Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inflation targeting strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono strategię bezpośredniego celu inflacyjnego oraz przedstawiono, jak to podejście zostało wdrożone w praktyce.
Zaprezentowano wykonanie celu inflacyjnego w Polsce w okresie realizacji strategii bezpośredniego celu inflacyjnego (BCI). Analiza obejmuje wprowadzenie w istotę strategii BCI oraz jej sformułowanie na gruncie polskich uwarunkowań.
W niniejszej pracy, na podstawie modelu VAR opisującego gospodarkę Polski, zaprezentowane zostały wyniki analiz porównawczych dotyczących dwóch dominujących w literaturze strategii bezpośredniego celu inflacyjnego. Według pierwszej optymalizujący bank centralny realizuje sztywny bezpośredni cel inflacyjny, w drugiej podąża za elastycznym bezpośrednim celem inflacyjnym poprzez minimalizację zarówno zmian cen jaki i wahań w sferze realnej gospodarki. Dla obu optymalnych strategii oraz dla modelu VAR w skończonym horyzoncie decyzyjnym wyznaczono optymalne trajektorie oraz porównano funkcje reakcji na szoki makroekonomiczne. Ponadto sprawdzono w jaki sposób horyzont decyzyjny optymalizujących banków centralnych wpływa na przebieg funkcji odpowiedzi. (abstrakt oryginalny)
Strategia bezpośredniego celu inflacyjnego, która w ostatnich latach stosowana jest przez kilkadziesiąt banków centralnych na świecie, wiąże się z rezygnacją z wyznaczania celów pośrednich polityki pieniężnej. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej stanowią interesujący przykład stosowania strategii BCI w warunkach różnych systemów kursu walutowego (od kursu stałego z dopuszczalnym pasmem wahań do kursu płynnego niezależnego). Celem artykułu jest przestawienie założeń teoretycznych strategii bezpośredniego celu inflacyjnego, wskazanie zarówno korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń płynących z przyjęcia tej strategii. Analiza empiryczna dotyczy porównania rezultatów prowadzenia strategii BCI w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry). (abstrakt oryginalny)
Strategia price level targeting (PLT) została wdrożona w Szwecji w latach 1931-1937. Od lat 90. XX w. w polityce monetarnej dominuje reżim bezpośredniego celu inflacyjnego. Po kryzysie finansowym do głosu doszły zarzuty i wątpliwości dotyczące dalszej realizacji tej strategii. Rozpoczęto rozmowy nad alternatywnymi strategiami celu. Bank Centralny Kanady od 2006 r. prowadzi badania nad możliwościami i kosztami wdrożenia strategii PLT. Artykuł przedstawia podsumowanie dotychczasowych doświadczeń dotyczących wprowadzania strategii PLT.(abstrakt oryginalny)
Strategia celu inflacyjnego jest jedną z wielu strategii monetarnych, charakterystyczne dla nie jej koncentracja na inflacji jako zmiennej ekonomicznej, którą bank centralny może zarządzać i jednocześnie przekonanie, że inflacja jest tak istotna dla podmiotów gospodarczych i gospodarki, że można za jej pomocą wpływać na zachowania podmiotów. Celem zarządzania inflacją w strategii celu inflacyjnego jest sprowadzenie i utrzymywania jej na wybranym pożądanym poziomie. Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna, czy strategia celu inflacyjnego okazała się być skuteczna w osiąganiu celu, jaki przed nią się stawia oraz czy możliwość realizacji tego celu jest uzależniona od warunków zewnętrznych, jakim jest kryzys globalny. Analiza obejmuje wszystkie kraje stosujące strategię celu inflacyjnego i obejmują lata 1990-2010. Poczynione badania pozwalają wyciągnąć wniosek, że obserwacja sytuacji inflacyjnej przed i po wprowadzeniu strategii celu inflacyjnego wskazuje na spadek inflacji i jej zmienności po wprowadzeniu strategii. Nie można jednak jednoznacznie mówić o zależności przyczynowo-skutkowej. Obserwacja zachowania inflacji w krajach celu inflacyjnego w czasie kryzysu globalnego wskazuje, że z reguły nie udało im się utrzymać inflacji na wcześniejszym poziomie, a niejednokrotnie inflacja przekroczyła dopuszczalne zakładane poziomy. Pytanie jest czy jest to efekt odejścia od zobowiązań zawartych w strategii, czy też niemożności jej realizacji. W obu przypadkach może to wskazywać na nieadekwatność strategii celu inflacyjnego w sytuacji globalnego kryzysu ekonomicznego i przynajmniej na konieczność jej modyfikacji. (abstrakt oryginalny)
Przez pojęcie strategii rozumiany jest uwarunkowany plan, który dla każdej oczekiwanej, ewentualnej sytuacji określa ustalony sposób działania, a także przewiduje dla różnych możliwych skutków tych działań określone dalsze działania. Zatem strategię można rozumieć jako kombinację długoterminowych, zaplanowanych kroków, które powinny doprowadzić do osiągnięcia pewnych normatywnych wzorców. Strategie charakteryzują się tym, że są określane długofalowo oraz w warunkach niepewności co do rozwoju sytuacji w przyszłości. Dlatego też w trakcie realizacji strategii, kiedy okazuje się, że osiągane efekty zbyt daleko odbiegają od założonych celów, strategie można korygować lub wręcz całkowicie zmieniać. Analogicznie więc strategie polityki gospodarczej służą osiąganiu jej celów przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi polityki gospodarczej. Należy mieć tu na uwadze, iż do osiągnięcia danego zestawu celów lub kombinacji celów, ale o odmiennie określonych priorytetach odnośnie wagi celów, można stosować alternatywne strategie. Zatem nie można ustalić tylko jednej optymalnej, właściwej strategii polityki pieniężnej, a jedynie można przytaczać argumenty dowodzące słuszności stosowania danej strategii i jej skuteczności w danych warunkach. To, czy dana strategia jest optymalna, okaże się dopiero w trakcie jej realizacji. Jednocześnie zmieniające się warunki zewnętrzne i błędy bądź niepowodzenia we wdrażaniu danej strategii wymuszają bieżące wprowadzanie zmian oddziałujących na jej ostateczny kształt. (fragment tekstu)
W opracowaniu prześledzono ewolucję roli Narodowego Banku Polskiego (NBP). Na początku przybliżono okres 1944-1989. Następnie wydzielono takie cezury jak: początki transformacji (1989-1991), faza dojrzewania gospodarki rynkowej (1992-1997), etap wdrażania strategii bezpośredniego celu inflacyjnego (1998-2003), pierwsze lata członkostwa w Unii Europejskiej (2004-2005).
9
Content available remote Konstrukcja strategii bezpośredniego celu inflacyjnego
84%
Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty strategii BCI ze wskazaniem korzyści, ograniczeń oraz zasad jej stosowania. Perspektywa wstąpienia Polski do strefy euro i poprzedzające ten moment działania dostosowawcze powodują, że poruszona w artykule tematyka jeszcze bardziej zyskuje na aktualności. (fragment tekstu)
Artykuł jest przybliżeniem poglądów prof. J.A. Frankla na temat zmian w stanie wiedzy na temat globalnych finansów. Frankel komentuje dotychczas przyjęte poglądy na temat wyboru najlepszego pod względem płynności kursu walutowego, polityki manipulacyjnej kursem waluty narodowej oraz dylematu polityki monetarnej pomiędzy wyznaczaniem celu inflacyjnego a zapobieganiem powstawaniu baniek spekulacyjnych. Frankel komentuje też dylemat dotyczący decyzji dotyczącej wyboru waluty rezerwowej (dolar czy wiele róznych aktywów) oraz zadaje pytanie o właściwy sposób kontroli globalnego rynku finansowego.
W artykule przedstawiono analizę zmian monetarnych i ekonomicznych, które zaszły na Ukrainie po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1991 roku. Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie: jaki reżim monetarny jest teraz optymalny dla zapewnienia wzrostu gospodarczego oraz zapobieżenia możliwym kryzysom finansowym.
Rząd Polski realizuje założenia przyjętej wcześniej strategii bezpośredniej realizacji celu inflacyjnego. Skuteczność posunięć antyinflacyjnych wymaga jednak uwzględnienia sprzężeń pomiędzy różnymi instrumentami polityki pieniężnej a inflacją. Artykuł skupia się na analizie wpływu kursów walutowych na inflację w Polsce, sugerując konieczność korekty wdrażanej strategii.
Jest to analiza polityki monetarnej polegającej na strategii BCI (Bezpośredni Cel Inflacyjny). Okazuje się, iż nie jesteśmy do tego przygotowani (deficyt rachunku bieżącego, aprecjacja złotego, bezrobocie, mała dynamika wzrostu PKB).
Strategia bezpośredniego celu inflacyjnego zyskała popularność w krajach wysoko uprzemysłowionych i w tzw. emerging markets w latach 90. Z biegiem czasu rosła ilość opracowań próbujących ocenić pierwsze jej efekty. W artykule omówiono niektóre wyniki badań porównawczych. Przedstawiono doświadczenia kilku krajów (Chile, Meksyk, Brazylia, Izrael, Korea Płd.) z grupy emerging markets, które mogą stanowić przydatny punkt odniesienia w próbach zrozumienia dylematów, z jakimi próbuje się uporać NBP.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Uwarunkowania skuteczności realizacji celu inflacyjnego przez banki centralne
84%
Celem artykułu jest identyfikacja uwarunkowań skuteczności realizacji celu inflacyjnego przez banki centralne we współczesnym świecie. Weryfikacji poddano następującą hipotezę badawczą: przyjęcie strategii nakierowanej wyłącznie na realizację celu inflacyjnego umożliwia skuteczną jego realizację z uwagi na to, że nie ma wówczas sprzeczności zadań, jakie stoją przed bankami centralnymi. Biorąc pod uwagę obowiązujące uwarunkowania prawno-instytucjonalne, hipotezę tę można postawić w przypadku większości banków centralnych w Europie. Postawiona hipoteza, na przykładzie strefy euro oraz Polski, zweryfikowana została negatywnie. W artykule omówiono hipotetyczne problemy utrudniające skuteczną realizację celu inflacyjnego przez banki centralne. Zaliczono do nich m.in.: różne przyczyny inflacji, zmiany szybkości obiegu pieniądza, różnorodność czynników kreacji pieniądza, opóźnienia wewnętrzne i zewnętrzne polityki pieniężnej, nadpłynność sektora bankowego, zbyt ekspansywną politykę fiskalną, dezintermediację, globalizację oraz granicę zerowych stóp procentowych. Współcześnie szczególne utrudnienie dla banków centralnych stanowiły trzy ostatnie spośród ww. problemów.(abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora korzyści z dodrukowania kilku miliardów złotych nie byłyby tak duże jak to sobie rząd wyobraża. NBP musiałby pieniądze te pozyskiwać z rynku, płacąc stawkę interwencyjną, wyższą niż rentowność obligacji skarbowych.
17
Content available remote Monetary policy and nominal convergence in CEE countries with inflation targeting
67%
The article discusses the monetary policy in small open economies with inflation targeting and their nominal convergence to the larger monetary area. Using panel data set, the paper considers the relationship between interest rates of interbank markets in the euro area and selected Central European countries - non-euro members of the European Union that follow inflation targeting strategy. We test for panel cointegration and use two estimators: Augmented Mean Group and Random Coefficients. The empirical results show that in the long run the interest rates of non-euro EU countries follow the Eurozone interest rates. What is more important, the AMG model's common dynamic insignificance suggests that other factors are not relevant to the nature of interest rates transmission. (original abstract)
Polska, w swojej polityce monetarnej wprowadziła strategię bezpośredniego celu inflacyjnego. Artykuł porusza problem zewnętrznej równowagi płatniczej i poziomu rezerw walutowych. Podaje, za MFW i EBC, pojęcie rezerw, jako oficjalne aktywa rezerwowe, które tworzą płynne aktywa dewizowe pozostające w dyspozycji władzy monetarnej. Za optymalny poziom uznał taki, który zapewnia realizację przyjętych celów (zagwarantowanie płynności finansowej, płynności w sytuacjach kryzysowych, osiągnięcie zaufania do pozycji finansowej kraju, podniesienie prestiżu kraju). Omówiono metody określania poziomu rezerw dewizowych w warunkach kursu stałego (ilościowe i jakościowe). Dalej, metody określania poziomu rezerw walutowych w warunkach kursu płynnego. Scharakteryzowano przytoczone zestawienie rezerw oficjalnych brutto z wybranymi zobowiązaniami płatniczymi Polski, za lata 1996-1999. Przystąpienie Polski do Unii będzie wymagało wprowadzenia zasad wspólnego mechanizmu kursowego ERM2.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.