Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Infrastruktura techniczna portów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest wskazanie istotnej roli rozbudowy infrastruktury portów morskich jako warunku determinującego rozwój przewozów intermodalnych w ramach korytarzy sieci bazowej TEN-T. Na przykładzie portu morskiego w Gdańsku dokonano oceny zdolności przeładunkowej, która jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o rozwoju portu i kształtowania jego pozycji konkurencyjnej. Zagwarantowanie odpowiedniej przepustowości infrastruktury dostępowej do portu zarówno wodnej, jak i lądowej, w przypadku planowania rozwoju portów jako inkubatorów korytarzy transportowych, wymaga koordynacji rozbudowy infrastruktury portowej przez zarządy portów oraz operatorów portowych z zarządcami infrastruktury drogowej i kolejowej na zapleczu portów.(abstrakt autora)
Celem opracowania jest zaprezentowanie wyników badań wybranych inwestycji modernizacyjnych i rozwojowych pod kątem ich przydatności do działania polskich portów morskich na rynku globalnym1. Badanie przeprowadzono metodą analizy przypadków. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że administracja państwa, zarządy portów i właściciele terminali działający w polskich portach zrealizowali inwestycje, które przyczyniły się w ewidentny sposób do podniesienia zakresu i jakości usług na globalnym rynku transportu morskiego. Wzmocniło to również pozycję polskich portów na rynku regionu Morza Bałtyckiego. Jest to oryginalny wynik badań prowadzonych na bieżąco w ramach Polskiego Klastra Morskiego w celu pozycjonowania polskich portów na rynku międzynarodowym.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono projekt "Budowa infrastruktury portowej dla bazy kontenerowej na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie", którego celem było przygotowanie terenu oraz budowa infrastruktury pod lokalizację bazy przeładunkowo-składowej drobnicy zjednostkowanej w porcie w Szczecinie.
W pracy zawarto historię powstania i rozwój konstrukcji falochronów ażurowych z kamorą wygaszającą. Pomysłodawcą konstrukcji skrzyni żelbetowej ze ścianą ażurową oraz komorą wygaszającą jest Jarlan (1961). Pierwszy ażurowy falochron, wg tego pomysłu, został zbudowany w 1970 roku w Takamatsu Port, zaś pierwsze nabrzeże z perforowanych skrzyń żelbetowych powstało w porcie w Kobe w 1969 roku. Dzięki dużej zdolności pochłaniania energii falowania oraz dobrej stateczności całej budowli, ten rodzaj konstrukcji szybko stał się popularny jako element falochronów czy ścian odmorskich. W pracy przedstawia się przykłady rozwiązań konstrukcyjnych oraz zastosowania żelbetowych skrzyń ażurowych z komorą wygaszającą w infrastrukturze portowo - morskiej, wskazując kierunki rozwoju dla tego typu budowli.(abstrakt oryginalny)
Utrzymanie pozycji konkurencyjnej portu, a w szczególności jej wzmacnianie wymaga systematycznych inwestycji w infra- i suprastukturę. Służą one podniesieniu efektywności przeładunku, co pozwala zaoferować armatorom konkurencyjną usługę łączącą względnie krótki czas i niskie koszty postoju oraz obsługi statków. W okresie transformacji ustrojowej podstawową barierą dla inwestycji były niedobory kapitału własnego zarządów portów i operatorów terminali oraz brak zainteresowania globalnych inwestorów peryferyjnymi portami powiązanymi z zapleczem infrastrukturą transportową niskiej jakości. Proces integracji europejskiej, który zbiegł się z okresem korzystnej światowej koniunktury gospodarczej, pozwolił przełamać te niekorzystne uwarunkowania. Połączenie znacznego wzrostu gospodarczego, modernizacji i rozbudowy infrastruktury oraz suprastruktury portowej, a także inwestycji w infrastrukturę transportu na zapleczu, spowodowało wzrost atrakcyjności polskich portów dla armatorów i inwestorów. Na tej zmianie skorzystał również port w Gdyni. Celem artykułu jest omówienie wpływu inwestycji dokonanych na terenach portu, jak i w bezpośrednim otoczeniu na jego pozycję konkurencyjną. Artykuł skupia się na zagadnieniach: (1) struktury organizacyjnej portu, (2) modernizacji infrastruktury portowej i dostępowej, (3) perspektyw rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie problematyki dotyczącej opodatkowania infrastruktury portowej podatkiem od nieruchomości w kontekście fiskalizmu stosowanego przez organy podatkowe odnoszącego się do możliwości stosowania zwolnienia z nieruchomości infrastruktury portowej. Metodologia badania - Analiza piśmiennictwa, badanie dokumentów źródłowych. Wynik - Wśród funkcji systemu podatkowego wskazuje się na stymulacyjną jako szczególnie ważną dla pożądanego rozwoju określonych dziedzin gospodarki narodowej. Polski legislator stworzył możliwość zwolnienia podatkowego infrastruktury portowej, kierując się chęcią zapewnienia jej odpowiedniego poziomu. Jednak doświadczenia praktyki gospodarczej pokazują, iż przedsiębiorstwa zarządzające infrastrukturą napotykają na problemy w stosowaniu zwolnienia. Problemy te wynikają z nadmiernego fiskalizmu organów podatkowych, jakimi są w przedmiotowym zakresie gminy. Zasadnym wydaje się zmiana tej sytuacji poprzez zmianę postępowania organów podatkowych oraz nowelizację przepisów w sposób wyłączający możliwość ich błędnej interpretacji.(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo jednostek morskich w porcie oraz infrastruktury portowej jest ważnym elementem poziomu bezpieczeństwa w prowadzeniu handlu drogą morską. Zniszczenie - uszkodzenie statku lub urządzeń portowych może prowadzić do dużych strat finansowych i materialnych. Każdy port powinien posiadać systemy monitorujące obszar wokół niego, dzięki któremu będzie można wcześniej ostrzec stacjonujące w nim statki oraz zabezpieczyć infrastrukturę portową przed atakami terrorystycznymi. (abstrakt oryginalny)
Przepisy dotyczące zwolnienia dla infrastruktury portowej z podatku od nieruchomości mimo sporów w doktrynie doczekały się jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Dlaczego więc mimo braku zmiany przepisów ustawy z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - dalej u.p.o.l. - warto, a nawet trzeba zająć się raz jeszcze wykładnią zwolnienia portowego? Przyczyną jest ugruntowanie się podejścia Naczelnego Sądu Administracyjnego do "siostrzanego" zwolnienia dla infrastruktury kolejowej, które nakazuje nam zrewidować rozumienie zakresu zwolnienia portowego. (abstrakt oryginalny)
Sposoby finansowania infrastruktury portów morskich różnią się w zależności od roli, jaką pełnią w gospodarce poszczególnych krajów, oraz przyjętych tam zasad ich funkcjonowania. Część portów jest subwencjonowana ze środków publicznych, część jest samodzielna finansowo. Praca jest przeglądem sposobów finansowania inwestycji portowych i ich kosztów utrzymania w krajach europejskich.
10
Content available remote Determinanty rozwoju działalności żeglarskiej małych portów morskich w Polsce
84%
Celem artykułu jest określenie znaczenie środków unijnych oraz własności terenów portowych w rozwoju działalności żeglarskiej małych portów morskich. Poruszana w artykule problematyka jest aktualna oraz niezmiernie ważna. Zmiany zachodzące w działalności turystycznej małych portów morskich, nie zostały zakończone. Małe porty morskie wywierają znaczny wpływ na rozwój obszarów nadmorskich. Wysoka dynamika procesu inwestycyjnego wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy, a literatura przedmiotu dotycząca omawianej problematyki jest nadal skromna. W artykule wyodrębniono zakres rzeczowy, czasowy oraz terytorialny. Zakres rzeczowy obejmuje działalność żeglarską małych portów morskich. Głównymi jej elementami są przystanie oraz mariny jachtowe, wyposażone w infrastrukturę podstawową oraz uzupełniającą. Zakres terytorialny obejmuje osiem małych portów morskich, tj.: Dziwnów, Kołobrzeg, Darłowo, Ustkę, Łebę, Władysławowo, Jastarnię oraz Hel. Umiejscowione są one na terenie dwóch nadmorskich województw, tj.: zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Reprezentują każdy odcinek polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Między portami występowały znaczne różnice w wyposażeniu w infrastrukturę turystyczną. Odmiennie przebiegał w nich proces inwestycyjny. Zakres czasowy ograniczony został do lat 2011-2014. Podyktowane zostało to dostępnością danych statystycznych oraz, wspomnianą już, znaczną dynamiką procesu inwestycyjnego przebiegającego w tym okresie.(fragment tekstu)
11
Content available remote Lokalizacja i potencjał portu Gdynia jako elementy jego konkurencyjności
67%
Głównym celem artykułu jest charakterystyka obecnej działalności portu morskiego w Gdyni. Kolejny cel stanowi opis jego czynników lokalizacyjnych i potencjału przeładunkowo-składowego w latach 2007-2015 jako elementów jego konkurencyjności. W artykule skupiono się na przedstawieniu charakterystyki portu w Gdyni z uwzględnieniem jego położenia geograficznego oraz specjalizacji. Dokonano w nim analizy podstawy prawnej działania portu, struktury kapitału akcyjnego, struktury organizacyjnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA i najważniejszych organów spółki. Dodatkowo, przedstawiono charakterystykę najważniejszych terminali uniwersalnych i specjalistycznych operujących na terenie portu. W artykule dokonano także omówienia najważniejszych inwestycji, jakich dokonano w porcie w latach 2007-2015 w celu poprawy funkcjonowania portu i zapewnienia jak najlepszej jakości wykonywanych usług. (abstrakt oryginalny)
12
67%
Celem przeprowadzonych badań, będących fragmentem pracy nad typologią przestrzeni urbanistycznych na styku wody i lądu, było scharakteryzowanie występujących w miastach portowych typów relacji przestrzennych między tkanką wodną i lądową analizując je nie tylko z perspektywy lądu, ale także wody, stanowiącej istotną część powierzchni administracyjnej miasta. Na podstawie badań opublikowanych w literaturze przedmiotu dotyczących typów przestrzeni na granicy wody i lądu, a także przeprowadzonych analiz przestrzennych nadwodnych przestrzeni publicznych w wybranych europejskich miastach portowych, autorka opracowała klasyfi kację tzw. niebieskich przestrzeni miejskich ze względu na relację przestrzenną woda-ląd w rzucie poziomym.(fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na problemy rozwoju żeglugi rzecznej w aspekcie rozwoju miast nadbrzeżnych (zagospodarowanie przestrzenne, uniezależnienie się od kolei itp.). Rozważania dokumentowane są przykładami zagospodarowania rzeki Odry.
Do dziedzin, w których polityka z reguły ma prymat nad ekonomiką należy lokalizacja infrastruktury, ponieważ inwestycje infrastrukturalne oddziałują na życie gospodarcze, społeczne i polityczne społeczeństwa. Autor udowadnia tę tezę posługując się przykładami z historii Polski - poczynając od budowy kanałów śródlądowych i infrastruktury portowej (XVIII, XIX i XX w.), poprzez budowę magistral kolejowych (XIX w.), aż po czasy współczesne - konieczność budowy autostrad łączących kraje integrującej się Europy.
Scharakteryzowano główne aspekty rozwoju transportu kombinowanego w Polsce, na przykładzie portów odrzańskich. Autor zaznaczył, że w większości tych portów istnieje możliwość bezpośrednich połączeń z siecią dróg kołowych i kolejowych, co umożliwiałoby rozwój przewozów kombinowanych, ale obecnie nie są one w pełni wykorzystywane, m.in. z powodu braku odpowiedniego wyposażenia technicznego i wystarczającej powierzchni magazynowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.