Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industrial marketing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Z punktu widzenia klientów o pozytywnym wizerunku firmy decyduje wiele czynników związanych z dostarczaniem im satysfakcji, takich jak: jakość produktów, renoma marki (marek), solidność i niezawodność (w zakresie dostaw, serwisu), kształtowany poziom cen, poziom obsługi, działania promocyjne. O wizerunku przedsiębiorstwa decydują również czynniki związane z postrzeganiem go przez otoczenie, tj. pozycja rynkowa, przynależność do ekskluzywnych organizacji czy gremiów, uzyskiwanie prestiżowych nagród i wyróżnień, osiąganie wysokich pozycji w rankingach, rekomendacje znaczących klientów i ekspertów, oceny wyrażane przez liderów opinii publicznych (np. polityków, znanych naukowców czy artystów). Czynniki te oddziałują na wizerunek firmy kompleksowo. Szczególnie istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie wizerunku firmy i jej produktów jest szeroko pojmowana jakość. Postrzegana jakość jest oceną subiektywną, uwarunkowaną oczekiwaniami klienta związanymi z produktem, przez co ma silny wpływ na proces decyzyjny związany z zakupem. Postrzeganie jakości nie jest procesem statycznym, lecz jest poddawane modyfikacjom w zależności od odczuwanych w danym czasie potrzeb i oczekiwań nabywców. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono role pracowników w centrum zakupu (buying center). Ograniczono się do scharakteryzowania następujących modeli: Webstera/Winda, Judda, Wittego, Strothmanna, Droegera/Beckhausa/Weibera, Koppelmanna, Hammera i sieciowego (komunikacyjnego). Podano przyczyny powstawania konfliktów między pracownikami centrum zakupu i sposoby ich przezwyciężania.
W artykule omówiono istotę marketingu przemysłowego. Dokonano charakterystyki rynku dóbr i usług przemysłowych. Przedstawiono kryteria i procedury segmentacji rynku przemysłowego.
Kluczem do sukcesu nowoczesnego przedsiębiorstwa operującego na rynku produktów przemysłowych jest precyzyjne poznanie specyfiki tego obszaru. Szczególnie ważne jest skupienie się na czterech elementach marketingu mix. Jego kompozycję tworzą: produkt, dystrybucja, polityka cenowa oraz promocja. Każdy z tych elementów odgrywa ważną rolę w budowaniu skutecznych strategii wchodzenia, istnienia i rozwoju rynków, które przedsiębiorstwo obsługuje lub zamierza docelowo opanować. Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe elementy marketingu mix oraz ich specyfikę, które musi uwzględniać przedsiębiorstwo operujące na rynkach przemysłowych.
Preferencje lub uprzedzenia klienta co do jakości produktu budowane są głównie na podstawie osobistych doświadczeń, a także stereotypów dotyczących jakości produktów oferowanych przez dostawców z poszczególnych państw. I tak, Japonia kojarzy się z nowoczesną technologią, wysoką jakością i niezawodnością wyrobów, Niemcy - z sumiennością i solidnością, Stany Zjednoczone - z innowacyjnością produktów, natomiast Włochy z doskonałością stylistyki, Tajwan i Malezja z tandetą, natomiast Rosja i Ukraina z chaosem gospodarczym i politycznym. W artykule zamieszczono wyniki badań marketingowych przeprowadzonych na próbie 200 przedsiębiorstw działających na rynku dóbr produkcyjnych, w których określono wpływ pochodzenia kraju dostawcy na jego image.
Mimo coraz większej wiedzy oraz doświadczenia w zarządzaniu marketingiem przez polskie przedsiębiorstwa, wciąż można dostrzec liczne słabości w tym zakresie. Dotyczy to różnych obszarów działalności organizacji przemysłowych w Polsce, ale szczególnie uwydatnia się w działaniach związanych z opracowywaniem, wytwarzaniem i wprowadzaniem na rynek nowych produktów, zwłaszcza wśród firm funkcjonujących na rynku dóbr przemysłowych (zaopatrzeniowo-inwestycyjnych). Rynek dóbr przemysłowych w Polsce stanowi, jak do tej pory, mało rozpoznany obszar funkcjonowania gospodarki. Na rynku tym działają podmioty, które dostarczają swoje wyroby innym firmom, umożliwiając im w ten sposób prowadzenie działalności. Dysproporcje między aktywnością firm z rynku przemysłowego w stosunku do producentów dóbr konsumpcyjnych zauważyć można głównie, gdy chodzi o działania marketingowe. W sytuacji, kiedy tak mało jeszcze wiadomo -- zwłaszcza w Polsce -- na temat stosowania marketingu przez przedsiębiorstwa oferujące swe produkty innym uczestnikom rynku (wyłączając konsumentów), istnieje wciąż duży obszar wymagający przebadania. Niewątpliwie jednym z nich jest możliwość wykorzystania marketingu w procesie rozwoju nowych produktów. (abstrakt oryginalny)
The global economic crisis has heightened the sensitivity around the race to the bottom in environmental, social and human (organizational) standards, as the industrial market firms strive to gain competitiveness through increased downsizing and offshoring of their operations to the emerging markets where the institutional regulation of these standards is lower. To deal with these stewardship challenges, the leading multinational corporations are seeking opportunities to transmit technological and organizational solutions for sustainable business in the emerging markets. This paper reviews three generations of literature on sustainable business in relation to the emerging markets. The role of culture, as a direct factor as well as a moderating factor, in influencing the sustainability of technological and organizational solutions is investigated. A framework for measuring the role of culture is proposed, comprising of a model of sustainable development, a typology of culturally sensitive sustainable business behaviors in terms of technological and organizational solutions, and a measure of the sustainable development index and its four components - ecological, economic, social, and organizational. The implications for the multinational corporations and for the multilateral organizations are discussed. (original abstract)
W artykule przedstawiono niektóre wyniki badań ankietowych dotyczących marketingu dóbr produkcyjnych. Badania te udowadniają także, iż marketing dla wielu małych firm produkcyjnych i handlowych jest ciągle tylko modnych hasłem, które dla podtrzymywania image firmy należy eksponować, ale które w praktyce nie mają wielkiego znaczenia.
Autor charakteryzuje skupiska, czyli "obszary aktywności gospodarczej". Według Portera podstawą skupisk są: wiedza, relacje oraz motywacja i tak analizowany jest problem. Zwłaszcza relacje klient-odbiorca oraz relacje pomiędzy firmami są istotne dla rozwoju przedsiębiorstw. Podano przykład marketingu relacji firmy Programma Electric GmbH jako metodę wejścia w sektor energetyczny Niemiec.
Jedną z najważniejszych zmian w gospodarce leśnej było wprowadzenie tam zasad marketingowych. Jest to głównie marketing przemysłowy (gospodarka surowcem drzewnym). Jego uzupełnieniem jest marketing handlowy. Nowa polityka w odniesieniu do gospodarowania lasami ma na celu także skuteczniejszą ochronę zasobów leśnych.
Podjęto próbę wskazania, jaką rolę może odgrywać Internet w działaniach marketingowych podejmowanych na rynku przemysłowym. Przedmiotem rozważań jest aktywność marketingowa podmiotów, które kupują dobra i usługi służące wytwarzaniu innych produktów i usług, następnie sprzedawanych lub dostarczanych innym uczestnikom rynku.
Przedstawiono działalność holdingu "Avonmore Waterford Group", który zajmuje się produkcją i dystrybucją wielu produktów żywnościowych na kilku kontynentach. Omówiono misję, cele i zasady polityki jakości realizowane przez to przedsiębiorstwo.
Artykuł ma na celu przedstawienie różnic pomiędzy zakupem na rynku dóbr konsumpcyjnych i produkcyjnych. Specyfika rynku dóbr przemysłowych powoduje, że różnice między sposobem i przebiegiem zakupu na rynku dóbr konsumpcyjnych i produkcyjnych są znaczne. Sprzedaż na rynku dóbr produkcyjnych wymaga od dostawców znajomości charakterystycznych cech tego rynku i procesu zakupu oraz stosowania innych działań niż w przypadku rynku dóbr konsumpcyjnych.
W artykule przedstawiono sposób podejmowania decyzji zakupu przez produkcyjne przedsiębiorstwa hutnicze. Scharakteryzowano zakres przedmiotowy procesu i sytuacje zakupów (zakup standardowy i niestandardowy). Uwzględniając specyfikę rynku hutniczego opisano procedury zakupu materiałów i surowców technologicznych, materiałów zaopatrzeniowych oraz dóbr i usług inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie procesu komunikacji między organizacjami na rynku dóbr przemysłowych. Autor omówił modele decyzji zakupu przemysłowego, ze szczególnym wskazaniem na model Lashwella. Model ten pozwala połączyć proces komunikacji rynkowej z marketingiem przemysłowym.
Przedmiotem artykułu jest koncepcja kosztów odwróconych, stosowana na rynku dóbr przemysłowych w ramach kosztowej formuły budowania cen. Przyjęcie tej koncepcji przez firmą stwarza implikacje do zachowań wykraczających poza tradycyjne podejście kosztowe. Skłania je do zarządzania kosztami poprzez ciągłe procesy planowania, obniżania i kontrolowania kosztów. Jednocześnie wywołuje aktywne oddziaływanie na dostawców i włączenie zakupów do strategii firmy, zgodnie z zasadami zarządzania marketingowego, co w literaturze przedmiotu określa się jako marketing zakupów lub marketing odwrócony. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawowe cechy uzasadniające specyfikę rynku środków produkcji oraz przyczyny niedoceniania tej problematyki w literaturze fachowej i programach wyższych szkół ekonomicznych, zarządzania i marketingu. Autor podjął także próbę rozstrzygnięcia problemu semantycznego, pojęcia "marketing przemysłowy".
Przeważająca część publikacji z zakresu marketingu koncentruje się na zagadnieniach dotyczących rynku produktów i usług konsumpcyjnych. Zwłaszcza w polskiej literaturze ciągle stosunkowo mało pozycji poświęconych jest wnikliwej analizie problematyki rynku przemysłowego. Na dodatek krajowe opracowania poświęcone tej kwestii zostały zdominowane przez odniesienia do publikacji angielskojęzycznych. Większość polskich autorów za podstawową i tym samym kształtującą kierunek badań literaturę dotyczącą rynku przemysłowego uważają prace Amerykanów Ph. Kotlera oraz M.D. Hutta i T.W. Speha. Ten fakt wynika zapewne z większej dostępności anglosaskich publikacji i większego rozpowszechnienia znajomości samego języka. Jednakże takie podejście zagraża zdominowaniem polskich badań tylko przez jeden z wielu nurtów obecnych w literaturze zagranicznej. Niemieckojęzyczne opracowania prezentują często całkiem odmienne ujęcie problemu niż angielskojęzyczne i tym samym polskie publikacje. Najwięcej różnic pomiędzy podejściem obu tych nurtów do marketingu przemysłowego można dostrzec analizując klasyfikacje produktów. Większość polskich badaczy, charakteryzując typologie produktów przemysłowych, odwołuje się do zaproponowanych pierwotnie przez Ph. Kotlera. Tymczasem w literaturze niemieckiej bardzo często stosowane są inne kryteria podziału, pozwalające dostrzec odmienną stronę problemu i dzięki temu nakreślić dodatkowe zadania marketingu. Mając na uwadze powyższe braki w polskiej literaturze przedmiotu, celem prezentowanego opracowania jest przybliżenie teorii dotyczącej produktów przemysłowych i ich podziału, w szczególności przy uwzględnieniu tych różnic w nurcie niemieckim i anglosaskim, które w polskich publikacjach nie są akcentowane. (fragment tekstu)
Przedstawiono i oceniono przydatność różnych modeli zakupu przemysłowego: model "Buy-phases", model Shetha i model Hillera.
Autor przedstawił różnice między postrzeganiem produktów produkcyjnych przez nabywców przemysłowych, którzy przywiązują wagę do specyfikacji jakościowych produktu, a konsumentami indywidualnymi, którzy nie zawsze dostrzegają ich znaczenie. Produkt również posiada cechy materialne (jakość techniczna produktu) i cechy niematerialne (tzw. image produktu oraz firmy). Ważny wpływ jakości na postrzeganie firmy mają stosunki dostawca-odbiorca. Jakość jest w nich widziana w trzech wymiarach: technicznym; funkcjonalnym; ekonomicznym. Wymagania klientów stale ulegają zmianie dlatego też należy na bieżąco konfrontować je z rzeczywistymi oczekiwaniami nabywcy w stosunku do oferowanego produktu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.