Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Income-based business valuation method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W praktyce gospodarczej proces wyceny wartości przedsiębiorstwa opiera się na ustalaniu potencjalnych dochodów możliwych do osiągnięcia z zagospodarowania operacyjnych aktywów trwałych (głównie rzeczowych) i operacyjnego kapitału obrotowego netto (zapasy i należności pomniejszone o zobowiązania bieżące). Środki pieniężne i inne aktywa pozaoperacyjne (głównie finansowe) traktowane są jako zasoby nieproduktywne - niegenerujące dochodów w przyszłych okresach. Ewentualnie w procesie wyceny ich wartość bieżąca (najczęściej bilansowa) jest dodawana do wartości przedsiębiorstwa obliczonej od strony podejścia dochodowego dla aktywów operacyjnych lub tego typu zasoby majątkowe są traktowane jako źródło natychmiastowego pokrycia zadłużenia firmy, co oczywiście pośrednio sprzyja poprawie wartości kapitału własnego (niższe ryzyko finansowe firmy). Jednakże nie uwzględnianie dochodowego wpływu wartości gotówki i aktywów pozaoperacyjnych firmy oddziałuje negatywnie na wynik ostatecznej wyceny wartości przedsiębiorstwa, znacznie go w konsekwencji zaniżając. W artykule zaproponowano dwa sposoby uwzględniania w wycenie dochodowej przedsiębiorstwa wartości jego zasobów gotówkowych (wycena łączna i odrębna zasobów gotówkowych). Wyodrębniono również główne determinanty szacowania wartości gotówki oraz wskazano na potencjalne zagrożenia ich obliczania. (abstrakt oryginalny)
Autor wykazał, że "w razie opierania wyceny dochodowej przedsiębiorstwa na modelu zdyskontowanych dywidend uzasadnione jest szacowanie wartości rezydualnej z użyciem modelu wiecznej renty lub modelu Gordona". Natomiast w przypadku modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych i zysków jako wartość rezydualna należy stosować wartość likwidacyjną.
Zaprezentowano i scharakteryzowano formuły metod dochodowych wyceny przedsiębiorstwa. Zdaniem autora istnieje ścisłe powiązanie wycen dochodowych z problematyką rachunku efektywności inwestycji.
Omówiono wykorzystanie metody zdyskontowanego zysku netto podczas wyceny przedsiębiorstwa. Zastosowana metoda służy do wyceny dochodu ekonomicznego, jako jednej z kategorii wyceny wartości firmy. Zaprezentowano wzór umożliwiający wyliczenie stopy dyskontowej odpowiadającej przyszłym zyskom netto.
W artykule zaprezentowano klasyfikację metod wyceny przedsiębiorstw według koncepcji różnych autorów. Omówiono przegląd różnych układów klsyfikacyjnych oraz przeprowadzono ich charakterystykę.
Omówiono metody majątkowe i dochodowe wyceny przedsiębiorstwa. Następnie przedstawiono wpływ podatku dochodowego na wielkość szacowanego dochodu.
Zmiany w funkcjonowaniu gospodarki polskiej, spowodowały, że zainteresowania inwestorów zostały skierowane na badanie efektywności gospodarowania mierzonej nie tylko wielkością osiąganego zysku, ale i obecnym oraz przyszłym potencjałem strategicznym przedsiębiorstwa. Analiza fundamentalna, przeprowadzona w sposób profesjonalny, pozwala ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Zaproponowany wzorzec budowy analizy fundamentalnej, w opinii autorki, wydaje się spełniać wszystkie powyższe wymagania, a zarazem może służyć jako kompleksowe narządzie decyzyjne.
Artykuł zawiera omówienie metod mieszanych i dochodowych wyceny przedsiębiorstw nierentownych oraz ich przydatności w ocenie planu restrukturyzacyjnego. W ocenie wartości przedsiębiorstw nierentownych szczególną rolę odgrywają metody dochodowe, które umożliwiają szacowanie wpływu przyczyn niskiej rentowności przedsiębiorstwa na wielkość dochodu. Do skorygowania wielkości dochodu wykorzystuje się następujące techniki korekcyjne: normalizacja wyniku finansowego, prognozy wielkości marży zysku i przychodów, dostosowanie wielkości dźwigni finansowej.
Celem artykułu jest opis przypadku (case study) wyceny przedsiębiorstwa państwowego metodą dochodową, wykonaną zgodnie z art 37 pkt.1 ust.3 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Punktem wyjścia analiz były: diagnoza strategiczna, wstępny program restrukturyzacji i prywatyzacji oraz metodologia wyceny. Analiza objęła okres 1991-1996 i prowadzona jest w cenach stałych z października 1991. Wycena sporządzona była dla potrzeb utworzenia spółki pracowniczej i przekazania jej majątku przedsiębiorstwa w drodze leasingu.
Celem opracowania jest wykazanie na podstawie wartości firmy ujemnych skutków maksymalizacji ceny transakcji za korzystanie z mienia Skarbu Państwa w procesie prywatyzacji w trybie art.38 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Autorka określiła zależność wartości przedsiębiorstwa i jego majątku, istotę wartości firmy (goodwill) i moment jej powstania, metodę wyceny wartości firmy, wartość firmy w prawodawstwie polskim, amortyzację firmy i jej wpływ na efektywność gospodarowania.
Autorka przedstawiła przyczyny wyceny przedsiębiorstwa, funkcje wyceny oraz czynniki kształtujące wartość przedsiębiorstwa. Sklasyfikowała metody wyceny przedsiębiorstw w kontekście uwarunkowań prawnych na: majątkowe, dochodowe i rynkowe a następnie wskazała możliwości ich zastosowania w warunkach polskich.
Przedstawiono możliwości wykorzystania rachunkowości do budowy modelu wyceny przedsiębiorstwa na potrzeby przekształceń własnościowych. Dokonano charakterystyki wartości przedsiębiorstwa oraz czynników kształtujących tę wartość. Omówiono wykorzystanie rachunkowości do identyfikacji majątkowych nośników wartości oraz rolę rachunkowości w dochodowym podejściu do wartości przedsiębiorstwa. Zaprezentowano problematykę wykorzystania rachunkowości i koncepcji metod mieszanych w budowie modeli wartości przedsiębiorstwa za pomocą sztucznych sieci neuronowych.
W procesie fuzji i przejęć za najbardziej odpowiednie w wycenie wartości przedsiębiorstwa, pod kątem opłacalności inwestycji, uważane są metody dochodowe, a wśród nich technika zdyskontowanych przepływów pieniężnych (Discounted Cash Flows - DCF). Autorka przedstawiła podstawowe założenia tej techniki oraz inne techniki używane do oceny fuzji i przejęć przedsiębiorstw: metodę porównań rynkowych, metodę wskaźnika cena do zysku oraz metodę ekonomicznej i rynkowej wartości dodanej (EVA i MVA).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.