Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inflacyjny ruch cen
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wdrażane w Polsce i w innych krajach socjalistycznych /Węgry, Jugosławia/ reformy gospodarcze przewidywały wykorzystanie mechanizmu rynkowego w procesie równoważenia jeśli nie całej gospodarki, to przynajmniej rynku dóbr i usług konsumpcyjnych. Wykorzystanie adaptacyjnej funkcji rynku w tym procesie wymaga jednak konfrontacji klasycznych prawideł funkcjonowania tego mechanizmu z regułami, jakie dopiero wykształcają się w warunkach występowania na dużą skalę procesów i zjawisk inflacyjnych. Sformułowaniu tych nowych /lub zmodyfikowanych/ reguł będących in statu nascendi poświęca się rozważania w tym paragrafie z pełną świadomością, iż są to dopiero lepiej lub gorzej uprawdopodobnione hipotezy wymagające jeszcze dalszych empirycznych weryfikacji, a być może i zmiany teoretycznych założeń leżących u podstaw ich formułowania. Studia w tym zakresie prowadzi S. Mynarski z zespołem pracowników Akademii Ekonomicznej w Krakowie. (fragment tekstu)
Artykuł omawia przyczyny inflacji w 1999 r. Zawiera porównania wskaźników zmian cen w latach 1997-1999.
Podstawowym celem przemian w systemie gospodarowania, w oparciu o zdecentralizowany model zarządzania gospodarką jest racjonalność mikroekonomiczna. Stawia to przed rachunkowością jakościowo nowe zadania. Wiele jest objawów zbliżającego się zasadniczego przełomu w naszej rachunkowości. Wydaje się, iż o znaczeniu i głębokości tego przełomu świadczą podjęte w opracowaniu jako przykładowe problemy. (fragment tekstu)
W 1995 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych zmniejszył się o 7,9 punktów procentowych, ze 129,5 procent do 121,6 procent a indeks cen produkcji sprzedanej przemysłu o 9,0 punktów procentowych, ze 127,9 procent do 118,9 procent Wzrost cen był nadal bardzo wysoki, znacznie wyżej niż zakładano u "Ustawie budżetowej".
Od osiemnastu lat mamy w Polsce inflację większą niż jednocyfrowa. Jest szansa, że wzrost cen w ciągu roku 1998 zejdzie poniżej 10 procent Od ośmiu lat inflacja spada, co zbliża nas do zachodnioeuropejskiego poziomu wzrostu cen.
Price stability has been one of the key mandates that apex monetary authorities strive to achieve globally. While most developed economies have achieved single digit inflation rates, most developing economies, especially African countries still experience alarming double-digit inflation rates. This paper therefore examined the dynamics of inflation in sixteen African countries. We employed the fractional persistence framework with linear trend and non-linear specifications based on Chebyshev's polynomial in time. The results indicated nonlinear time trend in inflation for most of the countries. With the exception of Burkina Faso, which exhibited plausibility of naturally reverting to its mean level, the majority of the selected African countries would require stronger interventions to revert their observed inflationary levels to their mean levels. (original abstract)
Last year I argued that not all bubbles are the same as some are more problematic than others, and therefore it is difficult but still important to try to identify them. The other question is what does one do if a bubble formation is suspected. Should the monetary policy rush in, ignore it, or orchestrate some type of soft landing. Furthermore, should all the policy activity be left to a central bank or does the regulatory and supervisory system has any responsibility? Would they be the first agents to reduce the bubble's effects so that the crude monetary tools may be left unused? This paper reviews the difficulties encounters with respect to bubble identification and explores the possibility of activity by regulators and central banks to prevent bubble formation that, if left unchecked, will disrupt output and inflation. When bubbles grow to a certain size, negative feedback loops begin to form that can easily lead to a deeper recession - like the one recently experienced. (fragment of text)
Przykład Litwy pokazuje, że stosowanie dotychczasowej interpretacji kryterium inflacyjnego w rozszerzonej UE ma wyraźne skutki dla rozszerzenia strefy euro. W najbliższych latach w nowo przyjętych do Unii krajach Europy środkowo-Wschodniej istotny wpływ na wzrost inflacji będą miały czynniki strukturalne związane z procesem doganiania wysoko rozwiniętych gospodarek europejskich. Od momentu ustanowienia strefy euro wartość referencyjna kryterium inflacyjnego kształtowana jest zarówno pod wpływem jednolitej polityki pieniężnej EBC, jak również niezależnej polityki monetarnej państw UE spoza obszaru euro. W rozszerzonej UE skutkuje to wzrostem rozbieżności między wartością referencyjną kryterium inflacyjnego a średnią stopą inflacji strefy euro. W artykule wskazano na propozycje zmian, które pozwoliłyby lepiej uwzględnić dynamikę integracji monetarnej w UE i które nie wymagałyby zmian zapisów traktatowych. (abstrakt oryginalny)
W całej Europie idą w górę ceny artykułów rolnych i metali przemysłowych. Przyczyną takiego stanu są fale upałów i spodziewane ożywienie gospodarcze. Ceny takich metali jak aluminium, ołów i cynk, rosną, co jest sygnałem, że światowe ożywienie gospodarcze jest bardzo blisko. Z drugiej strony, prognozy jesiennych zbiorów są kiepskie, więc dealerzy i przedsiębiorstwa z branży starają się zawczasu zapewnić sobie dostawy ziarna po określonej cenie - zanim stawki poszybują w górę.
Ograniczenie inflacji jakie miało miejsce w 1998 r. zasługuje na wnikliwą analizę. Wzrost cen był nie tylko znacznie niższy niż w 1997 r. ale również zmniejszenie poszczególnych wskaźników było silniejsze niż założono w ustawie budżetowej. W grudniu 1998 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż rok wcześniej a ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły między grudniem 1997 r. i grudniem 1998 r. o 4,8 procent Omawiane wskaźniki wzrostu cen były odpowiednio o 4,6 oraz 6,7 pkt. proc niższe niż w 1997 roku.
W 1997 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych zwiększyły się o 13,2 procent. Niemal identyczną inflację zakładano w ustawie budżetowej. Podobnie jak we wcześniejszych latach, przede wszystkim ze względu na skumulowanie podwyżek cen urzędowych na początku roku, dynamika zmian cen była znacznie wyższa w I półroczu. Rozpiętość między indeksami cen konsumentów i producentów, wyjątkowo wysoko w 1996 r., ponownie się zmniejszyła.
15
Content available remote Realizacja celu inflacyjnego w Polsce
84%
Inflacja jest podstawową kategorią w gospodarce. Ekonomiści głównego nurtu twierdzą, iż jej poziom nie może być wysoki oraz zbyt niski, gdyż szkodzi to gospodarce. Dlatego współcześnie podstawowym celem banków centralnych jest utrzymanie wzrostu cen konsumpcyjnych na niskim poziomie. Głównym celem opracowania jest ocena stopnia realizacji celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, wyznaczonego na poziomie 2,5% rocznie z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy oraz wskazanie głównych przyczyn, które kształtowały stopę faktycznej inflacji. Metody badawcze, które zastosowano w opracowaniu to dedukcja oraz analiza wskaźników statystycznych. W latach 2008-2011 roczna inflacja w Polsce była zbliżona do celu inflacyjnego tylko w 2010 roku. W pozostałych latach kształtowała się w pobliżu górnej granicy przedziału oraz ją przewyższała. Głównymi czynniki wpływającymi na wzrost cen były: 1) zmiany popytu globalnego, które najsilniej oddziaływały na stopę inflacji po 4 kwartałach, z czego najważniejszą kategorią popytu globalnego była konsumpcja; 2) zmiany płac, przy czym wzrost samych płac nominalnych wpływał najmocniej na wzrost cen w tym samym kwartale, a po uwzględnieniu zmian wydajności pracy najsilniejsza reakcja inflacji występowała po 4 kwartałach; 3) zmiany cen surowców na rynkach światowych; 4) zmiany kursu złotego w stosunku do euro i dolara. Czynniki te wpływały na wzrost cen konsumpcyjnych również z opóźnieniem czasowym.(abstrakt oryginalny)
Wielkość wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych zależy od zmian cen administrowanych i umownych. W artykule przeanalizowano miesięczne wskaźniki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w latach 1991-1994, oraz scharakteryzowano strukturę i przyczyny wzrostu wskaźnika cen detalicznych.
Autor zajmuje się problemem wyznaczania normatywnego i faktycznego okresu użytkowania maszyn i urządzeń technicznych w aspekcie inflacyjnego ruchu cen.
W opracowaniu przedstawiono - towarzyszące ogólnemu wzrostowi cen - przekształcenia wzajemnych relacji cen dóbr i usług konsumpcyjnych oraz określenie ogólnych tendencji i prawidłowości w tym zakresie. Analizą objęto okres od 1981 r., stanowiącego punkt odniesienia, do końca września 1993 r.
Przed nowym parlamentem i rządem rysuje się perspektywa koniecznych działań przeciwdziałających negatywnym tendencjom w gospodarce ukraińskiej. Nasilająca się inflacja i wzrost cen na rynku ukraińskim sprawiły, ze przez 9 miesięcy ceny artykułów żywnościowych wzrosły o 12,4%, a usług o 8,7%. Według ekspertów trzeba stymulować produkcję tanich wyrobów lub państwo powinno przeznaczyć bezpośrednie środki na pomoc dla ubogich warstw społeczeństwa.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.