Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information process
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Racjonalizację kosztów informacji można rozpatrywać z punktu widzenia metodycznego oraz uwarunkowań merytorycznych. Poniżej przedstawiono metodyczny aspekt racjonalizacji kosztów informacji poprzez ujęcie ich w system rachunku kosztów. (fragment tekstu)
Podstawowym, podmiotowym komponentem każdego systemu informacyjnego są ludzie i zachodzące w systemie procesy informacyjne. Wyróżnia się trzy ogólne kategorie procesów informacyjnych: indywidualne, grupowe i organizacyjne. Prawidłowa identyfikacja i analiza procesów może stanowić nieocenioną pomoc w tworzeniu modeli przydatnych zarówno w pracach teoretycznych w obszarze SI, jak i w praktyce życia organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono możliwość wykorzystania koncepcji mikronarzędzi bazujących na relacyjnym modelu danych w zakresie rozwoju kluczowych dla rozwoju innowacyjnego specjalizacji inteligentnych. Opisano główne elementy rozwijanej koncepcji tworzenia narzędzi w arkuszach kalkulacyjnych. Omówiono sposób reprezentacji zidentyfikowanych encji w arkuszach. Przedstawiono proponowane rozwiązania w zakresie zapewnienia integralności danych oraz w zakresie pozyskiwania założonych układów informacji. Zidentyfikowano także obszary specjalizacji inteligentnych, w których rozwój wpisuje się rozwój opisanej koncepcji oraz inne obszary, w zakresie których może ona zostać wykorzystana. (abstrakt oryginalny)
Wśród specjalizacji inteligentnych dla województwa śląskiego wymieniane są technologie informatyczne i telekomunikacyjne. Problemem, który występuje w tym obszarze w wielu organizacjach jest ręczna realizacja procesów, w ramach których przetwarzane są dane. Problem ten występuje pomimo stosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych a czasami jest nawet związany z ich wykorzystywaniem. Może on zostać rozwiązany poprzez zautomatyzowanie procesów z wykorzystaniem narzędzi tworzonych w arkuszach kalkulacyjnych. Przykład takiego narzędzia, wdrożonego w celu automatyzacji procesu generowania komunikatów EDI w systemie klasy ERP został opisany w artykule. Przedstawiono przebieg procesu wykonywanego przez człowieka oraz omówiono główne elementy zaproponowanego narzędzia. Porównano także czasy konieczne do realizacji procesu w różnych wariantach zarówno przed, jak i po wdrożeniu stworzonego narzędzia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono w ujęciu cybernetyczno-ekonomicznym związki, jakie istnieją między wielkimi organizacjami gospodarczymi w przemyśle a systemem centralnego planowania w PRL w procesie podejmowania decyzji. Temat w tym ujęciu został zreferowany na konferencji naukowej w Wyższej Szkole Chemiczno-Technologicznej w Pardubicach (CSRS) w listopadzie 1975 r. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Procesy informacyjne w organizacji
75%
Żadna działalność gospodarcza na rynku nie ma zapewnionego powodzenia, jej system kierowania i zarządzania podlega ciągłym modyfikacjom. Zagrożona jest bankructwem i ryzykiem, jeśli nie jest prowadzona zgodnie z interesem rynku i jej uczestników. Menedżerowie, jak również obowiązujące przepisy prawne, wyrażają coraz częściej potrzebę posiadania informacji o sytuacji wewnętrznej i własnym otoczeniu. Jest to bezpośrednią przyczyną podejmowania specjalnych działań polegających na zdobywaniu danych, przetwarzaniu ich i odpowiednim gospodarowaniu posiadanymi zasobami. Informacja jest miarą zwiększania wiedzy o określonym zdarzeniu i wiąże się z przekazaniem przez nadawcę danych służących rozszerzaniu wiedzy odbiorcy o stanie procesów. (fragment tekstu)
Omówiono metodykę budowy symulatora w podsystemie ustalania potrzeb materiałowych oraz przedstawiono modele symulacyjne w tym podsystemie.
W artykule omówiono w ramach międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej wybrane funkcje procesu informacji, występujące w transferze technologii. (abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce efektywne zarządzanie organizacją wymaga sprawnego systemu zarządzania aktywami informacyjnymi. Wobec tego, funkcjonowanie przedsiębiorstwa uzależnione jest nie tylko od jakości gromadzonych danych i informacji, ich przetwarzania i przechowywania, ale także bezpieczeństwa. W artykule skupiono się przede wszystkim na podstawowych aspektach związanych z ochroną informacji. Ponadto, zaprezentowano wybrane wyniki badań dotyczące systemu bezpieczeństwa informacji w polskich organizacjach.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę oraz bank danych zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie przemysłowym.
Przedstawiono główne zagadnienia związane z doskonaleniem procesów informacyjnych w systemie logistycznym przedsiębiorstwa. Zaprezentowano przykłady nowoczesnych rozwiązań stosowanych w zakresie wspomagania informacyjnego.
W artykule przedstawiono uproszczoną strukturę urzędu skarbowego, charakterystykę poszczególnych komórek wchodzących w skład urzędu oraz identyfikację procesów, w których owe komórki biorą czynny udział. Procesy te podzielono na podstawowe i pomocnicze. Następnie na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród pracowników zajmujących stanowiska kierownicze w badanych urzędach sporządzono mapę procesów ilustrującą wpływ poszczególnych procesów na wyniki osiągane przez urząd. (fragment tekstu)
W artykule skorzystano z infologicznej koncepcji pojęcia informacji, zaproponowanej przez Bo Sundgrena (1973). Główne tematy poruszone w artykule to: czynniki sprzyjające poprawnej interpretacji informacji oraz czynniki utrudniające poprawną interpretację informacji.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania metody schematów blokowych Buschardta w identyfikacji procesów informacyjno-decyzyjnych. Zaprezentowano metodę oraz przykład jej wykorzystania.
Celem artykułu jest zaprezentowanie dotychczasowych prób scharakteryzowania zarządzania informacją. Według autora na zarządzanie informacją powinno się patrzeć przede wszystkim przez pryzmat teorii i praktyki zarządzania, aczkolwiek uwarunkowania technologiczne odgrywają tutaj bardzo ważną rolę.
Podstawą zmian we współczesnej gospodarce są nowe możliwości wykorzystania informacji rynkowych. Pozyskanie oraz odpowiednie wykorzystanie tych informacji staje się w coraz większym stopniu warunkiem zbudowania własnej oferty oraz osiągnięcia sukcesu. Przedsiębiorstwa, na podstawie pozyskanych, sklasyfikowanych i przeanalizowanych informacji rynkowych, powinny doskonalić swój model biznesowy. Z kolei system informacyjny powinien wspomagać przedsiębiorstwo w jego adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości. Zaproponowany w artykule model systemu MAS, wspomagający zarządzanie informacją rynkową, ma na celu ukazanie możliwości usprawnienia procesów informacyjnych przedsiębiorstw. Może być również narzędziem wspomagającym przedsiębiorstwo w przejściu do kolejnego etapu działalności gospodarczej, narzędziem innowacyjnym, przejmującym na siebie część obowiązków współczesnego menedżera - decydenta. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wpływ informacji na człowieka w wymiarze indywidualnym i społecznym. Autor nakreślił ramy interpretacyjne pojęcia informacji i scharakteryzował je. Przedstawił je jako zasób o wielorakich funkcjach i cechach.
Scharakteryzowano proces tworzenia produktu informacyjnego oraz omówiono procesowe ujęcie kosztów tworzenia informacji.
19
Content available remote Mapowanie procesów w organizacjach jako narzędzie innowacyjności
75%
Publikacja ukazuje metody tworzenia map procesów, graficzne przykłady mapowania procesów oraz elementów, które powinny być zintegrowane z mapami procesów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wykładni istoty systemów referencyjnych w ich szczególnym ukierunkowaniu, jakim jest zarządzanie (działalność menedżerska). Punktem wyjścia prezentowanego opracowania jest wymiar semantyczny informacji menedżerskiej, określony przez relacje między znakiem językowym a przedmiotem odniesienia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.