Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 149

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information in decision making
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Rola i znaczenie badania wiarygodności partnerów gospodarczych wzrosła w ostatnim okresie do rangi ważnych elementów pracy kierowniczej właścicieli, menedżerów, dyrektorów, prezesów przedsiębiorstw różnych branż. (fragment tekstu)
W artykule rozważono wpływ, jaki ma sprawnie funkcjonujący system informacyjny na przedsiębiorstwo logistyczne. Omówiono obszary działalności firmy logistycznej, w których SI może wspomagać proces podejmowania decyzji lub polepszać jakość świadczonych klientowi usług. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w firmie logistycznej (dotyczące zidentyfikowanych problemów komunikacyjnych) wraz z możliwymi rozwiązaniami z zakresu SI.
Proces podejmowania decyzji, a zatem także proces rozwiązywania problemów wymaga pozyskiwania odpowiednich informacji. Rodzi się, więc pytanie zasadnicze: jaka informacja jest informacją odpowiednią? Chęć udzielenia odpowiedzi prowadzi do pojawiania się szeregu kolejnych pytań: • Jakie cechy informacji odgrywają największą rolę w procesie podejmowania decyzji?, • Jak je znaleźć? • Jak oceniać informacje pod względem jej ważności? itd. Nauka nie daje jednoznacznej odpowiedzi - padają różne propozycje. Jedną z nich, przedstawioną w niniejszym opracowaniu, jest stosowanie prakseologicznych walorów sprawności do oceny informacji. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Demand for Financial Information in Small Business Management : Empirical Study
100%
Limited access of small enterprises to reliable and well-prepared information about their condition is mentioned as one of the main barriers to small business development. One of the key types of information used in management is financial information. It concerns the resources and financial flows in the enterprise. The main goal of the paper is to present the results of the questionnaire survey conducted in mid. 2010 among managers of small enterprises in Poland. The survey was used to recognize the usefulness of financial information in decision-making, to diagnose information needs of entrepreneurs and to identify factors affecting these needs. (original abstract)
Omówiono międzynarodowe regulacje prawne dotyczące dostępu do informacji o środowisku, zwracając szczególną uwagę na ustawodawstwo Unii Europejskiej oraz polskie prawo do informacji o środowisku.
6
Content available remote Rola wywiadu środowiskowego w sprawach pomocy społecznej
100%
Celem opracowania jest uwypuklenie szczególnego charakteru prawnego dowodu, jakim jest wywiad środowiskowy i ukazanie roli pracownika socjalnego w procedurze przyznawania pomocy społecznej analizując obowiązujące prawo, wybrane orzecznictwo i poglądy doktryny. Szczególną cechą postępowania dowodowego w sprawach z zakresu pomocy społecznej jest wywiad środowiskowy, zwany także rodzinnym. Stanowiąc istotny element postępowania dowodowego uzależnia dalsze prowadzenie postępowania administracyjnego. Jawi się też integralną częścią pracy socjalnej jako działalności zawodowej pracowników socjalnych. Rola wywiadu środowiskowego w sprawach z zakresu pomocy społecznej jest niezwykle ważna. Jest on bowiem sposobem zbierania informacji, rozmową z osobą starającą się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej (i jej rodziną), swoistym trybem postępowania dowodowego, dowodem, w którym ma miejsce zarówno przenikanie, jak i konfrontowanie ze sobą innych dowodów, m.in. oświadczeń stron, treści dokumentów urzędowych i niekiedy prywatnych, zeznań świadków, czy też wyników oględzin w miejscu pobytu osoby (rodziny) ubiegającej się o pomoc bądź korzystającej z pomocy społecznej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Procesy informacyjne w organizacji
100%
Żadna działalność gospodarcza na rynku nie ma zapewnionego powodzenia, jej system kierowania i zarządzania podlega ciągłym modyfikacjom. Zagrożona jest bankructwem i ryzykiem, jeśli nie jest prowadzona zgodnie z interesem rynku i jej uczestników. Menedżerowie, jak również obowiązujące przepisy prawne, wyrażają coraz częściej potrzebę posiadania informacji o sytuacji wewnętrznej i własnym otoczeniu. Jest to bezpośrednią przyczyną podejmowania specjalnych działań polegających na zdobywaniu danych, przetwarzaniu ich i odpowiednim gospodarowaniu posiadanymi zasobami. Informacja jest miarą zwiększania wiedzy o określonym zdarzeniu i wiąże się z przekazaniem przez nadawcę danych służących rozszerzaniu wiedzy odbiorcy o stanie procesów. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł stanowi krótki przegląd sposobów interpretowania i traktowania prawdopodobieństwa w decyzjach z ryzykiem. W szczególności zajęto się w nim pojęciem subiektywnego prawdopodobieństwa oraz wag decyzyjnych wprowadzonych przez teorię perspektywy. Zarówno kiedy zajmowano się subiektywnymi odchyleniami ocen od obiektywnych prawdopodobieństw, jak również subiektywną transformacją prawdopodobieństw w postaci wag decyzyjnych, zaobserwowano specjalne traktowanie przez ludzi niskich prawdopodobieństw. Zarówno w percepcji jak i w transformacjach prawdopodobieństwa na wagi decyzyjne ludzie mają skłonność przeszacowywać zdarzenia, które pojawiają się rzadko. W ostatnim jednak okresie pojawiły się doniesienia, że w decyzjach opartych na bezpośredniej obserwacji częstości zdarzeń zmniejsza się przeważanie niskich prawdopodobieństw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zadania i formy pracy wywiadowni gospodarczych. W Polsce działa kilkaset biur używających nazwy "wywiadownia gospodarcza". W artykule omowiono pięć, które cechuje największy profesjonalizm.
W artykule podjęto próbę przedstawienia znaczenia informacji w procesach zachodzących w łańcuchu dostaw.Wskazano ,iż sprawne zarządzanie przepływem danych i materiałów w łańcuchu dostaw możliwe jest dzięki wykorzystywaniu odpowiednich technik informacyjnych wspomaganych przez coraz bliżej wszechstronne systemy informatyczne.To w jakiej metodzie i zakresie zostały wykorzystane systemy informatyczne, ma bezpośredni wpływ na jakość informacji.Informacja odgrywa wiodącą role w procesach zarządzania dostaw.Budowanie przewagi konkurencyjnej nie jest możliwe bez dostępu do dokładnej informacji.Zatem traktowanie informacji jako zasobu strategicznego , który warunkuje zakres i poziom współpracy przedsiębiorstw działających na rynku , jest determinantą skutecznego zarządzania procesami logistycznymi w łańcuchu dostaw.(tekst z oryginału)
W artykule przedstawione zostały podstawowe różnice pomiędzy rachunkowością finansową oraz rachunkowością zarządczą. Zaprezentowano także użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych informacji dostarczanych przez rachunkowość oraz rodzaje poszukiwanych przez nich danych. Omówione zostały dwa podstawowe źródła, z których mogą korzystać osoby podejmujące decyzje gospodarcze. Pierwszym z nich jest sprawozdanie finansowe, stanowiący finalny efekt rachunkowości finansowej. Drugim źródłem jest rachunek kosztów, związany z analizowaniem i podejmowaniem decyzji dotyczących kosztów w przedsiębiorstwie. W artykule opisane zostały także najważniejsze koszty wpływające na podejmowanie decyzji przez menedżerów, do których zalicza się: stałe i zmienne, relewantne i nierelewantne, użyteczne i nieużyteczne, utopione oraz utraconych możliwości. W ostatniej części przedstawiono przykłady decyzji podejmowanych w oparciu o posiadane informacje uzyskane dzięki rachunkowości finansowej oraz rachunkowości zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Purposes: The main goal of the paper is to determine the signifcance of selected sources of strategic information, used by Polish farmers in decision making. In addition, an attempt was made to determine the factors impacting the evaluation of those sources among the traits of the farmer and his farm. Methodology: Data was gathered using the questionnaire method and analysed with standard tools of descriptive statistics. Findings: The farmers deemed personalised sources of strategic information the most important, especially agricultural advisers, input suppliers and buyers of agricultural products. From among institutional (non-personalised) sources, local government and the chamber of agriculture were signifcant. Business information agencies and survey companies are the least important sources for farmers. The characteristics of the surroundings of the farm - specifcally, its geographic location and the size of settlement where it is located proved to have the widest impact on the evaluation of the sources included in the study. From among the organisational factors, only farm size has a signifcant impact. Research limitations/implications: The study was confned to a representative group of farmers in Poland. A closed list of sources of strategic information was used. Originality/value: The study results contribute to the knowledge on the functioning of Polish agriculture and may also be used in comparative studies, characterising this sector's diversity within Europe. They can in turn contribute to properly focusing on supporting the policy of balanced agriculture development in the EU. (original abstract)
Celem artykułu było przedstawienie wyników badań empirycznych dotyczących oceny znaczenia podstawowych klas informacji strategicznych w podejmowaniu decyzji przez menedżerów polskich gospodarstw rolniczych. Badaniem ankietowym objęto 338 gospodarstw z terenu całego kraju. Analiza miar tendencji centralnych uzyskanych odpowiedzi dowiodła, że informacje określone w badaniu w sposób istotny kształtują decyzje strategiczne rolników. Informacjami o największym znaczeniu były te dotyczące sytuacji finansowej gospodarstwa oraz strony popytowej jego działalności. Za najmniej ważne menedżerowie uznali informacje o działaniach konkurencji oraz o sytuacji na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Decyzje wielostopniowe są nierozłącznym elementem życia gospodarczego, społecznego, a także towarzyszą wielu codziennym sytuacjom życiowym. Stochastyczna informacja liniowa umożliwia podejmowanie decyzji wszędzie tam, gdy prawdopodobieństwa zajścia określonych zdarzeń są nieokreślone i decydent nie jest w stanie ustalić ich ścisłych wartości. Uwzględnienie dodatkowej informacji a priori może zawęzić obszar niepewności, dzięki czemu końcowe decyzje mogą okazać się bardziej trafne. Przedstawione tu modele z wykorzystaniem stochastycznej informacji liniowej mają też tę zaletę, że posiadają własności adaptacyjne, zwłaszcza kiedy mogą być one wykorzystywane wielokrotnie w procesie decyzyjnym. (fragment tekstu)
Przedstawiono system informacyjny rachunkowości w świetle prawa bilansowego, zasady rachunkowości w kontroli wewnętrznej wiarygodności systemu informacyjnego oraz zewnętrzne uwarunkowania funkcjonowania systemu informacyjnego rachunkowości.
Przez pozyskiwanie wiarygodnych i aktualnych informacji dla podejmowania decyzji oraz odpowiednich środków na realizację poszczególnych zadań, współczesne podmioty są w stanie wybrać optymalny wariant decyzyjny, umożliwiający osiągnięcie wytyczonych celów. W związku z tym artykuł ten poświęcony jest doniosłej roli raportowania na przykładzie przedsiębiorstwa Alfa. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem multikanałowości w zachowaniach zakupowych konsumentów w odniesieniu do etapu poszukiwania informacji o usłudze. Autor analizuje problematykę wielokanałowych procesów zakupu, porównując kanał stacjonarny, telefoniczny i internetowy. Badania ilościowe zachowań konsumentów w odniesieniu do szerokiego spektrum usług pozwoliły scharakteryzować atrybuty analizowanych kanałów oraz determinan- ty intencji ich użycia. (abstrakt oryginalny)
Autorka przytacza i omawia cechy jakości informacji według J. Kisielnickiego i charakterystykę "dobrej" analizy finansowej, którą przedstawił W. Beaver.
Wstępnym celem badania nad koncepcją marketingową spółek joint venture w Polsce ustalono rozpoznanie znaczenia form i zakresu informacji marketingowych w procesie podejmowania decyzji rynkowych. W badaniach poszukiwano odpowiedzi na pytania: czy i w jakim zakresie spółki z kapitałem zagranicznym korzystają z informacji marketingowych i z jakich źródeł je pozyskują oraz jak spółki joint venture oceniają posiadane informacje marketingowe. Są to pytania o znaczeniu zasadniczym dla oceny koncepcji marketingowej każdego przedsiębiorstwa, w tym spółek o kapitale mieszanym. (fragment tekstu)
20
Content available remote Innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów złożonych
100%
Rozwiązywanie problemów złożonych dotyczy wielu obszarów funkcjonowania człowieka, w których występują wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe. Złożoność tego rodzaju sytuacji wynika między innymi z powodu ograniczonego dostępu do wiarygodnej, terminowej oraz adekwatnej w danym przedziale czasowym informacji. Tradycyjne postępowanie w tej materii nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego celem niniejszego opracowania było zaproponowanie nieszablonowych rozwiązań umożliwiających podejmowanie racjonalnych decyzji. Dlatego wykorzystanie intuicji oraz reguł heurystycznych w przedmiotowych sytuacjach, jest często jedyną "rozsądną" drogą postępowania w procesie decyzyjnym. Stąd spopularyzowanie takiego podejścia powinno przynieść z pewnością korzystne rezultaty w zakresie konstruowania nowoczesnych systemów wspomagających podejmowania decyzji. Wykorzystanie w tym celu współczesnej technologii wspierającej człowieka - decydenta w zmaganiach z sytuacjami decyzyjnymi noszącymi znamiona nieokreśloności, jest w ocenie autora artykułu ze wszech miar zasadne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.