Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 271

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informatization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Autorka omawia założenia informatyzacji jako procesu tworzenia nowoczesnego sądownictwa cywilnego. W tym względzie szczególne znaczenie mają rozwiązania usprawniające organizację wymiaru sprawiedliwości oraz wprowadzające interaktywne formy informacji o prawie i orzecznictwie sądów powszechnych. Przykładem rozwiązania odnoszącego się już bezpośrednio do rozpoznawania i rozstrzygania sporów cywilnych w systemie teleinformatycznych jest zaś elektroniczne postępowanie upominawcze, traktowane jako postępowanie o charakterze pilotażowym, będące pierwszym krokiem do wprowadzania kolejnych postępowań zarówno o charakterze rozpoznawczym, jak i wykonawczym. Autorka wskazuje perspektywy informatyzacji postępowania cywilnego oraz występujące w tym zakresie szanse i zagrożenia związane przede wszystkim z połowicznością niektórych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem tego artykułu jest pokazanie struktury środowiska okienkowego. Przedstawiony w artykule schemat środowiska nie jest całkowitym i dokładnym opisem żadnej realizacji istniejącej na rynku. Do zilustrowania pewnych pojęć posłużono się konkretnymi przykładami ze środowisk: SunView, Windows i VUE. (fragment tekstu)
Postęp technologiczny, w tym zwłaszcza teleinformatyczny, odmienił i wciąż zmienia współczesny obrót gospodarczy. W sposób szczególnie wyraźny można zaobserwować to na rynkach giełdowych. Co najmniej od kilkunastu lat większość notowanych tam instrumentów finansowych ma postać zdematerializowana, a procesy transakcyjne obsługiwane są przez wyrafinowane oprogramowanie komputerowe. Zmiany te zdynamizowały handel na rynku kapitałowym w sposób stopniowo eliminujący bezpośrednie uczestnictwo człowieka, gdyż zarówno o dokonaniu, jak i wyniku inwestycji decydują parametry techniczne łączy internetowych, wydajność komputerów oraz zastosowane oprogramowanie. Choć potencjalnymi beneficjentami tych zmian wydają się być niemal wszyscy uczestnicy handlu na giełdzie, to sceptycy zgłaszają niejednokrotnie uzasadnione obawy, że daleko posunięta eliminacja czynnika ludzkiego na tym rynku może mieć nieprzewidywalne, negatywne skutki.(abstrakt autora)
W referacie opisano przypadek modernizacji systemu ERP w przedsiębiorstwach sektora utylizacji odpadów, spowodowanej koniecznością spełnienia wymagań ustawy z dnia 9 marca 2017 roku dotyczących systemu monitorowania drogowego przewozu towarów. Wymagania ustawy zostały spełnione dzięki kompleksowej informatyzacji procesów wytwórczych i transportowych.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie procesu informatyzacji systemu informacyjnego regulacji państwowych.
Celem opracowania jest analiza podstaw prawnych funkcjonowania e-PUAP, jej znaczenia w funkcjonowaniu administracji publicznej, ocena przyjętych rozwiązań prawnych w zakresie zaspakajania potrzeb społeczeństwa informacyjnego. Wykazanie znaczenia e-PUAP w procesie świadczenia usług przez administrację publiczną drogą elektroniczną. Ocena instytucji e-PUAP w zakresie regulacji administracyjnoprawnej (fragment tekstu)
Wprowadzenie technologii teleinformatycznych przyśpiesza transformację organizacji biznesowej i zmienia metody jej działania. Jednakże zapewnienie informacji i usług informatycznych wymaga analizy i przygotowania planu strategicznego. Mimo że organizacje biznesowe, a także instytucje rządowe formułują strategie biznesowe, ciągle mają trudności z konstruowaniem i wdrażaniem strategii informatyzacji. Dyskusje na temat strategii funkcjonalnych są często podejmowane przez specjalistów strategii biznesu, co powoduje, że praktycy nie mają jednak dobrych wzorców do naśladowania. W opracowaniu przedstawiono teoretyczne podejście dotyczące formułowania strategii informatyzacji oraz analizę 6 przypadków dla wizualizacji praktycznych rozwiązania rozwoju strategii informatyzacji. (abstrakt oryginalny)
Dotychczasowe badania autora wykazały, iż asymetria informacji stanowi krytyczny czynnik sukcesu zarówno dla klienta, jak i dostawców wśród informatycznych przedsięwzięć wdrożeniowych. Literatura przedmiotu potwierdza, że zjawisko asymetrii informacji pomiędzy dostawcą a odbiorcą w projektach informatycznych jest trudno mierzalne z powodu ograniczonego dostępu do wiarygodnych informacji i braku opracowanych metod. Dlatego istotne jest poznanie zjawiska asymetrii informacji w projektach informatycznych oraz zrozumienie uwarunkowań wpływających na to zjawisko. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modelu opisującego przyczyny występowania zjawiska asymetrii informacji wśród informatycznych przedsięwzięć wdrożeniowych realizowanych w oparciu o outsourcing. Autor bada asymetrię informacji w cyklu życia projektu wśród systemów klasy ERP, CRM, BI oraz DMS. Konkluzje mogą być interesujące i dla praktyków gospodarczych, i dla teoretyków informatyki ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
The aim of this article is to present two mobile-agent systems: Agent Tel and D'Agents, which constitute one of the solutions for users of mobile computers. The main service performed by these systems is to help manage the problem of effective work of partially connected computers (i.e. laptops) or/and use of distributed applications. One of the most common tasks arising in these circumstances is the information retrieval. As it is shown in the examples, both systems cope well with these problems. Successful implementations of both Agent Tel and D'Agents only confirm their usability. (fragment of text)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na wskazaniu, iż wdrożenie właściwych rozwiązań informatycznych w organizacji uczącej się, realizującej strategię inteligentnego wspomagania biznesu, może efektywnie wspomóc jeden z podstawowych celów jej funkcjonowania, jakim jest pozyskiwanie potrzebnych, odpowiednio przetworzonych informacji i dostarczanie ich pracownikom, aby wzbogacić ich wiedzę i wspomóc podejmowanie trafnych decyzji. Najpierw zatem nastąpi krótka charakterystyka organizacji uczącej się oraz możliwych strategii informatyzacji, a następnie zostanie omówiona wymagana podstawowa funkcjonalność rozwiązania informatycznego realizowanego w ramach przyjętej strategii inteligentnego wspomagania biznesu. (fragment tekstu)
11
Content available remote E-cło w gospodarce opartej na wiedzy
80%
W warunkach dokonujących się współcześnie przemian natury gospodarczej, społecznej oraz technologicznej wzrasta zapotrzebowanie na badania naukowe umożliwiające tworzenie nowej gospodarki, określanej mianem gospodarki opartej na wiedzy. Jej rozwój w dużej mierze zdeterminowany jest wykorzystaniem informacji i wiedzy oraz różnorodnych technik informacyjno-komunikacyjnych (Information Communication Technology - ICT). W gospodarce opartej na wiedzy stawia się na powszechność oraz dostępność oprogramowania dla różnych podmiotów, a źródłem przewagi konkurencyjnej stają się zasoby informacyjne, czyli w zasadzie umiejętności ich zbierania, selekcjonowania, przetwarzania i wykorzystywania. Ewolucja myślenia w kierunku gospodarki opartej na wiedzy widoczna jest w działalności służb celnych, które za jedno z najważniejszych zadań przyjęły informatyzację systemów celnych oraz tworzenie elektronicznych usług na rzecz przedsiębiorców. Celem opracowania jest przedstawienie wyników rozpoznań badawczych dotyczących przeobrażeń, jakie dokonane zostały w polskim systemie celnym w zakresie przebudowy systemów informatycznych.(fragment tekstu)
12
Content available remote Informatyzacja i rozwój e-gospodarki w energetyce
80%
Strategia Lizbońska zakłada, że dzięki wspólnej gospodarce Europa stanie się najszybciej rozwijającą się i najbardziej rozwiniętą częścią świata. Do tego celu niezbędna jest poprawa innowacyjności i informatyzacja, czyli rozwój tzw. e-gospodarki. Duży udział w osiągnięciu tego ma mieć energetyka, która w znacznym stopniu decyduje o kosztach prowadzenia działalności, ale również jest głównym klientem branży informatycznej. Energetyka jest segmentem gospodarki, który ostatnio najwięcej inwestuje w infrastrukturę informatyczną i teleinformatyczną. Celem jest usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych oraz poprawa obsługi klientów. Energetyka to sektor należący do obszaru tradycyjnej gospodarki, gdzie sposób działalności jest przewidywalny, korzysta się z korzyści skali, a produkcja oparta jest na kapitale i planowaniu długoterminowym. Sektor energetyczny przeznaczając setki milionów złotych na informatyzację, staje się jednym z najbardziej nowoczesnych sektorów gospodarki. Obserwując wielkości nakładów inwestycyjnych w ten obszar, można by podejrzewać, iż energetyka należy do grona sektorów tzw. e-gospodarki (fragment tekstu)
Elektroniczne rejestry publiczne są elementem elektronicznej administracji, który ułatwia wykonywanie zadań publicznych. Rejestry te są rodzajem środków komunikacji elektronicznej umożliwiającym gromadzenie oraz upowszechnianie informacji. Elektroniczne rejestry publiczne są prowadzone przez organy administracji publicznej lub przez inne podmioty realizujące zadania publiczne. Przepisy prawa znacząco różnicują sposób prowadzenia elektronicznych rejestrów publicznych. W opracowaniu przedstawiono model tych rejestrów, który może być przydatny przy innych badaniach naukowych nad elektroniczną administracją. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Istota elektronizacji w systemie zamówień publicznych
80%
Artykuł dotyczy instrumentów prawnych związanych z elektronizacją systemu zamówień publicznych w Unii Europejskiej i Polsce. Rozwiązania te odgrywają obecnie istotną rolę na rynku wydatkowania środków finansowych przez państwo. Wskazano, że system zamówień publicznych nie funkcjonowałby w sposób prawidłowy, gdyby nie wprowadzenie rozwiązań opierających się na innowacyjności oraz informatyzacji. Zwrócono uwagę, że w sferze prawidłowego zarządu mieniem publicznym zaobserwować można postęp przy wykorzystaniu instrumentów elektronicznych. Ponadto zaakcentowano miejsce instrumentów elektronizacji w systemie prawa zamówień publicznych UE. Wskazano na regulacje prawne (tj. dyrektywy 2014/23/UE 2014/24/UE 2014/25/UE 2014/55/UE oraz ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych) odnoszące się do tytułowej tematyki, podkreślając ich główne cechy oraz znaczenie(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono procedurę modelowania w benchmarkingu regionalnym. Zwrócono uwagę na zastosowanie podejścia dynamicznego przy wyborze wzorca-benchmarku.
W referacie opisano przypadek efektywnego przejęcia przedsiębiorstwa przetwarzającego oleje przepracowane. Poprawę efektywności działania przedsiębiorstwa uzyskano dzięki kompleksowej automatyzacji i informatyzacji procesów technologicznych i administracyjnych występujących w przedsiębiorstwie(abstrakt autora)
Pojęcie społeczeństwa informacyjnego związane jest z rolą, jaką zaczęły odgrywać w gospodarce technologie informacyjno-komunikacyjne (w skrócie ICT, z ang. Information and Communication Technology). Postęp technologiczny powoduje ogromne zmiany w otoczeniu, w jakim żyjemy, i przyrównywany jest do fundamentalnych rewolucji cywilizacyjnych: agrarnej i przemysłowej. Sieci szybkiej transmisji danych umożliwiają przekazywanie danych liczbowych, ale również obrazów, zapisów dźwiękowych oraz wideo. Dzięki nowym technologiom możemy kontaktować się z innymi niezależnie od miejsca pobytu. Społeczeństwo wkroczyło w okres, w którym informacja stała się podstawą do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw, administracji wszystkich szczebli oraz jednostek(fragment tekstu)
18
80%
Informatyzacja gospodarki i administracji publicznej nie następuje całościowo, a jedynie wydzielone procesy i usługi przechodzą na postać elektroniczną. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do styku świata papierowego z elektronicznym, mamy bardzo duży problem braku jednoczesnego współistnienia tych obu mediów. W takich sytuacjach zazwyczaj przetwarzanie przechodzi całkowicie na metody historycznie ugruntowanej biurokracji papierowej. Faktem jest także to, że nie da się wszystkich procesów zmienić na elektroniczne i nie da się przekonać wszystkich ludzi do tego, żeby przeszli wyłącznie na procesy elektroniczne. Wieloletnie przyzwyczajenie do dokumentów papierowych, utarte sposoby ich zabezpieczania i przechowywania, a także znane wszystkim ryzyko związane z dokumentem papierowym są i pozostaną powodem stosowania papieru jako nośnika dokumentów. (fragment tekstu)
19
Content available remote Uczestnictwo polskich podmiotów leczniczych w przestrzeni teleinformatycznej
80%
Informatyzacja sektora ochrony zdrowia to przedsięwzięcie dotyczące zarówno strony organizacyjnej, prawnej, technologicznej, jak i społecznej. Przekształcenia w tym zakresie dotyczą bardzo licznego grona interesariuszy, do których zaliczają się pacjenci, lekarze, pielęgniarki, aptekarze, kadra zarządzająca oraz administracja. Wzajemna współpraca tych jakże zróżnicowanych grup użytkowników wymaga niezwykłego zaangażowania każdej z nich, ale także chęci nawiązania współpracy, wzajemnego zaufania i potrzeby doskonalenia się. Jak wynika z przytoczonych powyżej rezultatów analizy w grupie osób bezpośrednio zaangażowanych w działalność polskich placówek medycznych, wdrażanie technik informatycznych do sektora znajduje przyzwolenie i akceptację. Mimo społecznego zrozumienia potrzeby informatyzacji sektora przytoczone statystyki i rzeczywistość nadal jednoznacznie sugerują, że polski system ochrony zdrowia pozostaje w tyle w stosunku do systemów w innych krajach. Nadal problemem jest niedostateczny stopień wykorzystania nowoczesnej technologii w takich obszarach, jak: e-skierowania, e-recepty oraz e-zlecenia, do obsługi laboratorium i do diagnostyki. Mimo prac nad ucyfrowieniem sektora wdrażanie projektów z tego zakresu wydaje się jednak pozostawać na etapie inicjalizacji i planowania. (fragment tekstu)
Bez systemu informatycznego i dostępu do internetu nie można w XXI wieku efektywnie prowadzić biznesu. To wiedzą wszyscy, ale ciągle jeszcze w wielu małych i średnich firmach zakup wysokiej klasy komprogra czy drogiego programu do zarządzania traktuje się jak zło konieczne. A przecież mogą one poprawić efektywność działania.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.