Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informacyjna funkcja rachunku kosztów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono istotę oraz rodzaje rachunku kosztów. Omówiono przesłanki i uwarunkowania przy projektowaniu rachunku kosztów w jednostkach gospodarczych.
Celem artykułu jest wskazanie najważniejszych obszarów rachunku kosztów, w których ustawa narzuca wszystkim podmiotom rachunkowości rozwiązania jednolite oraz takich, gdzie pozostawia jednostkom wybór, przez co mają one możliwość wpływania na zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniach finansowych. W artykule wyeksponowano rozwiązania nowe, wprowadzone przez znowelizowaną ustawę o rachunkowości, które wpłynęły na system informacyjny rachunku kosztów oraz podjęto próbę oceny tych rozwiązań pod kątem potrzeb informacyjnych użytkowników. (fragment tekstu)
Treść opracowania w sposób zwięzły oddaje następująca sentencja autora: nie musi być prawdą, ie rzecz ma wartość, bo poniesiono na nią koszty, lecz prawdą może i być powinno, że poniesiono na nią koszty, by miała wartość. Przedsiębiorstwo ponosząc koszty, powinno tworzyć wartość dla klienta. Jeżeli wartości są dostarczane klientom taniej w porównaniu z rywalami rynkowymi, to osiągana jest przewaga konkurencyjna, a ta jest podstawą kreowania wartości przedsiębiorstwa. W zarządzaniu przez wartość wskazane jest zatem prowadzenie rachunku kosztów zorientowanego na klientów, który byłby źródłem danych w analizie kosztów przeprowadzanej głównie przy okazji rozważań nad marżą graniczną zysku operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zarządzanie oparte na rachunku kosztów działań
100%
Zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem oparte musi być na dobrze funkcjonujących i rzetelnych systemach informacji, w tym także informacji o kosztach. Wdrożenie rachunku kosztów działań będącego nowoczesnym systemem rachunku kosztów daje możliwość stworzenia w przedsiębiorstwie zespołu instrumentów wspomagających zarządzanie, który opiera się na analizie działań. Niniejszy artykuł jest poświęcony prezentacji istoty koncepcji zarządzania na podstawie działań oraz najważniejszych obszarów wykorzystania informacji pochodzącej z rachunku kosztów działań do wspomagania procesów decyzyjnych oraz kontrolnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena przydatności i wskazanie kierunków doskonalenia rachunku kosztów i wyników na potrzeby zarządzania sektorem przetwórstwa mleczarskiego.
Zadaniem ujęcia kosztów jest rejestracja, gromadzenie i grupowanie kosztów. Omówiono fazy i zasady ujęcia kosztów, ilościową i wartościową technikę ujęcia kosztów, formy ujęć.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania rachunku kosztów działań przy stosunkowo niewielkich zmianach w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa. Artykuł prezentuje wdrożenie rachunku kosztów działań w wydziale produkcyjnym spółki z siedzibą w Belgii, w której wdrożenia dokonała grupa rachunkowców spółki, wykorzystując je na potrzeby kalkulacji komputerów osobistych oraz arkuszy kalkulacyjnych.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na przydatność zarządczą istniejących układów ewidencyjnych kosztów w ramach obowiązującego w Polsce rachunku kosztów. Omówiono istotę sprawozdawczego rachunku kosztów, dokonano oceny przydatności zarządczej funkcjonujących układów ewidencyjnych oraz zaprezentowano model ewidencyjny, spełniający w największym stopniu wymogi zarządcze.
W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez autorkę, dotyczących potencjalnego zainteresowania zarządzających bankami spółdzielczymi rachunkiem kosztów działań jako metodą generującą dokładniejszą informację kosztową, w różnych przekrojach, i możliwą do wykorzystania w celach decyzyjnych operacyjnych i strategicznych. Zaprezentowano pierwszą część pracy badawczej nad modelem kosztów działań – przesłanki, etapy i efekty prac projektowych.
Praca poświęcona jest procesowi likwidacji i upadłości przedsiębiorstwa. Skupiono się tutaj na roli rachunkowości zarządczej, która ma istotną rolę do spełnienia, polegającą na dostarczaniu informacji zwłaszcza w fazie planowania strategicznego niezbędnych do sterowania pewnymi procesami likwidacji przedsiębiorstwa.
Rosnące znaczenie informacji kosztowej dla współczesnej organizacji przejawia się w coraz większym zainteresowaniu zagadnieniami odpowiedniego pomiaru i ujęcia kosztów w rachunku kosztów, którego zadaniem jest już nie tylko sprostanie wymogom sprawozdawczości zewnętrznej, ale także dostarczenie informacji do podejmowania decyzji i wypełniania innych funkcji zarządzania. W artykule dokonano próby określenia znaczenia i miejsca rachunku kosztów w przedsiębiorstwie oraz zaprezentowano, na podstawie studiów literatury przedmiotu, jak zmieniło się podejście do definiowania rachunku kosztów oraz funkcji i zadań jemu przypisywanych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zaprezentowanie możliwości usprawnienia procesu pozyskiwania informacji kosztowych na potrzeby decyzyjne z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego (MS Excel), z przeznaczeniem dla przedsiębiorstw należących do sektora MŚP. Wykorzystanie techniki komputerowej pozwoliło osiągnąć wyższą efektywność działań przy niższych nakładach przez gromadzenie, przetwarzanie oraz porządkowanie informacji i ich wizualizację. Na potrzeby opracowania przedstawiono analizę koszty-wielkość, sprzedaży-zysk. (fragment tekstu)
Na początku artykułu przedstawiono dobre praktyki w zakresie rachunku kosztów. Następnie omówiono organizację rachunku kosztów oraz zaprezentowano dostosowanie systemów i metod rachunku kosztów do potrzeb przedsiębiorstwa. Na koniec zaprezentowano profesjonalną ocenę rachunku kosztów oraz wpływ optymalizacji metod rachunku kosztów na rachunek opłacalności tych przedsięwzięć.
Autor wymienił definicje rachunku kosztów, opisując ich rodzaje oraz funkcje i cele realizowane przez rachunek kosztów. Zdaniem autora, wśród przypisanych zadań na uwagę zasługują te, które obok właściwej ewidencji, wspomagają kierownictwo w zarządzaniu przedsiębiorstwem zdecentralizowanym.
Celem zasadniczym badań było określenie informacyjno-decyzyjnej przydatności rachunku kosztów w spółdzielniach mleczarskich. Wyniki badań w tym zakresie pozwoliły na uzyskanie jednoznacznych wniosków, iż zarządzający spółdzielniami mleczarskimi wykorzystują informacje o kosztach zasadniczo tylko do celów sprawozdawczych - wyceny zapasów, ustalania cen itp. Większość kierujących spółdzielniami nie przeprowadza szczegółowych analiz struktury i poziomu kosztów, a nieliczne, potrzebne informacje "pozyskuje" głównie dział księgowości. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ogólne założenia modelu rachunku kosztów. Zaproponowano model procesowego rachunku kosztów dla zakładów opieki zdrowotnej.
Rachunek kosztów jest istotnym instrumentem wspomagającym procesy zarządzania gospodarstwem leśnym. Rachunek ten powinien być dostosowany do specyfiki produkcji leśnej i organizacji danego przedsiębiorstwa. W artykule omówiono specyfikę gospodarki leśnej oraz ujęcie ewidencyjne i zasady rozliczania kosztów gospodarki leśnej.
Calem autora było przedstawienie propozycji budowy systemu wewnętrznej sprawozdawczości kosztowej dla zarządzania kosztami przedsiębiorstwa telewizyjnego, a w szczególności stacji telewizyjnych.
W artykule przedstawiono stosowane układy rachunku kosztów zarówno dla celów sprawozdawczości finansowej, jak i dla wspierania procesów decyzyjnych. Ich rozwiązania i specyfika determinują ich późniejsze zastosowanie w ramach controllingowej koncepcji zarządzania. Na potrzeby controllingu najbardziej przydatny jest rachunek kosztów zmiennych, który powinien być powiązany z tradycyjnym rachunkiem kosztów pełnych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.