Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 183

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informacja w przedsiębiorstwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wkrótce może się okazać, że nie tylko duże międzynarodowe organizacje, lecz także mniejsze lokalne firmy będą musiały pomyśleć o doskonaleniu procesów komunikacyjnych. Za sprawą młodych pracowników w przestrzeni społecznej, marketingowej, lecz także organizacyjnej, dokonuje się komunikacyjna (r)ewolucja. Co w praktyce oznacza? (fragment tekstu)
Dla współczesnej gospodarki informacja stanowi czynnik, który wpływa na wartość przedsiębiorstwa w stopniu nie mniejszym niż klasyczne czynniki produkcji. Informacja obok ziemi, pracy i kapitału postrzegana jest jako czwarty czynnik produkcji, pełniący wiele różnorodnych funkcji, zależnych od celów którym mają służyć, szczebla zarządzania, przezorności i aktywności zarządzających oraz złożoności wyników działania. Wzrost wartość informacji wynika z nasilenia się procesów współzawodnictwa i konkurowania na wszystkich szczeblach i wymiarach działalności gospodarczej przedsiębiorstw. Gospodarka rynkowa charakteryzuje się ciągłym procesem wzajemnego dopasowywania się podaży i popytu, który jest kreowany przez uczestników rynku, stąd duże zapotrzebowanie na zrozumiałe, syntetyczne i względnie porównywalne informacje. Sytuacja ekonomiczna w której znajduje się dane przedsiębiorstwo, jak też warunki panujące w sektorze w istotny sposób wpływają na wyniki osiągane przez przedsiębiorstwo. Aby maksymalizować efekt ekonomiczny pozyskiwanych informacji przedsiębiorstwa powinny rozwijać szybko reagujące systemy wspomagane informatyką, które redukowały by lukę pomiędzy zadaniami. Poszukiwanie informacji odbywa się głównie w otoczeniu, stąd bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, że nie wszystkie potrzeby informacyjne przedsiębiorstw mają charakter racjonalny, a ich pełne zaspokojenie prowadzi do dużego realnego wzrostu kosztów ich pozyskania. Ważne jest również umiejętne rozgraniczenie potrzeb związanych z podjęciem decyzji ze zgłaszanym zapotrzebowaniem na informacje. (fragment tekstu)
Zarządzanie wiedzą to stosunkowo nowa dziedzina biznesu. Rozwinęła się dopiero w latach 90. Ma ono zapobiegać patologiom informacyjnym poprzez zbieranie, przetwarzanie i rozprowadzanie posiadanych przez firmę informacji. Ale także dzięki analizie i syntezie zasobów przygotowanych w taki sposób, by były łatwe do zrozumienia i wykorzystania.
Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczące roli bezpieczeństwa informacyjnego w przedsiębiorstwach oraz znaczenie czynnika ludzkiego w zapewnieniu bezpieczeństwa informacyjnego. Uwzględniono także sposoby zabezpieczania informacji przed ujawnieniem. Podstawą badań była ankieta skierowana do 75 podmiotów w ramach szkoleń w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego. Z przeprowadzonego badania wynika, że organizacje mają świadomość dużej wartości informacji, a jej bezpieczeństwo uważa się za jeden z priorytetów. Badania obejmowały znaczenie informacji w przedsiębiorstwie, powody inwestowania w ochronę informacji, występowanie incydentów, stopień zabezpieczenia informacji oraz podejmowane działania w celu ochrony informacji w przedsiębiorstwie(abstrakt oryginalny)
Przepisy dotyczące rad pracowników w małych oddziałach bankowych zmieniły się i rady mogą powstawać w mniejszych instytucjach. Rady pracowników w polskim systemie prawno-bankowym nie są żadną nowością. Istnieją nieprzerwanie od 7 kwietnia 2006 roku wprowadzone Ustawą o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU z 2006 nr 79 poz. 550 ze zm.) wdrażającej w życie postanowienia dyrektywy unijnej 2002/14/WE. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Resource Allocation to Information Processing in a Firm
75%
This paper provides a coherent framework which allows understanding the economics of information processing in the management of a firm. Data processing is modelled as a dynamic parallel-processing model of associative computation with an endogenous set-up cost. In such a model, the conditions for the efficient organization of data processing are defined, and the architecture of efficient structures is analyzed. It is shown that, similarly as in computer systems, the so-called "skip-level reporting" structures are efficient. However, if information workload of managers cannot be equalized, then the best pattern of information workload has to be determined, and resources allocated to the managers have to be adjusted to it. The method of adjustment of resources to information workload of managers in one-shot skip-level reporting structures is presented and an example of an organization of data processing in demand forecasting is considered. (original abstract)
W artykule podjęto rozważania na temat roli badań marketingowych w kontekście procesów zarządczych zachodzących w przedsiębiorstwie. Uwagę skupiono na przedmiocie badań prowadzonych w praktyce gospodarczej. Analizie poddano problemy marketingowe oraz stosowane metody, jak również źródła, z których pozyskiwane są informacje w toku realizowanych badań. Opracowanie przygotowano na podstawie wyników badań empirycznych prowadzonych w latach 2011-2013 przez Katedrę Marketingu Uniwersytetu Łódzkiego na próbie przedsiębiorstw z obszaru województwa łódzkiego.(abstrakt oryginalny)
Świadomość, że szef przekaże informację zwrotną na temat efektów pracy, zwykle budzi niepokój pracowników. Często niepokój ten wcale nie mija w momencie, gdy rozmowa się rozpoczyna. Wręcz przeciwnie, podnosi się. A to dlatego, że sam szef bywa zdenerwowany tym, że ma udzielić feedbacku. Jak można to zmienić? (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wytycznych zawartych w strukturze ramowej raportowania zintegrowanego oraz próba ich odniesienia do zakresu informacji ujawnianych w raportach. Wybór analizowanych spółek wynika z dążenia do porównania zawartości raportów polskich i zagranicznych jednostek działających w sektorze paliwowo-energetycznym o różnym doświadczeniu w zakresie przygotowywania raportu zintegrowanego. W artykule zastosowano takie metody badawcze, jak: krytyczna analiza studiów literaturowych, analiza treści raportów zintegrowanych, studium przypadku. W swoich raportach badane spółki prezentują różną zawartość treści w zakresie ocenianych obszarów, wynikających z ram koncepcyjnych sprawozdawczości zintegrowanej. W celu zwiększenia porównywalności informacji między podmiotami pożądane wydaje się zestandaryzowanie zakresu prezentowanych w raportach informacji.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja zakresu działat1 związanych z ochroną środowiska w przedsiębiorstwie oraz wskazanie możliwości ich ujęcia w systemie informacyjnym rachunkowości ze szczególnym uwzględnieniem rachunku kosztów, aby w tym obszarze działalności człowieka urzeczywistniać konstytucyjną zasadę zrównoważonego i trwałego rozwoju.W opracowaniu przyjmuje się założenie, iż system informacyjny rachunkowości, a w szczególności rachunek kosztów powinien umożliwiać analizę realizacji zasad zrównoważonego i trwałego rozwoju w przedsiębiorstwie.(fragment tekstu)
Obecne warunki funkcjonowania przedsiębiorstw narzucają konieczność dostosowywania się do coraz szybszych zmian w otoczeniu. Decyduje to często o sukcesie lub przetrwaniu podmiotu gospodarczego, a tym samym rodzi potrzebę dbałości o efektywność gospodarowania.Zapewnieniu tej efektywności służą określone instrumenty zarządzania. Szczególną rolę wśród tych instrumentów odgrywa controlling i analiza ekonomiczna. (fragment tekstu)
Wprowadzanie controllingu przez przedsiębiorstwa to wynik potrzeby dodatkowych informacji a przede wszystkim ich analizy do podejmowania trafnych decyzji w dalszej działalności przedsiębiorstwa. Na przyszłość ale również i na dzień dzisiejszy przedsiębiorstwa korzystające z controllingu mają szansę rozwoju, a nade wszystko szansę przetrwania. Zamysłem controllingu jest prowadzić do poprawy efektywności i zwiększenia zysku. (fragment tekstu)
Artykuł na temat sieci wewnątrzfirmowych. Przedstawiono cechy oraz rolę intranetu w firmie. Opisano technologie intranetowe oraz zalety ich stosowania. Przedstawiono poszczególne systemu współczesnej wersji intranetu.
W niniejszych rozważaniach zostanie przedstawiona koncepcja oparta na tzw. kluczowych czynnikach sukcesu, która pozwala na sprawne i efektywne zrealizowanie przedsięwzięcia. Oznacza to, że koncepcja ta wyznacza nową drogę budowy i wdrażania systemów informatycznych. System informatyczny jest bowiem postrzegany nie tylko jako zestaw modułów, specjalistów wdrażających te moduły do praktyki, lecz również jako integralnie związany z nim "bloki który bywa nazywany strategicznym planowaniem systemów informacyjnych. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule omówiono zakres informacji przekazywanych przedstawicielom pracowników. Przybliżono do przekazania jakich informacji radzie pracowników obliguje pracodawcę ustawa. Omówiono problemy dostępu do danych o przedsiębiorstwie.
Scharakteryzowano różne pojęcia związane z koncepcją integracji informacyjnej czy też z koncepcją łączenia danych, m.in. agregacja danych, integracja danych oraz portale internetowe i portale korporacyjne.
18
Content available remote Znaczenie informacji w cybernetyce systemów zarządzania
75%
W artykule przedstawiono niektóre zależności pomiędzy informacją, cybernetyką a zarządzaniem. Współczesne pojmowanie zarządzania odbiega w dużej mierze od klasycznego ujęcia opartego na osiągnięciach praktyków, inżynierów usprawniających procesy wytwórcze. Szczególnego znaczenia w klasycznym pojmowaniu zarządzania odgrywa informacja w swym pierwotnym działaniu na organizację oraz cybernetyka, umożliwiająca wykorzystanie tej informacji do optymalizacji funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie roli i znaczenia informacji w kształtowaniu struktury przedsiębiorstwa, w tym jego zachowań konkurencyjnych. Informacja jako jeden z podstawowych zasobów przedsiębiorstwa jest równocześnie odzwierciedleniem jego struktury oraz sprawności funkcjonowania. Przeprowadzone rozważania wskazują, że informacje jako podstawowy zasób przedsiębiorstwa pozyskiwane są zarówno z samego przedsiębiorstwa, czyli jego zasobów materialnych i niematerialnych, jak również z otoczenia przedsiębiorstwa. Ponadto przeprowadzony w artykule wywód uprawdopodobnił stwierdzenie, że posiadane przez przedsiębiorstwo informacje kształtują jego zachowania i uwarunkowania jego konkurencyjności.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostały rola, miejsce i zadania identyfikujące logistyczne przedsiębiorstwa KTJ Kolor Sp. z o.o. Podejmowane w firmie działania logistyczne zostały ukierunkowane zarówno na potrzeby przedsiębiorstwa, jak też zorientowane na wymagania rynku. Jednym z kluczowych czynników konkurencyjności staje się właściwa i kompleksowa obsługa klienta. Przedstawione zostały warianty organizacji obsługi logistycznej w przedsiębiorstwie, która jest realizowane z wykorzystaniem własnego potencjału rzeczowego i osobowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.