Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information society
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
Jednym z warunków właściwego rozwoju społeczeństwa informacyjnego jest możliwość szybkiego dostępu do wydajnego systemu e-usług informatycznych. Dlatego artykuł podejmuje temat metod analizy wydajności platformy e-usług. Przedstawiono cztery antymetody i dwie właściwe metody analizy wydajności systemów operacyjnych (metoda USE i metoda TSA). (abstrakt autora)
2
Content available remote Społeczeństwo informacyjne- społecznościowa faza rozwoju
100%
Społeczeństwo informacyjne nieustannie przeżywa swój rozwój, który jest wyznaczany przez zastosowanie nowych technologii i ich praktyczne wykorzystanie. Dotychczasowy proces zmian społeczeństwa informacyjnego można podzielić na dwa wyraźne etapy: przedsieciowy (w którym przekaz informacji odbywał się poprzez zewnętrzne nośniki pamięci) i sieciowy (zapoczątkowany przez upowszechnienie Internetu). Etap sieciowy trwa do dziś, choć ulega przemianom wraz z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przyjmując dominujący model komunikacji społecznej jako kryterium wyróżniania kolejnych faz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w ramach etapu sieciowego, można stwierdzić, że nastąpiło właśnie przejście do kolejnej fazy tego rozwoju - społecznościowej. Poprzednie fazy można umownie nazwać: sieciową prostą (w której królował e-mail jako główny kanał komunikacji i przepływu informacji; dopełnieniem obrazu były czaty, informacyjne portale internetowe).(fragment tekstu)
3
Content available remote Stan i perspektywy rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce
100%
Celem artykułu jest przedstawienie przesłanek tworzenia się społeczeństwa informacyjnego oraz analiza aktualnego stanu wykorzystania technologii informacyjnych w polskim społeczeństwie. Wyniki przeprowadzonych badań umożliwiły autorowi identyfikację najistotniejszych problemów wynikających z wykorzystania nowoczesnych technologii oraz wskazanie kierunków rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w warunkach budowy gospodarki wiedzy i dążenia do pełnego wdrożenia zasad rozwoju zrównoważonego(fragment tekstu)
Rozwój społeczeństwa informacyjnego, a przede wszystkim rozwój rynku ICT, znajduje proste przełożenie we wzroście produkcyjności i innowacyjności innych sektorów gospodarki. Nic więc dziwnego, że hasło społeczeństwo informacyjne jest tak popularne, czy wręcz modne. Wyrazem tego są liczne konferencje organizowane przez instytucje krajowe i międzynarodowe, opracowywane dokumenty rządowe oraz mnogość publikowanych artykułów odwołujących się w swej treści do tej tematyki. Szczególnie teraz, tuż przed 2010 rokiem, duże znaczenie mają międzynarodowe rankingi pomagające ocenić, czy rzeczywiście udało się zrealizować przewodnie hasło Strategii Lizbońskiej, głoszące iż gospodarka Unii Europejskiej do roku 2010 roku ma być najbardziej dynamicznie rozwijającą się i konkurencyjną gospodarką w świecie.(fragment tekstu)
5
Content available remote Wybrane zagadnienia funkcjonowania organizacji wirtualnych
100%
W artykule przedstawiono koncepcję organizacji wirtualnej, która jest jedną z nowych koncepcji zarządzania. Sytuacje warunkujące rozwój tych organizacji wynikają ze wzrostu liczby powiązań nietypowych, czasowych, doraźnych, tworzonych w celu realizacji konkretnego przedsięwzięcia, w sytuacji dużej dynamiki zmian gospodarczych i społecznych, często w warunkach chaotycznych, nieprzewidywalnych i trudnych. Celem autorki jest zaprezentowanie głównych teoretycznych podejść do organizacji wirtualnej, jak również w celach ilustracyjnych pokazanie różnorodności podejść empirycznych i efektów wybranych analiz.(abstrakt autora)
Techniki informacyjno-komunikacyjne są już powszechne, jednakże umiejętność ich wykorzystania nie stoi na wysokim poziomie. W artykule zaprezentowano wybrane aspekty programu Polska 2030 oraz programy na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w województwie zachodniopomorskim. Przedstawiono również wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w województwie. Celem pracy jest wskazanie, że kompetencje pracowników w zakresie wykorzystania technik informacyjno-komunikacyjnych wpływają pozytywnie na rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki.(abstrakt autora)
Analiza poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego powinna mieć charakter aspektowy. Wynika to z bardzo dużej złożoności problematyki społeczeństwa informacyjnego. Złożoność ta jest także przyczyną ograniczonych możliwości stosowania wskaźników syntetycznych w badaniach społeczeństwa informacyjnego, ponieważ zbyt duża liczna wskaźników cząstkowych na ogół ma negatywny wpływ na jakość indeksów złożonych. Można jednak tworzyć miary syntetyczne w odniesieniu do poszczególnych aspektów społeczeństwa informacyjnego. Szybki rozwój ICT oraz przechodzenie do kolejnych faz cyklu życia społeczeństwa informacyjnego powodują, że konieczna jest stała aktualizacja zestawu wskaźników przeznaczonych do oceny poziomu jego rozwoju.(fragment tekstu)
Autor zastanawiając się nad metodami informowania społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej analizuje sondaże opinii publicznej przeprowadzone w Finlandii, Szwecji i Austrii na temat Unii Europejskiej.
Biuro projektów społeczeństwa informacyjnego ISPO zostało utworzone by umożliwić zapoznanie się Europejczykom z z możliwościami jakie oferuje społeczeństwo informacyjne. Artykuł zawiera informacje o głównych zadaniach ISPO.
Omówiono wyzwania jakie stoją przed Unia Europejską w związku z tworzeniem społeczeństwa informacyjnego. UE wraz z przyszłymi państwami członkowskimi rozwiążą konkretne programy i projekty mające umocnić czołową pozycję Europy w społeczeństwie informacyjnym.
Pojęcie "społeczeństwo informacyjne" znane jest od lat 60. XX wieku, ale dopiero od lat 90. dzięki technologiom informatycznym jego idea znalazła możliwość rozwoju. Brak jednej satysfakcjonującej definicji tej nowej formacji. J.S. Nowak w artykule Społeczeństwo informacyjne - geneza i definicje podaje 22 określenia odnoszące się do różnorodnych aspektów tego tworu - technologicznych, ekonomicznych, społecznych1. Na potrzeby niniejszego artykułu przytoczono definicję K. Krzysztofka i M.S. Szczepańskiego, którzy definiują społeczeństwo informacyjne jako: "społeczeństwo, w którym informacja jest intensywnie wykorzystywana w życiu ekonomicznym, społecznym, kulturalnym i politycznym; to społeczeństwo, które posiada bogate środki komunikacji i przetwarzania informacji, będące podstawą tworzenia większości dochodu narodowego oraz zapewniające źródło utrzymania większości ludzi". Podkreśla ona wagę tak informacji jako podstawowego zasobu społeczeństwa informacyjnego, jak i środków komunikowania, bez których nie mogłaby ona odgrywać w nim swej przewodniej roli. (fragment tekstu)
12
Content available remote Problem przeładowania informacyjnego w społeczeństwie informacyjnym
100%
Problem przeładowania informacyjnego (information overload) jest symptomem rozwoju społeczeństwa informacyjnego, powszechnej globalizacji i ery technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych. Przyczyn nadmiernej podaży informacji można upatrywać w ekspansji treści informacyjnych, dynamicznym rozwoju nowych kanałów i konkretnych rozwiązań komunikacyjnych w przekazie informacji, w rozwoju rynku informacyjnego i produkcji informacji (produktów informacyjnych) oraz zmianie roli z klientów na prosumentów zaangażowanych w produkcję informacji. Członkowie społeczeństwa informacyjnego mają do czynienia z przeciążeniem i eksplozją informacji. Dysponują mnogością informacji, lecz nie potrafią jej w pełni, sensownie wykorzystać, ponieważ brakuje im umiejętności oraz nawyków filtrowania i sortowania informacji. W zaprezentowanych badaniach podjęto próbę określenia, czy problem przeładowania informacyjnego występuje w społeczeństwie informacyjnym, czy jest postrzegany jako zjawisko, które negatywnie wpływa na efektywność pracowników, jak często jest odczuwany oraz jakie są jego źródła w małych i średnich przedsiębiorstwach.(fragment tekstu)
Współczesne trendy rozwoju społeczeństwa informacyjnego nie ominęły również zawodów artystycznych. W niniejszym artykule omówiono zagadnienie zastosowania elektronicznych partytur oraz wydawnictw nutowych przez profesjonalnych muzyków. Na podstawie badań własnych starano się określić częstotliwość, narzędzia oraz technologiczną i finansową stronę zagadnienia oraz zidentyfikować ewentualne niezaspokojone potrzeby oraz luki rynku. (abstrakt autora)
14
Content available remote Znaczenie portali społecznościowych w społeczeństwie informacyjnym
100%
W latach 2005-2010 liczba gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu wzrosła w Polsce dwukrotnie, z 30% w 2005 roku do 63% w 2010. Dostępność do Internetu w Polsce jest wysoka, mimo iż nadal pozostaje poniżej średniej w krajach Unii Europejskiej, gdzie dostęp do Internetu ma 70% gospodarstw domowych1. Stosowanie Internetu stało się codziennością nie tylko w życiu osób prywatnych, ale także w działalności przedsiębiorstw i administracji publicznej. W konsekwencji możemy mówić o społeczeństwie informacyjnym, w dużym stopniu ukształtowanym przez rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnej, w tym przez Internet. Internet daje swoim użytkownikom wiele możliwości, pozwalając internautom na przykład na tworzenie wirtualnych społeczności, których celem jest m.in. dzielenie się opiniami, informacjami i wiedzą poprzez przekazywanie treści w różnych formach. Celem referatu jest analiza znaczenia portali społecznościowych w społeczeństwie informacyjnym w oparciu o dane o charakterze wtórnym pokazujące rozwój tych serwisów oraz wyniki własnych badań empirycznych przeprowadzonych wśród studentów Politechniki Łódzkiej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie genezy, rozwoju oraz stanu obecnego społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W pierwszej części artykułu przedstawiono genezę powstania zjawiska oraz przeobrażenia społeczeństwa od agrarnego do informacyjnego. Następnie uwagę zwrócono na wybrane strategie i raporty zawierające opis kierunków rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Kolejnym celem było ukazanie stanu dostępu do Internetu w Polsce jak i w woj. świętokrzyskim. W ostatniej części przedstawiono koncepcje społeczeństwa informacyjnego w regionie świętokrzyskim.(fragment tekstu)
17
Content available remote M-banking jako element ICT społeczeństwa informacyjnego
100%
W obecnych czasach społeczeństwo charakteryzuje się zwiększoną potrzebą korzystania w życiu codziennym z innowacyjnych oraz mobilnych rozwiązań informatycznych. W tej dziedzinie stosuje się usługi telekomunikacyjne oraz technologie zdalnego przesyłania i przetwarzania informacji. W bankowości i finansach rozwija się obecnie obszar mobilnej bankowości. Porównując formę bankowości tradycyjnej i internetowej z bankowością mobilną rynek i konsumenci pokazują, że m-banking nie jest jeszcze wystarczająco bezpiecznym i zaufanym substytutem, ale jest to rozwiązanie godne obserwacji i dalszego rozwoju. W artykule przedstawiono podstawowe informacje o bankowości mobilnej oraz wybrane informacje z badań dotyczących użytkowania tej formy bankowości.(fragment tekstu)
18
Content available remote Społeczeństwo informacyjne - podejście krytyczne
100%
Pomimo licznych zalet koncepcja społeczeństwa informacyjnego ma istotne deficyty. Ich wyliczenie nie wydaje się jednak wystarczające - świadomość wad powinna być punktem wyjścia do podjęcia wysiłku badawczego. W sytuacji gdy wspólnym elementem obecnym w definicyjnych ujęciach jest podkreślenie roli informacji, rozważyć można - to sugestia mająca zainspirować dalsze dociekania - czy najlepiej opisującym obecny stan ewolucji sfery komunikacji terminem jest "społeczeństwo medialne". Powstaniu koncepcji społeczeństwa informacyjnego towarzyszą naukowe odkrycia i ich wykorzystanie w gospodarce i administracji1. Począwszy od wynalezienia telegrafu, telefonu, fotografii, po powszechne zastosowanie komputera i datowany na ten moment początek ery interaktywnej, wszystkie owe wynalazki wywierały wpływ na życie społeczne, tworząc nowy paradygmat technologiczny. Wpływ ten jest tym większy, że w sferze medialnej pojawiały się możliwości na-wiązania nowej, interaktywnej łączności z audytorium mediów, czyli czytelnikami, widzami, słuchaczami. Z czasem pojawiły się pierwsze badania rynku (1911 r.), badania czytelnictwa (1914 r.), wywiady w domach (1916 r.) i sondaże opinii(fragment tekstu)
19
Content available remote Postawy jako bariera rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce
100%
Pomimo upływu dwóch dekad od pojawienia się Raportu Bangemanna oraz mniej lub bardziej skutecznie wdrażanych kolejnych strategii rozwoju cyfrowej Europy, obok korzyści, które obserwujemy w związku z rewolucją informacyjną, nadal aktualne są zagrożenia, na które zwracali uwagę autorzy Raportu. Wydaje się, iż dość dobrze realizowane są działania w obszarze "sprawiedliwego dostępu do infrastruktury", a może po prostu sprawnie zadziałały mechanizmy wolnego rynku, nieskrępowane administracyjnie czy politycznie. Wiele jest natomiast do zrobienia w aspekcie "odrzucenia nowej kultury informacyjnej oraz jej instrumentów". Wydaje się, iż postawy ludzi w znacznym stopniu przyczyniają się do cyfrowych nierówności, a w konsekwencji prowadzą do wykluczenia części jednostek z głównego nurtu życia społecznego. Obserwujemy zacieranie się podziału na rzeczywistość realną i wirtualną (cyberprzestrzeń). Świat "wirtualny" to w dużej części świat "realny" wspomagany technologicznie15. Nasza rzeczywistość staje się z każdą chwilą bardziej wirtualna i tracimy możliwość wyboru, czy chcemy się w tę wirtualność zagłębić, czy nie. Wybór dotyczy raczej tego, na ile jesteśmy częścią zmieniającej się rzeczywistości, w jakim stopniu nadążamy za jej dynamiczną ewolucją(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje specyfikę i kierunki rozwoju rynku usług informatycznych w Polsce oraz ukazuje jego wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa informacyjnego. Na wstępie przedstawiono definicję i podstawowe cechy usług informatycznych oraz dokonano ich klasyfikacji. Poddano również analizie rynek usług informatycznych wraz rozpoznaniem możliwości jego dalszego rozwoju. Podstawą analizy były raporty znanych firm badawczych. W dalszej części artykułu ukazano istotę oraz funkcje społeczeństwa informacyjnego, a także omówiono uwarunkowania jego rozwoju. W końcowej części opracowania autorzy skoncentrowali się na roli rynku usług informatycznych w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego, ponieważ współczesny rynek rozwiązań IT najdynamiczniej rozwija się w tym właśnie obszarze.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 58 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.