Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovations in packaging
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono działanie opakowań inteligentnych. Sensory CO2 oraz O2, stosowane w opakowalnictwie MAP, oparte na barwnych reakcjach chemicznych, informują o szczelności opakowania i/lub świeżości i bezpieczeństwie produktu. Mechanizm zmiany barwy, oparty na reakcjach chemicznych i/lub mikrobiologicznych, jest stosowany we: wskaźnikach czasowo-temperaturowych w opakowaniach żywności wymagającej zachowania zaprogramowanych warunków temperatury w obrocie detalicznym i/lub w czasie przechowywania oraz w biosensorach służących do wykrywania mikrobiologicznego zanieczyszczenia żywności. Etykiety RFID stosowane w opakowaniach inteligentnych wykorzystują informacje elektroniczne w systemie bezprzewodowego transferu.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Nowe trendy marketingowe w opakowalnictwie
75%
Celem badań jest próba usystematyzowania wiedzy na temat trendów i innowacji marketingowych w opakowalnictwie oraz ukazanie wpływu działań marketingowych na komunikację z rynkiem. W tym zakresie główną uwagę skoncentrowano na nowych kierunkach w nadawaniu opakowaniom nowoczesnej formy, kształtu, barwy oraz umieszczenie grafiki jako wsparcia marketingowego w działaniach logistycznych, ukierunkowanych na klienta. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono wyniki badań aktywności przeciwdrobnoustrojowej folii wytworzonej z żelatynowo-siloksanowego materiału hybrydowego, otrzymanego w reakcji chemicznej wspomnianego biopolimeru z poli[dimetylo][methylo,3-(2,2,3,3, 4,4,5,5 oktafluo-ropentyloksy)propylo]siloksanem. Hybrydę wzbogacono dodatkiem olejków eterycznych z oregano lub eukaliptusa. Zbadano również wpływ dodatku naturalnych fenoli monoterpenowych: tymolu i karwa-krolu na aktywność przeciwdrobnoustrojową folii. Oba związki chemiczne pochodzą odpowiednio z olejku pozyskanego z tymianku oraz oregano i zostały wykorzystane jako dodatek do hybrydy żelatynowo-siloksanowej w celu porównania skuteczności przeciwdrobnoustrojowej względem naturalnych olejków eterycznych. Otrzymane folie, materiały hybrydowe z udziałem i bez udziału substancji przeciwdrobnoustrojowych, a także czysta żelatyna (materiał referencyjny) zostały ocenione pod względem skuteczności hamowania rozwoju pospolitych patogenów roślinnych - Erwinia carotovora i Thielaviopsis basicola. Wprowadzenie naturalnych składników do badanych folii znacząco zwiększyło ich aktywność przeciwdrobnoustrojową. Co więcej, porównując wszystkie aktywne materiały można zauważyć, że folie wytworzone z hybrydy żelatynowo-siloksanowej wykazywały się wyższą skutecznością niż niemodyfikowany biopolimer (czysta żelatyna), zawierający tę samą ilość substancji przeciwdrobnoustrojowych, co wskazuje na potencjał ich aplikacji w opakowaniach aktywnych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Opakowania aktywne i inteligentne
75%
Artykuł poświęcony jest nowym generacjom opakowań, które pozwalają utrzymać, a nawet poprawić jakość pakowanego produktu, co jest niezbędnym walorem szczególnie w przemyśle spożywczym. Doskonałym przykładem są opakowania aktywne i inteligentne. (abstrakt oryginalny)
Pakowanie w modyfikowanej atmosferze to jeden z nowoczesnych systemów pakowania pozwalających na przedłużenie trwałości produktu. Na podstawie przeglądu literatury przedmiotu można stwierdzić, że system MAP jest oparty na następujących elementach: określenie wewnątrz opakowania podstawowego gazu dostosowanego do produktu, wysoko barierowe materiały opakowaniowe w stosunku do gazów i pary wodnej gwarantujących szczelność opakowań i odpowiednia wytrzymałość mechaniczna oraz utrzymanie odpowiednich parametrów otoczenia. Istotę systemów pakowania w mieszaninie gazów stanowią specyficzne właściwości poszczególnych gazów zastosowanych w mieszaninie, które dobierane są w zależności od charakterystyki pakowanego produktu tak, aby zapewnić mu jak najlepszą i możliwie najdłuższą ochronę. Właściwy dobór wyjściowego składu mieszaniny gazów w opakowaniu, jak również analiza zakresu i intensywności zmian tej mieszaniny w czasie przechowywania, stanowi zasadniczy problem w MAP. Warunek nieodzowny w przypadku MAP stanowi ponadto użycie materiału opakowaniowego podatnego do zgrzewania o wysokiej barierowości w stosunku do pary wodnej, jak również gazów stanowiących składniki użytej mieszaniny, gwarantującego szczelność opakowania oraz charakteryzującego się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną podczas formowania na wysokowydajnych maszynach pakujących. Na rynku krajowym można zaobserwować rosnące zainteresowanie nowoczesnymi materiałami opakowaniowymi i formami konstrukcyjnymi opakowań, jak również specyficznymi systemami pakowania, takimi jak pakowanie w mieszaninie gazów. Z tego względu celem podjętych rozważań jest analiza możliwości zastosowania modyfikowanej atmosfery do pakowania produktów spożywczych. (abstrakt oryginalny)
Postęp w opakowaniach determinowany jest rozwojem technologii oraz poziomem wymagań socjalnych i społecznych człowieka. Opakowania są wynikiem postępu technicznego i ekonomicznego, a jednocześnie mają za zadanie zapewnić jakość pakowanych produktów i przedłużyć ich termin przydatności do użytku. Dynamiczny rozwój nowych materiałów i technologii powoduje powstawanie nieoczekiwanych rozwiązań technicznych. Te rozwiązania są konsekwencją zmian w zwyczajach, rosnących wymaganiach klienta i dynamice życia człowieka. Jakakolwiek próba prognozowania przyszłości opakowalnictwa wymaga rozpatrzenia kierunków jego rozwoju od samego początku. W artykule omówiona została również różnica pomiędzy opakowaniem inteligentnym i aktywnym i możliwymi kierunkami jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W pracy opisano idee założenia i działalność European Packaging Institute powstałego w maju 2010 roku. Decyzja o powstaniu instytutu została podjęta podczas 15-th International Fair for Packaging Machinery, Packaging and Confectionary Machinery - the Interpack 1999. W chwili obecnej do tej instytucji należy ponad 20 towarzystw, instytutów i wydziałów uniwersyteckich z różnych krajów Europy. W pracy przedstawiono również cele oraz zadania stojące przed instytutem. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Packaging Systems for Animal Origin Food
75%
Głównym zadaniem pakowania żywności jest ochrona produktu w trakcie przechowywania i transportu przed działaniem czynników biologicznych, chemicznych i mechanicznych. W pracy przedstawiono systemy pakowania żywności pochodzenia zwierzęcego. Scharakteryzowano pakowanie próżniowe i w atmosferze modyfikowanej oraz nowe typy opakowań, określane terminami "opakowania inteligentne" i "opakowania aktywne". Celem opracowania było zestawienie zalet i wad opakowań stosowanych dla wyrobów mięsnych. Zestawienie to umożliwia wybór opakowania optymalnego dla konkretnych asortymentów oraz konkretnych warunków transportu i przechowywania. (abstrakt oryginalny)
Większość produktów konsumpcyjnych by mogła być wprowadzana do obrotu towarowego wymaga opakowania jednostkowego. Współczesne opakowania zawierają w sobie olbrzymi ładunek technologiczny i informacyjny, co w dobie nasilającej się konkurencji rynkowej sprawia, iż opakowanie staje się narzędziem innowacyjności oferty rynkowej. Innowacje opakowaniowe dzielą się na materiałowe, technologiczne, marketingowe oraz innowacje w znakowaniu. Najczęściej stosowane rozwiązania innowacyjne w zakresie opakowań dotyczą elementów konstrukcyjno-graficznych (innowacje marketingowe). W artykule zaprezentowano szczegółową charakterystykę, zakres i przesłanki wdrażania innowacji marketingowych w opakowaniach jednostkowych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Aspekty innowacyjności produktowej na rynku opakowań
75%
Celem podjętych rozważań jest przybliżenie pojęcia innowacji i jej rodzajów, omówienie strategii rynku opakowań w Polsce oraz zwrócenie uwagi na wybrane aspekty innowacyjności produktowej na przykładzie rynku opakowań. (fragment tekstu)
W Polsce do pakowania wody, mleka, soków i innych płynnych artykułów żywnościowych stosuje się przede wszystkim opakowania szklane i w niewielkim stopniu wykorzystuje się tworzywa sztuczne w postaci torebek i woreczków foliowych. System taki nie gwarantuje dostatecznej higieny pakowania, co niejednokrotnie jest powodem mikrobiologicznej deterioracji jakości żywności podczas przechowywania. Prawdziwy przewrót w tej dziedzinie wprowadziły dopiero opakowania z kartonu i tektury. pozwalają one na zachowanie pełnej wartości odżywczej i aromatu produktów. całkowita izolacja od światła i wilgoci zapobiega szkodliwemu wpływowi tych czynników podczas przechowywania. Dodatkową zaletą jest to, że są proste w dystrybucji i składowaniu. Produkcja ich nie jest energochłonna. Po zużyciu puste opakowania nie zanieczyszczają środowiska i można w procesie spalania odzyskać zawartą w nich energię. najlepsze formy aseptycznego pakowania produktów wypracowała szwedzka firma Tetra-Pak. (fragm. tekstu)
Współczesne opakowania zawierają w sobie olbrzymi ładunek technologiczny i informacyjny, co w dobie nasilającej się konkurencji rynkowej sprawia, iż stają się one narzędziem innowacyjności oferty rynkowej. Innowacje opakowaniowe mają za zadanie m.in. poprawić jakość opakowanego produktu, zwiększyć konkurencyjność produktu / marki, ale również usprawnić procesy manipulacyjne w rozwijających się sukcesywnie wielkopowierzchniowych formatach sprzedażowych. Jednym z innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych pozwalających na łatwą i szybką identyfikację produktu na półkach sklepowych, ciekawy sposób ekspozycji i nie sprawiające kłopotu otworzenie opakowania są rozwiązania typu SRP (shelf ready packaging) czyli opakowania gotowe na półkę. W artykule zaprezentowano pojęcie, klasyfikację oraz charakterystykę innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych typu SRP stosowanych w handlu. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Intelligent Food Packaging - Research and Development
75%
Opakowania umożliwiają efektywny marketing żywności przy zastosowaniu różnych kanałów sprzedaży i dystrybucji. Najważniejszym zadaniem jest optymalizacja ochrony żywności, jej jakości i wyglądu. W przeciągu ostatnich lat, wzrasta popularność opakowań inteligentnych, które zaczynają być stosowane dla coraz to większej liczby produktów żywnościowych. Zastosowania ich przyczyniają się do poprawy życia konsumenta. Określenie "opakowania inteligentne" stosuje się do opakowań wyczuwających zmiany w otoczeniu oraz będących w stanie informować o tych zmianach. Systemy opakowaniowe zawierają w sobie urządzenia wykrywające i dostarczające informacji dotyczących stanu zapakowanej żywności. Praca ta dokonuje przeglądu technologii opakowań. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest określenie stosunku konsumentów do opakowań aktywnych, a także do opinii kupujących o żywności pakowanej w ten sposób. W artykule zaprezentowano i przedyskutowano wyniki badań ankietowych, dotyczących preferencji respondentów w odniesieniu do stosowania opakowań aktywnych oraz określenia ich własnych odczuć względem przydatności tego rodzaju opakowań. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że zdecydowana większość konsumentów deklaruje chęć nabywania żywności w opakowaniach aktywnych, jednocześnie akceptując konieczność zapłacenia za nią wyższej ceny. Wyniki badań ankietowych wykazały także, że stan wiedzy na temat opakowań aktywnych wśród Polaków jest średni, 39% badanej populacji wcześniej słyszało bowiem o tego rodzaju opakowaniach. W społeczeństwie jest wyraźna potrzeba upowszechnienia żywności pakowanej w opakowania aktywne. Udowodniono tezę, że opakowania aktywne już aktualnie są i w przyszłości będą powszechnie stosowanym opakowaniem żywności.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Socio-Economic Requirements as a Fundament of Innovation in Food Packaging
75%
Trendy w branży opakowań żywności odzwierciedlają zidentyfikowane potrzeby i wymagania konsumentów, które przedsiębiorcy powinni spełniać aby zaspokoić zmieniające się wymagania konsumentów, a także aby osiągnąć i utrzymać przewagę konkurencyjną dzięki innowacjom. W grupie potrzeb społeczno-ekonomicznych najistotniejsze z nich to: zmiany stylu życia, poprawa jakości życia poprzez wartość dodaną oferowaną konsumentom za pośrednictwem zapakowanych produktów, bezpieczeństwo produktów opakowanych i ochronę środowiska. Głównym celem przeprowadzonych badań była ocena ważności wymagań dotyczących pakowania żywności pod kątem zaspokojenia potrzeb konsumentów. Głównym wkładem pracy jest opracowanie hierarchii ważności potrzeb i wymaga, która stanowi podstawę dla rozwiązań i strategii mających na celu poprawę jakości życia konsumenta. Analiza wyników wykazała, że wśród wszystkich społeczno-ekonomicznych potrzeb i wymagań związanych z pakowaniem żywności bezpieczeństwo jest najbardziej krytyczną potrzebą konsumentów. Istotne są także inne właściwości i cechy opakowania, takie jak wygoda i spełnienie wymagań prawnych. Proponowane opakowanie modelowe, które zaspokoi potrzeby i wymagania konsumentów i przyczyni się do poprawy ich jakości życia, powinno charakteryzować się: bezpieczeństwem zdrowotnym, prostotą, tożsamością i estetyką. Branża opakowaniowa to branża uważana za mającą duży potencjał w zakresie stosowania innowacyjnych rozwiązań. Jest to związane głównie z chęcią wprowadzania rozwiązań w obszarach poprawy bezpieczeństwa, funkcjonalności, komunikacji i ochrony środowiska. Identyfikacja i zrozumienie potrzeb konsumentów jest cennym źródłem informacji przydatnych przy opracowywaniu ulepszeń. Proponowane komponenty opakowań modelowych są zgodne z mottem Światowej Organizacji Opakowań, która brzmi: "Lepsza jakość życia dzięki lepszemu opakowaniu". (abstrakt oryginalny)
Opakowanie to wyrób do przechowywania i prezentacji wszelkiego typu towarów. Jego zasadniczym przeznaczeniem jest ochrona przed uszkodzeniem i działaniem czynników zewnętrznych. Aktualnie przedsiębiorstwa uczestniczące w systemach logistycznych (w szczególności z sektora spożywczego) wykorzystuję nowy rodzaj opakowań, które rozszerzają zakres ich funkcji. Inteligentne opakowania wchodzą w interakcje z przechowywanym towarem, co też podnosi ich użyteczność. Celem artykułu było przedstawienie roli inteligentnych opakowań w systemach logistycznych. Oprócz teoretycznego przeglądu wskazanej problematyki opracowano model wdrożeniowy opakowań inteligentnych w działalności logistycznej. (abstrakt oryginalny)
Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w opakowalnictwie produktów pozwala na redukcję kosztów (np. zmniejszenie grubości ścianek opakowań), wzrost użyteczności opakowania (np. sposób zamknięcia/otwarcia produktu pozwalający na zachowanie świeżości) bądź lepsze pozycjonowanie względem konkurencji (np. troska o środowisko - opakowania biodegradowalne). Innowacyjność stała się pożądana i zewsząd się do niej zachęca. Jednak, czy znajduje ona pożądaną recepcję po stronie konsumenta? Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na postawione pytanie. Pokazuje, że konsumenci silnie oczekują innowacji, ale wielu nie potrafią zauważyć. Są świadomymi konsumentami, którzy mają dużą wiedzę na temat praktyk rynkowych, nie mniej jednak dalej są nieufni i powściągliwi. Zwracają dużo większą uwagę na nietypowe, zaskakujące rozwiązania w kwestii formy, kształtu opakowania, jego design'u niż zastosowanych rozwiązań technologicznych ułatwiających użytkowanie, które traktują niejako jako standard.(abstrakt oryginalny)
Opakowania inteligentne stanowią jeden z innowacyjnych rozwiązań w zakresie pakowania żywności. Wskaźniki barwne informują potencjalnego nabywcę o aktualnym poziomie jakości zapakowanego produktu spożywczego. Opakowania te jednak nie są rozpowszechnione na rynku krajowym zarówno wśród producentów wprowadzających do obrotu zapakowane produkty, jak i wśród konsumentów. Celem podjętych badań było wskazanie roli opakowań inteligentnych jako narzędzia działań konkurencyjnych przedsiębiorstwa. Badania miały charakter badań ankietowych i zostały przeprowadzone w 2010 r. w województwach Polski południowej. Przeprowadzone badania miały na celu poznanie opinii konsumentów na temat możliwości wprowadzania na rynek krajowy opakowań wskaźnikowych, rodzajów produktów, dla których takie opakowania powinny być wykorzystywane, oraz korzyści ich stosowania dla poszczególnych ogniw łańcucha opakowaniowego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Recent Trends In Packaging Systems For Pharmaceutical Products
63%
Wstęp: W ostatnich latach rynek opakowań farmaceutycznych należał do najszybciej rozwijających się obszarów przemysłu opakowaniowego. Jednocześnie wyznaczał producentom opakowań duże wymagania w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Metody: Przegląd innowacji w systemach pakowania dla produktów farmaceutycznych został dokonany z uwzględnieniem nowości ostatnich lat. Wyniki i podsumowanie: Obserwowany na przestrzeni ostatnich lat rozwój rynku opakowań farmaceutycznych związany jest przede wszystkim z ogromnym postępem technologicznym, który umożliwia wprowadzenie na rynek nowych opakowań. W związku z tym, w pracy przedstawiono inteligentne opakowania dla farmacji oraz innowacje w opakowaniach chroniących przed niepożądanym otwarciem przez dzieci. (abstrakt oryginalny)
Uwarunkowania społeczne, demograficzne i prawne, postęp techniczno-technologiczny oraz globalizacja gospodarki światowej sprawiają, iż sektor opakowań farmaceutycznych nieustannie rozwija się m.in. przez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i konstrukcyjnych. Uczestnicy rynku farmaceutycznego (dostawcy, farmaceuci, konsumenci-pacjenci) oczekują wymiernych korzyści, których dostarczą innowacyjne rozwiązania w zakresie opakowań jednostkowych leków OTC, takich jak np. poprawa bezpieczeństwa leków, usprawnienie procesu magazynowania, dystrybucji i ekspedycji leków czy też nowoczesny design wpływający na wizerunek produktu/marki. W artykule zaprezentowano teoretyczne ujęcie innowacji opakowaniowych, zakresy innowacji oraz specyfikę innowacyjnych rozwiązań w opakowaniach leków OTC. Ponadto, przedstawiono wyniki badania marketingowego dotyczącego zasadności wdrażania innowacji opakowaniowych oraz identyfikacji korzyści i kluczowych wyznaczników innowacji opakowaniowych leków OTC z punktu widzenia wybranych uczestników rynku farmaceutycznego (konsumentów-pacjentów oraz farmaceutów pracujących w aptekach). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.