Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information system of accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W pracy przedstawiono wyniki prac koncepcyjnych nad modelem kosztów działań (activity-bases costing, ABC) dla działalności dydaktycznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studium wykonalności w postaci pilotażowej implementacji tego modelu w systemie informatycznym.
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w latach 2005 i 2014, dotyczące budowy i funkcjonowania systemów informatycznych rachunkowości (SIR) w przedsiębiorstwach. Celem artykułu jest porównanie uzyskanych wyników i przedstawienie zmian, jakie zaszły w budowie i funkcjonowaniu SIR na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W pierwszej części artykułu zamieszczona została krótka charakterystyka badanych przedsiębiorstw oraz respondentów, którzy udzielali odpowiedzi na zadane pytania. Następnie omówiono budowę SIR funkcjonujących w przedsiębiorstwach oraz sposób ich wykorzystania. W tej części zwrócono także uwagę na zagadnienia związane z zarządzaniem personelem obsługującym system informatyczny rachunkowości oraz metody jego ochrony. Na koniec zaprezentowano funkcjonowanie SIR w kontekście jego możliwości i przydatności dostarczanych przez system informacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono i uzupełniono podstawowe kryteria wyboru informatycznego systemu finansowo-księgowego. Pierwsza grupa kryteriów dotyczy między innymi zgodności z istniejącymi regulacjami odpowiedniej dokumentacji oraz zakresu realizowanych funkcji. Drugim bardzo ważnym kryterium jest zakres funkcjonalny. Kryteria te powinny być brane pod uwagę w trakcie wyboru odpowiedniego systemu finansowo-księgowego.
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie celów i metodyki nauczania przedmiotu "sofware użytkowy w rachunkowości" w AE w Krakowie.
Bardzo ważnym i istotnym elementem strategii marketingowej firmy softwarowej jest promocja,. zwana również komunikowaniem się z rynkiem. Warunkiem odniesienia przez tę firmę sukcesu jest właściwe rozpoznanie potrzeb użytkownika i zaoferowanie w odpowiednim miejscu i czasie systemu informatycznego rachunkowości (SIR) spełniającego określone wymagania. Sama atrakcyjność produktu nie wystarcza w wielu wypadkach, aby go sprzedać. (fragment tekstu)
Dystrybucja systemu informatycznego rachunkowości (SIR) to zbiór działań i decyzji związanych z udostępnianiem wytworzonego produktu SIR, w wersji spełniającej określone cechy jakościowe, w odpowiednim czasie i miejscu przy najbardziej dogodnych formach i warunkach dokonania transakcji i po możliwie najniższych kosztach, ponoszonych przez każdą firmę softwarowe uczestniczącą w procesie informatyzacji rachunkowości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja doświadczeń autora uzyskanych podczas kierowania zespołem dokonującym tłumaczenia i adaptacji pakietu oprogramowania finansowo-księgowego znanego na rynku zachodnioeuropejskim jako IBM FINANZBUCHHALTUNG. Próbujemy jednocześnie dokonywać w miarę możliwości uogólnień, które mogłyby być pomocne dla zespołów zamierzających realizować podobne przedsięwzięcia.Nasze rozważania będziemy przeprowadzać zgodnie z chronologią wykonywania poszczególnych kroków adaptacyjnych. Będziemy chcieli także przedstawić typowe reakcje różnych uczestników procedury adaptacyjnej. Przez uczestników rozumiemy tutaj: zespół adaptacyjny, właściciela praw autorskich oryginału oraz firmę, która będzie dystrybutorem pakietu na rynku krajowym. (fragment tekstu)
Artykuł omawia ogólne cechy systemów komputerowego przetwarzania danych i ich zastosowanie w dziedzinie rachunkowości. Omawiane w artykule cechy jakościowe rozpatrywane są w kontekście postanowień ustawy o rachunkowości.
Przedstawiono główne bariery rozwoju nowoczesnego rachunku kosztów i wyników (NRKiW). Rozważono przydatność zaproponowanych układów wybranych kosztów w kilku asortymentach wyrobów. Wskazano na pewne informacje o narzędziach komputerowych mogących umożliwić pełną automatyzację funkcjonowania nowych kont.
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych ram projektu dotyczącego realizacji procesu audytu systemu informatycznego rachunkowości w firmie. Audyt jako kontrola jest jednym z elementów zarządzania ryzykiem gospodarczym.
W pracy uzasadniono przesłanki stosowania rachunku kosztów działań (Activity- Based Costing - ABC) w przedsiębiorstwach usługowych oraz wskazano na brak opracowań opisujących procedury implementacji modeli ABC w środowisku informatycznym. Następnie przedstawiono strukturę modelu ABC opracowanego dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Szczególną uwagę poświęcono procedurze implementacji opisanego modelu w środowisku systemu SAS Activity-Based Management. (abstrakt oryginalny)
Autor sformułował typowe wymagania jakie są stawiane przed komputerowym systemem finansowo-księgowym, dzieląc je na dwie grupy: wymagania wynikające z przepisów Ministerstwa Finansów i wymagania stawiane dodatkowo przez przyszłego użytkownika systemu.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na rachunkowość jako ważny element systemu informacyjnego zarządzania, tworzący język komunikacji finansowych zdarzeń gospodarczych. Zdaniem autora, rola rachunkowości powinna zostać ograniczona do prezentacji stanu finansów przedsiębiorstwa podmiotom zewnętrznym , oraz do tworzenia rzetelnych podstaw pojęciowych dla finansowej części systemu informacyjnego zarządzania.
W artykule przedstawiono wymagania prawne dla rachunkowości prowadzonej przy użyciu systemów komputerowych. Autorka opisuje dokładnie proces prowadzenia ksiąg rachunkowych: otwieranie, zamykanie, drukowanie, aż do ochrony danych w systemach rachunkowości
W czasach, kiedy księgi prowadzono ręcznie w formie papierowej, zapisy księgowe, które służyły wstępnemu zaewidencjonowaniu zdarzeń, wprowadzano ołówkiem, tak aby można je było później poprawić. Dziś funkcje te w systemach informatycznych przejął tzw. bufor księgowań. (fragment tekstu)
Niniejsza praca przedstawia przepisy dla wdrożenia operacji zestawień finansowych tłumaczonych z rachunku współczynnikowego. Kryteria rozwiązań problemów są badane, gdy zestawienia tłumaczone z rachunku współczynnikowego wzrastają lub obniżają się z roku na rok. Czynione są wysiłki napisania programu dla operacji finansowych bez powtórzeń przy podejmowaniu decyzji. (abstrakt oryginalny)
Celem przedstawianego artykułu jest przede wszystkim wskazanie czynników sukcesu przedsiębiorstw internetowych oraz zasad konstrukcji systemu wspomagającego zarządzanie tego typu podmiotami z wykorzystaniem instrumentów rachunkowości zarządczej. W pierwszej części artykułu autor przedstawia okoliczności wzrostu, a następnie upadku przedsiębiorstw internetowych pod koniec dwudziestego wieku. W następnej części zostały poddane charakterystyce najważniejsze czynniki sukcesu dotyczące przedsiębiorstw działających w Internecie. Te dwie części stały się podstawą do wyznaczenia wskazówek dotyczących konstrukcji systemu wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwami internetowymi, który jest oparty na instrumentach rachunkowości zarządczej. W artykule autor prezentuje w jaki sposób ten system się zmienia oraz jakie instrumenty rachunkowości zarządczej są wykorzystywane w różnych etapach rozwoju przedsiębiorstw internetowych.(abstrakt oryginalny)
Cel - identyfikacja czynników wpływających na wdrażanie i eksploatację systemów finansowo-księgowych w małych przedsiębiorstwach prowadzących działalność na terenie olsztyna. Metoda badania - przeprowadzono analizę dostępnej literatury. W analizie wyników zastosowano metodę porównań pionowych i poziomych. Wynik - główną przesłanką wdrażania nowych systemów finansowo-księgowych w badanych przedsiębiorstwach jest oczekiwanie, iż dzięki temu prowadzenie rachunkowości będzie mniej czasochłonne oraz zmniejszy się ryzyko błędów w księgach rachunkowych i sprawozdaniach. Najczęściej wskazywanymi czynnikami utrudniającymi wdrożenie i eksploatację systemów informatycznych w rachunkowości są: problemy z obsługą oraz brak możliwości instalowania oprogramowania na wielu stanowiskach. Oryginalność/wartość - wskazanie głównych czynników wpływających na implementację i eksploatację systemów finansowo-księgowych w badanych przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.