Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Infrastruktura gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Organizacja EURO 2012 może być dla Ukrainy szansą na zbliżenie wschodniej i zachodniej części tego kraju oraz na zaistnienie w świadomości mieszkanców Unii Europejskiej. W artykule zwrócono uwagę na ogrom przedsięwzięć, którym ten kraj musi sprostać by poprawić stan infrastruktury gospodarczej.
5 lutego 1937 r. Eugeniusz Kwiatkowski - wiceprezes i minister skarbu przedstawił na posiedzeniu Komisji Budżetowej Sejmu RP swój ambitny program inwestycji państwowych, w tym plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Uczeń i biograf E. Kwiatkowskiego przypomina uwarunkowania, cele i efekty tego przerwanego wybuchem wojny projektu. Proponuje też kontynuację wysiłków organizacji rządowych, gospodarczych, samorządowych i oświatowo-kulturalnych w rejonie dawnego COP-u, terenów województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
Budownictwo w Polsce wykazuje ożywienie, a Mostostal Export ma dobrą pozycję by z tego skorzystać, głównie dzięki kontraktom z większymi zachodnimi kompaniami.
W projekcie paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich w jednym z trzech tzw. filarów umieszczono infrastrukturę ekonomiczną. Oznacza to, iż kategorię tę uznano za istotny czynnik przyspieszenia przemian w rolnictwie i na wsi.
Celem badań było przedstawienie cech i funkcji inwestycji, urządzeń i obiektów infrastruktury gospodarczej, które determinują rolę infrastruktury jako jednego z podstawowych czynników kształtujących rozwój regionów. Inwestycje infrastrukturalne poza efektami rzeczowymi w postaci urządzeń i sieci spełniają również wiele istotnych funkcji o szerokim ekonomicznym i społecznym zasięgu. Jednakże zależności pomiędzy poziomem wyposażenia infrastrukturalnego a rozwojem nie są całkowicie jednoznaczne. Uznaje się jednak, że pewien minimalny poziom infrastruktury, tzw. minimum infrastrukturalne, jest niezbędny dla zapewnienia rozwoju. Niemniej jednak po jego przekroczeniu dalszy wzrost nakładów inwestycyjnych na niektóre elementy infrastruktury może być ekonomicznie nieuzasadniony i prowadzić do sytuacji, w której staje się on bardziej barierą niż stymulatorem procesów rozwojowych. Bardzo istotny jest fakt, że na obszarach słabo rozwiniętych infrastruktura na pewno może stanowić istotny impuls rozwojowy, przyczyniając się do ich "pchnięcia" na ścieżkę wzrostu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedzialność władz publicznych za dostarczanie usług infrastrukturalnych społeczeństwu powoduje, że nawet w przypadku pełnej konkurencyjności usług niezbędne są nadzór i kontrola działań podmiotów świadczących takie usługi. Pozostawienie wolności ekonomicznej podmiotom prywatnym oraz sprawowanie wyłącznie formalnej kontroli przez organy władzy publicznej nie pozwolą na zlikwidowanie tkwiących ograniczeń, a nawet poprowadzą do ich pogłębienia. Takie ograniczenia mogą być jedynie zniwelowane, a optymalnym wariantem zmniejszenia ich oddziaływania jest wprowadzenie i przestrzeganie określonego systemu regulacji. Polityka regulacyjna odgrywa bardzo istotną rolę w angażowaniu prywatnego sektora w inwestycje infrastrukturalne. Wymaga precyzyjnej koordynacji w określeniu zakresu regulacji, struktury rynku i stopnia dozwolonej konkurencji, form i wielkości udziału sektora prywatnego, a także wysokości taryf na poziomie pokrywającym koszty operatora i koszty obsługi zadłużenia. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań oceniających i analizujących zasady i warunki funkcjonowania zaplecza technicznego do końca lat osiemdziesiątych i na tym tle podjęto próbę przedstawienia przewidywanego kształtu organizacyjnego systemu usług sprzętowych w warunkach gospodarki rynkowej.
8
Content available remote Infrastruktura nowej gospodarki w województwie śląskim
80%
Opracowanie dotyczy mezoekonomicznego wymiaru badań nad koncepcją nowej gospodarki (gospodarki opartej na wiedzy) na przykładzie województwa śląskiego. Jego celem jest zidentyfikowanie poziomu rozwoju infrastruktury nowej gospodarki w ujęciu przestrzennym i funkcjonalnym pod kątem potencjału do kreowania nowych miejsc pracy i zapotrzebowania na nowe kwalifikacje w województwie śląskim. Przyjęto następującą hipotezę badawczą - poziom rozwoju infrastruktury nowej gospodarki w województwie śląskim nie jest wystarczający i wymaga podjęcia systemowych działań w układzie: zarząd województwa, gestorzy jednostek infrastruktury przedsiębiorczości technologicznej oraz firmy nowej gospodarki. Przeprowadzone rozważania mają charakter deskryptywno-empiryczny. W części poznawczej przedstawiono istotę kategorii nowej gospodarki i jej miejsce w polityce rozwoju regionu. W części empirycznej zaprezentowano wybrane wyniki badań przeprowadzonych w okresie październik-listopad 2011 roku w ramach projektu systemowego pn. "Strategiczne zarządzanie zmianami - nowe czynniki rozwoju woj. śląskiego w kontekście stanu i kierunków rozwoju regionalnego rynku pracy" realizowanego w okresie 1.06.2010-30.09.2012 przez Wydział Planowania Strategicznego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest charakterystyka infrastruktury jako istotnego uwarunkowania współpracy gospodarczej Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Autor przedstawił rolę infrastruktury w megaprzestrzeni społeczno-gospodarczej, poziom i perspektywy rozwoju infrastruktury w państwach Grupy Wyszehradzkiej.
Przedmiotem artykułu jest analiza roli Europejskiego Banku Inwestycyjnego w rozwoju infrastruktury gospodarczej krajów Unii Europejskiej w latach 1959-1995, a także udział tego banku w rozwoju infrastruktury Polski, Węgier i Czech - po 1990 roku.
Celem artykułu jest przedstawienie różnych podejść do szacowania produktywności publicznych nakładów infrastrukturalnych.
12
61%
The aim of the present research is to determine whether in the period of transforming economy in the country there followed changes within the economic structure of the Opole region. An attempt was also made to determine the ranking list of towns and communes according to the development level of selected economic categories, as well as to determine their developmental tendencies. The research procedure that was made use of to analyse the problem was the Perkal method of natural indexes. The following categories of economic development were analysed: the development level of the agricultural sector, the economic potential, the level development of service sector and concentration of foreign capital, the level of economic activity. (original abstract)
Poziom infrastruktury technicznej, szczególnie w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej jest ważnym czynnikiem w stymulowaniu rozwoju obszarów wiejskich w kierunku poprawy ich funkcji społeczno-gospodarczych. Celem artykułu jest przedstawienie poziomu rozwoju infrastruktury technicznej w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich. Przedstawiona analiza stanu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej prowadzi do wniosku, że pomimo znacznego wzrostu w ostatnich latach liczby inwestycji w tym obszarze, jej stan nie jest wystarczający. Jeśli w najbliższych latach nie zostaną podjęte intensywne i skuteczne wysiłki w tym kierunku, to poziom infrastruktury w zakresie gospodarki wodnej, mimo ogromnego znaczenia dla rozwoju obszarów wiejskich, nie zostanie wzmocniony. Przełoży się to na spadek atrakcyjności, a w konsekwencji konkurencyjności tych obszarów, zmniejszając tym samym możliwości wielofunkcyjnego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie prowadzonych badań stwierdzono, że infrastruktura ekonomiczna wywiera istotny wpływ na rozwój gospodarczy zarówno w skali krajowej, regionalnej, jak i lokalnej. Rozbudowa infrastruktury poza korzystnym wpływem na rozwój gospodarczy i poziom życia wywoła również sprzężenie zwrotne (zwiększenie dochodów indywidualnych, kreowanie kolejnych inwestycji). W artykule omówiono infrastrukturę jako dobro publiczne oraz obszary jej oddziaływania na rozwój społeczno-gospodarczy.
Infrastruktura gospodarcza zaliczana jest do jednego z najistotniejszych, a jednocześnie niezbędnych i najbardziej efektywnych czynników rozwoju lokalnego. Inwestycje infrastrukturalne jednostek samorządów terytorialnych, poza efektami rzeczowymi w postaci urządzeń i sieci spełniają, również wiele istotnych funkcji o szerokim ekonomicznym i społecznym zasięgu. Skuteczność wpływu wyposażenia infrastrukturalnego na poziom rozwoju lokalnego, zależy w dużej mierze od zsynchronizowania planowania i rozbudowy infrastruktury gospodarczej ze stanem i strukturą zagospodarowania danego obszaru. (abstrakt oryginalny)
Dokonano pomiaru zmian, jakie miały miejsce w Polsce w wyposażeniu w sieć wodociągową, kanalizacyjną i gazową oraz przedstawiono prognozę na trzy kolejne lata. W analizowanym okresie miał miejsce znaczący, systematyczny wzrost rozwoju badanych elementów infrastruktury w Polsce, a jego szacunki na lata 2006-2008 przewidują dalszy równomierny przyrost długości wszystkich sieci. (skróc. oryg. streszcz.)
Celem artykułu jest zaprezentowanie jednej z metod wspierania rozbudowy infrastruktury w Polsce, jaka stanowi partnerstwo publiczno-prywatne. Przedstawiono pojecie, zakres i właściwości PPP oraz etapy współpracy w realizacji PPP.
Odpowiednio rozwinięta infrastruktura gospodarcza jest czynnikiem wyjściowym, warunkującym rozwój obszarów wiejskich i kształtującym warunki życia ludności tam zamieszkałej. Należy jednak podkreślić, że chociaż infrastruktura jest warunkiem koniecznym rozwoju terenów wiejskich, to jednak niewystarczającym dla wywołania istotnych i trwałych zmian. (abstrakt oryginalny)
W 1985 r. w "Ekonomiście" ukazał się artykuł Z. Dziembowskiego "Infrastruktura jako kategoria ekonomiczna", na który powołuje się większość autorów polskich zajmujących się problemami infrastruktury w życiu gospodarczym i społecznym. Od tego czasu przeprowadzono wiele badań i opublikowano dużo opracowań dotyczących roli infrastruktury w życiu publicznym i jej wpływu na wzrost gospodarczy. W artykule przedstawiono postęp prac oraz zmiany w podejściu do tej kategorii ekonomicznej (przegląd definicji infrastruktury publicznej, cechy infrastruktury publicznej, infrastruktura publiczna a wzrost gospodarczy).
Przedstawia aktualną sytuację gospodarczą oraz plany rozwojowe miasta Krakowa
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.