Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inflation costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule dokonano przeglądu teorii i wyników badań empirycznych, pokazujących, jak inflacja wpływa na inwestycje przedsiębiorstw, jak oddziałuje na jakość wydatków publicznych, jak wpływa na zakres pośrednictwa finansowego, jak wiąże się z wysokością podatków płaconych przez ludzi oraz jakie w związku z nią ponoszą oni koszty. Zdaniem autorów koszty inflacji nie są dostatecznie zbadane, ale jest im poświęcone bardzo wiele wartościowych prac, a celem tego artykułu jest ich przybliżenie.
W niniejszym artykule przedstawiono pojęcie inflacji kosztów oraz inflację polską w świetle poglądów teoretycznych . Na koniec omówiono efektywnościowe podejście do inflacji.
3
Content available remote Podatek dochodowy od zysków inflacyjnych - teoria i praktyka ostatnich 30 lat
100%
W artykule dokonano konfrontacji teoretycznych założeń obliczania podstawy podatku dochodowego z realiami stosowanymi w warunkach gospodarki inflacyjnej w Polsce w ostatnich 30 latach. Przeprowadzono również porównanie polskich przepisów podatkowych z przepisami stosowanymi w innych krajach, które w zakreślonym przedziale czasu przechodziły okres dynamicznych wzrostów cen. W efekcie wyciągnięto praktyczne wnioski dotyczące propozycji zmian w polskich przepisach podatkowych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Tradeoff between Equity and Efficiency in Revenue Sharing Contracts
100%
We investigate the problem of setting revenue sharing rules in a team production environment with a principal and two agents. We assume that the project output is binary and that the principal can observe the level of agents' actual effort, but does not know the production function. Identifying conditions that ensure the efficiency of the revenue sharing rule, we show that the rule of equal percentage markups can lead to in ation of project costs. This result provides an explanation for project cost overruns other than untruthful cost reporting. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie głównych przyczyn, przebiegu i efektów największych inflacji (hiperinflacji) w dziejach świata. Omówiono historie inflacji od starożytności do XIX wieku (inflacja rzymska, inflacja chińska, finansowanie rewolucji - wariant francuski). Scharakteryzowano wielkie inflacje XX wieku: rosyjską, niemiecką i jugosłowiańską.
Autor zdefiniował pojęcie inflacji, wymienił wskaźniki służące do jej oceny. Zanalizował przyczyny inflacji, poglądy monetarystów, którzy są zwolennikami ilościowej teorii pieniądza. Jednak rozważania prowadzą dalej do wniosku, iż zmiany realnej podaży pieniądza mogą być spowodowane także zmianami wielkości produkcji oraz zmianami szybkości obiegu pieniądza. Wyjaśnia to różnice tempa i kierunku zmian nominalnej podaży pieniądza oraz poziomu cen. Przyczyną inflacji może się okazać również ekspansywna polityka budżetowa. Jednak to, czy deficyt budżetowy spowoduje inflację zależy od charakteru polityki pieniężnej. Wielkość zaś ewentualnej inflacji zależy od sposobu sfinansowania deficytu budżetowego. Scharakteryzowano dalej problem inflacji i wielkości produkcji i bezrobocia w gospodarce. Posłużono się Krzywą Phillipsa. Następnym poruszonym problemem są szoki podażowe i wynikająca z nich stagflacja. Na koniec omówiono problem kosztów inflacji i środków stosowanych do jej zwalczania.
Według analityków bilion rubli strat przyniesie rosyjski sektor bankowy w roku bieżącym. Takie dane szacuje ratingowa agencja Moody,s przy stałym wzroście procentowego udziału tzw. złych długów i ciągłych problemów z finansową płynnością. Zarówno przedstawiciele rządu, jak i Centralnego Banku Rosji (CBR) twierdzą zgodnie, że konsekwencje obecnego kryzysu będą odczuwalne jeszcze przez następną dekadę. W dodatku nieuchronnie wydaje się zbliżać kryzys długu publicznego oraz dalszy wzrost inflacji. Nie pozostanie to bez wpływu na sektor, w którym jak ostrzegają ekonomiści, co piąty bank może zakończyć swą działalność upadłością, a fuzji i przejęć będzie zdecydowanie więcej. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.