Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Infrastruktura rolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono przegląd najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych spotykanych w produkowanych obecnie ciągnikach rolniczych. Przeglądu dokonano głównie w zakresie układów napędowych ciągników średnich mocy, ze względu na największą liczbę sprzedaży tych maszyn w Polsce. W dalszej części pracy przedstawiono analizę sprzedaży nowych ciągników rolniczych na rynku polskim w latach 2013 i 2014. Dokonano klasyfikacji sprzedanych ciągników w zależności od rodzaju skrzyni biegów, sposobu realizacji kierunku jazdy do tyłu oraz całkowitej liczby przełożeń jazdy do przodu. Końcowym etapem opracowania jest wyszczególnienie grupy parametrów technicznych układu napędowego ciągników, które charakteryzują się największą liczbą sprzedaży na rynku polskim. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przemiany strukturalne w rolnictwie w wybranych krajach europejskich
100%
Przemiany strukturalne w sektorze gospodarstw rolniczych postępują we wszystkich krajach Unii Europejskiej (UE). Liczba gospodarstw zmniejsza się, a średnia powierzchnia stale się zwiększa. Jednak zarówno tempo tych przemian, jak i obecna struktura gospodarstw są bardzo zróżnicowane. Celem opracowania jest przedstawienie zmian zachodzących w ostatnich latach w wybranych krajach UE w strukturze rolnictwa rozumianej jako struktura obszarowa gospodarstw oraz stopnia zaawansowania procesu tychże przemian na tle zmian podstawowych wskaźników charakteryzujących stan rozwoju gospodarczego. W artykule podjęto też próbę wskazania najkorzystniejszego kierunku przemian z punktu widzenia polskiego rolnictwa. Wyniki badań wskazują na istotne rozbieżności między tempem, poziomem zaawansowania i kierunkiem przemian strukturalnych sektora gospodarstw rolniczych w analizowanych krajach europejskich. Na podstawie badań wysunięto wniosek, że model przemian strukturalnych zmierzający w kierunku spolaryzowanej struktury obszarowej gospodarstw rolniczych może być adekwatny do polskich warunków. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej dotyczącymi ekorozwoju rozbudowa i modernizacji infrastruktury środowiska naturalnego pozostaje jednym z priorytetowych celów planów rozwoju obszarów wiejskich. Obecnie, mimo postępu jaki nastąpił w tej dziedzinie w ostatnich latach, nadal istnieją dość znaczne dysproporcje w dostępie do podstawowych urządzeń infrastruktury ekologicznej. Zróżnicowanie to dotyczy nie tylko województw ale także powiatów i gmin. (abstrakt oryginalny)
Rodzinne gospodarstwa rolne są trwałym elementem rolnictwa w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. W Polsce ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 2003 r. [Ustawa 2003] definiuje gospodarstwo rodzinne jako gospodarstwo prowadzone osobiście przez rolnika indywidualnego, mające powierzchnię od 1 do 300 ha UR. Gospodarstwa te stanowią trzon producentów rolnych, a monitoring zachodzących w nich przemian wskazuje na ich umacnianie się w najbliższych latach. Przedmiotem niniejszej pracy jest analiza środków transportu występujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych powiatu łukowskiego. Dane źródłowe pochodzą z badań ankietowych przeprowadzonych w marcu 2013 rok. Badania przeprowadzone zostały na próbie 100 gospodarstw rolnych z rejonu Lubelszczyzny. Badania wykonano techniką wywiadu bezpośredniego z zastosowaniem ankiety składających się z kilku pytań. Na podstawie wyników tych badań przeprowadzono analizę wyposażenia, wykorzystania środków transportu, oceniono wiek, okresy użytkowania posiadanych maszyn oraz przewidywany okres ich użytkowania w rodzinnych gospodarstwach. Wykazała ona między innymi: że średni wiek ciągników rolniczych wyniósł 12,5 lat, średnią liczbę przyczep rolniczych, słabe wykorzystanie usług dodatkowych (zewnętrznych) w gospodarstwie. Przedstawiono również dane informujące o dochodach z poza gospodarstwa rolniczego. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono zmiany wyposażenia infrastrukturalnego obszarów wiejskich położonych na terenach byłych województw sudeckich Dolnego Śląska w latach 1996-1999. Uwzględniono elementy infrastruktury technicznej, ekonomicznej i społecznej. Oceny dokonano, biorąc pod uwagę procent gospodarstw korzystających z wybranych elementów infrastruktury w miejscu ich zlokalizowania w poszczególnych latach. W badanym okresie wystąpiły niekorzystne tendencje w rozwoju infrastruktury ekonomicznej i społecznej. Wyraźna poprawa nastąpiła w sferze wyposażenia wsi w elementy infrastruktury technicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena zróżnicowania przestrzennego efektu zazielenienia w Polsce w odniesieniu do terenów użytkowanych rolniczo na skutek wprowadzania "zielonych" płatności bezpośrednich. Próbowano znaleźć odpowiedź na sformułowane pytanie badawcze: w jakim stopniu wprowadzenie zazielenienia miało wpływ na ochronę bioróżnorodności terenów rolnych? Jako podstawę analizy przestrzennej tego działania przyjęto dwa wskaźniki, przedstawiające liczbę wniosków zrealizowanych w ramach zazielenienia w procencie ogólnej liczby gospodarstw rolnych powyżej 10 ha użytków rolnych oraz wielkość pozyskanej z tego tytułu kwoty w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych. Zakres przestrzenny analizy obejmował terytorium całego kraju, a jako podstawowe jednostki przyjęto regiony (województwa) oraz powiaty (w układzie 314 biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). Przeliczenia wskaźników dokonano w odniesieniu do ich przeciętnej dla lat 2017-2020 według wykazu producentów rolnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W badaniach zastosowano syntetyczny wskaźnik poziomu absorpcji płatności na zazielenienia. Wsparcie finansowe miało pozytywny wpływ na koncentrację użytków rolnych objętych dopłatami zazielenienia i widoczne było w północno-zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Z badań wynika, że na terenach rolnych, gdzie w większym stopniu wykorzystano instrumenty ekonomiczne sprzyjające zazielenieniu, rolnicy kontynuują ekstensywny sposób gospodarowania. Wpływa to korzystnie na zachowanie bioróżnorodności krajobrazów.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule dokonano oceny zmian, jakie zachodzą w gospodarce strefy podmiejskiej Słupska (gmina: Kobylnica i Słupsk) w zakresie struktury własnościowej gruntów, strukturze wielkościowej gospodarstw, użytkowaniu ziemi jak i w poziomie wyposażenia w infrastrukturę. Badania przeprowadzone na terenie gmin podmiejskich wykazały, że w latach 1988-2000 nastąpił dość wyraźny rozwój przedsiębiorczości, co wskazuje na postępujący wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich. Lata dziewięćdziesiąte, a zwłaszcza ich druga połowa były okresem dość dużych przedsięwzięć inwestycyjnych w strefie podmiejskiej Słupska. Innym ważnym problemem podjętym w artykule jest zwrócenie uwagi na rozwój infrastrukturalny na terenach wiejskich. Prowadzone inwestycje przeobrażają wieś, dostosowując ją do dokonujących się przemian społczno-ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
W Polsce systematycznej poprawie struktury obszarowej gospodarstw, towarzyszy coraz intensywniejsza fragmentacja gruntów. Skutecznym sposobem ograniczania szachownicy gruntów są scalenia. Tego typu prace były wspierane przez PROW 2007-2013 (Działanie 125. Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa). W artykule dokonano próby oceny wpływu środków unijnych na organizację przestrzenną gruntów we wsi Brudzewek, położonej w gminie Chocz (powiat pleszewski w województwie wielkopolskim). Analizie poddano również proces rozwoju szachownicy gruntów w województwie wielkopolskim. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Stan i perspektywy rozwoju rolnictwa Rosji
84%
W artykule omówiono aktualny stan rolnictwa i terenów wiejskich w Rosji. Od 1990 roku rosyjskie rolnictwo znajduje się w fazie restrukturyzacji, dekolektywizacji i urynkowienia. W chwili obecnej procesy te skutkują drastycznym zmniejszeniem produkcji rolnej roślinnej i zwierzęcej, a także zmniejszeniem areału gruntów ornych i zasiewów. Występuje zjawisko wzrostu bezrobocia oraz ucieczki ludności wiejskiej do miast. Omówiono nowe struktury organizacyjno-prawne gospodarstw oraz strukturę produkcji rolnej w latach 1990-2007. Poruszono problemy samowystarczalności i bezpieczeństwa żywnościowego Rosji oraz perspektywy rolnictwa do roku 2020.
10
Content available remote Rejestracja ciągników rolniczych w Polsce w 2015 roku
84%
W artykule przedstawiono rejestrację ciągników rolniczych w Polsce w 2015 roku na podstawie liczby rejestracji tych pojazdów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Materiałem źródłowym do analizy były dane udostępnione przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Zakres analiz obejmował sezonowość rejestracji w układzie miesięcznym oraz regionalnym, popyt na określone marki (producentów), pochodzenie (krajowe, zagraniczne), a także strukturę mocy rejestrowanych w Polsce ciągników rolniczych. W 2015 roku w porównaniu z poprzednim rokiem miał miejsce spadek rejestracji zarówno nowych, jak i używanych ciągników rolniczych. Najwięcej w Polsce zarejestrowano ciągników o mocy 36-54 kW. Udział nowych ciągników w liczbie rejestracji ogółem wyniósł w 2015 roku ok. 45%. W grupie nowych ciągników najwięcej zarejestrowano pojazdów marki New Holland, Zetor oraz John Deere. Udział polskich marek w rejestracji ciągników ogółem w 2015 roku wyniósł niespełna 4%. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ubytek ziemi rolniczej w Polsce w długim okresie (wybrane problemy)
84%
Opracowanie poświęcono analizie zmian zasobów ziemi rolniczej w Polsce w latach 1946 - 2013. Zwrócono szczególną uwagę na strukturę ubytku UR według klas bonitacyjnych. Krytycznie oceniono wysoki udział wyłączonej dobrej ziemi rolniczej na cele nierolnicze. Podkreślono, że kontynuowanie takiego postępowania, przy nieprzestrzeganiu odpowiednich przepisów prawnych chroniących zasoby dobrych rolniczo gleb, zagraża szeroko rozumianemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Za korzystne rozwiązanie uznano, ze względów społeczno-gospodarczych i ekologicznych, zalesianie słabej ziemi rolniczej, jeszcze nie tak dawno odłogowanej. Podkreślono rolę zalesiania w tworzeniu nowych dóbr publicznych, które są coraz bardziej doceniane przez ogół społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Za jeden z najtrudniejszych problemów ochrony środowiska związanych z rozwojem rolnictwa uważa się zanieczyszczenie azotanami. Ich źródłem jest przede wszystkim niewłaściwe gospodarowanie naturalnymi i mineralnymi nawozami oraz nieprawidłowy sposób postępowania z płynnymi odchodami zwierząt hodowlanych. W 1991 roku w Unii Europejskiej (UE) wprowadzono dyrektywę 91/676/EWG w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego. Zobowiązuje ona kraje członkowskie do podejmowania działań mających zapewnić skuteczną ochronę środowiska przed azotanami. Polska, jako członek UE, musi wdrożyć wszystkie wymagania tego aktu prawnego.(fragment tekstu)
13
Content available remote Wpływ wiatru na prędkość ruchu powietrza w oborze podczas lata
84%
W pracy przedstawiono wpływ siły i kierunku wiatru na kształtowanie się prędkości powietrza wentylacyjnego w wybranym obszarze obory wolnostanowiskowej podczas lata. Na podstawie analizy uzyskanych wyników badań wykonano charakterystykę prędkości wiatrów w okresie letnim. Określono zmienność prędkości powietrza wentylacyjnego przy uwzględnieniu wiatrów wiejących z kierunku prostopadłego i równoległego do obory. Zauważono zróżnicowanie prędkości powietrza w zależności od miejsca pomiaru - środkowa część obory była gorzej wentylowana od części przyściennych. Sformułowano wnioski określające przyczyny takiego zaburzenia przepływu powietrza. W celu zwiększenia prędkości powietrza wentylacyjnego w środkowej części obory zalecono zastosowanie mieszaczy powietrza. Zwrócono uwagę na konieczność kontynuowania badań różnych typów obór ze względu na ich rozwiązania konstrukcyjne oraz usytuowanie. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena racjonalności doboru maszyn w ramach działań inwestycyjnych podejmowanych przez młodych rolników. Analizie poddano wyposażenie techniczne 54 losowo wybranych gospodarstw, których właściciele uzyskali wsparcie w ramach działań "Ułatwianie startu młodym rolnikom" lub "Premie dla młodych rolników". Z przeprowadzonych rozważań wynika, że prawie połowa zakupów wozów asenizacyjnych była nieracjonalna pod względem ekonomicznym. Bardziej racjonalne pod względem organizacyjnym i technologicznym były inwestycje w ciągniki rolnicze i kosiarki dyskowe. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu wskazano na rolę infrastruktury, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury społecznej, jako na jeden z fundamentalnych czynników określających tempo zachodzących na obszarach wiejskich procesów rozwojowych oraz gwarantujących proces ich konwergencji. Zaprezentowano także wyniki badań dotyczące oceny zadowolenia mieszkańców obszarów wiejskich województwa wielkopolskiego z usług świadczonych przez podstawowe składniki infrastruktury społecznej. Zastosowano metodę doboru nielosowego opartego o znajomość struktury badanej populacji. Analiza danych uzyskanych podczas badań empirycznych pozwoliła jednoznacznie stwierdzić, że dla ludność zamieszkująca tereny wiejskie, usługi dostarczane przez infrastrukturę gospodarczą są znacznie ważniejsze, niż usługi świadczone przez infrastrukturę społeczną. Istnieją także znaczące różnice w oceny zadowolenia z usług infrastruktury społecznej. Usługi świadczone przez infrastrukturę ochrony zdrowia i infrastrukturę kultury oceniane są jako wystarczające, z kolei usługi oferowanym przez infrastrukturę sportu jako dobre i bardzo dobre. (abstrakt oryginalny)
Nadmierne rozdrobnienie gospodarstw jest jedną z najważniejszych barier, która uniemożliwia racjonalne użytkowanie gruntów w dużej części obszaru Polski. Problem ten szczególnie mocno dotyczy południowo-wschodnich regionów kraju. Prawidłowe prze-strzenne rozmieszczenie gruntów gospodarstw jest jednym z najważniejszych czynników umożliwiających prowadzenie przez te gospodarstwa opłacalnej ekonomicznie działalności. Celem pracy było zweryfikowanie aplikacyjności wykonanej przestrzennej bazy danych, rozłogu działek rolnych wybranej grupy producentów rolnych, w celu wskazania obszarów optymalizacji transportu wewnętrznego. W efekcie na podstawie wykonanej przestrzennej bazy danych określono wpływ rozłogu działek rolnych w badanej grupie producentów rolnych na organizację transportu polowego pomiędzy siedzibą gospodarstwa a działkami rolnymi. Zakresem pracy objęto grupę producentów warzyw, która zrzesza 5 gospodarstw rolnych, posiadających łącznie 620 ha użytków rolnych.(abstrakt oryginalny)
Pierwsza część artykułu zawiera podstawowy opis procesu produkcji piecza-rek. Analiza tego procesu pozwoliła na zaproponowanie algorytmów służących do monito-rowania warunków uprawy oraz sterowania procesem uprawy - w tym drugim przypadku z możliwą ingerencją operatora. Algorytmy te, wraz z opisem, zawarte są w drugiej części artykułu - mogą one być wykorzystane przy projektowaniu i implementacji inteligentnych systemów zarządzania pieczarkarnią.(abstrakt oryginalny)
Praca zawiera analizę sytuacji ekonomicznej prywatnych i spółdzielczych gospodarstw rolnych w Bułgarii oraz propozycje działań, które mogą służyć jej poprawie. Ze względu na znaczne rozdrobnienie gospodarstw pierwszym ważnym zaleceniem jest scalenie ziemi, które może pozwolić na rozwój nowoczesnego rolnictwa. Do dalszych propozycji i zaleceń należą: wprowadzenie bardziej klarownych form bezpośredniego popierania producentów rolnych, promocja eksportu i budowa współczesnej infrastruktury rynkowej. Obecnie producenci rolni otrzymują kredyty na dogodnych warunkach w ramach programu SAPARD. Należy stworzyć normalny rynek obrotu ziemią i polepszyć strukturę wiekową siły roboczej. Państwo powinno zachęcać młodych ludzi cło rolnictwa przez preferowanie edukacji rolniczej, udzielanie dogodnych kredytów (grantów) dla młodych rodzin i zwiększenie wsparcia socjalnego, poprawiając w ten sposób ogólnie warunki życia na obszarach wiejskich. Powinien towarzyszyć temu dobrze rozwinięty rolniczy system informacyjny. Do tego należy dodać propozycję rozwoju systemu ubezpieczeniowego produktów rolnych. Głównym celem bułgarskich producentów rolnych przed włączeniem Bułgarii do Unii Europejskiej powinno być zwiększenie ich konkurencyjności w stosunku do producentów w krajach Unii. (abstrakt oryginalny)
Praca dotyczy teoretycznych podstaw i znaczenia infrastruktury w rozwoju ekonomicznym i stabilizacji gospodarczej obszarów wiejskich Łotwy. Została wykonana na podstawie analizy z uwzględnieniem różnych czynników mających wpływ na rozwój ekonomiczny poszczególnych regionów kraju. Szczegółowe analizy terytorialne pozwoliły autorom na opracowanie kilku koncepcji programów rozwoju ekonomicznego, których celem jest stworzenie stabilnych infrastruktur regionów i całego kraju z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Podkreślono, że restrukturyzacja gospodarki rolnej powinna być oparta na uprzednio uchwalonym prawie zapewniającym stabilność gospodarki i jej przystosowanie do wymagań Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę określenia stanu, zmian oraz oceny poziomu wyposażenia obszarów wiejskich w podstawowe elementy infrastruktury ochrony środowiska naturalnego po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej. Analiza uzyskanych w pracy wyników pozwala stwierdzić, że w badanym okresie na polskiej wsi miało miejsce znaczne przyspieszenie tempa rozwoju systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków. Nadal jednak wyposażenie obszarów wiejskich w tak podstawowe elementy tego systemu jak sieć kanalizacyjna czy oczyszczalnie ścieków oraz dostęp ludności do ich usług są niewystarczające w stosunku do istniejących w tym zakresie potrzeb i cechuje je znaczne zróżnicowanie przestrzenne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.