Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information order
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Media uczestnikami walki informacyjnej
100%
W artykule poruszone zostały problemy dotyczące istoty walki informacyjnej i jej elementów składowych. Media będące jej bezpośrednimi i pośrednimi uczestnikami m.in. w sferze politycznej, społecznej czy gospodarczej docierają do ludzkich umysłów przez umieszczanie określonych treści w przestrzeni informacyjnej. Posiadany przez media dostęp do wspomnianej przestrzeni pozwala im m.in. na sterowanie percepcją odbiorczą adresatów. To jak interpretujemy odbierane informacje zależy nie tylko od naszego wykształcenia czy doświadczenia, ale i od treści przekazywanych przez media.(abstrakt oryginalny)
Rachunek kosztów docelowych umożliwia oddziaływanie na poziom kosztów produktu w cyklu jego przygotowania. W rachunku tym najpierw przeprowadza się badania rynkowe celem oszacowania ceny, jaką klienci będą skłonni zapłacić za produkt, posiadający określone cechy. Tak ustalona cena sprzedaży odzwierciedla przyszłe, a nie bieżące warunki rynkowe. Najważniejszą metodą w procesie osiągania kosztu docelowego produktu jest analiza wartości, której metodologię zaprezentowano w artykule. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Polska Agencja Prasowa wobec idei nowego ładu informacyjnego w latach 1960-1972
100%
W niniejszym artykule przeanalizowano stanowiska, jakie zajęły Polska Agencja Prasowa oraz inne agencje prasowe funkcjonujące w państwach "bloku wschodniego" wobec idei światowego ładu informacyjnego. W latach 60. ubiegłego wieku PAP, idąc za przykładem sowieckich, czechosłowackich i wschodnioniemieckich agencji prasowych, podjął ograniczoną działalność w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Polegała ona na wymianie informacji, nadawaniu radiowych audycji informacyjnych i udziale w kształceniu afrykańskich dziennikarzy w Pradze. Pomimo problemów finansowych, Polska Agencja Prasowa dostarczała również krajom rozwijającym się niewielkie ilości sprzętu technicznego. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ład informatyczny w oparciu o normę ISO/IEC 38500
100%
Funkcjonowanie efektywnego systemu ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwie jak i w całej gospodarce pomaga osiągnąć taki poziom zaufania, jaki jest niezbędny do funkcjonowania gospodarki rynkowej. Ład korporacyjny jest procesem, w którym rada nadzorcza, poprzez kierownictwo, wspomaga instytucję w wypełnianiu misji i ochronie majątku. Efektywny ład korporacyjny ma miejsce, gdy zarząd przekazuje odpowiednie wskazówki dla kierownictwa zawierające strategiczne kierunki instytucji i nadzoruje wysiłki kierownictwa dążenia w tym kierunku. W ostatnich latach technologie informatyczne stały się szkieletem przedsiębiorstw. Dla wielu z nich byłoby niemożliwym funkcjonowanie bez IT. Technologie informatyczne nie są obecnie odseparowane od przedsiębiorstwa, są jego istotnym elementem. Kadra kierownicza w niedalekiej przeszłości mogła delegować, ignorować lub unikać decyzji związanych z IT. Obecnie w większości firm jest to niemożliwe. Brak nadzoru zarządu nad działaniami IT jest niebezpieczne; naraża przedsiębiorstwo na ryzyko w ten sam sposób, jak brak badania ksiąg rachunkowych. Bezwzględne uzależnienie od technologii informacyjnych zmusza do szczególnej koncentracji na ładzie informatycznym (IT governance) w celu zapewnienia, że inwestycje w IT wygenerują żądaną wartość biznesową a ryzyka związane z IT zostaną zminimalizowane. Głównym celem tego artykułu jest prezentacja kluczowych pojęć ładu informatycznego, opis najważniejszych modeli (frameworks) ładu informatycznego stosowanych przez organizacje, a także sprecyzowanie wytycznych dla organizacji w celu skutecznego, efektywnego i zyskownego wykorzystania IT bazując o normę ISO/IEC 38500:2008. (abstrakt oryginalny)
Znaczny wzrost nasycenia współczesnych organizacji gospodarczych techniką informacyjną (IT) sprawia, że konieczna jest zmiana paradygmatu zarządzania sferą IT. Przedmiotem zarządzania nie są już wyizolowane pojedyncze, wsparte technologiczne systemy informacyjne (IT/IS), ale infrastruktura IT/IS, składająca się z wielu współdziałających ze sobą ogniw. Stworzenie sprawnych struktur i mechanizmów pozwalający pozwalających na sprawne zarządzanie infrastrukturą IT/IS stanowi nie lada wyzwanie szczególnie wobec tego, że coraz powszechniej poświęca się uwagę ekonomicznej celowości i efektywności inwestycji w IT. Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest dziedzina ładu informatycznego (IT governance) definiująca obszary decyzyjne oraz mechanizmy podejmujące i w dużej mierze rozwiązujące opisane problemy. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie obszarem technologii informacyjnych w przedsiębiorstwie odgrywa znaczącą rolę jako generator wartości dla jego interesariuszy. Organizacje w coraz większym stopniu opierają swoją działalność operacyjną na technologiach informacyjnych i systemach IT, co rodzi potrzebę zarządzania, kontrolowania i nieustannego monitorowania tego obszaru. Zoptymalizowanie dostarczania wartości z własnych zasobów informacyjnych wymaga jednak zmiany podejścia w kadrze zarządzającej IT - przejście od dostarczania technologii do dostarczania wartości z usług IT. Istnieje szereg podejść i metod do wdrożenia nadzoru nad ładem IT. Jednym z nich jest COBIT 5, model zarządzania IT w przedsiębiorstwie. W 2012 roku została wydana ostatnia, najnowsza wersja tego modelu, wyposażona w istotne narzędzia organizacyjne. COBIT szeroko obejmuje wszystkie aspekty związane z obecnością w organizacji technologii informacyjnych. Kolejnym modelem jest biblioteka dobrych praktyk zarządzania usługami IT pod nazwą ITIL. Poprzez wprowadzenie podejścia usługowego ITIL przyczynia się do wzrostu efektywności i wydajności przedsiębiorstwa za sprawą jego systemów informacyjnych. Tak COBIT, jak i ITIL zapewniają zintegrowane, całościowe podejście do zarządzania technologią informacyjną i procesami usługowymi z perspektywy zarządzania organizacją. Zastosowane jednocześnie wzajemnie wzmacniają swoje potencjały oraz wpływ na polepszenie efektywności kosztowej i zoptymalizowanie zużycia zasobów. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Społeczna luka informacyjna jako bariera rozwoju społeczeństwa informacyjnego
84%
Artykuł prezentuje koncepcję społecznej luki informacyjnej, czyli sytuacji, w której obywatele, przedsiębiorstwa oraz administracja państwowa nie dysponują odpowiednią wiedzą, by bez przeszkód móc egzystować w społeczeństwie. Luka ta jest efektem olbrzymiego rozrostu ilości danych, które wyżej wymienione jednostki powinny asymilować, żeby wypełniać swoje funkcje społeczne, obywatelskie, ekonomiczne itp. Wraz ze wzrostem koniecznych do przyswojenia danych nie wzrasta niestety zdolność jednostek do ich przetwarzania i wykorzystywania w praktyce, co skutkuje lub może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. Przede wszystkim społeczna luka informacyjna może stać się barierą rozwoju społeczeństwa informacyjnego, które jak sama nazwa wskazuje, oparte jest w głównej mierze na gromadzeniu, przetwarzaniu, przechowywaniu i wykorzystywaniu olbrzymiej ilości danych i informacji. (abstrakt oryginalny)
8
84%
Kontekst zatrucia informacyjnego w Polsce wielokrotnie stanowił dla autorek niniejszego artykułu barierę w badaniach naukowych, edukacji i eksperymentach w praktyce społeczno-gospodarczej. Niemniej w XXI w. wraz z gwałtownym rozwojem technologii ICT coraz groźniejsze stają skutki tego zatrucia (autorki badały niektóre z nich21). Niemniej obecnie ma miejsce kumulacja tak wielu negatywnych skutków, iż wymaga ona holistycznego ujęcia. Stanowi poważne zagrożenie społeczno-gospodarczego bezpieczeństwa informacyjnego w Polsce. Konieczna jest naprawa stanu społecznego ładu informacyjnego przy zachowaniu uwarunkowań hierarchii funkcji informacji ze wskazaniem bezwzględnego priorytetu w postaci rzetelnego odwzorowania rzeczywistości. Konieczność ta dotyczy zarówno poszczególnych podmiotów społeczno- gospodarczych, jak i całego państwa. Autorki planują kontynuację badań w tym zakresie, w szczególności w kontekście luki informacyjnej i minimum informacyjnego(fragment tekstu)
9
Content available remote Gospodarczy ład informacyjny w Polsce
84%
W niniejszym artykule wskazano na konieczność szerszego spojrzenia na kwestie związane z tworzeniem i funkcjonowaniem zasobów informacyjnych, obowiązków informacyjnych oraz systemów informacyjnych, które mają wpływ na procesy produkcji i konsumpcji dóbr oraz usług. Infrastruktura informacyjna skonstruowana w epoce społeczeństwa industrialnego może nie być optymalna dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Władza ustawodawcza i władza wykonawcza powinny wspierać oddolne inicjatywy zmiany porządku w gospodarce, lecz już teraz można chyba wskazać więcej obszarów, w których następuje raczej blokowanie lub lekceważenie tych inicjatyw. Stworzenie odpowiedniej terminologii dotyczącej gospodarczego ładu informacyjnego oraz ukazanie jego struktury i relacji w nim zachodzących powinno wspomóc optymalizację działań legislacyjnych w tym zakresie i przyczynić się do poprawy otoczenia biznesowego.(fragment tekstu)
Obecnie dużą słabością wielu przedsiębiorstw jest brak dostosowania technologii informatycznych do rzeczywistych potrzeb biznesowych i niewykorzystywanie technologii informatycznych do tworzenia realnej wartości dla biznesu. Efektywnie zarządzane IT może zapewnić małym przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną, natomiast nieskuteczne zarządzanie zasobami informatycznymi może wpłynąć negatywnie na ogólny rozwój firmy. Wraz z obserwowanym obecnie wzrostem skupiania się firm na redukcji kosztów, wymóg aktywnego zarządzania zasobami IT w małych firmach staje się niezwykle ważną kwestią. Opracowanie to charakteryzuje pojęcie ładu informatycznego, omawia korzyści wynikające z jego wykorzystania dla małych firm, wskazuje ramy wdrożenia ładu w małych przedsiębiorstwach i omawia kluczowe czynniki powodzenia. (abstrakt oryginalny)
Zdefiniowano pojecie kryzysu informacyjnego, jego rodzaje, objawy oraz skutki ekonomiczne i społeczne w społeczeństwie informacyjnym, gospodarce opartej na wiedzy i w warunkach nowoczesnych technologii informacyjnych. Omówiono przyczyny pojawiania się kryzysów informacyjnych, w tym absolutną asymetrię informacyjną, luki informacyjne oraz fundamentalne prawo informacji w gospodarce rynkowej - informacja gorsza wypiera informację lepszą. Zwrócono uwagę na rolę instytucji w utrzymaniu ładu informacyjnego i zapobieganiu kryzysom informacyjnym. (oryg. streszcz.)
Coraz powszechniejsze zastosowanie osiągnięć nauki i techniki bez zmiany systemu ekonomicznego na holistyczny i stworzenia odpowiednich podstaw informacyjnych spowodowało kryzys trwający od początku XX wieku. Zagraża on istnieniu człowieka, a nawet życia biologicznego Ziemi. Przywrócenie międzyludzkiej i w układzie człowiek-przyroda względnej, podtrzymującej rozwój dynamicznej równowagi, a wraz z tym doprowadzenie globalnego ekosystemu do wewnętrznej harmonii wymaga wprowadzenia ludzkości w stan pełnej dojrzałości intelektualnej, naukowo-technicznej i etycznej. Osiągnięcie tej dojrzałości oznaczałoby odejście od dotychczas dominujących, "młodzieńczych" wzorców życia - wzrostu silniejszych kosztem słabszego otoczenia - i ukształtowanie ekorozwoju, czyli rozwoju uwzględniającego społeczne i przyrodnicze otoczenie. W ekorozwoju wzrost jakości życia dotyczyłby zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się światowych społeczności, z uwzględnieniem środowiska przyrodniczego. Zharmonizowany rozwój zwiększyłby szansę godnego życia przyszłych pokoleń. Ukształtowanie ekorozwoju wymaga przebudowy form ludzkiego współżycia i gospodarowania. W tym celu potrzebna jest - oparta na informacji i stwarzająca możliwość powszechnej, intelektualnej, ekohumanistycznie motywowanej aktywności twórczej - ekohumanistyczna przemiana cywilizacyjna. Dla wspólnego dobra, wszystkich ludzi, ich następców oraz środowiska przyrodniczego wymaga ona stosowania techniki. Istotnym celem cywilizacyjnej przemiany powinno być poddanie ekohumanistycznej kontroli zmian w życiu ludzi i przyrody. Wymaga to ukształtowania - jako zadania priorytetowego - nowego ładu informacyjnego uwzględniającego ekorozwój. Sytuacja zmian żąda opanowania umiejętności kształtowania trwałego, bezkryzysowego rozwoju, który potrzebuje sukcesywnego dostosowywania struktury światowego systemu społeczno-gospodarczego do nowych uwarunkowań życia ludzi i ich przyrodniczego otoczenia. Wymaga także umiejętnego sterowania zmianami, dokonania z odpowiednim wyprzedzeniem właściwej przebudowy struktury systemu światowego. Współcześnie konieczne stało się wcześniejsze wypracowanie działań przeciw zagrożeniom. Wynikają stąd nowe wymagania wobec infrastruktury zarówno światowego systemu społeczno-gospodarczego, jak i państwa polskiego. Dotyczą one zmiany formy społecznego systemu informacyjnego, między innymi: systemu informacji naukowo-technicznej, ekonomicznej, statystycznej oraz prognostycznej. Społeczny system informacyjny powinien umożliwiać sprawne dostosowywanie form życia społeczno-gospodarczego i przyrodniczego do zmian w jego uwarunkowaniach, a także nie dopuszczać do zmian niekorzystnych dla życia. Jest on niezbędny dla ukształtowania powszechnej świadomości ekohumanistycznej. Powinien ułatwiać zastąpienie ekonomiki partykularnego zysku ekonomiką zysku holistycznego, opartą na kompleksowym wyznaczaniu społecznych i przyrodniczych korzyści i kosztów działalności społeczno-gospodarczej. Ekonomika holistyczna preferowałaby tych, którzy do wspólnego dobra wnoszą więcej od innych i eliminowałaby bogacenie się kosztem degradowania otoczenia społecznego lub przyrodniczego. Społeczny system informacyjny powinien umożliwiać rozpoznawanie zagrożeń w wyniku dezaktualizacji. W celu eliminowania zagrożeń konieczne staje się wprowadzenie powszechnego dozoru symulacyjnego. Za pomocą ostrzegawczego prognozowania byłyby rozpoznawane i wartościowane aktualnie zachodzące procesy społeczno-gospodarcze i przyrodnicze, poznawane byłyby zmiany w jakości tych procesów oraz byłyby formułowane ostrzeżenia co do konsekwencji ich kontynuowania. Dozór symulacyjny pozwalałby na uzyskanie wiedzy o okresie ekospołecznie użytecznego trwania form stosunków społecznych albo innych form systemu społeczno-gospodarczego i otoczenia. (fragment tekstu)
Badania nad istotą i zakresem nowych kierunków globalnych przemian w rozwoju gospodarki, społeczeństwa oraz osobowości człowieka prowadzą do pojęcia cywilizacji informacyjnej. Autorka opisała stadia cywilizacji informacyjnej: gospodarkę informacyjną, społeczeństwo informacyjne i człowiek informacyjny i ich charakterystyczne cechy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.