Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 482

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Rosnąca rola informacji służącej zarówno instytucjom publicznym, przedsiębiorstwom jak i pojedynczym jednostkom, sprawia, że wzrasta popyt na wiarygodną, aktualną i dobrą jakościowo informację statystyczną. Istotne jest odrzucenie szumów informacyjnych i wybór tych informacji, które z punktu widzenia finalnego użytkownika stanowią informacje niezbędne w procesie podejmowania decyzji, gdyż rosną koszty złych decyzji (lub zaniechania decyzji) jako konsekwencji niskiej jakości informacji otrzymanych przez decydentów. Nadrzędnym kryterium w selekcji informacji powinny być subiektywne poglądy i postawy poszczególnych odbiorców informacji. Jednakże w wielu procesach badawczych, szczególnie o charakterze eksploracyjnym, użytkownik informacji wynikowych nie jest do końca ściśle określony. (fragment tekstu)
Systemy Business Intelligence, nazywane systemami informacji zarządczej, odkrywają przed osobami podejmującymi decyzje, nieznaną dotąd i nieosiągalną innymi metodami, moc gromadzonych danych i pozyskiwanych z nich informacji. Dodatkową zaletą systemów Business Intelligence jest integracja rozwiązań analitycznoraportujących, umożliwiająca swobodną dystrybucję informacji zarządczej do wszystkich uprawnionych i zainteresowanych odbiorców. Business Intelligence nie jest jedynie technologią informatyczną, ale kompletną wizją funkcjonowania systemu informacji zarządczej w przedsiębiorstwie. Podstawową ideą Business Intelligence jest demokratyzacja dostępu do prawdziwej, kompletnej i aktualnej informacji, prowadząca do wzrostu efektywności działania na poziomie każdego stanowiska pracy oraz całej organizacji. Poniższy artykuł prezentuje definicję i architekturę systemu Business Intelligence, a także przykład rzeczywistego wdrożenia takiego systemu, zrealizowanego w międzynarodowej firmie telekomunikacyjnej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona jest hipoteza, że obecnie mamy do czynienia z powstaniem nowej szkoły zarządzania w naukach organizacji i zarządzania. Szkołę tę można nazwać szkołą informacji lub zarządzania informacją.
Podstawę sprawnej organizacji życia zawodowego i osobistego pracownika zapewnia albo fenomenalna pamięć, która niestety niejednokrotnie zawodzi, albo umiejętność korzystania z notatnika czy też papierowego kalendarza. W ten sposób większość decydentów organizuje swoje prywatne informacje i wszystko sprawdza się doskonale do momentu, kiedy to okaże się, że taki sposób zarządzania staje się mało wydajny i w natłoku zajęć zdarzy się, że menedżer o czymś zapomni lub nie będzie w stanie odnaleźć ważnej informacji. W powyższych sytuacjach można wspomóc się środkami technicznymi, takimi jak np. telefon GSM z kalendarzem czy elektroniczny organizer. Jednakże najlepszym rozwiązaniem dla osób, które w codziennej pracy wykorzystują komputer, jest zaopatrzenie się w program do zarządzania informacją osobistą czyli tzw. PIM (Personal Information Manager). PIM niejednokrotnie nazywany jest także oprogramowaniem do zarządzania czasem lub komputerowym kalendarzem. Jednak takie nazewnictwo nie odzwierciedla całej istoty dziedziny problemu, gdyż tego typu programy oprócz organizowania czasu służą przede wszystkim do zarządzania informacją osobistą. (fragment tekstu)
Nieruchomości są przedmiotem coraz aktywniejszych działań zarządczych, a jednym z nowych podejść jest zarządzanie nieruchomościami według założeń Facility Management (FM). Celem artykułu jest przedstawienie założeń, potencjalnych korzyści oraz barier integracji koncepcji FM z metodą zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi opartą o cyfrowe modelowanie informacji o budynku (BIM). Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami wiąże się z koniecznością zarządzania ogromnym zbiorem danych, również tych wytworzonych na etapie projektowania i realizacji obiektu budowlanego. Model obiektu opracowany zgodnie z zasadami BIM, odpowiednio zaadaptowany może stanowić cenne wsparcie w eksploatacji obiektu budowlanego i w zarządzaniu nieruchomościami według koncepcji FM. (abstrakt oryginalny)
Wbrew logice środowisko marketingowe chce uważać PR za podrzędną funkcję marketingu. To spór pozbawiony sensu, ale brzemienny, niestety, w negatywne skutki. Z tego względu warto mu poświęcić uwagę i podjąć próbę pokazania, jak wiele dziedzin PR - realizowanych w jednym czasie z działaniami marketingu - nie ma bezpośredniego (współczesnego) znaczenia dla kampanii marketingowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono badania pilotażowe, dotyczące zarządzania informacją i wiedzą, przeprowadzone w pierwszoligowym profesjonalnym klubie piłkarskim. Celem wywiadu było uzyskanie odpowiedzi na pytania: w jakim zakresie profesjonalny klub sportowy zarządza informacją i wiedzą oraz jakimi narzędziami posługuje się w tym celu?
8
80%
Service oriented architecture (SOA) is usually considered to be a method of integrating IT systems within an organization and stress is placed on advantages resulting form faster and cheaper adopting of applications to the business needs of an organization. Instead, the article presents the discussion of prospects of using SOA in the integration of IT systems of separate organizations. The author argues that implementing SOA in the interorganizational integration would create a new model of integration which can be named interorganizational services bus, and integrating both internal and external systems using the same architectural approach can generate large savings in information systems management.(original abstract)
Zarządzanie informacją jest definiowane jako świadomy proces, w którym informacje są zbierane i wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji na wszystkich poziomach organizacji. Celem funkcji zarządzania informacją w organizacji jest zapewnienie odpowiedniej wiedzy fachowej, niezbędnej w procesie zarządzania informacją. Funkcja ta ma zapewnić integrację wszelkich działań informacyjnych w organizacji oraz pomóc w stworzeniu efektywnej infrastruktury informacyjnej. Koncepcje zarządzania informacją i funkcji zarządzania informacją stanowią podstawę bardziej wyspecjalizowanego podejścia, mającego na celu opracowanie całościowej strategii informacyjnej danej organizacji. (abstrakt oryginalny)
Autor podjął próbę określenia ram terminologicznych koncepcji ECM (Enterprise Content Management) i wskazania miejsca wśród innych metod i koncepcji zarządzania informacjami.
Artykuł przedstawia koncepcje zarządzania wiedzą i ich rozwój w ostatnich latach. Prezentuje cztery podejścia do zarządzania wiedzą: model magazynu wiedzy, system zbiorowego tworzenia wiedzy, system ciągłego uczenia się, wywiady biznesowe.
Niniejszy artykuł poświęcono problematyce związanej z pozyskiwaniem informacji za pomocą technologii RSS. Technologia ta nie jest jeszcze rozpowszechniona w Polsce jako sposób zdobywania szybkiej, właściwej i zamówionej informacji. O tym, czy tak się stanie, zadecyduje kilka czynników, m.in. dalszy rozwój oprogramowania do pobierania informacji czy też rozwiązanie kwestii funkcjonowania reklam dołączanych do plików RSS. Istotnym zagrożeniem rozwoju przyszłości RSS stają się też tendencje, aby treści informacyjne pobierane w Internecie były udostępniane poprzez częściowe lub całkowite płatności. (fragment tekstu)
13
Content available remote Information Management in Public Administration
80%
W artykule zaprezentowano wagę informacji i zarządzania informacją w administracji publicznej oraz dane dotyczące korzystania z e-usług publicznych w Polsce(abstrakt autora)
14
Content available remote Determinanty zarządzania informacją w centrum powiadamiania ratunkowego
80%
W niniejszym artykule autor przybliży ideę systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce. Wskaże istotę zarządzania informacją przekazaną do centrum powiadamiania ratunkowego. Przedstawi organizację i sposób działania systemu, a także za pomocą danych statystycznych przedstawi skalę i sposób wykorzystania systemu przez społeczeństwo. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wprowadzenie do zarządzania informacją w przedsiębiorstwach usługowych
80%
Każdy system społeczny i ekonomiczny potrzebuje pewnego zakresu informacji, która powinna być powszechnie dostępna dla całego społeczeństwa.Zależność tę spotęgowała w minionych kilkunastu latach rewolucja informacyjna, która wpłynęła na szybkość i sposób przetwarzania informacji oraz zdolność społeczeństwa do efektywnego opracowywania, utrzymywania i wykorzystywania zasobów wiedzy. Rewolucja informacyjna spowodowała także pojawienie się nowych określeń dla gospodarki, takich jak: nowa gospodarka, gospodarka elektroniczna lub gospodarka informacyjna. (tekst z oryginału)
System obsługi wiadomości MHS (zgodny z zaleceniami CCITT serii X.400) jest bardzo przydatny, ze względu na jego globalny charakter, jako system komunikacyjny dla realizacji koncepcji EDI o zasięgu światowym. W referacie przedstawiony został abstrakcyjny model systemu elektronicznej wymiany danych (EDIMS) w systemach obsługi wiadomości (MHS) z uwzględnieniem systemu transportu wiadomości (MTS). Omówiona została rola systemu MTS w systemach MHS. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zarządzanie bezpieczeństwem informacji
80%
Informacja jest obecnie bardzo cennym towarem, często wykradanym i nieuczciwie wykorzystywanym. Odpowiednio opracowane, wdrożone i eksploatowane Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji umożliwiają ochronę danych wpływających na konkurencyjność firmy oraz wymaganych przepisami prawa. W pracy opisano formy zasobów informacyjnych oraz przedstawiono normy dotyczące SZBI.(abstrakt oryginalny)
Dane stają się informacją, kiedy ich użytkownik pozyskuje dodatkowo ich znaczenie. Dzieje się tak m.in. ze względu na występowanie pewnych regularności w otaczającym nas świecie. Fizyka informacji nosi nazwę teorii sytuacyjnej. W tym podejściu informacja zawsze przyjmuje postać stwierdzenia, że pewien obiekt jest określonego rodzaju. Owe regularności i powtarzalność, pozwalające na ściśle określone konfiguracje obiektów, są określane mianem "constraints" (nazwa nieprzetłumaczalna najeż, polski). Constraints są to pewne ukryte wątki, pozwalające łączyć informację z jej reprezentacją. Trzy zasadnicze składniki pozwalające na pozyskanie informacji to określone: sytuacje, typy i wątki (constraints). Kiedy dana osoba przyswaja określoną informację w sposób indywidualny, następuje transformacja tej informacji w wiedzę. Według teorii sytuacyjnej, posiadanie pewnych umiejętności może być przyrównane do stopnia pozyskania informacji. Poziom nowicjusza to poziom pozyskania danych, poziom zaawansowanego nowicjusza i pracownika wykwalifikowanego to poziom informacji. Poziom wiedzy to poziom ekspercki. Prawdziwie ekspercki poziom można osiągnąć jedynie poprzez praktykę i doświadczenie. (abstrakt oryginalny)
Projekty informatyczne to przedsięwzięcia złożone, charakteryzujące się dużym ryzykiem realizacji. Dlatego też zarządzanie wiedzą powinno stanowić integralną część procesu zarządzania projektami informatycznymi. Które opierają się w głównej mierze na wiedzy członków zespołu. Przedstawiono próbę uchwycenia najistotniejszych kierunków i zakresu zarządzania wiedzą, włączając w analizę także te aspekty, które funkcjonują w przedsiębiorstwie, choć do tej pory nie były jawnie wiązane przez pracowników organizacji z tym procesem.
Inteligentne systemy zarządzania informacją analizujące procesy zarządzania i wspomagające procesy podejmowania decyzji strategicznych omówione zostaną na przykładzie kognitywnych systemów zarządzania danymi. Ta grupa systemów zarządzania informacjami dotyczy podejmowania decyzji strategicznych w przedsiębiorstwach prowadzonych na podstawie analizy znaczeniowej wybranych grup wskaźników ekonomiczno-finansowych. W pracy zostaną omówione systemy klasy UBMLRSS (Understanding Based Management Liquidity Ratios Support Systems) - kognitywne systemy analizy wskaźników płynności przedsiębiorstwa, które wnioskować będą o zasobach i stopniu wypłacalności majątku obrotowego przedsiębiorstwa oraz o jego bieżącej działalności na podstawie analizy semantycznej zbioru wybranych wskaźników. Systemy klasy UBMLRSS są jednymi z czterech klas finansowych systemów kognitywnych - Cognitive Financial Analysis Information Systems.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.