstw, w przypadku konfliktu między właścicielami przedsiębiorstw, w przypadku naruszania praw akcjonariuszy mniejszościowych oraz w innych sytuacjach, gdzie wycena biznesowa jest niezbędna.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najczęściej stosowane metody wyceny kosztu kapitału własnego. Są to: metoda dochodu z obligacji z premią za ryzyko, metoda dochodu z dywidendy zwiększonego o stopę wzrostu lub koncepcja zdyskontowanych przepływów środków pieniężnych (DCF), model Sharpe'a, model rynku kapitałowego - CAPM, model rynku kapitałowego - APT.
W artykule zamieszczono sposób określania wartości sieci wodno-kanalizacyjnych jako podstawy do wykupu tych sieci przez gminne przedsiębiorstwa wod-kan od inwestorów. Procedurę przetestowano na danych uzyskanych z jednej z małopolskich gmin. Wskazano sposób wykonania obliczeń oraz zaproponowano przyjęcie współczynników korygujących. W pracy analizowano również wartości kosztorysowe budowy sieci i na podstawie danych rzeczywistych skonfrontowano z wartościami wynikającymi z przetargów. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote The Impact of Changes of Capital Cost in Enterprise Valuation
63%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie narzędzi analitycznych pozwalających na wstępną identyfikację wrażliwych elementów w modelach wyceny metodą dochodową na zmianę wartości czynników dyskontujących. Wyznaczone zostają warunki brzegowe, które umożliwiają wpływanie na poziom wyceny poprzez zmianę stóp dyskontowych. W pracy wyprowadzono również wzory na wyznaczenie zmiany wartości przedsiębiorstwa w zależności od przyjętego poziomu średnioważonego kosztu kapitału oraz stopy wzrostu po okresie prognozy. Otrzymane wyniki mają szczególnie znaczenie dla praktyków działalności gospodarczej, umożliwiając im częściowe minimalizowanie ryzyka podejmowania decyzji biznesowych na podstawie nieprawidłowych wycen. Pozwalają również zdecydowanie przyśpieszyć przeprowadzanie analizy wrażliwości wyceny przedsiębiorstwa w zakresie założeń dotyczących czynników dyskontujących oraz stopy wzrostu po okresie prognozy.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Przyczyny systemowe zaniżonej wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw
63%
Istnieją dwie grupy przyczyn systemowych zaniżonej wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw. Istota gospodarki socjalistycznej, polegająca na ograniczeniach zasobowych, nierównowadze popytowej i przetargach o plan w systemie nakazowo-rozdzielczym przejawiała się tendencją autarkiczną na poziomie mikro i makro, przerostami zatrudnienia w przedsiębiorstwach (ukryte bezrobocie) i powstaniem nadmiernych rezerw zasobów wszelkiego rodzaju oraz zniekształceniem struktury przedsiębiorstwa. W momencie upadku socjalizmu istniały w przedsiębiorstwach państwowych wielkich rozmiarów koszty zasobów niewykorzystanych, które nie powinny być uwzględniane przy wycenie. Po drugie, obowiązujący w procesie prywatyzacji stan prawny nie uwzględniał tych czynników systemowych i ich skutków. RKP i sprawozdania finansowe, będące podstawą do wyceny przedsiębiorstw, opierały się na przyjmowanym implicite założeniu, że koszt zasobów wykorzystanych równał się kosztowi zasobów dostarczonych, co było drastycznie nietrafne w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych po upadku socjalizmu. W ten sposób określono drugą grupę przyczyn systemowych zaniżonej wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw. Powstały w drugiej połowie lat osiemdziesiątych rachunek kosztów działań wprowadził rozróżnienie na koszty zasobów dostarczonych i koszty zasobów wykorzystanych w przedsiębiorstwie. Przedstawiony przykład wyceny metodą dochodową na podstawie zdyskontowanych zysków netto i strumieni pieniężnych za pomocą RKP i ABC wykazał, że systemowe przyczyny doprowadziły do znaczącego zaniżenia wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono powiązania pomiędzy metodami dochodowymi a metodą wyceny wykorzystującą mnożnik C/Z. Zaprezentowano powiązania tej metody mnożnikowej z modelem Gordona. Obydwa podejścia wykorzystują w kalkulacjach identycznie zdefiniowaną stopę wzrostu wartości udziałów. Podstawowe wnioski zostały zilustrowane przykładem spółki Prokom S.A.
12
Content available remote Wartość przedsiębiorstwa w sprawozdaniu finansowym
63%
Celem artykułu jest przedstawienie kluczowych problemów, jakie są związane z dostosowaniem sprawozdania finansowego do potrzeb wyceny wartości przedsiębiorstwa. Analiza zawartości informacyjnej sprawozdań finansowych została rozpatrzona z punktu widzenia dwóch całkowicie różnych metod wyceny wartości przedsiębiorstwa. Metodom majątkowym przeciwstawione zostały metody dochodowe, ze szczególnym uwzględnieniem ekonomicznej wartości dodanej. (fragment tekstu)
Wycena wartości przedsiębiorstwa obejmuje ogół czynności prowadzonych zgodnie z regułami nauki i sztuki wyceny, które prowadzą do określenia jego wartości w danym momencie w wyraźnie sprecyzowanych warunkach gospodarczego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Metody wyceny wartości przedsiębiorstwa można podzielić na trzy zasadnicze grupy: metody majątkowe, metody dochodowe oraz metody mieszane. EVA ma podstawową przewagę nad innymi metodami dochodowymi – przede wszystkim wskazuje na źródło wartości dodanej w kolejnych okresach, czyli rozbieżność między uzyskanym zwrotem z kapitału a jego kosztem, oraz na wartość zaangażowanego kapitału na początek okresu. (abstrakt oryginalny)
EVA to sposób wyznaczania wartości na podstawie dochodu ekonomicznego. Metodę tą stosowały dotychczas dziesiątki dużych przedsiębiorstw przede wszystkich amerykańskich (Coca-Cola, Applied Power, Marriot Corp.) korzystały z niej również firmy doradcze (PriceWaterhouseCoopers, Lazard Freres & Co., Hewitt Associates) oraz niektóre szkoły biznesu. Autor przedstawił przykład liczbowy szacowania wartości kapitału własnego metodą ekonomicznej wartości dodanej.
15
Content available remote Możliwości wykorzystania prognoz w procesie wyceny przedsiębiorstwa metodą EVA
63%
W pracy przedstawiono proces wyceny przedsiębiorstwa metodą dochodową EVA oraz proces prognozowania. Ukazano zjawiska, których prognozy można z sukcesem zastosować w wycenie przedsiębiorstwa i tym samym dokonywać bardziej precyzyjnych obliczeń. Ponadto zaprezentowano prognozy wariantowe wybranych zjawisk, które powstały poprzez połączenie metod ilościowych z jakościowymi. (abstrakt oryginalny)
Poruszono problem wyceny dochodowej jednego ze składników wyceny przedsiębiorstwa, tzn. wartości niematerialnych i prawnych. Szczegółowej analizie poddano opcje realne, które porównano tradycyjnym modelem wyceny opartym na wartości bieżącej netto (NPV). Opisano sposób wykorzystania opcji realnych w ocenie projektów inwestycyjnych. Omówiono dwa modele wyceny opcji realnych: model dwumianowy i model Blacka-Scholesa.
W artykule zaprezentowano problem doboru metod wyceny biznesowej, który jest kluczowy z punktu widzenia jej poprawności. Wobec braku polskich propozycji w tym zakresie przedstawiono zalecenia obowiązujące w amerykańskich standardach wyceny biznesowej. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła poglądy przedstawicieli dwóch szkół wyceny wartości przedsiębiorstwa - obiektywistycznej i subiektywistycznej na problem wykorzystania metody dochodowej wyceny. Przeprowadzone rozważania posłużyły do sprecyzowania pojęcia wartości przedsiębiorstwa, które autorka uznała jako kategorię utożsamianą z oceną przyszłych dochodów, subiektywną właściwością dla strony transakcji, a także odnoszącą się do przyszłości.
Zaprezentowano główne problemy pojawiające się w procesie prywatyzacji: szumy informacyjne w zakresie technik prywatyzacyjnych, recesję gospodarczą i inflację, dominację celów politycznych nad ekonomicznymi, przejmowanie różnych rozwiązań zachodnich, prawne problemy, patologie procesu transformacji gospodarczej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.