Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industry development forecasting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rok zapowiadany jako kryzysowy łatwy nie będzie, ale też nie każdy jest skazany na porażkę. Perspektywy dla rynku informatycznego, ze względu na jego różnorodność, nie są jednakowe i przyszłości jednoznacznie nie da się określić. (abstrakt oryginalny)
Wskazano specyficzne cechy procesów rozwojowych przemysłu, które komplikują prognozy przemysłowe, rozszerzają ich zakres tematyczny i zmuszają do różnicowania metod ich opracowania. Następnie przedstawiono metodologię tworzenia: syntetycznej prognozy rozwoju przemysłu jako prognozy odnoszącej się do całego przemysłu jako działu gospodarki narodowej, prognozy gałęziowej struktury produkcji przemysłowej, prognozy rozwoju poszczególnych gałęzi i branż przemysłowych, prognozy przestrzennej struktury przemysłu, prognozy sąsiednie dla prognoz przemysłowych.
Truizmem jest stwierdzenie, że stan informacji decyduje o wartości strategii firmy. Potrzebna jest informacja o firmie, o jej otoczeniu rynkowym i pozarynkowym. Informacja o tym co było, co jest obecnie i o tym co będzie w dającej się przewidzieć przyszłości.Uwagę koncentruję na informacjach, które dotyczą otoczenia pozarynkowego i mają charakter prospektywny. Jeszcze bardziej zawężając pole rozważań, ograniczam dalsze uwagi do obszaru polityki społeczno-gospodarczej administracji publicznej (władza centralna i lokalna).Wybór tego obszaru podyktowany jest dwoma względami:- po pierwsze, jest to obszar wysoce w literaturze kontrowersyjny (interwencjonizm), a ponadto nieco wstydliwy w sensie asymetrii założeń modelowych systemu i praktyki;- po drugie, obszar ten w warunkach transformacji systemowej jest szczególnie ważny.Od tego bowiem, czy i co będzie się działo w obszarze polityki społeczno-gospodarczej będzie zależał przebieg procesów realnych na poziomie firm i ich strategii. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono założenia metodyczne oraz wizje nowoczesnego przemysłu. Następnie omówiono istniejącą strukturę przemysłu województwa krakowskiego. Na koniec przedstawiono główne przedsięwzięcia restrukturyzacyjne jak również sterowanie procesami restrukturyzacji
Naukowe przewidywanie przyszłości w zakresie poziomu, struktury, a także tendencji rozwojowych zjawisk i wielkości gospodarczych wymaga systemowych form uzyskiwania oraz opracowywania informacji naukowej i techniczno-ekonomicznej. Jakość uzyskanej informacji oraz sposób jej opracowania posiada zasadnicze znaczenie dla stopnia prawdopodobieństwa praktycznej weryfikacji opracowań prognostycznych. Tym samym do istotnych warunków podniesienia prawdopodobieństwa prognoz należy zaliczyć: a) racjonalną organizację systemów gromadzenia i opracowywania informacji; b) systematyczne badanie ogólnospołecznych i charakterystycznych dla danej branży prawidłowości; c) dobór metod i technik opracowywania prognozy, adekwatnych do charakteru rozpoznawanych zjawisk (ilościowe - o jednorodnej strukturze wewnętrznej, jakościowe - o częstych zmianach strukturalnych); d) określenie algorytmu weryfikacji prognoz w przekroju nieprzewidzianych procesów rozwojowych i potrzeb. (fragment tekstu)
Artykułu omawia stan eksploatacji środków trwałych w przemyśle, ze szczególnym uwzględnieniem działalności produkcyjnej, w której wydzielono sektor W, obejmujący działy będące nośnikami postępu technicznego w gospodarce. W artykule przedstawiono problem prognozowania trendów zmian wybranych wskaźników eksploatacji środków trwałych w przemyśle. Do opracowania modeli prognostycznych zastosowano metodę sztucznych sieci neuronowych. Zastosowanie modeli pokazano na przykładzie trzech wybranych wskaźników eksploatacji: wartość brutto środków trwałych, nakłady inwestycyjne na odtworzenie majątku trwałego oraz sprawność techniczną maszyn. Przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań oraz przeanalizowano wiarygodność uzyskiwanych prognoz.
Głównym celem analizy jest zbadanie możliwości wykorzystania wyników pochodzących z badania prowadzonego za pomocą testu koniunktury przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego w Instytucie Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej - IRG SGH do analizowania i krótkookresowego prognozowania wskaźnika produkcji sprzedanej przemysłu przetwórczego GUS. Badania IRG SGH mają charakter jakościowy. W badaniu podjęta została próba wykorzystania ich do prognozowania danych o charakterze ilościowym. (fragment tekstu)
Transformację struktur przemysłowych województwa pomorskiego autorzy poprzedzili omówieniem struktury branżowej przemysłu oraz form własności zakładów przemysłowych. Artykuł zakończyli przedstawieniem perspektyw przekształceń struktur przemysłowych w omawianym województwie.
W artykule podjęto próbę oszacowania nakładów inwestycyjnych na rzeczowy majątek trwały w sześciu polskich morskich stoczniach. Sporządzono prognozy nakładów inwestycyjnych na lata 1996-2000.
W artykule przedstawiono próbę analizy dokładności prognoz dokonywanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe uczestniczące w ankietowych, miesięcznych badaniach IRG SGH. Uwagę skupiono na pytaniu o wielkość produkcji przemysłowej, odgrywającym kluczową rolę w konstrukcji wskaźnika koniunktury w przemyśle.
Rozwój rynku papierniczego w Polsce zależy od wielu czynników, które nie zawsze można przewidzieć w zakładanej perspektywie czasowej. Zużycie papieru i tektury na jednego mieszkańca w kraju rośnie, mimo to wciąż znajdujemy się na bardzo niskim poziomie w stosunku do zużycia w krajach rozwiniętych. W Polsce produkcja papieru i tektury odbywa się w 48 papierniach, z czego w 5 wytwarza się papier do celów graficznych, w 8 do celów opakowaniowych, w 30 papier higieniczny, w 5 pozostałych papier i tekturę.
Ożywienie na rynku budowlanym w Polsce uwidacznia się nadal bardzo wyraźnie - przyśpiesza produkcja, rośnie wartość dodana brutto generowana przez budownictwo. Już od wielu lat koniunktura budowlana nie była oceniana tak pozytywnie. Korzystnej sytuacji rynkowej w tej branży towarzyszy jednak coraz bardziej wyraźna bariera dalszego rozwoju tego swoistego koła zamachowego gospodarki - trudność w pozyskiwaniu nowych pracowników.
Zamierzeniem autora była próba określenia możliwości wykorzystania, wyników o charakterze jakościowym, pochodzących z badania koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych sektora prywatnego, do analizowania i prognozowania wskaźnika produkcji sprzedanej przemysłu w sektorze prywatnym GUS, czyli danych o charakterze ilościowym. Do realizacji tego zadania autor posłużył się prostym modelem ekonometrycznym, na podstawie którego określone zostało w jakim stopniu jakościowe oczekiwania przedsiębiorstw odnośnie obecnego i przyszłego poziomu produkcji, mają wpływ na zrealizowaną sprzedaż produkcji przemysłowej. Przedmiotem analizy ekonometrycznej były dwa warianty tzw. "modelu produkcyjnego": prosty model produkcyjny ex-post oraz prosty model produkcyjny ex-ante.
Omówiono takie segmenty branży chemicznej jak: sektor paliwowy, gazowy, Wielka Synteza Chemiczna, biopaliwa. Zwrócono uwagę na sprzyjającą temu sektorowi koniunkturę. Zamieszczono prognozy dotyczące wyników i wskaźników wybranych spółek chemicznych.
W pracy przedstawiono wyniki analizy zmian struktury i efektywności wytwarzania w gospodarce polskiej w latach 1996-2010. Badania przeprowadzono wykorzystując model gospodarki w okresie transformacji uwzględniający zmiany strukturalne, prywatyzację i otwarcie gospodarki na świat.
Po trzyletnim okresie prosperity dla polskiego przemysłu okrętowego, splot negatywnych zjawiska gospodarczych spowodował, iż stał się on nierentowny. Niektóre z tych czynników nasiliły się w roku 2001 i wystąpiły także na początku roku bieżącego. Choć sytuacja ta zagraża rozwojowi całej branży i egzystencji niektórych stoczni wraz z ich kooperantami, to paradoksalnie czołowe stocznie w kraju mają wypełnione portfele zamówień do 2004 roku włącznie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.