Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information function of controlling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedsiębiorstwa muszą się przystosować do funkcjonowania w wysoce zmiennym i konkurencyjnym otoczeniu. W tych warunkach system zarządzania przedsiębiorstwem powinien być ukierunkowany na szybkie reagowanie na zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Koncepcją zarządzania, która dostarcza menedżerom skutecznych instrumentów wspomagających ich działania oraz umożliwiających podejmowanie szybkich i racjonalnych decyzji, jest controlling. Skuteczność controllingu jako narzędzia zarządzania przedsiębiorstwem w dużym stopniu zależy od posiadanych informacji stanowiących podstawę działań controllingowych. Ważny jest przy tym odpowiedni przepływ informacji między poszczególnymi elementami systemu controllingu. To wszystko powoduje, że jedną z podstawowych funkcji controllingu jest funkcja informacyjna. Roli i miejscu systemu informacyjnego w systemie controllingu poświęcone jest niniejsze opracowanie. (fragment tekstu)
Controlling stanowi jeden z podsystemów systemu zarządzania, rozumiany jako wsparcie przy planowaniu, sterowaniu i kontroli organizacji procesów lub projektów. W artykule podjęto próbę oceny stosowania controllingu oraz wykorzystania wyników do jego doskonalenia na podstawie badań 58 jednostek gospodarczych.
Czynniki ograniczające budżetowanie w przedsiębiorstwie zostały podzielone na dwie grupy. Do pierwszej grupy przyczyn zalicza się wady występujące wewnątrz systemu, tj. tkwiące w jego błędnych założeniach. Natomiast drugą grupę przyczyn stanowi niewłaściwy przebieg wdrażania procesu budżetowania.
Autor podkreśla rolę stale prowadzonej bieżącej analizy kosztów systemie controllingu przedsiębiorstwa. Analiza kosztów krótkookresowych zasila controlling operacyjny, natomiast analiza kosztów długookresowych dostarcza informacje na potrzeby controllingu strategicznego. Informacje wpływające do systemu controllingu z analizy kosztów pozwalają eliminować zagrożenia przed ich wystąpieniem oraz wskazują słabe strony w dziedzinie zarządzania kosztami.
Przez pozyskiwanie wiarygodnych i aktualnych informacji dla podejmowania decyzji oraz odpowiednich środków na realizację poszczególnych zadań, współczesne podmioty są w stanie wybrać optymalny wariant decyzyjny, umożliwiający osiągnięcie wytyczonych celów. W związku z tym artykuł ten poświęcony jest doniosłej roli raportowania na przykładzie przedsiębiorstwa Alfa. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę przedstawienia controllingu jako systemu informacyjnego rachunkowości, zwracając uwagę na informacje jako zasób strategiczny przedsiębiorstwa oraz systemy informacyjne w obszarze controllingu.
W pracy zostaną omówione zasoby informacyjne gromadzone przez komórki controllingowe przypisane do odpowiednich obszarów działalności przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Artykuł omawia rolę rachunku zysków i strat w procesie informowania systemu controlingu. Poprzez stworzenie wiarygodnego systemu informacji analitycznych, system kontroli umożliwia menedżerom inwestycyjnych podjęcie szybkich i trafnych decyzji. Jednak warunkiem koniecznym, który musi być spełniony w istniejącym systemie jest odpowiedni dobór informacji. Dane w rachunku zysków i strat są szczególnie ważne jako źródło wiedzy. Obecnie, gdy firmy napotykają się na różnego rodzaju problemy, które zagrażają ciągłości ich funkcjonowania, dane takie są ważne w podejmowania decyzji jednostki.
9
Content available remote Controlling - the Current Management Tools in the Enterprise
63%
Rolą controllingu jest przygotowanie dla menedżerów firmy odpowiedniego środowiska dla procesów podejmowania decyzji, dostarczenie informacji wysokiej jakości wraz z wartością dodaną w czasie rzeczywistym. Controlling koncentruje się na implementacji kooperacyjnego stylu zarządzania. Nie oznacza to wykorzystywania jedynie rutynowych czynności zarządczych, ale wykorzystanie uzyskanej informacji do wskazania tzw. słabych punktów, w wyniku których przedsiębiorstwu nie udaje się osiągnąć założonych celów. Celem controllingu jest więc kreacja kompleksowych systemów informacyjnych uwzględniających koszty, działania, metody, wskaźniki ekonomiczne, które powinny służyć ocenie rozwoju przedsiębiorstwa jako całości, a jednocześnie obserwacja operacyjnych aspektów działalności przedsiębiorstwa z wykorzystaniem częściowych przeglądów, które są kluczowe dla zarządzania firmą. W artykule dyskusji poddaje się wzajemne powiązania między narzędziami informacyjnymi przedsiębiorstwa, które stanowią istotne uwarunkowanie dla właściwego wdrożenia controllingu w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Model tworzony w metody obiektowej jest pełniejszy dlatego, że prezentuje analizowany problem z punktu widzenia trzech płaszczyzn: strukturalnej, behawioralnej i transformacyjnej. Następne punkty referatu przedstawią obszary prezentowane przez poszczególne płaszczyzny modelu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie roli innowacyjnych rozwiązań controllingowych w działalności przedsiębiorstw w obliczu kryzysów gospodarczych. Autorzy uważają, że postępujący proces globalizacji gospodarki zmienia naturę współczesnych kryzysów gospodarczych. Rosnąca współzależność rynków sprzyja rozprzestrzenianiu się problemów ekonomicznych. Specyficzną rolę « tym procesie odgrywają rynki finansowe. Swobodny przepływ kapitału oraz coraz większa wartość zaangażowanego na rynkach kapitału spekulacyjnego w warunkach kryzysu prowadzą do zjawiska gwałtowanego odpływu kapitału z rynków uważanych za ryzykowne. Ten proces zwiększa skalę zaburzeń rynkowych i może prowadzić do eskalacji kryzysu. W okresach dekoniunktury istotne znaczenie dla budowania przewagi konkurencyjnej firmy ma wykorzystywanie nowoczesnych metod i narzędzi controllingu. Wśród nich szczególną rolę ma system informacyjny oraz zarządzanie ryzykiem. Pierwszy może być systemem wczesnego ostrzegania firmy przed nadchodzącymi zaburzeniami na rynku, dzięki czemu umożliwia odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstwa do działania w warunkach kryzysowych. Drugi pozwala zidentyfikować ekspozycję firmy na ryzyko rynkowe i jeśli zachodzi taka konieczność wdrożyć działania zmniejszające skalę oddziaływania zmian cen na rynkach na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł niniejszy ma na celu wskazanie możliwości wykorzystania modelowania obiektowego w procesie modelowania dziedzinowych systemów informacyjnych przedsiębiorstw i instytucji. Poszczególne płaszczyzny tworzenia modelu zorientowanego obiektowo zrealizowane zostały przy wykorzystaniu prezentacji procesu budżetowania, który jest jednym z elementów systemu informacyjnego controllingu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sposób realizacji funkcji personalnej w przedsiębiorstwie. Funkcja ta może być realizowana poprzez wykorzystanie idei controllingu do budowy systemu informacyjnego controllingu personalnego, który swoim zakresem działania obejmowałby wszystkie obszary, wchodzące w skład zarządzania zasobami ludzkimi.
W artykule przedstawiono problem organizacji i funkcjonowania controllingu i? praktyce na przykładzie firmy Michelin Polska S.A. Z badań wynika, że w analizowanej firmie controlling stosowany jest jako główny system przepływu informacji dotyczących budżetowania kosztów, ich rzeczywistej wartości oraz odchyleń od planu. Głównym narzędziem controllingu w olsztyńskim przedsiębiorstwie jest budżet. Jest on precyzyjnie i z należytą starannością ustalony już na początku roku, by sprawnie mógł funkcjonować . cały system przepływu informacji w tym zakresie. Duże znaczenie dla funkcjonowania całej organizacji ma również analiza odchyleń rzeczywistej wielkości kosztów od ich wielkości budżetowanej. Controlling w takiej formie może być z powodzeniem stosowany w innych przedsiębiorstwach o różnym rodzaju działalności. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono relacje między rachunkowością a controllingiem. Przedstawiono przydatność rachunku kosztów w controllingu. Omówiono budżetowanie w systemie controllingu.
16
Content available remote Accounting Information and Controlling in the Banking Industry
63%
Controlling stanowi wsparcie systemu zarządzania poprzez dostarczanie odpowiednich informacji dla celów decyzyjnych. Artykuł przedstawia implementację controllingu w bankach komercyjnych funkcjonujących w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji oraz Montenegro. Celem artykułu jest wykazanie związku pomiędzy poziomem rozwinięcia systemu controllingu a realizacją podstawowej funkcji zarządzania. W opracowaniu skupiono się na relacji pomiędzy rachunkowością a controllingiem. Przedstawiono system rachunkowości jako ważne źródło informacji biznesowej. Część empiryczna prezentuje wzajemne oddziaływanie rachunkowości i controllingu przekładające się na możliwość wykorzystania szerszego zakresu informacji generowanych przez system rachunkowości do lepszego funkcjonowania controllingu.(abstrakt oryginalny)
Globalizacja, postęp technologiczny, duża konkurencyjność, wzrost oczekiwań i wymagań klientów, skracanie cyklu życia produktów i trudność w ich korzystnym zbyciu - to tylko niektóre czynniki determinujące stosowanie nowoczesnych metod zarządzania. Odpowiedzią na postulaty ukierunkowania zarządzania finansami przedsiębiorstw na właściwe oraz efektywne reagowanie na zmiany zachodzące w otoczeniu jest controlling marketingu i sprzedaży. Celem artykułu jest wyjaśnienie, jak istotne miejsce w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw zajmuje system informacyjny controllingu marketingu i sprzedaży. Podczas przeprowadzania badań wykorzystano studium przypadku oraz dokonano oceny systemu informacyjnego przedsiębiorstwa.W procesie decyzyjnym informacja pozyskiwana na potrzeby controllingu marketingu i sprzedaży posiada kluczowe znaczenie, a także ma niezwykle duży wpływ na właściwe zarządzanie finansami przedsiębiorstw oraz bieżącą ocenę sytuacji i efektywności działań.(abstrakt oryginalny)
Koordynacja procesów informacyjnych jest jednym z ważniejszych problemów zarządzania podmiotami organizacyjnymi. Dobrze skoordynowane procesy informacyjne wpływają na zwiększenie elastyczności funkcjonujących przedsiębiorstw, która umożliwia wprowadzanie zmian pozwalających na przetrwanie i rozwój na rynku. Ocena prawidłowości realizowania i koordynacji procesów biznesowych przez organizacje wykonywana jest bardzo często w drodze identyfikacji, analizy i odwzorowania aktualnych procesów informacyjnych. Efektem powyższych działań są mapy procesów informacyjnych, które mogą stanowić bazę dla propozycji zmian w sposobach realizowanych procedur biznesowych. Celem opracowania jest przedstawienie znaczenia, jakie może odgrywać mapowanie procesów w poprawie koordynacji procesów biznesowych. Zalety mapowania procesów zostaną omówione w odniesieniu do procesów controllingowych. (fragment tekstu)
Tematem rozważań jest wpływ controllingu na kształt nowoczesnego systemu informacyjnego. Autorzy odwołują się do koncepcji ERP (Enterprise Resource Planning), która stanowi fundament nowoczesnych systemów informatycznych. Podejmują próbę określenia miejsca controllingu w systemach klasy ERP oraz korzyści dla controllingu wynikających z zastosowania ERP. Zastosowanie zintegrowanego systemu klasy ERP omówiono na przykładzie przedsiębiorstwa ciepłowniczego, podkreślono również rolę firmy doradczej przy wdrożeniu controllingu z wykorzystaniem ERP.
Przedstawiono zarys rozwoju controllingu bankowego, jego istotę, system, zadania, budowę i rozwijanie odpowiedniej dla niego infrastruktury, a także kształtowanie decyzji kierownictwa banku zgodnie z zasadą zorientowanego na zysk zarządzania bankiem.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.