Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indeks nastrojów gospodarczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Prezentowany raport jest rezultatem kolejnego, 37. kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim przeprowadzonego w dniach 21-30 czerwca 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to czwarte badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy". Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Prezentowany Raport jest rezultatem kolejnego, 38 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim przeprowadzonego w dniach 20 września - 10 października 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to szóste badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Zgodnie z przyjętymi założeniami w III kwartale 2006 roku badaniem ankietowym objęto 320 firm oraz 350 gospodarstw domowych z terenu województwa lubelskiego2. Wśród badanych przedsiębiorstw najwięcej jest firm handlowych i usługowych (po 34,37%). Udział przedsiębiorstw przemysłowych wynosi 21,88%, natomiast budowlanych 9,38%. Gospodarstwa domowe ankietowano w 22 spośród 24 powiatów, zachowując proporcje do liczby mieszkańców w tych powiatach z uwzględnieniem podziału na ludność miejską i wiejską3. Wśród badanych gospodarstw domowych przeważały gospodarstwa o dochodzie na osobę z przedziału 300-599 zł. Najmniej respondentów miało dochody nie większe niż 100 zł na osobę. (fragment tekstu)
Nastroje gospodarcze przedsiębiorców i konsumentów województwa lubelskiego w latach 2001-2007 charakteryzują się następującymi cechami: • Tendencja do poprawy od początku nowego wieku. Chociaż w 2008 roku daje się zauważyć symptomy nieznacznego pogorszenia nastrojów. • Wystąpienie szoku akcesyjnego w 2004 roku polegającego na zbytnim optymizmie wyrażającym się wzrostem wartości barometrów na początku roku i ich znacznym spadkiem pod koniec roku jako swoiste "odreagowanie" nie spełnionych w krótkim czasie nadziei, jakie zarówno przedsiębiorcy jak i konsumenci wiązali z wstąpieniem Polski do UE. • Lepsze nastroje przedsiębiorców niż konsumentów. • Wyższe wartości prognoz niż następujących kwartał później realizacji - swoista skłonność respondentów do optymizmu. • Istotna statystycznie korelacja pomiędzy nastrojami gospodarczymi a wynikami gospodarki województwa, co sprawia, że barometry nastrojów gospodarczych mogą być dobrym narzędziem prognozowania sytuacji gospodarczej w regionie.(abstrakt oryginalny)
This report is a result of the most recent (43rd) quarterly survey of economic sentiment in the Lubelskie Voivodeship 1 conducted on 2-21 January 2012 by the interviewers from Zamość University of Management and Administration. The questions they asked concerned the situation in the 4th quarter of 2011 and predictions for the 1st quarter of 2012. (original abstract)
Sprawozdanie jest rezultatem kolejnego, 42 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w województwie lubelskim przeprowadzonego w dniach 3-14 października 2011 roku przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany Raport jest rezultatem kolejnego, 33 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w województwie lubelskim przeprowadzonego w dniach 22 czerwca-10 lipca 2009 roku przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Poszerzono, w porównaniu z poprzednimi badaniami, próbkę ankietowanych przedsiębiorstw z 360 do 500 oraz gospodarstw domowych z 350 do 500. Pozwoliło to na zwiększenie dokładności prowadzonych analiz. (fragment tekstu)
Prezentowany Raport jest rezultatem kolejnego, 32. badania ankietowego, przeprowadzonego w dniach 23 marca - 10 kwietnia 2009 r. w 350 gospodarstwach domowych oraz 360 przedsiębiorstwach z 22 powiatów województwa lubelskiego1. Prezentowane wyniki uwzględniają przeprowadzane raz w roku korekty wahań sezonowych oraz zmiany wag rozmiarów dla indeksów syntetycznych. (fragment tekstu)
W pracy dokonano bezwzorcowej klasyfikacji respondentów badań nastrojów gospodarczych realizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu na terenie woj. lubelskiego. Badania prowadzono z wykorzystaniem metodologii sztucznych sieci neuronowych. Klasyfikacji dokonano przy pomocy sieci Kohonena. Wyodrębniono i opisano trzy charakterystyczne profile respondentów oraz dokonano analizy zmian ich liczebności w latach 2003-2007. Wyniki badań oraz indeks nastrojów gospodarczych wykorzystano do poszerzonej, opisowej analizy zachowań respondentów. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany Raport jest rezultatem kolejnego, 29 badania ankietowego przeprowadzonego w dniach 10-27 czerwca 2008 roku w 350 gospodarstwach domowych z 22 powiatów oraz 320 przedsiębiorstwach województwa lubelskiego. (fragment tekstu)
Stosując metodę sald, odpowiedzi "bez zmian" odrzuca się, wychodząc z założenia, że utrata informacji z tego powodu jest nieznaczna. Jednak przy takim podejściu w wielu badaniach rezygnujemy z ponad połowy ankiet. Powstaje więc pytanie czy rzeczywiście odpowiedź "bez zmian" nie niesie żadnych informacji i bez konsekwencji można z takich ankiet zrezygnować. Stoimy na stanowisku, że nie należy z tych danych rezygnować gdyż mogą one dostarczyć wielu ciekawych informacji o badanej populacji. W artykule do analizy przyczyn odpowiedzi "bez zmian" zaproponowano zastosowanie metody uporządkowanej zmiennej objaśnianej. Oszacowane modele pozwalają przeanalizować zmiany prawdopodobieństw odpowiedzi "bez zmian" na określone w ankiecie pytanie w zależności od różnych cech respondentów, ich odpowiedzi na inne pytania jak również w zależności od sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie i w kraju. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest syntezą raportu z badań nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim, będącego rezultatem kolejnych 31 badań ankietowych przeprowadzonych w dniach 8-30 grudnia 2008 r. w 350 gospodarstwach domowych z 22 powiatów oraz 320 przedsiębiorstwach woj. lubelskiego. (fragment tekstu)
Prezentowany Raport jest rezultatem kolejnego, 36 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim przeprowadzonego w dniach 8-31 marca 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to czwarte badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy". Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Prezentowany raport jest rezultatem kolejnego, 35 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w województwie lubelskim przeprowadzonego w dniach 21 grudnia 2009 - 8 stycznia 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to trzecie badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy". Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Prezentowany raport jest rezultatem kolejnego, 34. kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim przeprowadzonego od 1 do 14 października 2009 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jest to jednocześnie drugie badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy". Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Rynek charakteryzują przeplatające się okresy hossy i bessy. Świadczą one 3 nastrojach uczestników rynku, które wahają się od skrajnego pesymizmu Jo nadziei, a czasem do poczucia nieomylności i pewności dalszego zysku\ Większość inwestorów zaczyna czuć się pewnie dopiero po pewnym okresie wzrostu, a szczyt optymizmu przypada na czas szczytu giełdowej hossy, czyli w zasadzie wtedy, kiedy należałoby sprzedawać akcje. Odwrotnie jest, gdy kształtuje się dno bessy. Uczestnicy rynku stają się pesymistami i to właśnie wtedy, kiedy powinni kupować akcje. Zależności te są prawdziwe zarówno dla trendów średnioterminowych jak i dla długoterminowych. Różnica tkwi tylko w natężeniu panujących emocji. Wydaje się, że takie sygnały powinny być wykorzystane przez doświadczonych inwestorów (fragment tekstu)
Badania nastrojów gospodarczych prowadzone są w celu uzyskania jakościowych informacji wykorzystywanych do monitorowania bieżącej sytuacji gospodarczej i prognozowania krótkookresowego. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że informacje pochodzące z tych badań są szczególnie użyteczne do prognozowania punktów zwrotnych cykli koniunkturalnych.(abstrakt oryginalny)
W dotychczasowych badaniach czynników determinujących decyzje dywidendowe spółek kapitałowych znacznie większą rangę nadawano czynnikom mikroekonomicznym opisującym sytuację ekonomiczno-finansową przedsiębiorstwa a znacznie mniejszą czynnikom makroekonomicznym, przy czym brak jest analiz wpływu nastrojów gospodarczych (economic sentiment) na politykę dywidendową spółek. A przedsiębiorstwa nie funkcjonują "w próżni". Na ich działalność i decyzje znaczący wpływ ma sytuacja gospodarcza (koniunktura) w danym kraju a nawet koniunktura światowa i jej postrzeganie przez przedsiębiorców. Do weryfikacji hipotezy o wpływie nastrojów gospodarczych na decyzje dywidendowe spółek notowanych w latach 1995-2009 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zastosowano przekrojowo-czasowe modele logitowe, w których zmienną objaśnianą była zmienna zerojedynkowa przyjmująca wartość jeden jeżeli spółka wypłaciła w roku t dywidendę i wartość 0 w przeciwnym wypadku. Jako zmienne objaśniające przyjęto najczęściej występujące w tego typu badaniach zmienne opisujące rentowność, wielkość, dojrzałość oraz możliwości inwestycyjne spółki oraz nastroje gospodarcze. Nastroje gospodarcze mierzone były za pomocą liczonego przez Komisję Europejską w odstępach miesięcznych indeksu nastrojów gospodarczych (Economic Sentiment Index). Pozwoliło to określić z jakiego okresu zmiany nastrojów mają najwyższy wpływ na decyzje dywidendowe. Oszacowane modele pozwoliły wyciągnąć wnioski, że oprócz sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki w roku t - 1 na podejmowane w roku t decyzje dywidendowe wpływ mają nastroje gospodarcze występujące w polskiej gospodarce w na przełomie pod koniec II kwartału roku t. Jest to o tyle zrozumiałe, że zgodnie z polskim kodeksem spółek prawa handlowego firma powinna podjąć decyzję o podziale zysku w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku gospodarczego. Tak więc zarządy spółek i akcjonariusze przy podejmowaniu decyzji dywidendowych biorą pod uwagę nie tylko osiągnięte w poprzednim roku zyski, dotychczasową politykę dywidendową i inwestycyjną ale również bieżącą koniunkturę gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
Prezentowane sprawozdanie jest rezultatem kolejnego, 44. kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w województwie lubelskim przeprowadzonego w dniach 10-30 kwietnia 2012 roku przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Ankietą objęto 491 przedsiębiorstw (95 przedsiębiorstw przemysłowych, 118 - budowlanych, 123 - handlowych i 155 - usługowych) oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Lubelski Barometr Gospodarczy to projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany w latach 2009 - 2011 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), który ma na celu systematyczne dostarczanie odpowiednio przetworzonej i opracowanej informacji o zmianach gospodarczych w województwie lubelskim. W ramach projektu realizowane będą badania: nastrojów gospodarczych w regionie, zmian na rynku pracy i popytu na pracę oraz prowadzone diagnozy i prognozy rozwoju sytuacji społeczno-gospodarczej województwa. Prowadzone badania winny przyczynić się do stworzenia w województwie lubelskim systemu diagnozowania i prognozowania wspierającego podejmowanie decyzji przez podmioty gospodarcze oraz decyzji społeczno-gospodarczych na poziomie regionu, a także ułatwiającego formułowanie rekomendacji dla polityki regionalnej państwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.