Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovation in society
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autorzy są zdania, że innowacyjność przedsiębiorstwa jest interesującym i ważnym problem badań, ze względu na swój wpływ na konkurencyjność zarówno regionu, jak i kraju oraz przyczynianie się do wzrostu gospodarczego. Przytoczyli kilka koncepcji teoretycznych i badań empirycznych, by przedstawić zależności między wskaźnikiem innowacyjności i PKB. Niektóre regulacje omówili w celu zdiagnozowania potrzeb i podstawowych założeń polityki pro-innowacyjnej, skierowanej głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.
Celem artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czym powodowana jest inicjacja procesu innowacyjnego w nowoczesnej koncepcji organizacji społeczeństwa. Jest to interesujące ze względu na szeroki wachlarz procesów zmian, które oddziałują na wszelkie sfery życia społecznego. Po zapoznaniu się z definicjami innowacyjności - których jest ogromna liczba - można sformułować twierdzenie, że jest to przejawianie zdolności do generowania i implementacji innowacji. Z procesami innowacyjnymi mamy do czynienia w prawie wszystkich typach społeczeństw, co więcej, są one istotnym czynnikiem ich rozwoju, nie zawsze pożądanym. Aby zapobiec niekorzystnemu wpływowi innowacji na życie społeczne, w tym także polityczne, należy dążyć do budowy społeczeństwa otwartego. Przedsiębiorstwa, by efektywnie działać w realiach ulegającej ciągłym zmianom gospodarki, potrzebują katalizatora, za który uznaje się innowacje. To one generują potencjał konkurencyjności i budowy przewagi. Mówiąc o procesie innowacyjnym, należy zauważyć, że sprowadza się on do obszaru polityki gospodarczej, która jest obecnie ważnym instrumentem wykorzystywanym w polityce. Ma zatem istotny wpływ na sferę społeczną, wchodząc tym samym w przestrzeń innowacji społecznych. Powód i czas rozpoczęcia procesu innowacyjnego w nowoczesnej koncepcji organizacji społeczeństwa każdorazowo odnosić się będzie do oddzielnego obszaru badawczego i nie jest możliwe ich konkretne określenie. Części składowe są zaś dyskusyjne, niejednorodne i jednostkowo zmienne. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Innowacyjność jako główny filar społeczeństwa informacyjnego Europy
100%
Celem artykułu jest ukazanie zróżnicowania innowacyjności krajów europejskich w kontekście rozwoju społeczeństwa informacyjnego. O ile precyzyjne zdefiniowanie pojęcia "społeczeństwo informacyjne" jest trudne i budzi wiele kontrowersji, to zdecydowana większość badaczy uznaje, że procesy kształtowania się społeczeństwa informacyjnego są stymulowane rozwojem nauki, techniki i nierozerwalnie związane z wykorzystaniem informacji, nabyciem umiejętności sprawnego korzystania ze zdobyczy techniki i posługiwania się nowoczesnymi technologiami. Umiejętność wykorzystania wiedzy i informacji jest podstawą budowania innowacyjności, czyli zdolności podmiotów i gospodarek do tworzenia i wdrażania innowacji, podejmowania działań pobudzających innowacyjność oraz angażowania niezbędnych zasobów. (fragment tekstu)
4
100%
Objective: Perceived innovation is considered a significant predictor of purchase intention. This study explores the influence of perceived innovation on purchasing intention and the mediating role of perceived quality, especially for female consumers. The impact of four dimensions of perceived innovation on purchase intention is studied separately.^^ Methodology: A survey of 227 female respondents revealed that female attitudes toward innovation have changed. The hypothesized relations were tested with a sample of 227 respondents by applying different statistical tests. Mediation analysis was conducted by using process macro.^^ Findings: The study results show that four dimensions of perceived innovation positively influence purchase intention. Perceived quality significantly mediates all relationships. There exists partial mediation in all relationships.^^ Value Added: The study analyses a valuable part of the growing cell phone market in Pakistan, and the methodology can be used for broader research.^^ Recommendations: The study suggests that marketers can develop innovative marketing and service strategies to attract more females. Further, the focus should be placed on product innovation and technology innovation.^^
5
Content available remote User Innovation : State of the Art and Perspectives for Future Research
84%
W obliczu rosnącej roli użytkowników w procesach innowacyjnych oraz szybko zwiększającej się liczby badań w tym obszarze, celem niniejszego opracowania jest wyznaczenie granic rozumienia tego tematu w literaturze. By zrealizować tak zdefiniowany cel badawczy oraz usystematyzować rozważania, autorka odniosła się do czterech podstawowych pytań badawczych: (1) Dlaczego użytkownicy angażują się w proces tworzenia i dyfuzji innowacji? (2) Kim jest użytkownik-innowator? (3) Jakie typy innowacji powstają w wyniku działań użytkowników? (4) Jak użytkownicy tworzą innowacje? Na podstawie systematycznego przeglądu literatury zidentyfikowane zostały cztery strumienie badań nad innowacjami użytkowników, a także możliwe kierunki dalszych prac badawczych w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Prawie 24 mln zł przekaże Narodowe Centrum Badań i Rozwoju instytucjom, firmom i organizacjom pozarządowym na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań społeczno-ekonomicznych. Rozstrzygnięto drugi konkurs w programie "Innowacje Społeczne". (fragment tekstu)
7
Content available remote Innovation as a Determinant of Socio-economic Development in the New Economy
84%
Współczesna gospodarka utożsamiana z nową ekonomią i nowym ładem gospodarczym często nazywana jest: gospodarką informacyjną, gospodarką postindustrialną, społeczeństwem trzeciej fali Tofflera, społeczeństwem informacyjnym i społeczeństwem wiedzy. W nowych realiach społeczno-gospodarczych warunkiem uczestnictwa w rozwoju jest aktywne kreowanie procesu innowacyjnego rozumianego jako działanie w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Zakres rozumienia innowacji powoduje, że definiują je ekonomiści, badacze zajmujący się naukami ścisłymi oraz społecznymi. W skali lokalnej innowacje mają szczególne znaczenie, ponieważ są jednym z najistotniejszych elementów ustanawiania przewagi, a ich jakość jest warunkiem współuczestnictwa w procesie integracji ze strukturami UE. Stają się one niezbędne do rozwoju i postępu społeczno-ekonomicznego, gdyż przejawia się w nich skłonność i zdolność tworzenia nowych i doskonalenia istniejących produktów, nowych technologii oraz systemów zarządzania i motywacji.(abstrakt oryginalny)
8
84%
W artykule przeprowadzono analizę kwestii rozwoju społeczeństwa innowacyjnego, przesłanek oraz zostały sformułowane zasady skutecznej działalności innowacyjnej w sferze oświaty. Autor nadmienia, że rozwój rynku usług edukacyjnych oraz jakość ich świadczenia ma bezpośredni wpływ na rozwój innowacyjny Ukraina. (abstrakt oryginalny)
W gospodarce opartej na wiedzy innowacyjność jest cechą pożądaną na rynku pracy. Może ona zwiększyć szanse zatrudnienia osób młodych. W artykule podjęto problem postawy młodych mieszkańców wsi względem własnej innowacyjności. Zaprezentowano wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych w latach 2014-2015 na obszarze województwa łódzkiego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Analizowano trzy komponenty postawy innowacyjnej: poznawczy, emocjonalno-oceniający oraz behawioralny. Badania (metodą studium przypadku) zrealizowano za pomocą ankiety audytoryjnej. Przebadano w sumie 209 osób. Na tej podstawie sformułowano wnioski dotyczące słabych stron postawy młodzieży wiejskiej względem własnej innowacyjności oraz wykazano, że relatywnie niewielki odsetek respondentów cechuje się postawą innowacyjną. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Źródła finansowania innowacji w gospodarstwach rodzinnych w powiecie siedleckim
84%
Brak odpowiednich zasobów kapitałowych na finansowanie działalności innowacyjnej lub zbyt wysokie koszty wdrażania innowacji bywa najczęściej wymieniany wśród barier działań innowacyjnych. W tym kontekście celem opracowania jest próba określenia źródeł finansowania innowacji w gospodarstwach rodzinnych z powiatu siedleckiego. (fragment tekstu)
11
Content available remote Wolność i otwartość jako społeczno-centryczny przykład innowacji
84%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów związanych z funkcjonowaniem innowacji tworzonych przez społeczności. W pierwszej części autor podkreśla główne zagadnienia związane z zagadnieniami innowacji. W dalszej części przedstawione zostały informacje dotyczące najpopularniejszych struktur wolnych i otwartych projektów oraz ich wpływie na realizację procesu innowacji.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Programy pomocy warunkowej w Ameryce Łacińskiej : próba ewaluacji
84%
Ameryka Łacińska jest na dobrej drodze ku przejściu od systemu utrwalającego istniejące i przekazywane z pokolenia na pokolenie nierówności i przywileje dla wybranych grup społecznych do systemu wspierającego zrównoważony rozwój całego społeczeństwa. To właśnie w Ameryce Łacińskiej powstało wiele nowatorskich programów, których celem jest zmniejszenie nierówności społecznych, przerwanie kręgu biedy i przestępczości, pobudzenie przedsiębiorczości i kreatywności mieszkańców. Pogoń za nowoczesnością i innowacyjnością rozpoczęła się właśnie od zmian społecznych wpływających na zmianę świadomości tak zwykłych obywateli, jak i elit politycznych. Jednym z głównych narzędzi innowacyjności społecznej w Ameryce Łacińskiej są programy pomocy warunkowej (conditional cash transfers, CCT). W artykule autorka podjęła próbę ewaluacji tych programów. (abstrakt oryginalny)
Konsumenci w coraz większym stopniu biorą udział w procesie tworzenia produktów i usług, który do pewnego momentu był domeną przedsiębiorstw i profesjonalistów. Rozwój technologiczny w oprogramowaniu oraz w sprzęcie komputerowym przyczynił się do zniknięcia bariery wejścia, która kiedyś oddzielała amatorów od profesjonalistów. Tani i szybki dostęp do informacji, narzędzi produkcji, dystrybucji oraz kanałów komunikacyjnych (głównie Internetu), a także aktywna postawa konsumentów przyczyniły się do rozwoju tego fenomenu. Przedsiębiorstwa coraz częściej wykorzystują potencjał drzemiący w społecznościach internetowych w celu budowania przewagi konkurencyjnej.(abstrakt oryginalny)
Innowacje społeczne, rozumiane jako rozwój i wdrażanie nowych pomysłów w celu spełnienia potrzeb społecznych i tworzenia nowych relacji społecznych i współpracy, mogą w znaczący sposób służyć zwiększaniu atrakcyjności miast. Miasta mogą wykorzystywać wprowadzanie innowacji społecznych w kreowaniu własnej atrakcyjności, a tym samym w budowaniu silnej marki. Artykuł ma na celu ukazanie znaczenia innowacji społecznych w kreowaniu atrakcyjności miast. Autorka identyfikuje możliwości i wyzwania związane z wykorzystaniem innowacji społecznych w rozwoju miast. Rozważania teoretyczne są podstawą do sformułowania wstępnych wniosków dotyczących strategicznego wykorzystania innowacji społecznych w kreowaniu atrakcyjności miast. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Niebezpieczeństwo i szansa : kryzys a nowa ekonomia społeczna
84%
Na początku XXI w. jesteśmy świadkami powstania nowego rodzaju ekonomii, który niesie ze sobą głębokie konsekwencje zarówno dla przyszłości usług publicznych, jak i dla codziennego życia obywateli. Tę wyłaniającą się ekonomię możemy dostrzec w wielu obszarach, w tym w ochronie środowiska naturalnego, edukacji, opiece społecznej, produkcji żywności oraz energetyce. Łączy ona w sobie wiele dotychczasowych elementów oraz zawiera wiele nowych. W swoim eseju Robin Murray opisuje ją jako "ekonomię społeczną", ponieważ zawiera w sobie cechy, które wyraźnie odróżniają ją od ekonomii opartej na prostej produkcji i konsumpcji dóbr. Prezentowana praca tworzy podstawę do serii publikacji eksplorujących ten nowy rodzaj ekonomii w sposób bardziej szczegółowy. Seria "Innowator Społeczny" (Social Innovator: Metody projektowania, rozwoju i wzrostu innowacji społecznych) powstała w rezultacie współpracy między NESTA a Young Foundation i prezentuje bogaty zestaw przykładów, sposobów i instrumentów innowacji społecznych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Innowacje w świadomości społecznej - próba identyfikacji problemu
84%
Idea innowacji jest we współczesnym świecie obecna niemal w każdej dziedzinie życia polityczno-społeczno-gospodarczego. W artykule autor podejmuje problematykę niedookreślenia definicyjnego tego pojęcia, zwracając uwagę na rolę definicji społecznej tego zagadnienia. Ponadto w artykule wskazana jest pozycja Polski w rankingach dotyczących innowacyjności skorelowana z postrzeganiem tej idei przez społeczeństwo.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote On Social Innovation - a Desciption of the Phenomenon
84%
Niniejszy artykuł stanowi omówienie przeglądu literatury dotyczącej zagadnienia innowacji, a w szczególności innowacji społecznych. Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na innowacje społeczne, które w ostatnim czasie stały się nieodzownym elementem życia społecznego. W artykule omówione są definicje innowacji, przedstawiono proces innowacji w ujęciu ekonomicznym oraz na gruncie socjologii, opisano również rodzaje innowacji. Następnie rozważania skupiły się na innowacjach społecznych, dokonano analizy, czym są innowacje społeczne oraz jaka jest ich istota.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Social Innovation as a Part of Enterprise Management Strategy
84%
W niniejszym artykule zostaną przedstawione kwestie innowacji społecznych i społecznej przedsiębiorczości. Autorka wytłumaczy, w jaki sposób te koncepcje są powiązane z jakością życia i w jaki sposób mogą ulepszyć proces zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Znaczenie sieci współpracy w rozwoju innowacji społecznych
84%
Innowacje społeczne są coraz częściej tematem dyskusji na poziomie zarówno polityki, jak i prowadzenia badań naukowych. Nie jest nowością, że ludzie starają się znaleźć nowe rozwiązania dla pilnych potrzeb społecznych. Współpraca różnego rodzaju podmiotów w ostatnim czasie pobudziła ich rozwój. Spowodowało to zwrócenie uwagi na znaczenie sieci współpracy w tworzeniu innowacji społecznych, a zwłaszcza modelu poczwórnej helisy.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Praca socjalna a innowacje społeczne - między rutyną i zmianą
84%
Artykuł stanowi próbę przełożenia cech innowacji społecznych na cele, zamierzone zmiany oraz nowatorskie zadania w pracy socjalnej.  Zaproponowana matryca potencjału innowacyjnego w pracy socjalnej jest ujęciem modelowym, zawierającym zasób propozycji możliwych do wykorzystania w procesie modernizowania pracy socjalnej na różnych poziomach organizacji życia zbiorowego i w zależności od ustroju, przyjętej opcji polityki społecznej oraz sytuacji gospodarczej kraju. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.