Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industrial competitiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wysoka intensywność konkurencji na rynkach międzynarodowych tworzy nowe warunki funkcjonowania przemysłu we wszystkich krajach OECD. Tym można tłumaczyć wzrost zainteresowania problemami konkurencyjności przemysłowej wśród teoretyków i praktyków życia gospodarczego. Wzmacnianie konkurencyjności przemysłowej stało się jednym z nowych zadań integracyjnych Unii Europejskiej wprowadzonych przez Traktat z Maastricht. Badania nad konkurencyjnością są rekomendowane przez Komitet Przemysłu OECD. W wielu krajach trwają prace nad tworzeniem nowoczesnej strategii wspierania konkurencyjności.
Omówiono wyniki badań zmian konkurencyjności towarzyszących procesowi otwierania gospodarki na przykładzie sektora przemysłu. Analiza konkurencyjności strukturalnej polskiego przemysłu objęła lata 1994-2002 i była przeprowadzona na trzecim poziomie dezagregacji danych według nomenklatury PKD. Zbadano stopień specjalizacji produkcji i eksportu, zakres zmian strukturalnych w polskim przemyśle oraz stopień powiązań struktury produkcji ze strukturą eksportu.
Celem badań była ocena wpływu wybranych czynników na poziom konkurencyjności przemysłu spożywczego. Stwierdzono, że największy wpływ miały determinanty zewnętrzne, tj. popyt na żywność i poziom rozwoju gospodarczego kraju. W mniejszym stopniu i w dłuższej perspektywie czasowej oddziaływał na konkurencyjność tego sektora poziom nakładów innowacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki analiz dotyczących oceny zmian pozycji konkurencyjnej polskiego przemysłu tytoniowego na rynku unijnym. Za miernik pozycji konkurencyjnej przyjęto udział branży w eksporcie wewnątrzunijnym. Uwzględniając mankamenty takiego podejścia, założono, że pozycję konkurencyjną branży określa zdobycie i utrzymanie udziału w rynku eksportowym. Przeprowadzone rozważania wskazują, że przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego znacząco poprawiły swoją pozycję konkurencyjną (przesunięcie z 13. na 3. lokatę). Większy wzrost pozycji konkurencyjnej (o 21 pozycji) zaobserwowano jedynie w przypadku Rumunii, która w rezultacie uzyskała 5. miejsce. Zdecydowanymi liderami pozostają jednak nadal przedsiębiorstwa tytoniowe zlokalizowane w Holandii i w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
6
75%
W artykule przedstawiono zróżnicowanie potencjału i pozycji konkurencyjnej przemysłu spożywczego w krajach UE i relacji zachodzących między tymi wymiarami konkurencyjności. Badania wskazują, że korelacja między syntetycznymi wskaźnikami konkurencyjności była przeciętna. Największy związek odnotowano między syntetycznym wskaźnikiem potencjału konkurencyjnego a udziałem w wewnątrz unijnym eksporcie. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this article is to find a relationship between the organizational architecture and technological architecture for Small and Medium Enterprises (SMES) in Tehuacán city, which is a medium size town at southeast of México city, according to two aspects, the first is to know how much the businessmen are educated to apply tactics for industry 4.0 on order to gain competitiveness, based in their perceptions; and the second is, what have they done to make some implementation in their facilities to reach better productivity. The methodology used in this work is a survey for 574 business, through a questionnaire with answer options in Likert scale. The results exhibit that there is high knowledge about the industry 4.0, and the most of the firms which are made implementations are related to Trade, Manufacturing, Construction and Restaurants. This works a good view on the practices for make modern business in a medium size town. (original abstract)
Autor omawia rezultaty analizy międzynarodowej konkurencyjności polskiego przemysłu przetwórczego w latach 1986-1996 przy zastosowaniu metody DRC (Domestic Resource Cost) - kosztów zasobów krajowych. Badania przeprowadzono w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.
9
Content available remote Wielkość i struktura eksportu miarą konkurencyjności polskiego przemysłu
75%
Autor omówił wielkość i strukturę eksportu Polski, na które wpływ miały rozwój gospodarczy i związane z nim procesy transformacji, regulujące konkurencję i umożliwiające otwarcie gospodarki na rynek międzynarodowy. Na wzrost eksportu istotny wpływ miał również zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz wewnętrzna restrukturyzacja przedsiębiorstw wymuszona koniecznością dostosowania standardów technicznych i technologicznych do wymogów unijnych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Przemysł meblarski w Polsce i jego międzynarodowa pozycja konkurencyjna
75%
Zagadnienie międzynarodowej konkurencyjności ma kluczowe znaczenie we współczesnej gospodarce światowej. Przy tym coraz większą popularność zyskuje przekonanie, że o konkurencyjności gospodarki narodowej decydują jej poszczególne sektory, które tę konkurencyjność kształtują. Celem artykułu jest określenie pozycji konkurencyjnej polskiego przemysłu meblarskiego za pomocą analizy statystycznej. Przeprowadzone badania wskazują, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się pod względem poziomu produkcji rynków meblarskich w Unii Europejskiej. Potencjał produkcyjny branży sytuuje Polskę na wysokiej pozycji zarówno wśród producentów, jak i eksporterów. Ponadto zagregowane dane potwierdzają poprawę pozycji konkurencyjnej polskiej branży meblarskiej w badanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest prezentacja nowych nurtów badawczych teorii handlu, teorii integracji, geografii ekonomicznej oraz badań strukturalnych wykorzystywanych do oceny konkurencyjności przemysłowej Wspólnoty Europejskiej.
W artykule porównano ceny energii w Unii Europejskiej, USA, Chinach i Japonii i podkreślono istotny wpływ tych różnic na konkurencyjność. Przedstawiono główne cele polityki UE zmierzające do osiągnięcia konkurencyjności przemysłu i efektywności energetycznej. Na podstawie opracowanego przez Komisję Europejską raportu o cenach energii i kosztach porównano ceny energii dla sektorów ceramiki budowlanej i płytek ceramicznych. Przedstawiono główne kwestie stanowiska Unii Ceramicznej w sprawie pakietu odnoszącego się do klimatu i energii 2030 opracowanego przez Komisję Europejską. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Bezpośrednie inwestycje zagraniczne a procesy transferu technologii
63%
Obecnie proces budowania potencjału konkurencyjności wymaga wiedzy i inwestycji w technologię. Istnieją dwa różne sposoby żeby to zrobić: poprzez rozwój B + R lub transfer technologii. Procesy globalizacji i liberalizacji BIZ przyczyniają się obecnie do jednego z istotnych sposobów uzyskania nowych technologii . Głównym celem artykułu jest przedstawienie pozytywnych i negatywnych skutków bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kontekście transferu technologii.
14
Content available remote Polski przemysł na tle przemysłu Europy Środkowej i Wschodniej
63%
Przemysł jest tą dziedziną polskiej gospodarki, którą szok transformacji gospodarczej po 1989 roku dotknął w szczególnie głęboki sposób. Priorytetowa rola tego działu w okresie wcześniejszym, widoczna m.in. w jego uprzywilejowaniu w nakładach inwestycyjnych oraz przewaga dużych zakładów i kapitałochłonność produkcji, uczyniły go mniej podatnym na dostosowanie się do nowych warunków gospodarki rynkowej. Znajduje to wyraz w generalnie wolniejszym rozwoju przemysłu niż wielu usług w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, co nie jest jednak równoznaczne z mniejszą skalą zmian. Warto w tej sytuacji przyjrzeć się przemianom przemysłu Polski w ostatnich kilkunastu latach na tle analogicznych zmian w innych krajach postsocjalistycznych. Jest to szczególnie uzasadnione wobec faktu, że wokół rozwoju polskiego przemysłu w ostatnich latach narosło wiele mitów. Celem niniejszego opracowania jest porównanie procesu rozwoju oraz współczesnych cech przemysłu Polski ze zmianami i cechami przemysłu innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W pierwszej części analizowane są tendencje zmian w wielkości produkcji przemysłowej od 1989 do 2001 roku i dyskutowane czynniki warunkujące owe zmiany. Następnie rozważane są kolejno cechy strukturalne i jakościowe, takie jak struktura branżowa, wydajność pracy oraz zdolności eksportowe przemysłu. Bliższą uwagę poświęcono inwestycjom zagranicznym. Dane statystyczne, na których oparta jest analiza, pochodzą z publikacji OECD, Banku Światowego, Eurostatu, Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche oraz statystyk poszczególnych krajów. Odrębnym, pominiętym w niniejszym artykule zagadnieniem jest regionalne i lokalne zróżnicowanie procesów zmian przemysłu Polski.(fragment tekstu)
15
Content available remote Konkurencyjność polskiego przemysłu na tle wybranych państw Europy
63%
Po przeprowadzeniu syntetycznego przeglądu literatury dotyczącej konkurencyjności przemysłu, Autorzy poddali analizie poziom konkurencyjności polskich podmiotów w porównaniu z konkurentami z innych państw Europy. Wykorzystali w tym celu Globalny Indeks Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego oraz Indeks Konkurencyjności Potencjału Przemysłowego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego. Przeprowadzona analiza wskazuje na niską międzynarodową konkurencyjność polskiego przemysłu, zależną w dużym stopniu od niskich kosztów pracy. Konieczne jest zatem podjęcie działań w obszarze polityki przemysłowej, które zwiększałyby produktywność polskich przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
Omówiono znaczenie programu SAPARD w procesie dostosowań do wymagań sanitarnych i weterynaryjnych Unii Europejskiej przemysłu mięsnego i drobiarskiego w Polsce. Postawiono tezę, że warunkiem koniecznym konkurencyjności polskiego przetwórstwa na wspólnym rynku było spełnienie przez przedsiębiorstwa unijnych wymogów, a środki programu SAPARD były istotnym źródłem niezbędnych inwestycji. Jednym z najważniejszych celów programu była właśnie poprawa konkurencyjności przetwórstwa na rynku krajowym i międzynarodowym przez szybkie dostosowanie do wymogów unijnych i przygotowanie do funkcjonowania w warunkach silnej konkurencji na rynku UE. (abstrakt oryginalny)
Autor zwraca uwagę na zmiany jakie nastąpiły w przemyśle spożywczym w latach 90. oraz na sytuację w ostatnich trzech latach. Omawia tzw. druga falę restrukturyzacyjną i efekty jej działania, które już ujawniają się w wynikach finansowych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Podejmuje problem zbliżającej się integracji z UE, co wymaga restrukturyzacji sektorów wrażliwych, w których konieczne jest dostosowanie zakładów do standardów weterynaryjnych. Dotyczy to szczególnie sektora mleczarskiego, mięsnego i utylizacyjnego, a w mniejszym stopniu także rybnego i drobiarskiego.
Scharakteryzowano przemysł tekstylny i odzieżowy w Polsce w latach 1993-2000 oraz politykę wobec tego sektora. Autorka nawiązując do pierwszej części tego artykułu (Wspólnoty Euroopejskie 2002/11) sugeruje, że można byłoby skorzystać w celu poprawy konkurencyjności przemysłu tekstylnego i oddzieżowego w Polsce z doświadczeń państw członkowskich UE.
Omówiono sytuację w przemyśle tekstyno-odzieżowym w Unii Europejskiej oraz przedstawiono główne wytyczne strategii Unii na lata 1997-2000 dla tego sektora oraz priorytetowe działania mające na celu poprawę jego konkurencyjności.
Zasoby pracy są ważnym czynnikiem decydują- cym o konkurencyjności sektora. Celem podjętych badań była ocena przestrzennego skupienia zasobów pracy, przewag wydajnościowych oraz przewag cenowo-kosztowych związanych z czynnikiem pracy w przemyśle spożywczym w krajach Unii Europejskiej w latach 2010-2012. Otrzymane wyniki wskazują, że największe skupienia zasobów pracy występują w Niemczech, Francji, Włoszech i w Polsce. Największe przewagi wydajnościowe odnotowano w krajach starej UE, głównie w Irlandii, Holandii, Belgii i Danii. Różnice w produktywności pracy w przemyśle spożywczym krajów nowej UE, w porównaniu ze starymi krajami członkowskimi, są jednak coraz mniejsze. Najbardziej znaczące przewagi kosztowo-cenowe zaobserwowano w Irlandii i Holandii oraz w wielu krajach nowej UE, które rekompensowały brak przewag wydajnościowych niższymi kosztami pracy. Należą do nich Polska, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Litwa, Węgry i Rumunia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.