Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informacje ekonomiczno-prawne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wielu teoretyków, a zwłaszcza historyków ubezpieczeniowych, doszukujących się genezy asekuracji na ziemiach polskich, odnosi się do prze łomu XVIII i XIX wieku. W tych bowiem latach, a więc w okresie Polski porozbiorowej, państwo pruskie powoływało na terenach zachodnich i północnych naszego kraju publiczne zakłady ubezpieczeń nazywane socjetetami. Co prawda nie którzy historycy zwracają jeszcze uwagę na działalność Komisji Dobrego Porządku i na podejmowane przez nie próby regulowania ubezpieczeń ogniowych. Na ogół uważa się jednak, że w Polsce przedrozbiorowej w zakresie ubezpieczeń nie uczyniono nic znaczącego. Do poglądów tych najbardziej przyczynił się kontrowersyjny rok 1803, przyjęty przez PZUW, a następ nie przez PZU za swój początek i w ogóle za początek ubezpieczeń publicznych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja i analiza trzech płaszczyzn nadzoru korporacyjnego, to jest płaszczyzny prawnej, ekonomicznej i zarządczej. Nadzór korporacyjny jako zagadnienie multidyscyplinarne, jest zbiorem różnorodnych narzędzi należących do różnych dziedzin gospodarki. Dopiero współdziałanie tych narzędzi i wzajemne uzupełnianie się mogą umożliwić sprawny nadzór nad spółką akcyjną, zapobieganie nadużyciom ze strony menedżerów tych spółek i zapewnić realizację celów zarówno akcjonariuszy, jak i społeczeństwa jako całości. (abstrakt oryginalny)
W Katedrze Informatyki Ekonomicznej AE w Poznaniu prowadzony jest projekt, mający na celu stworzenie dystrybucji materiałów szkoleniowych. Artykuł wprowadza w zagadnienia reprezentacji i zarządzania wiedzą. Celem artykułu jest również pokazanie, jak z wykorzystaniem technologii map tematów i opracowanej przez nas technologii map umiejętności usprawnić dystrybucję informacji (zwłaszcza) prawno-ekonomicznych w instytucjach finansowych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Podstawy prawne działalności NASA jako agencji niezależnej
63%
W niniejszym artykule przedstawiono podstawy prawne Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Podług obowiązujących norm podmiot ów należy klasyfikować jako agencję niezależną z ograniczonymi uprawnieniami legislacyjnymi. Status, organizacja i funkcje NASA reguluje przede wszystkim Federalna Ustawa o Aeronautyce i Przestrzeni Kosmicznej. W innych, uwzględnionych w tejże publikacji aktach prawnych, znajdują się przepisy, które albo bezpośrednio dotyczą funkcjonowania NASA, albo konstytuują takie podmioty, których zadania mogą mieć charakter konkurencyjny w stosunku do kompetencji prezentowanej agencji. W związku z tym, jeden z analizowanych wątków obejmuje inne ustawy komercjalizujące działania w przestrzeni kosmicznej. Niewątpliwie NASA jest agencją, której status będzie zmieniał się w przyszłości odpowiednio do postępu technologicznego umożliwiającego zwiększoną aktywność człowieka poza Ziemią. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora, reprezentacja wiedzy jest obecnie jednym z głównych aspektów ograniczających efektywność baz wiedzy. W artykule omówił charakter informacji prawnej i nowe podejście do reprezentacji wiedzy przy wykorzystaniu koncepcji protoform.
Autor porusza w tekście zagadnienia dostępu do informacji prawnej rozumianej nie tylko jako dostęp do treści opublikowanych aktów prawnych, lecz także jako dostęp do uporządkowanej wiedzy prawniczej oferowanej przez podmioty prywatne sektorowi publicznemu. Autor wskazuje, że informacja prawna to nie tylko zapewnienie przez Państwo obywatelom dostępu do treści aktów prawnych poprzez ich ogłoszenie w "Dzienniku Urzędowym". To także informacja uporządkowana, ze sporządzonymi tekstami ujednoliconymi, orzecznictwem, literaturą prawniczą, instrumentarium zapewniającym sprawne wyszukiwanie i korzystanie z aktów prawnych i tekstów prawniczych. Tworzenie takich baz danych informacji prawnej to domena sektora prywatnego, od którego sektor publiczny tak przetworzoną informację nabywa. Autor wskazuje także, że podstawą wyłonienia podmiotu, który ją dostarczy, są przepisy o zamówieniach publicznych. Ustalenie, jakim rodzajem zamówienia jest tak rozumiana informacja - w szczególności ustalenie, czy jest to usługa prawnicza w rozumieniu unijnych przepisów o zamówieniach publicznych, przesądzi, jakie procedury powinny być stosowane do wyłonienia wykonawcy zamówienia na dostarczanie informacji prawnej do sektora publicznego. W ocenie autora umowa o zapewnienie dostępu do informacji prawnej jest umową o usługę prawniczą.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.