Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informacje ekonomiczno-finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W niniejszym opracowaniu została zaprezentowana koncepcja systemu analizy rynku papierów wartościowych oparta na technologii inteligentnych agentów. Opracowane podejście czyni możliwym połączenie różnych metod analizy danych finansowych w jeden efektywny system wspomagania decyzji giełdowych. Po krótkim przeglądzie technologii inteligentnych agentów z perspektywy cech agenta, który posiada wiedzę, umiejętność wnioskowania i zdolność uczenia się, uszczegółowiono strukturę funkcjonalną zaproponowanego systemu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote The Usefulness of Information Disclosed in Company Annual Activity Reports
75%
sprawozdanie z działalności jest ważnym elementem rocznego raportu, uzupełniającym sprawozdanie finansowe. Jest ono źródłem informacji istotnych dla interesariuszy, przydatnych przy dokonywaniu ocen i podejmowaniu decyzji. Użyteczność informacji ujawnianych w sprawozdaniu z działalności zależy od ich zakresu, charakteru i jakości. W artykule dokonano oceny pojemności informacyjnej tego sprawozdania z punktu widzenia potrzeb interesariuszy jednostki. Szczególną uwagę zwrócono na cechy jakościowe, jakimi powinny odznaczać się informacje prezentowane w sprawozdaniu z działalności jednostki, wyróżniając cechy nadrzędne i dodatkowe.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie miejsca i sposobu prezentacji danych niefinansowych dla zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialne. Aktualnie coraz większa grupa przedsiębiorstw na etapie budowy swojej strategii rozwoju stara się, poza informacjami finansowymi, uwzględniać także aspekty środowiskowe, społeczne oraz relacje z różnymi grupami interesariuszy, a więc realizować ideę odpowiedzialnego biznesu. Informacje niefinansowe ujawniane w sprawozdawczości przedsiębiorstw są właśnie podstawowym narzędziem w komunikacji z otoczeniem. Raportowanie tych informacji przez przedsiębiorstwa stało się w literaturze przedmiotem szerokiej dyskusji, w której podkreśla się, że era oceny biznesu przez pryzmat wskaźników finansowych mija. W strategii długoterminowej coraz większego znaczenia nabiera wartość firmy, mierzona zarówno danymi ilościowymi, jak też jakościowymi. Odpowiedzią na te wyzwania jest raportowanie niefinansowe w zakresie zrównoważonego rozwoju, które jest przedmiotem artykułu. W artykule przedstawiono sposób prezentacji informacji niefinansowych na przykładzie przedsiębiorstwa DNV Group AS. Analizę zakresu, formy i struktur raportowania informacji niefinansowych zaprezentowano za okres pięciu lat tj. za lata 2015-2019. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problem ryzyka informacji finansowej ze wskazaniem sposobów jego rozwiązywania. Zagrożeniem wiarygodności informacji są oszustwa i błędy. W opracowaniu ukazano wielostopniowe układy i różnorodne sposoby detekcji oszustw i błędów. Szczególną uwagę zwrócono na audyt tak zewnętrzny jak i wewnętrzny. (abstrakt oryginalny)
Artykuł miał na celu zaprezentowanie wyników finansowych grupy kapitałowej za pomocą których chciano zweryfikować tezę, że przejęcia są dobrym sposobem na rozwój przedsiębiorstwa. Wyniki finansowe, choć nie w całym badanym okresie są prawidłowe, nie wskazują jednoznacznie na brak pozytywnych aspektów wynikających z przejęć. Choć osiągnięte wyniki finansowe nie do końca satysfakcjonują właścicieli, to z pewnością taki efekt, jak zwiększenie liczby klientów czy zwiększona siła konkurencyjna jest zdecydowanie pozytywnym zjawiskiem, wynikającym właśnie ze zrealizowanych przejęć.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki przewidywania stanu ekonomiczno-finansowego dla małych i średnich firm regionu lubelskiego i podkarpackiego. W odróżnieniu od innych badań w tym obszarze, wykorzystano koncepcję modelowania mikro-makro (mezzo). Porównano wyniki predykcji samodzielnych perceptronów neuronowych oraz dwóch typów zespołów sztucznych sieci neuronowych. Przedstawiono wnioski oraz nakreślono kierunki dalszych badań nad wzrostem jakości modelu oraz rozszerzeniem jego funkcjonalności.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest określenie związków pomiędzy gromadzeniem, upowszechnianiem i stosowaniem informacji rynkowych w rozwoju nowych produktów a wynikami finansowymi uzyskiwanymi w tym rozwoju. Związków tych poszukiwano na podstawie wyników badania empirycznego przeprowadzonego wśród krajowych przedsiębiorstw wysokiej techniki. Stosując standardową regresję wieloraką, stwierdzono, że istnieje pozytywny związek pomiędzy stosowaniem informacji rynkowych przy tworzeniu nowych produktów a rozpatrywanym wynikiem finansowym.(abstrakt autora)
Przewagę konkurencyjną podmiotów gospodarczych tworzy się i utrzymuje w wyniku procesu w dużym stopniu lokalnego. Na znaczeniu zyskują zatem skuteczna wymiana i przetwarzanie informacji między różnymi podmiotami sceny lokalnej. Informacja lokalna, oferowana przez instytucje i władze samorządowe, wykorzystywana zaś przez małe i średnie przedsiębiorstwa ma wpływ na wzrost ich konkurencyjności i innowacyjności. (fragment tekstu)
9
Content available remote Teoretyczne i praktyczne oblicze kategorii "jakość informacji finansowej"
75%
W opracowaniu podjęto próbę zwrócenia uwagi na relację pomiędzy teorią i praktyką, tendencję zastępowania sfery teorii światowymi (europejskimi) regulacjami. Problem odniesiono do kategorii "jakość informacji finansowych" interpretowanej w świetle teorii oraz w światowych regulacjach rachunkowości. Informacje finansowe traktuje się w opracowaniu jako produkt rachunkowości i charakteryzuje na tle jej celu. Jakość informacji finansowej przedstawiono w świetle dorobku teoretycznego kwalitologii oraz światowych regulacji rachunkowości. Porównanie podejść w tym zakresie pozwala wyraźnie uświadomić tendencje budowania zmiennych, pragmatycznych koncepcji kategorii. Skłania to do refleksji o właściwych relacjach jakie zachodzić powinny pomiędzy dorobkiem teoretycznym a regulacjami praktycznymi. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Fałszowanie informacji niefinansowych w sprawozdaniu zintegrowanym
75%
Ocena działalności gospodarczej na tle konkurencyjnego rynku jest możliwa dzięki analizie nie tylko informacji finansowych, ale i niefinansowych. Źródłem informacji finansowych jest sprawozdanie finansowe, a jego jakość gwarantowana jest przepisami prawa bilansowego. Z kolei źródłem informacji niefinansowych jest sprawozdanie zintegrowane, w odniesieniu do którego nie wypracowano jednolitych rozwiązań w zakresie uwiarygodniania ujawnianych informacji. Celem artykułu jest więc próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób potwierdzać jakość informacji niefinansowych w sprawozdaniu zintegrowanym, jednocześnie ograniczając możliwość ich fałszowania? W artykule wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu, obserwację praktyki gospodarczej (weryfikacja zintegrowanych raportów trzech podmiotów gospodarczych: Grupa Orlen SA, Grupa Lotos SA i Grupa Azoty SA) oraz wnioski wynikające z prowadzonych badań w zakresie jakości informacji w sprawozdaniach zintegrowanych publikowane we wcześniejszych opracowaniach autorki. Wyniki analizy wskazują, że podmioty gospodarcze sporządzające sprawozdania zintegrowane poddają je ocenie niezależnych ekspertów w zakresie potwierdzenia poprawności ujawnianych informacji niefinansowych i ich zgodności z wytycznymi opracowanymi dla raportowania zintegrowanego. Nie jest to jednak działanie powszechne w polskiej praktyce gospodarczej(abstrakt oryginalny)
punktu widzenia inwestora giełdowego podjęcie racjonalnej decyzji inwestycyjnej wymaga dysponowania określonym zasobem informacji o przedmiocie planowanej inwestycji, a niedobór w tym zakresie jest bezpośrednio związany ze wzrostem ryzyka. O ile informacje o działalności spółek giełdowych są stosunkowo łatwo osiągalne dla uczestników rynku, o tyle w przypadku zakupu akcji przedsiębiorstwa dotychczas nienotowanego na publicznym rynku papierów wartościowych skala luki informacyjnej jest na ogół znacząca. Dla inwestorów podejmujących decyzję o zaangażowaniu kapitałowym w spółkę realizującą pierwszą ofertę publiczną (IPO) prospekt emisyjny staje się więc najważniejszym źródłem informacji o tym podmiocie.(fragment tekstu)
W dobie przemian społeczno-gospodarczych, silnej konkurencji, a także zmieniających się przepisów prawnych utrzymanie się na rynku i efektywne funkcjonowanie mikro- i małych podmiotów możliwe jest dzięki delegowaniu świadczenia usług w dziedzinie rachunkowości na zewnątrz wysoko wyspecjalizowanym jednostkom. Celem artykułu jest zaprezentowanie roli outsourcingu rachunkowości w aspekcie potrzeb informacyjnych użytkowników podmiotów małych i mikro funkcjonujących na globalnym rynku, jak również wskazanie na ich szanse i zagrożenia w świetle wyników przeprowadzonych badań. Jako metodami badawczymi posłużono się studiami literatury przedmiotu, przeglądem aktów prawnych, metodą ankietową oraz wnioskowaniem. Wyniki badań wskazały zarówno na korzyści (szanse), takie jak: koncentracja na realizacji kluczowych zadań, identyfikacja i obniżanie ryzyka zagrożenia płynności finansowej, obniżka kosztów pracy, lepsza efektywność bez inwestowania, jak i zagrożenia, takie jak: poufność informacji o firmie, zmiany przepisów prawnych, wzrost cen usług.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zwraca uwagę na odmienny charakter amortyzacji na tle pozostałych pozycji kosztów prezentowanych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów sporządzanych przez współczesne jednostki. Na podstawie analizy teorii rachunkowości i literatury przedmiotu oraz w wyniku przeczytania 50 sprawozdań finansowych (jednostek notowanych na pięciu rynkach kapitałowych z różnych rejonów geograficznych) w artykule zwrócono uwagę na różne sposoby prezentacji tej pozycji w sprawozdaniu finansowym. Wnioski wyciągnięte z pilotażowego badania wskazują na ciekawy obszar badawczy wart dalszego naukowego pogłębienia.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Instrumenty ekonomiczno-finansowe w grze o przestrzeń
75%
Celem prezentowanej pracy jest wskazanie znaczenia instrumentów ekonomiczno- finansowych w grze o przestrzeń, a tym samym w rozwiązywaniu konfliktów przestrzennych. Analizie poddano możliwe do stosowania w warunkach polskich instrumenty, podejmując próbę określenia ich skuteczności. Wskazano jednocześnie na konieczność ewolucji tych instrumentów, pokazując przykład nowego instrumentu - opłaty reklamowej, która może stać się jednym z istotnych instrumentów porządkującym przestrzeń polskich miast.(fragment tekstu)
Organizacje pozarządowe są świadome, iż realizacja ich misji społecznej zależy od wsparcia darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych. Pozyskanie zewnętrznych zasileń finansowych wymaga przekazania potencjalnym darczyńcom informacji o dokonaniach jednostki i o efektywności wykorzystania powierzonych zasobów. Niniejszy artykuł ma na celu zdiagnozowanie czy w komunikacji tej użyteczne są sprawozdania obligatoryjne jednostek, a w szczególności zawarte w nich informacje finansowe i pozafinansowe oraz relacje między nimi. Dokonana analiza sprawozdań 177 organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz przeprowadzony eksperyment z udziałem 59 osób wykazały istotną rolę informacji charakteryzujących społeczne, jak i ekonomiczne efekty działalności OPP. Należy zauważyć, iż wybory potencjalnych darczyńców zostały uwarunkowane oceną wystarczalności zasobów do realizacji celów statutowych oraz adekwatnością efektów do zasobów i do poniesionych kosztów. Dostrzeżono również użyteczność zestawu mierników dokonań OPP w decyzjach podejmowanych przez darczyńców(abstrakt oryginalny)
Omówiono pojęcie sytemu ekonomiczno-finansowego przedsiębiorstwa oraz jego cel i zakres w praktyce gospodarczej. Przedstawiono zadania i mechanizm funkcjonowania sytemu rachunkowości jako elementu systemu zarządzania. Zanalizowano relacje i powiązania występujące między system rachunkowości a systemem ekonomiczno-finansowym.
Celem opracowania jest próba określenia kierunków poszukiwań rozwiązań ewidencyjnych dla gospodarstw rolniczych w kontekście zaspokajania zapotrzebowania na informacje finansowe w świetle wyników badań dotyczących działalności pozarolniczej. Stanowić to będzie pierwszy krok na drodze do opracowania ram koncepcyjnych rachunkowości rolniczej, spełniających wymogi podatkowe i pozwalających na zaspokajanie podstawowych potrzeb informacyjnych w prowadzących ją gospodarstwach. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodyczne opracowania poziomów bezpieczeństwa: od obowiązkowej wymiany klucza, poprzez procedury logowania i funkcji wyboru, kończąc na protokołach SBSC i X.25, za pomocą których następuje komunikacja między użytkownikami systemu SWIFT. Dokonane zostało także porównanie tych protokołów i wskazanie przyczyn, które zaważyły na wprowadzeniu protokołu X.25 do komunikacji. Wiadomości zawarte w tym artykule są podstawą dydaktyczną dla studentów specjalizacji Informatyka Bankowa oraz pokrewnych. (fragment tekstu)
Organizacja pożytku publicznego prowadzi działalność ukierunkowaną na realizację celów niefinansowych, społecznie użytecznych, służących dobru jednostki lub dobru publicznemu. Odbiorcami sprawozdań finansowych spółek kapitałowych są inwestorzy, czyli dawcy kapitału. Organizacja pożytku publicznego nie ma inwestorów, korzysta z dotacji i darowizn dla realizacji swoich celów, nie gwarantując osiągnięcia określonych efektów, jedynie zamiar, dążenia, próbę pomocy docelowej grupie osób. Darczyńca dokonując darowizny oczekuje jednak pewnych efektów, zakładając, że cel zarządzających i pracowników organizacji dobroczynnej jest taki sam jak jego, co przyczyni się do efektywnego wykorzystania przekazanych funduszy. Niniejsze opracowanie podejmuje ocenę znaczenia informacji prezentowanych w sprawozdaniach finansowych i merytorycznych organizacji pożytku publicznego dla ich interesariuszy oraz wpływu wyników finansowych tych jednostek na ich zdolność do pozyskania finansowania w kolejnych okresach. Badania przeprowadzono na próbie 84 polskich organizacji pożytku publicznego, chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie, czy informacje pochodzące ze sprawozdań finansowych wpływają na wielkość dotacji i darowizn finansowych otrzymywanych przez tego typu organizacje. Przy tej okazji podjęto próbę identyfikacji określonych czynników o charakterze finansowym, które skłaniają darczyńców do wyboru konkretnej organizacji. Badanie miało również ukazać, czy polscy darczyńcy czytają sprawozdania finansowe i wykorzystują informacje pochodzące z nich przed podjęciem decyzji o dokonaniu darowizny. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto dyskusję na temat holistycznego postrzegania przedsiębiorstw logistycznych, w procesie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej tej grupy przedsiębiorstw. Stwierdzono, że ocena powinna bazować na tradycyjnych miarach efektów finansowych, jednak szczególna uwaga powinna zostać zwrócona na takie czynniki jak koszty, w tym koszty alternatywne, informację oraz potencjalne korzyści dla uczestników łańcucha dostaw. Ocena powinna także uwzględniać trzy etapy, do których zaliczyć należy: ocenę pojedynczego przedsiębiorstwa, ocenę wpływu kontrahentów na przedsiębiorstwo oraz ocenę łączną efektywności całego łańcucha dostaw, jako efektu synergii poszczególnych jego uczestników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.