Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industry machinery
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Polski przemysł elektromaszynowy zarobił w ub. roku 532 mln zł (w 1996 - 474 mln). Blisko 60 procent podmiotów działających w tej branży to firmy prywatne.
Jest to analiza handlu zagranicznego Polski z USA w dziedzinie przemysłu elektromaszynowego w latach 1996-1997. Omówiono też prognozę gospodarki na XXI wykonaną przez ekspertów magazynu "Business Week". Skrótowo omówiono sytuację gospodarczą Kanady.
W artykule autor przedstawił przestrzenne rozmieszczenie terenów stanowiących dziedzictwo kulturowe przemysłu elektromaszynowego w Łodzi. Zanalizował ich dystrybucję, gęstość, koncentrację, strukturę wielkościową i własnościową. Przy okazji zweryfikował i dokonał oceny przydatności narzędzi GIS w tej dziedzinie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono kształtowanie struktury nowoczesnego adaptacyjnego systemu wytwarzania. Omówiono wyniki eksperymentu symulacyjnego na modelu systemu wytwarzania, mającego na celu weryfikację proponowanej metodyki kształtowania struktury. Model został zbudowany i zweryfikowany na podstawie badań i analiz przeprowadzonych w przemyśle elektromaszynowym w 15 przedsiębiorstwach południowej Polski.
Celem artykułu jest wykazanie, że umiędzynarodowienie zakupów może być źródłem tworzenia przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, a także identyfikacja obszarów wpływu umiędzynarodowienia zakupów na kształtowanie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw branży elektromaszynowej.(abstrakt oryginalny)
Mimo obecnych kłopotów Amica nadal jest synonimem sukcesu polskich przemian. Aby jednak zachować swoją pozycję, musi odzyskać zaufanie inwestorów. Przedstawiono pomysł nowego prezesa Jacek Rutkowski na to, jak przywrócić zaufanie inwestorów do firmy i poprawić jej wyniki finansowe.
W artykule podjęto problematykę oddziaływania zewnętrznych i wewnętrznych determinant na strukturę kapitału przedsiębiorstw należących do branży przemysłu. Przeprowadzono identyfikację wpływu nieodsetkowej tarczy podatkowej, specyfiki branży, rozmiaru i dynamiki wzrostu przedsiębiorstwa, jego rentowności, unikalności produktu i kosztu kapitału na strukturę kapitału badanych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Omówiono sytuację spółki Polar, gdzie 21 maja 2001 r. kończy się okres ochronny. Wygasa 20-miesięczna gwarancja zatrudnienia, którą przewidywała umowa prywatyzacyjna z 1999 r. zawarta przy sprzedaży przez skarb państwa 36,9 procent pakietu akcji wrocławskiej spółki inwestorowi strategicznemu francusko-włoskiemu koncernowi Moulinex-Brandt. Przedstawiono takie zagadnienia jak redukcja zatrudnienia, mała produktywność Polaru, kłopoty inwestora strategicznego, przyczyny złych wyników Polaru oraz przewidywania co do przyszłości tej spółki.
Zwrócono uwagę na trudną sytuację wrocławskiego Polara. Firma przynosi straty i traci udziały w rynku. W pokonaniu kryzysu nie pomógł nawet inwestor strategiczny - francuska grupa Moulinex-Brandt.
Przedstawiono sytuację spółki Amica rodzimego producenta sprzętu AGD. Poszerza ona udziały w krajowym rynku i poprawia wyniki finansowe. Zwrócono uwagę, że firma ta odczuła negatywne skutki spowolnienia gospodarczego. Wobec słabnącego popytu w Polsce, jednym z głównych celów spółki jest zwiększenie eksportu.
W wyjaśnianiu istoty koncepcji marketingu współcześnie wielu autorów eksponuje wątek tworzenia, oferowania, komunikowania oraz dostarczania przez przedsiębiorstwo jego klientom (odbiorcom) wartości wyższej niż czynią to konkurenci, co stanowi o konkurencyjności, a w efekcie o wynikach finansowych i wartości przedsiębiorstwa. Sprawność działań marketingowych wiąże się ze zdolnością przedsiębiorstwa do skutecznej identyfikacji, pozyskiwania i utrzymywania usatysfakcjonowanych wartościowych odbiorców (tzn. zapewniających rentowną sprzedaż) dzięki umiejętności tworzenia i dostarczania przez to przedsiębiorstwo wyższej niż konkurenci wartości dla klienta oraz dzięki zdolności kształtowania relacji z odbiorcami sprzyjających ich lojalności. (abstrakt oryginalny)
W Polsce produkuje się obecnie kilka typów akumulatorów, wśród których dominującą rolę odgrywają akumulatory ołowiowe. Największym klientem zakładów wytwarzających akumulatory jest branża motoryzacyjna, która odbiera około 89 procent produkcji tego typu wyrobów. Do liderów w tej branży należą m.in. Poznańskie Zakłady Elektrochemiczne Centra w Poznaniu.
Celem opracowania jest zbadanie istnienia związku między formami transferu środków finansowych do właścicieli a atrakcyjnością inwestycji w akcje spółek sektora przemysłu elektromaszynowego. Osiągnięcie tak sformułowanego celu możliwe było w drodze empirycznej weryfikacji hipotezy badawczej stanowiącej, iż zróżnicowaniu form wypłat na rzecz akcjonariuszy towarzyszą znaczące różnice w kondycji finansowej spółek sektora przemysłu elektromaszynowego. Postawiona hipoteza badawcza zweryfikowana została pozytywnie. Spółki prowadzące politykę wypłat z wykorzystaniem odmiennych form transferu środków finansowych do właścicieli (tj. dywidendy i nabycia akcji własnych) różniły się istotnie pod względem sytuacji finansowej i cechowały się różną atrakcyjnością inwestycyjną.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja czynników sprzyjających i ograniczających umiędzynarodowienie zakupów na przykładzie polskich firm branży elektromaszynowej. Badania zostały przeprowadzone latem 2010 r. metodą ankietową w formie wywiadu telefonicznego z zastosowaniem techniki CATI na łącznej próbie 124 losowo wybranych średnich i dużych polskich przedsiębiorstw przemysłu elektromaszynowego, będących oddziałami/filiami przedsiębiorstw zagranicznych. Wybór branży elektromaszynowej jest uzasadniony wysokim stopniem umiędzynarodowienia tego przemysłu, co przejawia się m.in. wysokim udziałem w polskim handlu zagranicznym, w tym w imporcie
Wyroby przemysłu elektromaszynowego od kilku lat stanowią największą grupę towarową w eksporcie i imporcie Polski. Po załamaniu się rynku wschodniego branża ta musiała przejść ogromny proces restrukturyzacyjny, dostosowując profil produkcji do nowej sytuacji w ramach gospodarki rynkowej.
Okres dekoniunktury w gospodarce światowej niekorzystnie odbił się na wynikach producentów obrabiarek. Według analityków po raz pierwszy od dłuższego czasu na tym rynku nastąpił trzyprocentowy spadek produkcji. Choć spadek dotyczy całego globu, najmniej dotyczy to krajów UE, zaliczanych do światowej czołówki w produkcji tych maszyn.
W niniejszym artykule przedstawiono pojęcie rozwoju przedsiębiorstwa. Omówiono kształtowanie asortymentowej struktury produkcji. Na koniec przedstawiono proces rozwoju produkcji w przedsiębiorstwie przemysłu elektromaszynowego.
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na złożoność i wielowymiarowość czynników wpływających na wartość rynkową przedsiębiorstw na przykładzie spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Analiza teoretyczna została podparta przeprowadzonym badaniem empirycznym wykorzystującym współczynnik regresji liniowej. Zdaniem autora niniejszy artykuł jest jedynie wstępem do dalszej szczegółowej analizy problemu wartości rynkowej, której efektem finalnym będzie mapa czynników ilościowych i jakościowych wpływających na wartość rynkową spółek, zarówno w okresie rozwoju gospodarczego, jak i szeroko rozumianego kryzysu. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek elektronarzędzi profesjonalnych i amatorskich zaskakuje bogatą ofertą handlową oraz obecnością najlepszych marek światowych. Ich udział w polskim rynku elektronarzędzi dynamicznie rośnie, szczególnie w zakresie sprzętu specjalistycznego. Jednakże nadal podstawą tego rynku są narzędzia najczęściej używane w gospodarstwie domowym.
Polska jest relatywnie chłonnym rynkiem zbytu na zmechanizowany sprzęt AGD. Jednakże nadal cechuje się on niższym, niż w pozostałych krajach OECD nasyceniem gospodarstw domowych w ten sprzęt. Niektórzy analitycy prognozują, iż średnie tempo wzrostu rynku AGD w Polsce powinno być kilka razy wyższe, niż w innych krajach OECD.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.