Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 179

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovations in organization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Zmiana jest jedną z cech istnienia organizacji determinującą jej rozwój. Każda organizacja działa w zmieniającym się otoczeniu. Warunkiem przetrwania i rozwoju staje się umiejętność dostosowania do zmiennych warunków. Samo pojęcie zmiany, w literaturze tematu, jest rozumiane jako przejście z jednego stanu w inny". Zmiana organizacyjna jest określeniem mającym wiele definicji. Woodman definiuje ją jako " każdą istotną modyfikację jakiejś części organizacji". Więcek-Janka charakteryzuje zmianę jako, ,, determinantę rozwoju organizacji na drodze wewnętrznej adaptacji łub zewnętrznej imitacji o ewolucyjnym charakterze determinowaną zmianami otoczenia". Uważa również, że zmiana organizacyjna może dotyczyć każdego aspektu organizacji i może pociągnąć za sobą skutki daleko wykraczające poza obszar, w którym się odbywa. Zaś Masłyk-Musiał stwierdza, że zmiana to "przekształcenie istniejącego układu wg ustalonych procedur przemieniające równocześnie rezultaty tego przekształcenia ukierunkowane przez celowość działań organizacji Jest to pojęcie ściśle związane z innowacją i racjonalizacją, gdyż wiele działań innowacyjnych powoduje zmiany w organizacji (np. wdrożenie nowej technologii). Zmiany w organizacji są dokonywane zgodnie z zasadą " zdarzenie-zmiana". Aby dokładnie przeanalizować proces zmian, poznać zmienne zależne i niezależne oraz związki między nimi, tworzy się modele i symuluje procesy zmian. (fragment tekstu)
Rozwój gospodarowania kapitałem ludzkim (GKL) wiąże się z generowaniem innowacji. Należy przez nie rozumieć, proponowane przez praktyków i/lub teoretyków, nowatorskie (tj. oryginalne, nieszablonowe, odmienne od dotychczasowych) koncepcje, względnie rozwiązania (metody, techniki, narzędzia), których celem są wyższe od dotychczasowych jakość i wartość kapitału ludzkiego, znajdujące odzwierciedlenie w wyższych (ilościowych i jakościowych) efektach pracy oraz korzystniejszej pozycji konkurencyjnej organizacji, funkcjonujących w niepewnym, szybko zmieniającym się otoczeniu. Duża liczba innowacji oraz ich zróżnicowany charakter skłaniają do podjęcia próby ich typologii, co stanowi cel niniejszego rozdziału. Problem badawczy brzmi: Czy innowacje w GKL w organizacji da się ująć w kategorie innowacji wyróżnionych w literaturze przedmiotu? Odpowiedź na to pytanie to rozwinięcie tezy, iż specyfika GKL organizacji (związana z obiektem/podmiotem tego gospodarowania) implikuje potrzebę doprecyzowania/poszerzenia najczęściej stosowanych i przywoływanych przez ekonomistów kategorii innowacji. Opracowanie ma charakter teoretyczny, tj. bazuje na wnioskowaniu w oparciu o literaturę przedmiotu dotyczącą typologii innowacji oraz charakterystyk konkretnych innowacji. (fragment tekstu)
The objective of the paper is to present the issues concerning relationships between corporate innovation and human capital with employees' competencies being the focal point. The relationship constitute the basis for initiating and effectively pursuing innovation process within a company. Among personal competencies that determine development and successful innovation launch there are among others: creativity, initiative, self-management. Creativity is a condition of conceiving new and original ideas, initiative along with motivation is essential to get involved in the innovation process, whereas self-management maintains and regulates the activity streamlined at achieving the target. Competencies are a foundation of displaying innovative behaviours in the organization, which are understood as any activity of an individual targeted at creating, presenting and successful application of 'novelties' in the company. (original abstract)
Omówiono podobieństwa i różnice między pojęciami innowacji i zmiany. Przedstawiono teoretyczną interpretację zmiany w odniesieniu historycznym oraz podejściu do tego zagadnienia różnych dyscyplin naukowych. Wprowadzanie innowacji w kontekście zmian rozszerza teoretyczne rozumienie innowacji w zakresie celów, wartości i zachowania poszczególnych branż i organizacji. Ważnym składnikiem zmiany technologicznej jest gromadzenie doświadczeń i nabywanie rutyny, które odzwierciedlane są w zmianie współczynników nakładów-wyników. Artykuł zakończono obserwacjami na temat skutków kumulacji zmian i potrzebę poszukiwania kompromisu między "ciągłością i zmianą".
5
61%
Celem artykułu jest przede wszystkim ustalenie czy zastosowanie technik zarządzania wiedzą odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu sprawności innowacyjnej organizacji. Aby ten cel zrealizować, autorki - poprzez przeprowadzenie systematycznego przeglądu literatury na podstawie zaleceń dotyczących tejże metody przedstawionych przez W. Czakona [2011] - zbadają jakie problemy badawcze związane z zarządzaniem wiedzą są najczęściej poruszane przez przedstawicieli nauki na świecie. Analiza ta ma na celu ustalenie odpowiedzi na pytanie dotyczące roli inwestycji w rozwój wiedzy oraz rozwój kapitału ludzkiego w podnoszeniu sprawności innowacyjnej organizacji. Artykuł ma również na celu uzyskanie odpowiedzi na pozostałe pytania dotyczące poszukiwania wiedzy, jej eksploatacji (szczególnie w kontekście sieci społecznych) oraz zastosowania dwóch alternatywnych podejść do zarządzania: opartego na HRM oraz na technologiach informacyjnych. Na podstawie przeprowadzonej analizy zostaną przedstawione kwestie wymagające dalszych badań, co będzie podstawą do przygotowania dalszych projektów badawczych. (fragment tekstu)
Zdefiniowanie procesu innowacyjnego jest trudne. Wynika to m.in. z problemów dotyczących określenia, czym jest sama innowacja. Rozróżnienie pomiędzy innowacją a procesem innowacyjnym okazuje się niemożliwe, jeśli wziąć pod uwagę znaczenie słownikowe innowacji, obejmujące zarówno wprowadzenie czegoś nowego (proces), jak i rzecz nowo wprowadzoną. Celem artykułu jest pokazanie różnorakich podejść do procesów innowacyjnych w makro- i mikroskali. (fragment tekstu)
7
Content available remote Mądry tłum jako kreator innowacji w organizacji
61%
W artykule przedstawiono rozważania dotyczące wykorzystania mądrości tłumu do kreowania innowacji w organizacji. Zdefiniowano cztery podstawowe typy innowacji w oparciu o kryteria: relacja, innowacja i potrzeba oraz źródła innowacji: jednostka i tłum. Przedstawiono nowoczesne informatyczne narzędzia poszukiwania i wdrażania innowacji, takie jak: crowdsourcing, crowdfunding i crowdcasting. Są to narzędzia wykorzystujące mądrość tłumu i nowoczesne sieci informatyczne do skutecznego poszukiwania i wdrażania innowacji. Takie ujęcie problemu można naszym zdaniem rekomendować każdej organizacji zorientowanej na kreowanie innowacji.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Atrybuty start-upów jako podmiotów o charakterze innowacyjnym
61%
Start-upy z samej definicji traktowane są jako podmioty o charakterze innowacyjnym. Często zdarza się jednak, że termin "start-up" jest nadużywany, zarówno w literaturze, jak również w rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. Celem artykułu jest identyfikacja atrybutów start-upu konstytuujących go jako podmiot o charakterze innowacyjnym. Analiza omawianych czynników została zrealizowana w oparciu o badanie opinii ekspertów z grup konsultingowo-inwestycyjnych zarejestrowanych na terenie województwa wielkopolskiego. Zaprezentowane wyniki badań stanowią jeden z etapów szerszych badań dotyczących poziomu innowacyjności polskich start-upów.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano argumenty wskazujące na innowacyjność jako czynnik kształtujący konkurencyjność przedsiębiorstw. Przedstawiono wyniki badań ukazujących poziom innowacyjności przedsiębiorstw polskich oraz główne bariery jej wzrostu.
10
Content available remote Kultura organizacyjna jako składowa proinnowacyjnego środowiska pracy
61%
Tworzenie i wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwach jest uwarunkowane posiadaniem odpowiedniego potencjału ludzkiego. Potencjał ten formowany jest nie tylko w szkołach, ale i w miejscu pracy. W artykule przybliżono zagadnienia kształtowania postaw innowacyjnych w organizacji przez użycie narzędzia w postaci tzw. proinnowacyjnej kultury organizacyjnej. Posłużono się przy tym studiami literatury przedmiotu oraz wynikami badań empirycznych. Badania te zostały przeprowadzone w 35 przedsiębiorstwach Dolnego Śląska. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zarządzanie innowacjami
61%
Innowacja jest to praktyczne zastosowanie pomysłów, które prowadzą do powstania różnego rodzaju nowych produktów, usług, procesów czy modeli biznesowych. Działanie to ma na celu ulepszenie lub stworzenie nowych rozwiązań istniejących problemów. Innowacje często powstają podczas modernizacji i są wiązane z wynalazkami. Niemniej jednak to nie to samo, ponieważ innowacja niesie w sobie skłonność do praktycznego wdrożenia wynalazku oraz do wywierania znaczącego wpływu na rynek lub społeczeństwo. Według ISO [Norma TC 279, 56000:2020] innowacja jest określana jako "nowy lub zmieniony podmiot realizujący lub redystrybuujący wartość". Podobnie innowację od kreatywności różni nacisk na wdrażanie kreatywnych pomysłów w otoczeniu ekonomicznym. Z kolei zarządzanie innowacjami jest to całokształt czynności, które są niezbędne do opracowania nowoczesnych i praktycznych rozwiązań technicznych. Odpowiednio dobrana strategia innowacyjna pozwala na zdobycie uznania na rynku. "Zarządzanie innowacjami to także dbałość o rozwój kultury, mający na celu kreowanie, modyfikowanie oraz stosowanie procesów, dóbr/lub usług, powstałych w wyniku kreatywności i realizacji nowych pomysłów w organizacji" [Lachiewicz, Zakrzewska-Bielawska 2012, s. 58]. W przedsiębiorstwach innowacyjność jest na niskim poziomie, co może wynikać z tego, że "przedsiębiorstwa unikają realizacji procesów innowacyjnych, gdyż działania związane z wdrażaniem innowacji są długotrwałe i obarczone wysokim poziomem ryzyka oraz z reguły wdrażane innowacje mają często charakter chaotyczny, przypadkowy i zarządzany w sposób pojedynczy, a nie holistyczny" [Mielcarek 2014, s. 56]. Podczas wyboru nowej techniki czy innych innowacyjnych rozwiązań należy wziąć pod uwagę aspekty finansowe, społeczne, prawne, administracyjne, środowiskowe, strategiczne oraz strukturalno-procesowe w danej organizacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest charakterystyka innowacyjności organizacji jako determinanty budowania przewagi nad konkurentami. Na rzecz realizacji tak postanowionego celu skonstruowano narzędzie pomiaru oparte na pytaniach proponowanych przez M.H. Morrisa i D.F. Kuratko oraz W. Dyducha. Badanie ma charakter analizy przypadku. Przy doborze przedsiębiorstwa kierowano się poziomem efektywności funkcjonowania i rozwoju organizacji znajdującym odzwierciedlenie w przewadze konkurencyjnej. Ostatecznie podmiotem badań zostało małe przedsiębiorstwo produkcyjne zarejestrowane w regionie świętokrzyskim. (abstrakt oryginalny)
W latach 2010-2012 wdrażanie innowacji organizacyjnych odnotowano w niewielkiej części przedsiębiorstw objętych Wspólnotowym Badaniem Innowacyjności (CIS). Okazało się, że wprowadziło je trochę ponad 10 % przedsiębiorstw z sektora przemysłowego i tyleż samo podmiotów z sektora usług. Najczęściej tego typu innowacje wykorzystywano w organizacjach dużych, zatrudniających powyżej 499 osób. Spośród różnych rodzajów innowacji organizacyjnych najchętniej stosowano w sektorze przemysłowym - nowe metody w przyjętych zasadach działania, natomiast w sektorze usług - nowe metody podziału zadań i uprawnień decyzyjnych wśród pracowników ( odpowiednio 7,3% i 6,8% ). Wdrażanie innowacji marketingowych utrzymywało się na podobnym, niezbyt wysokim poziomie, wśród podmiotów z sektora usług wynosiło ok.11%, natomiast w przemyśle ok. 10%. Jeśli chodzi o metody wykorzystywane w ramach tego drugiego typu innowacji, to w sektorze usług najczęściej wskazywano na nowe media lub techniki promocji produktów (6,3%), następnie nowe metody w zakresie dystrybucji produktów lub kanałów sprzedaży oraz nowe metody kształtowania cen wyrobów (obydwa na poziomie 5,3%). W sektorze przemysłowym zwracano jeszcze uwagę na konieczność wprowadzania znaczących zmian w projekcie/konstrukcji lub opakowaniu wyrobów lub usług (poziom 5,2%). Wysokie znaczenie w ramach prowadzonej działalności innowacyjnej przedsiębiorstwa przypisywały takim celom jak: wzrost przychodów ze sprzedaży (ponad połowa przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych) oraz zmniejszenie kosztów (odpowiednio 47,8 % w przemyśle i 46,4 % w usługach). Biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa zauważyć można, że wysokie znaczenie każdemu z celów działalności przypisywało najwięcej przedsiębiorstw w klasie wielkości 250 i więcej pracujących, zarówno w sektorze przemysłowym jak i w sektorze usług. Najbardziej istotną zastosowaną strategią dla osiągnięcia celów w przedsiębiorstwach przemysłowych była redukcja kosztów materiałów, komponentów lub usług, na którą wskazywała 1/3 podmiotów. W przedsiębiorstwach z sektora usług za najistotniejszą uznano redukcję wewnętrznych kosztów działania, dotyczyło to 29,6 % przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Tradycyjne i innowacyjne modele pracy we współczesnych organizacjach
61%
Nadszedł czas, by pracodawcy i pracownicy układali swoje wzajemne relacje według nowych zasad, które wymuszone są przez nadejście nowej ery określanej jako 2,0 - wiedzy i informacji. Istotą nowej ery są zmiany, które dotyczą wielu obszarów życia społecznego, gospodarczego, zdrowotnego, kulturowego itp., jak i funkcjonowania przedsiębiorstw, instytucji i organizacji. Koncepcja 2,0 dotyczy również procesu zarządzania, który w porównaniu z koncepcją 1,0 zwraca szczególną uwagę na akcentowanie miękkich aspektów zarządzania, wśród których zasoby ludzkie i ich praca traktowane są jako jeden z ważnych postulatów koncepcji 2,0. W opracowaniu autorzy zaprezentowali zmiany w poglądach na funkcjonowanie organizacji. Koncepcja 2,0 dotyczy również zmian w dotychczasowym podejściu do pracy, w którym obie strony - pracownicy i pracodawcy - starają się dostarczyć sobie wzajemnie nową wartość. Pracownicy inwestują w rozwiązania innowacyjne i zdolności adaptacyjne organizacji, a pracodawcy w rozwój zdolności pracowników do znajdowania atrakcyjnej pracy, która ich satysfakcjonuje. W opracowaniu zaprezentowano różne formy i systemy pracy, które mogą znaleźć zastosowanie w organizacjach działających we współczesnej rzeczywistości gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Planowanie oraz wdrażanie innowacji organizacyjnych w przedsiębiorstwie
61%
Artykuł dotyczy problematyki związanej z wdrażaniem wewnętrznych innowacji organizacyjnych, procesowych oraz strukturalnych. Pierwsza część artykułu zawiera ogólną charakterystykę innowacji wraz z ich głównym podziałem, a także zwraca uwagę na istotę innowacji organizacyjnych. W drugiej części zaprezentowano wyniki badań ex-post projektu "Centrum Promocji i Wsparcia Innowacyjności Organizacyjnej Przedsiębiorstw", który był realizowany w latach 2009-2011 przez Wielkopolską Izbę Przemysłowo Handlową, Politechnikę Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Wyższą Szkołę Państwową w Pile. Celem projektu było świadczenie proinnowacyjnych usług doradczych w obszarze innowacyjności organizacyjnej. Usługi świadczone były przez ekspertów z czterech wyżej wymienionych uczelni. W trakcie realizacji projektu z usług skorzystało ponad 120 przedsiębiorstw. W artykule skupiono się na części badań dotyczącej korzyści, jakie przedsiębiorcy odnieśli po skorzystaniu z usługi jak również barier, które powodują, że przedsiębiorcy obawiają się wdrażać zmiany w obszarze organizacji. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Making Work Sustainable in Business and Social Enterprises
61%
Celem artykułu jest identyfikacja działań wspierających pracę zrównoważoną w firmach oraz przedsiębiorstwach społecznych w Polsce. W artykule skoncentrowano się na identyfikacji określonych działań z zakresu kształtowania warunków pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, stosowania elastycznych form zatrudnienia i organizacji pracy, rozwoju kompetencji pracowników, a także wprowadzania udogodnień dotyczących godzenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi w firmach oraz podmiotach ekonomii społecznej. Ponadto artykuł stanowi próbę identyfikacji stymulatorów wdrażania koncepcji pracy zrównoważonej wynikających z występującej w badanych organizacjach filozofii innowacji. Zaprezentowane wyniki badań wskazują, że firmy są zorientowane przede wszystkim na wprowadzanie rozwiązań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz poprawą warunków socjalno-bytowych swoich pracowników, natomiast przedsiębiorstwa społeczne są bardziej aktywne we wdrażaniu działań związanych ze wspieraniem równowagi między pracą a życiem osobistym. W artykule przedstawiono także zależności między wybranymi elementami filozofii innowacji a wdrażanymi przez badane podmioty działaniami związanymi z koncepcją pracy zrównoważonej. Przedstawione wyniki badań wskazują na szczególne znaczenie eksponowania innowacji w strategii przedsiębiorstwa oraz pozytywnych relacji, zarówno na poziomie całej organizacji, jak i zespołów pracowniczych, jako stymulatorów działań związanych z wdrażaniem koncepcji pracy zrównoważonej. W przypadku podmiotów ekonomii społecznej na podkreślenie zasługuje także stymulujące oddziaływanie czynnika, jakim jest włączanie osób reintegrowanych w proces tworzenia innowacji. (abstrakt oryginalny)
Od czasu przełomowych publikacji J. Schumpetera innowacyjności poświęca się w literaturze ekonomicznej bardzo wiele uwagi, wskazując ją jako źródło nie tylko zdobycia i utrzymania przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwa, ale także rozwoju gospodarczego i tworzenia bogactwa. Współcześnie innowacyjność stała się już aksjomatem, nieodłącznym atrybutem przedsiębiorstw, społeczeństw i narodów; jednak sam fakt bycia innowacyjnym nie stanowi jednoznacznie o wysokiej efektywności funkcjonowania. O ile schumpeteriańska innowacja i twórcza destrukcja stała się przełomowym podejściem do konkurowania wobec gasnącej przewagi oszczędności skali, o tyle współcześnie na horyzoncie pojawia się coraz więcej kluczowych kwestii dotyczących tego, w jaki sposób organizacje powinny być innowacyjnymi, aby rezultaty innowacji przekuć w wartość i efektywność. Prowadzone badania jednoznacznie wskazują, że proces innowacyjności, tradycyjnie rozumiany jako dostarczanie nowych produktów lub usług, wraz z wiedzą, w jaki sposób to robić i w połączeniu z utrzymaniem tej wiedzy w tajemnicy przed konkurencją, jest źródłem przetrwania dla organizacji. Im bardziej innowacyjny produkt, tym większe prawdopodobieństwo przetrwania, zaś innowacyjność jest dodatnio skorelowana ze wzrostem sprzedaży. Procesy innowacyjności wymagają planowania, oddolnych inicjatyw, umiejętności, wiedzy ukrytej i jawnej, przepływu informacji, dzielenia się wiedzą specjalistyczną, a także funduszy na dalszy komercyjny rozwój. W rozdziale tym - ze względu na ograniczoną pojemność - zostaną przedstawione wybrane zagadnienia dotyczące innowacyjności organizacji. Rozważania przesuną się na powiązania pomiędzy innowacyjnością organizacyjną a zagadnieniem tworzenia wartości z innowacji oraz zatrzymywania wartości. Zostanie zaproponowana lista kontrolnych stwierdzeń, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w rozeznaniu, czy ich potencjał innowacyjny jest właściwie ukierunkowany. Na koniec rozdziału zostanie zaprezentowany fragment badań ukazujący relacje między innowacyjnością a tworzeniem wartości przedsiębiorstw w Polsce. (fragment tekstu)
Innowacyjność to termin występujący tak w języku potocznym, jak i naukowym, przynajmniej od pierwszej połowy XX w., kiedy to Joseph A. Schumpeter wprowadził do języka ekonomicznego pojęcie "innowacje". Jak to zwykle z pojęciami w naukach społecznych bywa, i to ma wiele definicji. W prezentowanym rozdziale termin "innowacje" będzie traktowany jako pewna wypadkowa między istniejącymi możliwościami technicznymi i potrzebami użytkownika danego produktu czy usługi, co oznacza, że jednostka (osoba, organizacja, system społeczny) innowacyjna potrzebuje dostępu nie tylko do informacji o możliwościach technicznych, ale także o potrzebach użytkowników. Ów dostęp do informacji stanowi niejako fundament dla rozwoju innowacyjności jednostek, ale także dla możliwości technicznych, które ułatwiają dostęp do informacji, a jednocześnie wzmocniły zarówno prędkość procesów innowacyjnych, jak i społeczno-ekonomiczną potrzebę nowych technologicznych rozwiązań. (fragment tekstu)
19
Content available remote Wybrane aspekty innowacji we współczesnym przedsiębiorstwie
61%
Celem artykułu jest ukazanie istoty innowacji, sposobów zarządzania nimi w przedsiębiorstwach, a także możliwości wykorzystania odpowiedniej metody w budowaniu innowacyjności organizacji. W artykule wykorzystano przegląd dostępnej literatury, opracowań i raportów z zakresu innowacji i zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie innowacyjnym i konkurencyjnym jest to przedsiębiorstwo, które posiada umiejętność wykorzystania kapitału intelektualnego i systemu informatycznego w celu poznania rynku oraz wyników badań naukowych, nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków pożądanych przez konsumentów ze względu na wysoki poziom nowoczesności. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw, wchodzi w skład organizacji sieciowej, realizującej procesy innowacji gdyż wspólnie są w stanie wytwarzać wyższą wartość, niż wtedy gdy działałyby same. Zatem, innowacje mogą stanowić podstawowe źródło budowania specyficznych i unikalnych umiejętności przedsiębiorstwa a ich skala zależy w dużej mierze od ilości środków przeznaczanych na działalność badawczo-rozwojową finansowaną zarówno przez państwo, jak i przez samo przedsiębiorstwo. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.