Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information gap
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule zostaną porównane trzy metody: metoda MI (multiple imputation), metoda SI-EM (single imputation), wykorzystująca algorytm EM, oraz metoda SOM (self-organized map). Dwie pierwsze należą do metod parametrycznych, zakładających, że próbka pochodzi z populacji o wielowymiarowym rozkładzie normalnym, trzecia - do metod nieparametrycznych, w których nie zakłada się postaci rozkładu. Jako implementację procedury MI wykorzystano algorytm zawarty w pakiecie analitycznym SAS, procedury SI-EM - moduł MVA z pakietu SPSS, z kolei implementacja SOM pochodzi z pakietu opracowanego i udostępnionego przez zespół kierowany przez autora metody. Artykuł ten stanowi kontynuację badań autora dotyczących oceny właściwości metody SOM w analizie danych niekompletnych o charakterze przekrojowym. (fragment tekstu)
Podstawową możliwością aplikacyjną analizy korespondencji jest badanie współwystępowania kategorii dwóch lub kilku cech nominalnych (dopuszcza się rozszerzenie zastosowania na cechy o charakterze porządkowym1) opisujących obiekty (np. respondentów). Celem artykułu jest zaprezentowanie stosowania rozważanej metody w przypadku wystąpienia braków danych zmierzonych na skali nominalnej i pochodzących ze źródeł pierwotnych. Braki danych są tu rozumiane jako niewystąpienie tylko niektórych cech opisujących badany obiekt (item nonresponse). Analizie korespondencji w przypadku braku całościowej charakterystyki obiektu (unit nonresponse) oraz tablic niepełnych (incomplete table) będą poświęcone kolejne prace Autorki. (fragment tekstu)
3
Content available remote Znaczenie luki informacyjnej w procesie obsługi klienta
80%
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z problematyką występowania luk w procesie obsługi klienta. Tematyka ta jest ściśle związana z zarządzaniem działalnością przedsiębiorstwa, a w szczególności z zarządzaniem informacją. W opracowaniu zaprezentowano rezultaty badań dotyczących znaczenia luki informacyjnej w zarządzaniu jakością procesu obsługi klienta w przedsiębiorstwie produkcyjnym z branży budowlanej.(abstrakt oryginalny)
Do wielu grup badań marketingowych sklasyfikowanych pod względem różnych potrzeb można byłoby dodać badania romantyczne i pozytywistyczne. Do romantycznych zaliczyć należy przede wszystkim te, które mają związek z postmodernistycznym widzeniem otaczającego nas świata biznesu, szczególnie mające dość tajemniczo brzmiące nazwy, np. cool hunting (poważne wątpliwości w tym przypadku budzi użycie określenia "badania"). Badania pozytywistyczne to mozolne poszukiwanie różnych informacji o rynku, stosowanie klasycznych metod ich analizy, tworzenie baz danych, różnego rodzaju modeli (w tym zwłaszcza modeli ekonometrycznych) oraz przyjęcie założenia, że jeśli jakiegoś zjawiska nie da się zmierzyć, to ono nie istnieje.I właśnie o badaniach pozytywistycznych - nazwijmy je jednak badaniami rynkowymi - jest ten artykuł. Impulsem do podjęcia tego zagadnienia jest moja już blisko dziesięcioletnia współpraca z różnymi instytucjami i agendami samorządu terytorialnego województwa opolskiego1. W ostatnich kilku miesiącach kluczowym problemem dla wszystkich urzędów marszałkowskich w Polsce jest przygotowanie zasad podziału środków, które będą przeznaczone na realizacje regionalnych programów operacyjnych w latach 2007-2013. (fragment tekstu)
Zajmując się badaniami marketingowymi, nie sposób ominąć tematu brakujących danych. Każdy z badaczy zdaje sobie sprawę, że niewielki odsetek brakujących danych może w określonych warunkach prowadzić do poważnych problemów z przetworzeniem danych, a co gorsza, do błędnych wniosków. Szczególnie gdy braki danych nie są rozłożone losowo, a zależą od innej zmiennej lub zespołu zmiennych. Nie sposób jednak przed analizą danych ocenić, czy występujące w pliku braki danych obciążą wyniki (rozkład braków danych nie jest losowy), czy też nie (rozkład braków danych jest losowy). Wprawdzie problem braków danych poruszany jest w literaturze w niemal każdym opracowaniu dotyczącym analizy danych, powstało także wiele opracowań na temat postępowania z brakami danych. Nie istnieją jednak sposoby idealne, które wyeliminowałyby ten problem. (fragment tekstu)
Badania marketingowe są tym obszarem działalności przedsiębiorstwa, który dostarcza niezbędnych informacji w sytuacji tzw. luki informacyjnej, czyli rozbieżności pomiędzy zapotrzebowaniem na informacje, a ich dostępnym i posiadanym w danej chwili zasobem. Pozyskanie niezbędnych danych jest możliwe dzięki odpowiednio skonstruowanemu narzędziu badawczemu, jakim w badaniach marketingowych jest kwestionariusz. Niniejsze opracowanie pokrótce przedstawia: istotę kwestionariusza, zasady opracowywania pytań kwestionariuszowych, rodzaje pytań kwestionariuszowych, w tym skale do pomiaru postaw oraz problematykę badań pilotażowych. (abstrakt oryginalny)
For obvious reasons, models for decision-making under severe uncertainty are austere. Simply put, there is precious little to work with under these conditions. This fact highlights the great importance of utilizing in such cases the ingredients of the mathematical model to the fullest extent, which in turn brings under the spotlight the art of mathematical modeling. In this discussion we examine some of the subtle considerations that are called for in the mathematical modeling of decision-making under severe uncertainty in general, and worst-case analysis in particular. As a case study we discuss the lessons learnt on this front from the Info-Gap experience.(original abstract)
Funkcjonujące organizacje w swojej działalności wykorzystują określoną kombinację zasobów ludzkich, finansowych, rzeczowych i informacyjnych. Informacja stała się czwartym - obok ziemi, kapitału i pracy - czynnikiem produkcji, gdyż służy do osiągnięcia celów przedsiębiorstwa. Nie każda informacja pojawiająca się w gospodarce jest czynnikiem produkcji; jest nim tylko taka informacja, która ma cechy zasobu ekonomicznego. Zbiory informacji, aby przedstawiały wartość ekonomiczną dla przedsiębiorstwa, muszą być zbiorami uporządkowanymi. Jednym z wysoko kreatywnych narzędzi w zakresie zarządzania, umożliwiającym tworzenie nowych zasobów informacyjnych i decyzyjnych jest monitoring finansowy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten jest kontynuacją pracy złożonej w PN Taksonomia 11, gdzie opisano metody uzupełniania danych o charakterze nominalnym, proponowane w literaturze dotyczącej analizy korespondencji. Celem artykułu jest zaprezentowanie modyfikacji jednego z przedstawionych tam sposobów, który jest bardzo przydatny w analizie wielu zmiennych, z których każda jest opisana więcej niż dwiema kategoriami. Propozycja ta jest oparta na wynikach analizy korespondencji przeprowadzonej dla danych kompletnych, czyli z pominięciem występujących luk. (fragment tekstu)
Decyzje wielostopniowe są nierozłącznym elementem życia gospodarczego, społecznego, a także towarzyszą wielu codziennym sytuacjom życiowym. Stochastyczna informacja liniowa umożliwia podejmowanie decyzji wszędzie tam, gdy prawdopodobieństwa zajścia określonych zdarzeń są nieokreślone i decydent nie jest w stanie ustalić ich ścisłych wartości. Uwzględnienie dodatkowej informacji a priori może zawęzić obszar niepewności, dzięki czemu końcowe decyzje mogą okazać się bardziej trafne. Przedstawione tu modele z wykorzystaniem stochastycznej informacji liniowej mają też tę zaletę, że posiadają własności adaptacyjne, zwłaszcza kiedy mogą być one wykorzystywane wielokrotnie w procesie decyzyjnym. (fragment tekstu)
Planowanie przestrzenne obszarów morskich jest stosunkowo młodym procesem mającym swoje korzenie w zarządzaniu działalnością człowieka na obszarach cennych ekologicznie. W regionie Morza Bałtyckiego proces ten jest postrzegany jako narzędzie wspierające podejmowanie decyzji, ukazujące preferencje społeczne dotyczące obszarów morskich, minimalizujących konflikty z nich wynikające, przestrzennie i czasowo alokujące działalność człowieka, tak aby osiągać cele ekologiczne, gospodarcze i społeczne ustalone w ramach procesu politycznego. Niezależnie od definicji, jako podstawę prawidłowego procesu określa się dostęp do dobrej jakości informacji oraz rzetelną analizę uwarunkowań środowiskowych, gospodarczych i prawnych obszaru morskiego jak i przyległych obszarów lądowych. Doświadczenia zdobyte w Polsce w ramach opracowywania pilotażowych projektów planów morskich i Studium Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich pozwalają na wyciągnięcie pewnych wniosków dotyczących potrzeby badań. Artykuł opisuje luki informacyjne hamujące morskie planowanie przestrzenne i oraz dynamikę ich zmian w ostatnich latach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony badaniu efektywności klasycznych modeli szeregu czasowego, modeli hierarchicznych oraz modeli sieci neuronowych w prognozowaniu brakujących danych zmiennych charakteryzujących się różny m natężeniem sezonowości. (fragment tekstu)
W literaturze przedmiotu przedstawia się dwie podstawowe metody stosowane w przypadku wystąpienia braków odpowiedzi w badaniach reprezentacyjnych: imputację i kalibrację. Pierwsza polega na zastąpieniu brakujących danych konkretnymi wartościami celem uzyskania kompletnego zbioru danych. Druga jest procedurą polegającą na skorygowaniu wyjściowych wag do redukcji obciążenia wynikającego z istnienia braków odpowiedzi. W rezultacie uzyskuje się równowagę rozumianą w ten sposób, że po zastosowaniu kalibracji próba jest "wyglądem" zbliżona do całej populacji. Celem artykułu jest przedstawienie idei imputacji i kalibracji zgodnie z modelami zaproponowanymi przez S. Lundströma i C.-E. Särndala [2005] na potrzeby badania budżetów gospodarstw domowych w Polsce. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę aktywów niematerialnych. zaprezentowano w formie tabeli porównanie wartości materialnych według międzynarodowych standardów rachunkowości i ustawy o rachunkowości. Przedstawiono propozycję zastąpienia sprawozdawczości finansowej sprawozdawczością biznesową.
15
Content available remote Wpływ selekcji informacji na lukę informacyjną w projekcie
51%
W artykule wskazano czynniki, które mogą mieć wpływ na powstanie luki informacyjnej. Przedstawiono algorytm identyfikacji i eliminacji luki informacyjnej. Zdefiniowano obszar działania, wpływający na selekcję informacji. Wskazano możliwość wykorzystania sieci semantycznej do porządkowania informacji.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Społeczna luka informacyjna jako bariera rozwoju społeczeństwa informacyjnego
51%
Artykuł prezentuje koncepcję społecznej luki informacyjnej, czyli sytuacji, w której obywatele, przedsiębiorstwa oraz administracja państwowa nie dysponują odpowiednią wiedzą, by bez przeszkód móc egzystować w społeczeństwie. Luka ta jest efektem olbrzymiego rozrostu ilości danych, które wyżej wymienione jednostki powinny asymilować, żeby wypełniać swoje funkcje społeczne, obywatelskie, ekonomiczne itp. Wraz ze wzrostem koniecznych do przyswojenia danych nie wzrasta niestety zdolność jednostek do ich przetwarzania i wykorzystywania w praktyce, co skutkuje lub może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. Przede wszystkim społeczna luka informacyjna może stać się barierą rozwoju społeczeństwa informacyjnego, które jak sama nazwa wskazuje, oparte jest w głównej mierze na gromadzeniu, przetwarzaniu, przechowywaniu i wykorzystywaniu olbrzymiej ilości danych i informacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza problemu asymetrii informacyjnej na rynku w dobie społeczeństwa informacyjnego - pokazanie wpływu rozwoju technologii teleinformatycznych na stan poinformowania konsumentów o przedmiocie transakcji. Po zdefiniowaniu pojęcia społeczeństwa informacyjnego, w referacie przedstawione zostały źródła wiedzy o produktach, ze szczególnym uwzględnieniem Internetu jako nośnika informacji. Kolejna część referatu zawiera analizę pozytywnych i negatywnych aspektów rozwoju technologii teleinformatycznych w kontekście asymetrii informacyjnej na rynku. Wyniki tej analizy pozwoliły na określenie warunków podejmowania decyzji transakcyjnych w dobie społeczeństwa informacyjnego i w rezultacie - na potwierdzenie tezy o pogłębianiu się luki informacyjnej w kontaktach B2C. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest określenie roli marki w komunikacji marketingowej przedsiębiorstw mleczarskich z Lubelszczyzny z nabywcami finalnymi oraz struktury zachowań zakupowych nabywców finalnych ze względu na kryterium marki. W opracowaniu zaprezentowano znaczenie marki wśród pozostałych elementów zamieszczonych na opakowaniu produktu mleczarskiego na podstawie badań ankietowych oraz nieustrukturalizowanych wywiadów uzupełniających przeprowadzonych wśród nabywców finalnych z terenu województwa lubelskiego. Do opracowania danych pierwotnych uzyskanych z badań ankietowych wykorzystano między innymi analizę czynnikową, której główne zastosowania można sprowadzić do redukcji liczby zmiennych stanowiących dane pierwotne uzyskane z badań ankietowych oraz wykrywania struktur w związkach między tymi zmiennymi. .Przedstawiono ponadto specyfikę zachowań zakupowych nabywców finalnych ze względu na kryterium marki, w tym zagadnienia związane ze strategią marki, nazwą marki, logo marki oraz lojalnością respondentów. Na podstawie przeprowadzonych badań określono również rolę marki w komunikacji marketingowej przedsiębiorstw mleczarskich mających swoją siedzibę na terenie województwa lubelskiego. Marka okazała się jednym z istotnych elementów komunikacji marketingowej wpływających na decyzje respondentów związane z nabywaniem produktów mleczarskich z Lubelszczyzny. Niestety dość duża liczba ankietowanych, dopiero biorąc udział w omawianych badaniach, dowiedziała się o istnieniu niektórych marek producentów i wytwarzanych przez nich produktów. Można zatem stwierdzić, że w wypadku tych przedsiębiorstw mleczarskich występuje wyraźna luka informacyjna zwiększająca dystans marketingowy pomiędzy producentami a respondentami, którą ci pierwsi powinni przynajmniej zmniejszyć. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Pozyskiwanie informacji marketingowej z zasobów Internetu
51%
Podmioty działające na rynku wykorzystują coraz większą ilość informacji. Jedną z przyczyn tej tendencji są olbrzymie możliwości, jakie stworzyły technologie informacyjne. Pozyskiwanie i gromadzenie danych, ich selekcja oraz analiza mają olbrzymie znaczenie dla wszystkich podmiotów niezależnie od sektora działalności. Przedsiębiorstwa mają potencjalny dostęp do bardzo wielu informacji rynkowych, które są dostępne w wielu postaciach. Ponieważ pochodzą one z heterogenicznych źródeł, charakteryzuje je różna jakość oraz różna przydatność z punktu widzenia zarządzania przedsiębiorstwem i wspomagania procesów decyzyjnych. Informacja, która jest przydatna w procesie decyzyjnym, staje się najwartościowszym dla współczesnych przedsiębiorstw zasobem, czyli wiedzą. Informacja marketingowa to wszelkiego rodzaju informacja wykorzystywana w procesie marketingowego zarządzania przedsiębiorstwem, stanowiąca podstawę tworzenia wiedzy. Pozwala ona na zredukowanie niepewności decyzji związanych z realizacją marketingu strategicznego i operacyjnego1. Rozbieżność między zapotrzebowaniem na informacje a dostępnym ich zasobem, czyli tzw. luka informacyjna, wyznacza potrzebę zaplanowania działań mających na celu pozyskanie danych, które staną się następnie zasobem informacji dla menedżerów. (fragment tekstu)
20
51%
Celem artykułu jest zmniejszenie luki komunikacyjnej i informacyjnej oraz ograniczenie asymetrii informacji w sprawozdaniach finansowych, poprzez wskazanie możliwości modelowania informacji zawartej w sprawozdaniu finansowym podmiotu gospodarczego. Stosując metodę dedukcyjną, wspomaganą studiami literatury oraz wnioskowaniem przez analogię, autorzy redefiniują model sprawozdawczości finansowej i proponują dodatkowe, dobrowolne ujawnienia informacji szczegółowych opisujących fragmenty bilansu, rachunku wyników i rachunku przepływów pieniężnych. Autorzy podejmują również wysiłki w celu zwrócenia uwagi na postulat tzw. odpowiedniości informacji finansowej, której osiąganie wydaje się kluczową, pożądaną cechą sprawozdań finansowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.