Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information technology development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł dotyczy wpływu skalowania, struktur CMOS i połączeń na ograniczenia procesów synchronicznych. Ciągły postęp technologii VLSI daje możliwości ulokowania całego procesora na jednym chipie. Konsekwencją tego jest to, że cały system jest jednorodny. Daje to możliwość zwiększenia wydajności procesora. Odbywa się to kosztem ciągłego zwiększania częstotliwości taktowania.
Około 2020 roku nastąpi wyczerpanie potencjału praw Moore'a. Będzie to oznaczało kres miniaturyzacji silikonowego czipa. Do najważniejszych koncepcji "komputera alternatywnego" należy zaliczyć: komputer optyczny, komputer DNA, komputer molekularny i komputer kwantowy. Nowy komputer ma zapewnić kontynuację rozwoju nanotechnologii. Równolegle trwają zaawansowane prace nad rozwojem komunikacji bezprzewodowej. Zdaniem autora tempo rewolucji informatycznej niesie za sobą wiele trudnych wyzwań i dylematów natury społecznej, socjologicznej, kulturowej, psychologicznej oraz etycznej.
Jedno z fundamentalnych pytań związanych z IT dotyczy jej wpływu na gospodarkę. Zmiany zachodzące w IT czynią to pytanie stale aktualnym, a odpowiedź na nie ma szczególne znaczenie w kontekście budowy strategii informatyzacji współczesnych organizacji. Niniejsza praca jest efektem studiów literaturowych prowadzonych w ramach szerszego projektu badawczego dotyczącego planowania strategicznego w zakresie IT. Jej celem jest analiza podstawowych czynników rozwoju IT oraz wpływu IT na gospodarkę. (fragment tekstu)
4
Content available remote Asset approach to IT cost management in industrial companies
75%
The article introduces the authors' estimation method for measuring the current level of information technologies in companies by four aspects (hardware, software, IT services, and telecommunication equipment) using the proposed original indicators. On the example of 50 sample Russian industrial companies the authors have built and tested an econometric model, which allows to measure how IT costs are affected by such factors as: the current level of IT development, net profit value, number of employees, general wages, salaries of IT specialists, percentage of qualified workers.(original abstract)
Chmura obliczeniowa (Cloud Computing) stanowi obecnie ważny trend na rynku IT. Usługi Cloud Computing polegają na dostarczeniu i udostępnianiu wydajnych i skalowalnych zasobów IT (sprzętu, oprogramowania i usług), a usługodawca, którym jest zwykle podmiot zewnętrzny (ewentualnie wewnętrzny dział IT), oferuje usługi informatyczne odbiorcom za pośrednictwem sieci. Chmura obliczeniowa dynamicznie się rozwija zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami i coraz częściej uzupełnia, a nawet zastępuje klasyczną formę wdrożeń technologii informatycznych w organizacjach. W artykule, na bazie raportów i opracowań firm analityczno-doradczych i innych organizacji, przedstawiono aktualny stan i prognozy rozwoju Cloud Computing w Polsce oraz niektórych krajach UE. Wskazano również bariery warunkujące dalszy rozwój Cloud Computingu w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Rozwój technologiczny środków informacji i komunikacji powoduje, że rola tego sektora usług stale rośnie. Z punktu widzenia społecznego zmiany w obszarze mediów masowych sygnalizują, iż zmierzamy w kierunku ery społeczeństwa informacyjnego. Dostrzegają to zarówno uczestnicy życia politycznego, jak i organizacje odpowiedzialne za wolność informacji jako wartości uniwersalnej. Aktywność Rady Europy w zakresie kreowania standardów w obszarze mediów masowych zasługuje na szczególne zainteresowanie. Z uwagi zaś na przesądzoną akcesję Polski do Unii Europejskiej, podejmowanie tej problematyki jawi się jako nadzwyczaj aktualne. Naprzeciw oczekiwaniom środowisk naukowych, a także dziennikarskich, wyszedł Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego organizując 5-6 czerwca 2003 r. konferencję pt. Elektroniczne środki przekazu w Polsce wobec rozszerzenia Unii Europejskiej. Środowisko naukowe skupione wokół Instytutu od kilku łat organizuje debaty poświęcone różnorodnej problematyce związanej z mediami. (fragment tekstu)
Rozwój technologiczny współczesnego społeczeństwa doprowadził w ostatnich latach do zmiany znaczenia terminu personal computer. W dzisiejszych czasach nie oznacza on już komputera biurkowego, ale małe urządzenie mobilne. Do urządzeń tego typu można zaliczyć: notebooki, tablety, smartfony (połączenie telefonu oraz komputera), urządzenia typu PDA (Personal Digital Assistant - komputery kieszonkowe) oraz EDA (Enterprise Digital Assistant). Wraz z rozwojem tego typu urządzeń pojawiły się także liczne nowe ich zastosowania, a to z kolei pociągnęło za sobą gwałtowny rozwój rynku oprogramowania mobilnego.(fragment tekstu)
8
Content available remote Identyfikacja źródeł innowacyjnych możliwości przedsiębiorstwa 4.0
75%
W opracowaniu przedstawiono tło działania wrocławskiego przedsiębiorstwa wraz krótkim zarysem rozwoju światowej technologii; opisano cechy charakterystyczne innowacji, przybliżono pojęcie baz danych i podniesiono ich ważkość w erze cyfryzacji, by opisać przykład realizacji implementacji technologii, systemów baz danych i opartych na nich aplikacji dla zaspokajania potrzeb firm bazujących na danych historycznych oraz aktywnie korzystających z baz i hurtowni danych. Podejmując próbę wskazania czynników mających pozytywny wpływ na sukces stworzonego przez Wrocławian innowacyjnego produktu służącego szeroko rozumianemu raportowaniu przybliżono termin "Przedsiębiorstwo 4.0". (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono definicję pojęcia e-economy. Omówiono założenia Deklaracji Ministerialnej WTO (ITA) w sprawie handlu produktami technologii informatycznych oraz handel towarami ITA.
Po okresie kryzysu rynek IT w Polsce zanotował w 2011 roku wyraźną poprawę wyników. Wzrost liczby zamówień z sektora przedsiębiorstw pozwala realnie ocenić możliwości wzrostu rynku w tym roku na ponad 10%. W 2010 r. polski rynek IT wyraźnie odbił po okresie załamania. Kierunek zmian był relatywnie łatwy do przewidzenia. Zaskoczyła natomiast stopa wzrostu, która była wyższa od prognoz o 2,5 punktu procentowego. Według danych z raportu "Rynek IT w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015", opublikowanego przez firmę badawczą PMR, wartość rynku IT w Polsce mierzona w złotówkach wzrosła w 2010 r. o 5,8%, osiągając niemal 26 mld zł. Prognozy z pierwszej połowy ubiegłego roku zakładały wzrost na poziomie 3,3%. Najbardziej przewidywalny okazał się rynek sprzętu. Tutaj różnica między prognozami PMR z ubiegłego roku, a faktyczną zmianą wartości rynku była najniższa i wyniosła ok. 100 mln zł. Na pewno dużym pozytywnym zaskoczeniem było wyraźne odbicie na rynku oprogramowania. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono układ człowiek-komputer. Omówiono warunki dostosowania wyposażenia technicznego i środowiska pracy. Na koniec przedstawiono ergonomię kognitywną oraz podział zadań w układzie człowiek-komputer.
Pierwsze kilka lat XXI. wieku potwierdzają, że najważniejszymi wynalazkami poprzedniego stulecia były komputer elektroniczny i infrastruktura informatyczna o nazwie Internet. Już obecnie z prawie każdego miejsca na kuli ziemskiej, można użytkować olbrzymie strumienie informacji liczone milionach bitów na sekundę, z możliwością podręcznego gromadzenia wielu gigabajtów danych. Czynnikami ograniczającymi eksplozję rozpowszechnienia informacji na naszej planecie są wyłącznie czynniki ekonomiczne i społeczne a nie techniczne. Obecnie pionierami rozwoju nowych wielkich systemów informacyjnych są społeczeństwa skandynawskie w Europie i niektóre kraje Azji. Dzięki rozwojowi nowych wielkich systemów informacyjnych "nasz świat" znowu stał się płaski. Wielkie systemy informacji wytworzą "piątą falę" rozwoju gospodarek i społeczeństw, i przyniosą trudne do przewidzenia dzisiaj ogromne zmiany we wszystkich dziedzinach gospodarczych i społecznych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Dysproporcje w rozwoju sektora ICT w okręgach federalnych Rosji
75%
Udział sektora ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) w gospodarce Federacji Rosyjskiej kształtuje się na znacznie niższym poziomie niż w krajach o wysoko rozwiniętej gospodarce rynkowej. Jednakże w procesie transformacji gospodarczej Rosji występuje tendencja do upodobniania się struktury i rozmiarów sektora ICT do struktury i rozmiarów tego sektora typowych dla rozwiniętych gospodarek rynkowych. Celem badania było ukazanie przestrzennych zróżnicowań w rozwoju sektora ICT w Federacji Rosyjskiej na poziomie okręgów federalnych. (fragment tekstu)
Projektując model obsługi e-learningu, trzeba wybrać technologie i standardy będące jego fundamentem. Od nich bowiem zależeć będą możliwości systemu edukacji elektronicznej. W obecnym stanie rozwoju technologii informacyjnych wybór ten w pierwszej kolejności powinien uwzględniać stopień otwartości projektu. Otwarte oprogramowanie, standardy oraz licencje tworzą dziś stabilne środowisko, które pozwala na znacznie więcej niż pojedyncze inicjatywy w tym zakresie. Poniższe opracowanie jest analizą modelowych rozwiązań e-learningowych w kontekście ich "nasycenia" elementami otwartymi. (abstrakt oryginalny)
Jest to książka, jakich brakuje na współczesnym polskim rynku wydawniczym w obszarze szeroko rozumianych nauk społecznych - nie ma w niej "patetycznej" narracji, matematyki i gotowych wzorców działania. Nie jest to jednak typowa "beletrystyka". Książka ta uczy myśleć - i to jest chyba jedna z największych wartości, jakie daje Czytelnikowi. Dlatego w zasadzie każdy powinien zapoznać się z tą pozycją - nawet jeśli nie zajmuje się zawodowo prognozowaniem (bo w życiu prywatnym każdy w zasadzie to czyni - świadomie bądź nie). Ta książka jest o "czymś więcej", co powinno się odkryć samemu... A tego, co pojawi się w umyśle Czytelnika, niestety, nie da się zaprognozować... W tym miejscu można nawiązać do cytatu wprowadzającego do niniejszej recenzji i zauważyć, że w prognozach nie są najważniejsze dane/fakty, tylko człowiek, który potrafi identyfikować i interpretować sygnały i szumy. Niemniej jednak nie należy zapominać o miejscu człowieka w podsystemie prognozowania w każdej organizacji, które z jednej strony jest nadrzędne, a z drugiej związane z działaniami o największym ryzyku popełnienia błędu. (fragment tekstu)
Od pewnego czasu w rozważaniach nad czynnikami warunkującymi wzrost gospodarczy krajów i regionów, oraz źródłami przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw podkreśla się, że współcześnie wiodące znaczenie ma wiedza. Zdaniem autora jest w tym wiele racji, ale i sporo przesady, gdyż rolę wiedzy doceniano od dawna. Współcześnie wiedza jest wykorzystywana i tworzona w nowy sposób, co wynika z rozwoju telekomunikacji i systemów informatycznych. Autor porównując rozkłady indeksów gospodarki wiedzy, na podstawie badania Banku Światowego, dowodzi, że istnieje związek między tymi wskaźnikami a dochodem narodowym brutto per capita. Ale nie jest to zależność liniowa i powszechna. (abstrakt oryginalny)
Teorie wykorzystywane w celu wyjaśniania zachowań użytkowników internetu wywodzą się z różnych nurtów badawczych. W niniejszym artykule zaprezentowane zostały trzy najczęściej stosowane w pracach empirycznych podejścia, wywodzące się z nurtu badań nad postawami oraz systemami informacyjnymi: teoria planowego zachowania Ajzena1, model akceptacji technologii Davisa oraz uogólniona teoria akceptacji technologii i korzystania z nich Venkatesha i współautorów. Teoria planowego zachowania oraz model akceptacji technologii powstały jeszcze przed upowszechnieniem się internetu i dopiero później zostały zaadaptowane dla potrzeb badań dotyczących sieci. Okazało się, że moc predykcyjna tych teorii jest duża i że sprawdzają się one jako modele wyjaśniające zachowania użytkowników internetu. W artykule omówiono przykłady wykorzystania wspomnianych teorii w badaniach nad takimi formami aktywności internautów, jak korzystanie ze stron WWW, dokonywanie zakupów online, korzystanie z e-learningu oraz z serwisów społecznościowych.(fragment tekstu)
Technika i nauka odgrywają olbrzymią rolę w życiu społecznym. Nie można zrozumieć współczesnego świata bez uwzględnienia rozwoju technologicznego. Nowości z tego obszaru przenikają prawie każdy element codziennego życia, kształtują nasze zmysły, zmieniają formy komunikacji międzyludzkiej 1. Kluczowe pytanie, jakie stawiam w niniejszym tekście, brzmi: czy rozwój technologiczny wymusza określone zmiany w stosunkach społecznych, służy określonym interesom, warunkuje transformacje rynku pracy, w polityce społecznej, interakcjach międzyludzkich. Porównując sytuację między krajami o zbliżonym poziomie rozwoju, przyglądam się podobieństwom i różnicom kierunków postępu technologicznego, jak też metodom wykorzystania nowych technologii. W wielu analizach postęp w tej dziedzinie jest pokazywany jako zdeterminowany proces, który na całym świecie przebiegał w podobny sposób. W artykule argumentuję, że nie ma żadnej konieczności wpisanej w rozwój techniki, a sposób wdrażania nowych technologii jest zależny od czynników politycznych. Oznacza to, że w poszczególnych krajach, nawet tych na podobnym etapie rozwoju, ewolucja technologiczna często przebiega odmiennie, a innowacje technologiczne wdrażane są w różny sposób i pełnią różne cele. Również dostępność do osiągnięć współczesnej nauki jest zależna od decyzji o charakterze politycznym, co bezpośrednio wpływa na jakość życia danych narodów i relacje społeczne.(fragment tekstu)
Opracowanie i wdrożenie profesjonalnych, multimedialnych i interaktywnych szkoleń elektronicznych jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Powstaje zatem pytanie, czy możliwe jest przygotowanie oferty e-learningowej na wysokim poziomie bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów finansowych oraz tworzenia zespołu projektowego składającego się z szeregu specjalistów. W tym zakresie przydatna może być koncepcja Rapid Instructional Design (RID) skupiająca się na ograniczaniu kosztów i czasu realizacji projektów szkoleń elektronicznych przy jednoczesnym zapewnianiu ich odpowiedniej jakości. Celem artykułu jest zaprezentowanie sposobu integracji koncepcji RID z procesem zarządzania projektami e-learningowymi oraz weryfikacja skuteczności proponowanego podejścia. Walidację rozwiązania przeprowadzono w trakcie jego wdrożenia w dwóch inicjatywach związanych z e-nauczaniem, a wyniki pokazują, czy integracja koncepcji RID wspiera skuteczną realizację projektów e-learningowych w warunkach ograniczonych zasobów czasowych i finansowych(abstrakt oryginalny)
Wiele serwisów internetowych posiada FAQ (Frequently Asked Questions) - listę pytań najczęściej zadawanych przez użytkowników. Społeczeństwo informacyjne jest jednym z terminów najczęściej używanych w publicznej dyskusji o współczesności. Wielu użytkowników tego pojęcia posługuje się nim dość dowolnie i bez głębszej refleksji. Poniższy artykuł jest odwrotnością FAQ, jest listą pytań dotyczących społeczeństwa informacyjnego, które rzadko są zadawane, a powinny zostać zadane. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.