Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 176

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovation strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
We współczesnej gospodarce wzrasta znaczenie regionów, które stają się nowymi podmiotami procesów rynkowych. W ich rozwoju coraz większą rolę zaczynają odgrywać innowacje. Coraz częściej podkreśla się, że tym, co decyduje o rozwoju konkretnego regionu, jest jego zdolność do stałego generowania i adaptacji nowych technologii, rozwiązań organizacyjnych i nowej wiedzy. Jednym z działań zmierzających do zwiększania innowacyjności w regionach Unii Europejskiej jest opracowywanie, a następnie wdrażanie regionalnych strategii innowacji. Takie strategie zostały także opracowane dla polskich regionów. W artykule przedstawiono wdrażanie regionalnej strategii innowacji na Dolnym Śląsku.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Innovation and Measuring of Innovation - Empirical Research of Companies in Serbia
100%
Introduction/background: The application of innovative business strategies is considered to be a very prominent tool when it comes to improving the company's competitiveness on the (global) market, which can be of a special significance for the economy growth in developing countries. The measuring of innovation is thus seen as an important activity in this context, both for theoretical and practical tests. Aim of the paper: The main goal of the research, whose results are shown in this paper, was to investigate the level of the innovation strategies implementation in companies in Serbia, according to the specialized INNOVATE model. Materials and methods: For the research purposes, the questionnaire was constructed, based on the previously determined 21 innovation management dimensions. The observed sample included 106 companies in Serbia, of various sizes, activities and structures. The data were processed by a statistical program IBM SPSS. Results and conclusions: The research results indicate the main problems that Serbian companies are facing in order to improve their innovative capacities: focus on the domestic market, lack of innovation strategy, insufficient business networking, short-term planning, inadequate management system, technological backwardness, and the differences among companies of different activities and small-scale and big-scale companies in regard to the levels of the innovation capacity dimensions application. It is also shown that the expectations regarding the business growth depend on the characteristics of the company. (original abstract)
Współcześnie coraz więcej regionów w Unii Europejskiej opracowuje, a następnie wdraża strategiczne dokumenty dotyczące rozwijania innowacyjnej gospodarki, którymi są regionalne strategie innowacji. W artykule przedstawiono istotę regionalnej strategii innowacji oraz zaprezentowano doświadczenie hiszpańskiego regionu Castilla-Leon w zakresie implementacji tego dokumentu. Przedstawiono krótką charakterystykę regionu Castilla--Leon, ogólne cele i założenia regionalnej strategii innowacji opracowanej dla tego regionu oraz opisano zmiany, do jakich doszło w regionie w okresie wdrażania omawianej strategii. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest próba zaprezentowania strategii małych i średnich firm, które dostosowują się do warunków gospodarki informacyjnej. Strategie te umownie nazywamy innowacyjnymi ze względu na ich odmienność w stosunku do strategii przyjmowanych dotychczas przez większość małych i średnich przedsiębiorstw. W określeniu strategia innowacyjna mieści się zarówno nowość podejścia do określenia miejsca małych i średnich przedsiębiorstw we współczesnej gospodarce, jak i zmiana relacji firmy z klientem wykorzystująca możliwości technologii informatycznych. Przyjęta definicja jest zgodna z określeniem K. Obłoja, który stwierdził "Innowacyjne strategie mają w zasadzie proste tworzywo: niematerialne zjawiska, z których rozwinie się jakiś przemysł, jakieś usługi. Nawet nietrudne jest zauważenie tych zjawisk, ale trzeba wyrobić w sobie, w firmie ten specjalny sposób patrzenia, który powoduje, że dostrzega się rzeczy oczywiste i jeszcze te, które jakoś już nie pasują do teraźniejszości. (fragment tekstu)
Celem niniejszej publikacji jest analiza uwarunkowań rozwoju klastrów w województwie dolnośląskim. Autorka analizuje region Dolnego Śląska, wskazując sektory przemysłu i usług stanowiące istotne koncentracje branżowe o największym potencjale "gronotwórczym", oraz identyfikuje powstałe w regionie inicjatywy klastrowe. Ponadto przedstawia strategiczne programy realizowane na Dolnym Śląsku, istotne z punktu widzenia rozwoju klastrów: Strategię Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląską Strategię Innowacji i Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego. (abstrakt oryginalny)
Wstęp: Na podstawie wielu istniejących dyscyplin terminy innowacja i strategie innowacji mogą mieć wiele definicji. Niniejsza praca ma na celu przedstawienie przegląd strategii innowacji w kontekście paradygmatu pięciu wymiarów strategii innowacji wprowadzonej po raz pierwszy przez Trilling & Blaeser-Benfer. Przeprowadzony przegląd literatury miał na celu stworzenie takiego terminu innowacja, który byłby interdyscyplinarny, tworzony na podstawie źródeł literaturowych z dziedziny ekonomii, przedsiębiorczości, biznesu i zarządzania oraz technologii. Kolejny etap pracy to sformułowanie ostatecznej definicji innowacji. Ostatni etap pracy to zastosowanie definicji innowacji w kontekście paradygmatu pięciowymiarowej strategii innowacji, aby umożliwić ustanowienie spójnego przeglądu powstałych strategii innowacji. Metody: W niniejszej pracy dokonano analizy światowej literatury na temat strategii innowacji i innowacji. Przeanalizowano łącznie 23 pozycje literaturowe, które zostały opublikowane w latach 1987-2019. Wyniki: Głównym celem niniejszej pracy był przegląd literatury w temacie strategii innowacji w kontekście paradygmatu pięciu wymiarów strategii innowacji i wyjaśnienie przedstawionej definicji innowacji. Wnioski: Informacje przedstawione w niniejszej pracy mogą służyć jako punkt wyjścia dla dalszych działań badawczych w dziedzinie innowacji i strategii innowacji poprzez podsumowanie aktualnego przeglądu we wspomnianych tematach. Na podstawie wniosków zawartych w niniejszej pracy uzasadnione wydaje się prowadzenie dalszych badań w celu określenia cech i praktycznego zastosowania możliwych strategii innowacji w różnych wymiarach innowacji(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest rozpatrzenie, na ile Dolnośląska strategia innowacji spełnia powyżej opisany warunek pobudzania i wspierania przedsiębiorstw innowacyjnych. W pracy przeanalizowane zostaną zarówno zapisy samej strategii, jak i projekty dotychczas zgłoszone do realizacji w ramach implementacji RIS. (fragment tekstu)
Strategia Błękitnego Oceanu to jedna z najgłośniejszych koncepcji biznesowych ostatnich lat. Autorzy artykułu, korzystając ze swoich doświadczeń, przedstawili kilka rekomendacji dla osób, które przymierzają się do zastosowania tej strategi, aby mogły uniknąć najczęstszych trudności.
Artykuł poświęcony jest zagadnieniom wdrażania regionalnych strategii innowacji (RSI). Jego wprowadzająca część prezentuje przesłanki stworzenia modelu systemu wdrażania takiej strategii oraz jego założenia. Główna część artykułu zawiera opis projektu takiego modelu. Autor opisuje jego instytucjonalne komponenty, ich funkcje oraz wzajemne relacje. Końcowa część pracy zawiera sugestie dotyczące praktycznej aplikacji tego modelu.(abstrakt oryginalny)
Stworzenie innowacyjnej gospodarki to cel i jednocześnie wyzwanie nie tylko dla Polski, ale także wszystkich województw. W województwie dolnośląskim od kilku lat podejmowane są działania i różnorodne projekty mające na celu stworzenie takiej gospodarki. W artykule przedstawiono dotychczasowe doświadczenia województwa dolnośląskiego w tym zakresie oraz wskazano cele i kierunki rozwoju województwa w najbliższej przyszłości w dziedzinie innowacji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Innovative Activity of Polish Small Enterprises in 2012-2014
75%
Szybkość zmian koniunkturalnych występująca we współczesnej gospodarce stanowi wyzwanie dla wielu przedsiębiorców - między innymi w zakresie zapewnienia atrakcyjności oferowanych produktów i usług. Bezsprzecznie, czynnikiem, który wpływa na zwiększenie pozycji konkurencyjnej oraz przyczynia się do osiągnięcia trwałej przewagi rynkowej przedsiębiorstwa jest wymiar prowadzonej działalności innowacyjnej. Umiejętność firmy do generowania i wdrażania nowatorskich rozwiązań skutkuje zwiększeniem sprawności realizowanych przedsięwzięć. Owa zdolność jest szczególnie ważna w czasie zawirowań gospodarczych, kiedy to właściciele działając często pod presją, powinni dostosować realizowane dotychczas strategie, tak by ograniczyć możliwość pojawienia się dodatkowych zagrożeń oraz wykorzystać pojawiające się impulsy prorozwojowe. W artykule przedstawiono fragment wyników badań empirycznych dotyczących aktywności innowacyjnej polskich małych przedsiębiorstw. Celem głównym badania była identyfikacja rozmiaru i zakresu podejmowanych działań innowacyjnych przez małe podmioty gospodarcze. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Innovation in Company Development Strategy in Poland
75%
Każdy podmiot gospodarujący podejmuje wiele złożonych poczynań zmierzających do osiągnięcia celów strategicznych. Z całą pewnością trzeba tu zaliczyć aktywność proinnowacyjną polegającą na kreowaniu i wdrażaniu innowacji, które pozwalają na zdobywanie przewagi konkurencyjnej, a tym samym uzyskanie projektowanych celów strategicznych, a więc w rezultacie uzyskanie sukcesu rynkowego. W artykule przedstawiono miejsce innowacji w strategii rozwoju przedsiębiorstw w Polsce, a także rodzaje strategii innowacyjnych występujących w przedsiębiorstwach. Uprawione jest stwierdzenie, że innowacje mogą być jednym ze sposobów osiągania wyznaczonych celów strategicznych przez przedsiębiorstwo i podstawowym czynnikiem takiej strategii. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Strategie organizacji innowacyjnych
75%
Szczegółowo omówiono rolę innowacji w prawidłowym funkcjonowaniu organizacji. Zwrócono uwagę na różne sposoby podejścia do innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem strategii innowacyjnych (m.in. orientacji na rozwój przedsiębiorstwa high-tech).
Research background: Many contemporary empirical studies and most economic growth theories recognize the importance of innovation as one of the most progressive determinants of socio-economic growth, both in the regional and local perspective. However, much of the empirical literature has discussed the issue of innovativeness and institutional environment without the significant results for small enterprises, especially in peripheral regions.Purpose of the article: The aim of this paper is to evaluate the institutional support system and its impact on SME innovativeness in Podkarpackie region. In analyzing this case, we raise the following two questions: (1) what are the types of innovation strategies of SMEs in Podkarpackie? (2) what are the factors affecting innovation and potential barriers to further use of institutional support systems aimed at the implementation of innovation in enterprises? Methods: Based on the empirical research, we have analyzed the data (individual in-depth interviews) and found out how the entrepreneurs, R&D, business environment institutions, regional and local authorities assess the use of programs and projects dedicated to innovation in the scope of the institutional support system and what are the barriers encountered by entrepreneurs that limit the implementation of innovation.Findings & Value added: The results of our research show that institutional support systems mitigate negative consequences of peripheral localization of the enterprises, where specific innovation strategy has no influence on SME assessment of innovation effectiveness. Innovation is too costly, and SMEs are too weak in peripheral regions, therefore there is great need for reasonable and flexible institutional support systems. However, the peripheral situation influences this institutional system itself, strengthening the mechanisms of self-censorship. (original abstract)
Wzrost poziomu innowacyjności jest warunkiem, a także czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Wdrażanie innowacji w coraz większym stopniu decyduje o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw. Jednym z najważniejszych instrumentów kreowania i wspierania innowacyjności są regionalne strategie innowacji (RSI). W artykule przedstawiono model wdrażania RSI oparty na rozwoju inteligentnych specjalizacji na przykładzie województwa śląskiego. W regionie tym jako wiodące specjalizacje wybrano: energetykę, medycynę oraz ICT.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Innovation Strategies in the Portuguese Footwear Industry
75%
Tło badań. Istnieje kilkanaście badań skupiających się na różnorodnych kwestiach związanych z innowacyjnością, jednak tylko niewiele z nich porusza te kwestie w odniesieniu do przemysłu obuwniczego. Jednak, w momencie gdy innowacyjność stała się kluczowym elementem sukcesu a portugalski przemysł obuwniczy przeżywa okres wzrostu i rozwoju oraz międzynarodowego uznania (drugi najdroższy na świecie), istotne jest, aby lepiej zrozumieć zaangażowanie przemysłu w innowacyjność. Cel badań. Niniejszy artykuł zajmuje się kwestiami innowacyjności w portugalskim przemyśle obuwniczym. Metodyka. W celu przeprowadzenia tego badania wykorzystano dane z Badania Innowacji Wspólnoty (Community Innovation Survey - CIS) przeprowadzonego w Portugali w okresie 2008-2010. Jest to badanie przeprowadzane w większości państw członkowskich UE mające na celu analizowanie innowacyjności wdrażanej przez przedsiębiorstwa w swoich produktach, procesach, marketingu oraz aspektach organizacyjnych. Kluczowe wnioski. Wykorzystując wyniki badań ankietowych uzyskanych ze statystyk portugalskich, analizie poddano różnorodne aspekty innowacyjności, zarówno osobno jak i łącznie. Badania pokazały, iż cechą charakterystyczną jest brak kultury organizacyjnej ukierunkowanej na innowacje. Innowacje rozpoznano głównie w aspektach produktu oraz procesu. Ponadto, badania wskazały, że strategia innowacyjności wdrażana przez przedsiębiorstwa zazwyczaj nie ujawnia się tylko w jednym wymiarze biznesowym. (abstrakt oryginalny)
Podstawy współczesnej konkurencji budowane są przez firmy zdolne do realizacji, nabywania i wdrażania innowacji, a także skutecznego uczenia się na sukcesach i błędach, wynikających z realizacji procesów innowacyjnych. Celem referatu jest zaprezentowanie roli, jaką odgrywa właściwie wybrana i opracowana strategia innowacyjna dla firmy współcześnie rywalizującej na rynku międzynarodowym. W referacie zostały omówione następujące zagadnienia: - elementy kreujące strategię w zakresie nowego modelu korporacji (wg H. Simona); - pojęcie innowacji produktowej oraz struktura strategii innowacji produktowej; - czynniki wpływające na wybór rodzaju strategii innowacji; - klasyfikacje strategii innowacji w firmie; - doświadczenia i rodzaje działań innowacyjnych podejmowanych przez firmy zagraniczne; - rozbieżności pomiędzy innowacyjnością polskich i europejskich firm; - działania dostosowawcze polskich firm do integracji z Unią Europejską w zakresie innowacyjności. (abstrakt oryginalny)
Praktyka pokazuje, ze zarządzanie wiedza jest ciągle jeszcze niejednoznacznie rozumiane i interpretowane. W odniesieniu do miasta można powiedzieć, ze jest to działanie ukierunkowane na stworzenie efektywnego systemu współpracy stanowiącego polaczenie podsystemu generowania wiedzy naukowej z podsystemem wykorzystania wiedzy technicznej i kreatywnej, co przyczyni się w przyszłości do wykreowania nowego oblicza miasta. Wychodząc z jednej strony z założeń regionalnej strategii innowacji, a z drugiej sięgając do nowoczesnej koncepcji zarządzania wiedza, podjęto próbę stworzenia współczesnego wizerunku miasta. W celu wykreowania nowego oblicza Łodzi przeprowadzono badanie marketingowe, dotyczące zarówno nowych idei w zarządzaniu rozwojem miasta (opartych na zjawisku konwergencji), jak i aspektów odnoszących się do realności.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono czynniki innowacyjności gospodarki regionu, podjęto próbę ich systematyzacji, przedstawiono zależność między poziomem rozwoju a innowacyjnością gospodarki województwa wielkopolskiego oraz zaprezentowano ocenę czynników innowacyjności Wielkopolski w świetle monitoringu Regionalnej Strategii Innowacyjności.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.