Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industrial contamination of the environment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Od 2017 roku jednostki zainteresowania publicznego zobowiązane są do ujawniania informacji niefinansowych. Cel tego opracowania stanowi porównanie zakresu ujawnień dotyczących osób niepełnosprawnych w sprawozdaniach niefinansowych za lata 2016 i 2018 wybranych spółek działających w branży sensitive industries. Do badań wybrano przedsiębiorstwa, które należą do tak zwanych sensitive industries, to znaczy branż, których działalność jest potencjalnie szkodliwa dla środowiska naturalnego. We wcześniejszych badaniach wykazano, że podmioty z tych branż szerzej i chętniej raportują swoje działania w obszarze ESG, znajdują się w czołówce zrównoważonych praktyk biznesowych. Analizowano raporty za lata 2016 (rok przed wdrożeniem dyrektywy 2014/95/UE) i 2018 (rok następujący po wdrożeniu dyrektywy w Polsce). Analizowano ujawnienia w obszarze pracowniczym, takie jak udział osób z niepełnosprawnością w liczbie zatrudnionych, informacje od dostosowaniach stanowisk pracy do wymagań osób z niepełnosprawnością, opis stosowanych polityk w zakresie równego traktowania osób z niepełnosprawnością, opis dostosowań dla klientów z niepełnosprawnością, zaangażowanie społeczne w zakresie wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Badanie wykazało, że po zaimplementowaniu dyrektywy 2014/95/UE do polskiego prawodawstwa w sprawozdaniach badanych spółek pojawiło się więcej ujawnień dotyczących osób niepełnosprawnych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Prakseologiczne aspekty stosowania sorbentów w działaniach ratowniczych
100%
Rosnąca liczba i rozmiary zagrożeń stawiają przed służbami ratowniczymi na całym świecie sporo nowych wyzwań. W niniejszym artykule przedstawiono problematykę związaną ze skutecznością prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w zakresie stosowania sorbentów oraz prakseologiczne aspekty tego zagadnienia. We wstępie przedstawiono zarys zagrożeń związanych z substancjami niebezpiecznymi ze szczególnym uwzględnieniem substancji ropopochodnych oraz znaczenie stosowania materiałów sorpcyjnych w tym zakresie. W dalszej części artykułu uszczegółowiono problematykę prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych z użyciem sorbentów, zilustrowano skalę problemu oraz przedstawiono aspekty praktyczne pracy z sorbentami. Następnie jako sposób poprawy skuteczności prowadzenia tych działań, wskazano możliwość wykorzystania zjawiska, jakim jest hydrofobowość, przybliżono czytelnikowi ten termin i przedstawiono metody hydrofobizacji. Zwrócono także uwagę na zainteresowanie tym tematem naukowców z różnych stron świata. Ich osiągnięcia naukowe, odpowiednio wykorzystane, także mogłyby posłużyć do poprawy skuteczności prowadzenia działań przez służby ratownicze i porządkowe. Na zakończenie przybliżono wykonaną w tym celu próbę hydrofobizacji wybranych materiałów sorpcyjnych oraz przedstawiono najważniejsze wnioski. Badania te zostały przeprowadzone w Zakładzie Środków Gaśniczych i Neutralizujących w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
Omówiono stan przemysłowego skażenia gleby, powietrza atmosferycznego i wód w legnicko-głogowskim okręgu miedziowym i konieczne działania dla poprawy tej sytuacji.
Zagospodarowanie terenów poprzemysłowych w naszym kraju nie jest zagadnieniem nowym. Rekultywację i zagospodarowanie terenów pogórniczych prowadzi się w większej skali od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to zapoczątkowane zostały badania naukowe dotyczące tego problemu, a także powstały pierwsze akty prawne dotyczące rekultywacji. Mimo to zakres oraz tempo przywracania wartości zdewastowanym i zdegradowanym terenom pogórniczym są ciągle zbyt małe. Od początku łat 90. XX w., wraz ze zmianą systemu ustrojowego, następował w naszym województwie upadek przemysłu ciężkiego, jakim jest górnictwo, hutnictwo czy koksownictwo. Przedsiębiorstwa zostały zmuszone do zmian własnościowych, technologicznych, organizacyjnych, czego efektem były również, zmiany przestrzenne. Zaczęły pojawiać się tereny poprzemysłowe, nie tylko po wyeksploatowanych i nierentownych kopalniach, ale również po pozostałych zakładach sektora przemysłu ciężkiego. Ich rekultywacja i zagospodarowanie stało się poważnymi problemami obejmującymi aspekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Celem niniejszego referatu jest analiza oraz ukazanie najważniejszych aspektów ekonomiczno-społecznych rekultywacji terenów zdegradowanych. W referacie przedstawiono najważniejsze problemy dotyczące terenów poprzemysłowych, ich klasyfikacje czy metody rekultywacji, koncentrując się na najistotniejszych uwarunkowaniach ekonomiczno-społecznych, mających wpływ przy przywracaniu do użyteczności terenów poprzemysłowych, przede wszystkim na Górnym Śląsku. (fragment tekstu)
Środowisko przyrodnicze ma wymierną wartość finansową. Stosowanych jest co najmniej 12 metod jego oceny ekonomicznej. Autorka oceniła wartość ekonomiczną środowiska naturalnego Małopolski z zastosowaniem metody "Kapitału Ludzkiego". W ocenie uwzględniła m.in. wartości finansową strat wynikających z rent, chorób i przedwczesnych zgonów na skutek medycznie potwierdzonego związku ze skażeniem środowiska. Oszacowała koszty bezpośrednie leczenia, profilaktyki i odszkodowań. Oceniła straty w postaci utraty wartości wytwórczych z przyczyn niezdolności do pracy i przedwczesnych zgonów wynikłych z przyczyn środowiska. Autorka oszacowała, że w Małopolsce w ciągu jednego roku, wartość utraty kapitału ludzkiego z przyczyn skażenia środowiska wyniosła około 21,3 mln złotych.
Na podstawie przedstawionych przykładów stosowania filtrów nasypowych można wysunąć szereg uwag dotyczących ich budowy i działania. Najczęściej stosowane są filtry z pojedynczą warstwą filtracyjną, choć spotyka się, także urządzenia z większą ilością warstw, najczęściej tez warstwa ta jest nieruchoma. Dobór elementów wypełnienia zależy m.in. od ich odporności termicznej i chemicznej, wytrzymałości mechanicznej, dostępności. Choć zakres stosowania tego typu urządzeń jest bardzo szeroki, to jednak najbardziej celowym wydaje się ich zastosowanie dla małych źródeł emisji, jak np. małe wanny szklarskie czy kotłownie. Gazy powstające w tego typu źródłach nie są najczęściej odpylane. Jednym z powodów tego faktu jest wysoki koszt tradycyjnie stosowanych urządzeń odpylających. Koszt budowy i eksploatacji filtrów nasypowych jest, jak wspomniano, o wiele niższy.
W artykule poruszono problem jakości surowców rolnych w strefie oddziaływania hut miedzi Głogów i Legnica. Zaprezentowano wyniki badań nad jakością wybranych płodów rolnych i surowców zwierzęcych w świetle obowiązujących obecnie przepisów, określających dopuszczalne zawartości metali ciężkich.
W wyniku katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku prawo ukraińskie wprowadziło wokół miejsca wybuchu 4 strefy, z których pierwsza jest strefą ograniczonego dostępu, druga strefą przymusowego wysiedlenia, trzecia strefą dobrowolnego przesiedlenia i czwarta strefą ścisłej kontroli radiologicznej. Nie wszyscy mieszkańcy dali się jednak wysiedlić ze strefy drugiej, a wielu tam powraca. Obecnie żyje w niej około 4,5 tysiąca ludzi. Autor proponuje zmienić status części tej strefy na status strefy trzeciej, ale z zachowaniem przywilejów obowiązujących w strefie drugiej i zwiększeniem rządowej pomocy dla tych okolic. Wewnętrzne napromieniowanie mieszkańców tej strefy pochodzi głównie z konsumpcji grzybów i jagód; gdyby wyeliminować te składniki żywności, wewnętrzne dawki napromieniowania zeszłyby poniżej dopuszczalnej granicy. Wysuwa się także propozycje kierunków rozwoju produkcji rolniczej w strefach skażonych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono sposoby remediacji gleby zanieczyszczonej węglowodorami naftowymi oraz czynniki mające wpływ na efektywność procesów. Przedstawiono stosowane technologie bioremediacji i możliwość ich modyfikacji poprzez włączenie etapu chemicznego - ozonowania. (oryg. streszcz.)
Jednym z najtrudniejszych problemów środowiskowych, ekonomicznych i społecznych naszego kraju, a w szczególności Śląska, jest rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Większość obszarów miejskich województwa śląskiego zawiera w sobie tereny przemysłowe lub z nimi sąsiaduje. W ostatnich latach przemysł podlega znacznym przemianom co powoduje degradację zurbanizowanych obszarów o przemysłowym charakterze, pozostawanie w centrach miast nieużytkowanych terenów i obiektów poprzemysłowych. Rekonstrukcja gospodarki województwa bez równoczesnego przywracania do życia terenów zdegradowanych pogłębia szereg negatywnych skutków gospodarczych i społecznych. Rewitalizację terenów poprzemysłowych i pogórniczych wpisuje się w kolejne strategie rozwoju województwa śląskiego z czego niewiele wynika. Jedną z barier działań zmieniających charakter terenu poprzemysłowego jest często niechęć władz miasta czy gminy do przejmowania takich terenów. Samorząd najczęściej nie ma pieniędzy na kosztowne prace rewitalizacyjne. Zarządzanie terenów poprzemysłowych wymaga m.in. utworzenia instytucji publicznej prowadzącej monitoring terenów poprzemysłowych, stworzenia bazy danych o takich terenach, przeprowadzenia ocen ryzyka ekologicznego. Ponowne wykorzystywanie terenów poprzemysłowych stanowi nowy impuls dla rozwoju, poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, poprawę struktur społecznych w obrębie miasta, wzrost dochodów firm i wpływów podatkowych gminy, wzrost jakości życia mieszkańców oraz rozwiązanie problemów środowiskowych związanych z zanieczyszczeniem tego typu terenów. Rewitalizacja terenów zdegradowanych jest konieczna dla powołania do istnienia nowych gałęzi przemysłu oraz prowadzenia działalności komercyjnej w miastach. (fragment tekstu)
W myśl obowiązujących w Polsce przepisów prawnych istnieje obowiązek rekultywacji i zagospodarowania terenów zdegradowanych. Obowiązek ten spoczywa ma osobie prawnej lub osobie fizycznej, której działalność stała się przyczyną utraty wartości użytkowej tych terenów. (...) Celem niniejszego artykułu jest omówienie dokumentów i aktów prawnych dotyczących rekultywacji terenów poprzemysłowych. W artykule przedstawiono rys historyczny badań i aktów prawnych rekultywacji, omówiono aktualnie obowiązujące akty prawne oraz programy i projekty zarówno na szczeblu regionalnym województwa śląskiego, jak i ponadregionalnym, poruszające problematykę terenów poprzemysłowych. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono przegląd danych literaturowych dotyczących metod oceny toksycznego oddziaływania zanieczyszczeń naftowych na środowisko. Badania toksyczności poszczególnych elementów środowiska z użyciem m.in. biologicznych testów toksyczności prowadzone są w oparciu o reakcję żywego układu (inaktywację określonych enzymów, czas snu, częstość występowania nowotworu, zahamowanie wzrostu komórek, śmierć) oraz pomiar jakościowy i ilościowy tych reakcji. W bioindykacji gleb i wód skażonych produktami naftowymi biorą udział organizmy reprezentujące wszystkie poziomy troficzne od osobnika, poprzez populację, aż do biocenozy. Do najczęściej stosowanych bakteryjnych testów toksyczności należą: test Amesa, SOS-Chromotest, Mutatox i ToxAlert. (oryg. streszcz.)
W opracowaniu przeanalizowano możliwości produkcji chromianu sodowego wyłącznie z odpadów chromowych bez stosowania rudy chromowej. Autorzy przedstawiają najkorzystniejszy ekonomicznie i ekologicznie wariant produkcji.
W artykule przedyskutowano problematykę zanieczyszczeń przemysłowych w województwie pomorskim. Omówiono poszczególne źródła zanieczyszczeń: odpady przemysłowe, emisja gazów i pyłów, ścieki przemysłowe, hałas przemysłowy. Przedstawiono także listę przedsięwzięć z dziedziny ochrony środowiska na lata 2000-2006.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.