Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information technology in teaching
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Komputerowe wspomaganie edukacji personalizowanym e-learningiem
100%
W artykule przedstawiono opis systemu komputerowego Studio-7 przeznaczone- go do wspomagania procesu nauczania studentów z wykorzystaniem Internetu. System opracowany w Instytucie Badań Systemowych (IBS) PAN został przetestowany w nauczaniu wybranych przedmiotów na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym (UTP) w Bydgoszczy, w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania (WSISiZ) w Warszawie. Opisano strukturę i funkcje systemu, zastosowane technologie informatyczne i algorytmy komunikacji ze studentami. System jest ciągle rozwijany w oparciu o zdobywane doświadczenie eksploatacyjne.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule starano się przedstawić niektóre trendy rozwojowe obejmujące systemy nauczania wspomaganego komputerem. W ramach tego problemu uwzględniono: główne wymagania dotyczące sprzętu systemów, koncepcje technologiczne systemów wykorzystywanych na potrzeby nauczania wspomaganego komputerem. Z punktu widzenia tego problemu scharakteryzowano architekturę systemów nauczania wspomaganego komputerem z uwzględnieniem rozwiązań technologicznych przyczyniających się do unowocześnienia implementacji tych systemów, a także czyniących je bardziej przydatnymi do celów dydaktycznych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie rozwiązań informatycznych przyjętych w procesie realizacji zajęć w pracowni komputerowej na przykładzie przedmiotu: controlling, prowadzonego przez pracowników Katedry Rachunkowości i Controllingu Przedsiębiorstw na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zaprezentowano autorską aplikację eAsystent opracowaną na potrzeby procesu dydaktycznego. (fragment tekstu)
Środowisko, w którym żyjemy zmienia się w czasie, stąd w algorytmach uczenia powinno uwzględniać się czasową naturę opisywanych zjawisk. W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze strumieniem przypadków, mniej kosztowne jest stosowanie algorytmów uczenia przyrostowego. Pomimo istnienia już pewnych algorytmów przyrostowych, dziedzina ta uważana jest za stosunkowo mało zbadaną, przez co dającą duże możliwości poznawcze. (fragment tekstu)
To evolve to a high quality learning activity, we can use advanced IT solutions. Especially the aspects of collaborative and distance learning have found a solution in the Learning space.Research on the domain of intelligent agents is going on.Commercial software packages are developed and some of them can deliver good solutions as intelligent searchers for information. (fragment of text)
7
Content available remote Interaktywny atlas geograficzny jako nowy środek dydaktyczny
75%
Atlasy szkolne od zawsze były ważnymi źródłami wiedzy geograficznej i środkami dydaktycznymi służącymi kształtowaniu umiejętności na lekcjach geografii. Do konieczności korzystania z atlasów przekonują nauczycieli zarówno względy praktyczne (kształtowanie umiejętności przydatnych w codziennym życiu), jak i formalne (wymogi podstawy programowej). Od wydania pierwszego polskiego szkolnego atlasu geograficznego przez Eugeniusza Romera minął prawie wiek. Od tamtego czasu atlasy przeszły ewolucję, a ostatnim efektem zmian, wynikającym z rozwoju nowoczesnych technologii, jest powstanie interaktywnego atlasu geograficznego. W artykule autorzy dokonują analizy tego nowego środka dydaktycznego, opisując jego najważniejsze funkcje. Analizując taki atlas, wskazują zarówno jego wady jak i zalety, z punktu widzenia zastosowania w praktyce szkolnej oraz wartości kartograficznej. Dokonują również porównania atlasu interaktywnego z tradycyjnym papierowym. W wyniku tej analizy autorzy stwierdzają, że nowy atlas szkolny jest cennym środkiem dydaktycznym umożliwiającym prowadzenie ciekawych lekcji z wykorzystaniem różnorodnych map tematycznych i, co najważniejsze, z możliwością samodzielnego tworzenia map przez uczniów. Wskazują jednak również na pewne mankamenty kartograficzne i praktyczne, które powinny być usunięte, by atlas interaktywny mógł zastąpić w pełni atlas tradycyjny.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono te aspekty nauczania programowania komputerów na studiach wyższych, które stwarzają problemy przy wdrażaniu metod nauczania zdalnego. Narzędzia e-learningowe, pomimo niewątpliwych zalet i rosnącego uznania wykładowców, mają szereg ograniczeń wynikających bądź z możliwości technologicznych, bądź z samych założeń metodycznych takiej formy dydaktyki. W przypadku kształcenia młodych programistów ze względu na specyfikę przedmiotu ograniczenia te mogą stanowić przeszkodę w realizacji niektórych celów nauczania, co nie stanowi jednak powodu do rezygnacji z wykorzystania technik e-learningu, które są bardzo pomocnym narzędziem uzupełniającym klasyczne metody dydaktyki. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Using Hyperbola and One-Sheeted Hyperboloid in Engineering Practice
75%
We have begun to innovate our lectures within the course "Geometry on Computer". These innovations are supported by the FRVS grants. We use programs GeoGebra and Open-SCAD for teaching plane and 3D geometry. The GeoGebra allows us to concentrate on mathematical and geometrical principles of solving problems. OpenSCAD is basic programmable 3D CAD modeler. The content of the course has been compiled with respect to requirements of students in their future studies and practical engineering use. In this paper we present application problems where following principals of classic geometry are used: articulated antiparallelogram, parametrization of functions and their use in 3D modeling and solving navigation problems. (original abstract)
10
Content available remote Komputerowy system egzaminowania
75%
Jak wykazały przeprowadzone badania, nowoczesne formy egzaminowania posiadają wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają rzetelną, sprawiedliwą i szybką weryfikację wiedzy, co jest niezmiernie przydatne nie tylko w przypadku podsumowania konkretnego działu, ale również w toku każdego wykładu. Oprogramowanie znacznie odciąża wykładowcę, zdejmując z jego barków obowiązki związane z koniecznością sprawdzania oraz oceny testów. Komputerowa forma egzaminowania ułatwia również przechowywanie danych oraz ich analizę statystyczną. Dodatkową zaletą jest także możliwość zamieszczenia w arkuszu egzaminacyjnym elementów multimedialnych - obrazów, nagrań audio i wideo czy prezentacji multimedialnych. Jedyną znaczącą (z punktu widzenia nauczycieli) wadą komputerowych systemów egzaminowania wydaje się konieczność dogłębnego zapoznania się z narzędziami technologii informacyjnej oraz ze specyfiką nauczania z wykorzystaniem komputerowych narzędzi egzaminacyjnych. Powyższa wiedza oraz praktyka okazują się bowiem niezbędne do opracowywania i organizacji tej formy egzaminu oraz do analizy otrzymanych wyników. Biorąc pod uwagę stosunek problemów związanych z wprowadzeniem komputerowych narzędzi do procesu egzaminacyjnego do płynących z nich korzyści, wydaje się, że decyzja o wprowadzeniu do codziennego toku nauczania komputerowych form egzaminacyjnych jest decyzją korzystną, a nawet nieuniknioną. Interaktywne formy testowe włączone do codziennego procesu kształcenia podnoszą nie tylko jakość, ale również skuteczność nauczania, co powinno być ostatecznym argumentem przemawiającym za słusznością odwoływania się do tej metody pracy. (abstrakt autora)
Artykuł opisuje ideę tworzenia obiektów wiedzy wielokrotnego użytku - Reusable Learning Objects (RLO), która ma zmienić obraz e-learningu. Stosowanie obiektów wiedzy wielokrotnego użytku przynieść może w wielu przypadkach wymierne korzyści. Umożliwia bowiem odbiorcy otrzymanie spersonalizowanej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb treści szkolenia przy równoczesnym podziale wiedzy na niewielkie porcje tak, aby nauka przebiegała efektywnie. Natomiast osobom, które tworzą kursy, daje możliwość wyboru treści z szerokiego wachlarza już przygotowanych obiektów oraz dopasowania programu dla potrzeb zróżnicowanej grupy odbiorców.
Omówiono rolę komputera w dydaktyce oraz jego wykorzystanie w nauczaniu języka angielskiego.
W artykule przedstawiono koncepcje systemu komputerowego wspomagania nauczania. Opisane zostały zadania i tryb pracy modułów wchodzących w skład systemu. Ponadto zwarte zostały uwagi na temat nauczania programowanego wspomaganego komputerem.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wykorzystanie internetu przez studentów - wyniki badań
75%
W artykule omówiono wyniki ankiety na temat posiadania komputerów i korzystania z usług oferowanych przez internet. Ankietę przeprowadzono w grupie losowo wybranych 109 studentów (55 kobiet i 54 mężczyzn) I roku na kierunku "Zarządzanie" na Uniwersytecie Łódzkim. W dalszej części artykułu porównano wyniki badań GUS z 2010 r. na temat korzystania z internetu przez użytkowników w wieku 16-74 lata z odpowiedziami ankietowanych studentów. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zastosowania programów komputerowych do przeprowadzania kwalifikacji kandydatów w procesach edukacyjnych. Zaprezentowane algorytmy omówiono w aspekcie trzech problemów kwalifikacji w edukacji: organizacji podziału na specjalizacje w uczelni wyższej, przydziału do określonej grupy laboratoryjnej w ramach zajęć oraz prowadzenia naboru do szkół ponadgimnazjalnych.
Artykuł powstał na bazie doświadczeń uzyskanych w Grand Valley State University (GVSU) w toku wykładów w semestrze zimowym 1994 r. Zarówno infrastruktura techniczna, jak i rozwiązania informatyczne oraz poziom ich wykorzystania w GVSU może być uznany za typowy dla uniwersytetów amerykańskich. Konstatacja, że w wyniku olbrzymich inwestycji na przestrzeni kilku ostatnich lat baza techniczna polskich uczelni, poza charakterystykami ilościowymi, nie odbiega w kategoriach funkcjonalnych od realiów szkoły amerykańskiej, a rażące dysproporcje wykazuje poziom wykorzystania możliwości, była bezpośrednią inspiracją powstania tego artykułu. W tym kontekście, jego podstawową intencją jest przyczynienie się do zdynamizowania tempa procesu wdrażania w polskich szkołach i placówkach dydaktycznych rozwiązań zweryfikowanych gdzie indziej. Doświadczenia wyniesione z GVSU dowodzą bowiem, że usługi komunikacyjne dostępne w sieciach komputerowych w Polsce na aktualnym szczeblu ich rozwoju mogą w istotny sposób zarówno usprawnić proces dydaktyczny, uczynić go łatwiejszym w administrowaniu, a co najważniejsze, dobrze przygotować absolwenta uczelni do prawidłowego funkcjonowania w coraz bardziej zinformatyzowanym społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
Omówiono realizację przedmiotu "Software użytkowy w rachunkowości - laboratorium komputerowe" na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, którego celem jest pokazanie wykorzystania techniki komputerowej w rachunkowości.
W niniejszym artykule zaprezentowano programowanie nauczania. Przedstawiono maszyny dydaktyczne umożliwiające realizację programowanych jednostek lekcyjnych. Na koniec przedstawiono problemy projektowania systemów dydaktyki komputerowej. Przy projektowaniu uwzględniono: środowisko sprzętowe i programowe, organizację dydaktyki komputerowej.
Zarządzanie działalnością szkoleniową, w szczególności kiedy mamy do czynienia z projektem o kilkumilionowym budżecie, wymaga w określonym stopniu wsparcia informatycznego. Oprócz aplikacji użytkowych wykorzystywanych przede wszystkim do prac biurowych najczęściej wykorzystywanym programem jest MS Project. Rzadkością są konkretne rozwiązania softwarowe dedykowane dla określonej działalności. W niniejszym artykule zostanie krótko omówiona architektura podsystemu utworzonego dla sprawnej koordynacji działalności szkoleniowej realizowanej w projekcie finansowanym ze środków unijnych w ramach programów EFS i EQUAL. (fragment tekstu)
W artykule zostały przedstawione doświadczenia autora we wprowadzaniu metod eksperymentalnych, obliczeniowych oraz symulacyjnych do kursu zaawansowanej mikroekonomii przy użyciu narzędzi informatycznych. Opisano w nim możliwości dydaktyczne takich programów, jak: MAXIMA, NetLogo czy LabSEE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.